Útok na věžák

Thomas Townend

Steven Price

Nira Park, James Wilson

Jonathan Amos

I když mě voprsklí, britský teenageři serou, tak tenhle film mě bavil. Má to tempo, dobrou hudbu a občas i vtip. Hlavní hrdina je sice dřevák, ale moc to nevadí, i když ty jeho hlášky nefungujou. Potěšilo mě občasný gore, ale kecy typu "vláda sem poslala ufony, aby vyvraždili černochy" pronášený s vážnym ksichtem byly fakt trapný. Každopádně pobavilo a doporučuju.(22.5.2014)

Loni to byli Čtyři lvi, letos je to Útok na věžák. Varský komediálně akční miláček, který mimo festival ztratí notnou dávku působivosti. Lepší party movie ale najdete jen těžko. 60%(12.7.2011)

Na letošním MFFKV velmi vítané osvěžení, a to nejen žánrovým půdorysem a humorem, ale i kvalitou. Ovšem i mimo kontext ztrápených a utrmácených festivalovek je "Attack the Block" skvělý počin pohybující se na hraně žánrové travestie, lokálního ozvláštnění schémat a svižné akční komedie o mimozemské invazi. Koncept přesazení potencionálně spektakulárního a bombastického fantastického příběhu z prostředí iluzorního komiksově idealizovaného světa do (hyper)realistického předměstí může připomenout geniální britský seriál "Misfits", ale Cornishův debut na rozdíl od seriálu nestaví na postavách, nýbrž na prostředí a schématech. Schémata zde nejsou intenzifikována či absurdizována jako v jiných žánrových variacích, ale podobně jako např. v geniálním "Somrákovi s brokárnou" jsou ohlodána na naprostý naivní základ, což ale tentokrát skvěle vystihuje postoje předměstské "problémové" mládeže, která se pozérsky stylizuje právě podle primitivních (prazákladních) obrazů genderové maskulinity a feminity v popkultuře. Z kontrastu mezi dětinskostí a schematickou siláckostí nezletilých hrdinů vyvstává většina zdejšího humoru i žánrové reflexe, která nenásilně ukazuje směšnost schémat i stylizace podle nich. Současně je sympatické, že film zůstává věrný svému prostředí i stylem, když účelně mísí dynamičnost formy s laciností produkce. Navíc lze říct, že "Attack ther Block" je záslužné dílo, protože má potenciál přilákat jak diváky z vyšších sociálních tříd i mládež, která byla předobrazem zdejších hrdinů, a zatímco první skupině může pomoci nahlédnout podstatu fungování předměstských komunit, tak pro ty druhé může být nevtíravým pozitivním vzorem - taková britská předměstská verze blaxploitation.(6.7.2011)

Zapamatujte si dobře jméno Joe Cornish. Tenhle týpek by si s M. Bayem, R. Emmerichem, J.J. Abramsem a podobnou sortičkou lidí hravě vytřel prdel a taky tak (v tomto jeho režijním debutu) dělá. Tohle je „akční-sci-fi nářez“ s NOTNOU dávkou humoru, pořádným nadhledem a (světe div se) jasně čitelným sociálním přesahem (poselstvím) a nastolenou otázkou. Uživ verbal má pravdu. Otázka zní, co si počít s tímhle „bordelem“, když ani tyhle „nevinní fosforeskující chlupáči“ (co si nemohli pro své sex. hrátky vybrat horší místo než zdejší block) neporadí s místním osazenstvem v čele s ninjou Mosesem? Možná by to vyřešil O. Stone a jeho „boys“, co milují vůni napalmu po ránu.... Attack the block je VELMI svěžím „osvěžením“ v současné záplavě všech těch „velkolepých akčních-scifi“ a navíc musím přiznat jedno, musel bych zapátrat HODNĚ hluboko v paměti, kdy naposledy jsem se u snímku (nejen) podobného ražení takhle královsky bavil s dovětkem překvapivě přirozených hereckých výkonů všech mladých představitelů, až člověka (nejednou) napadne otázka, jestli J. Cornish pouze nenavšívil (inkognito) jedno takovéto ghetto a nestiskl pouze tl. play na kameře..... Napoprvé zůstanu u 85% (ikdyž nezastírám, jsem v pokušení vytasit i 5-tou *) s tím , že opakovaná projekce rozhodně bude.... p.s. a to jsem šel s kámošem původně „pouze“ na pivko a do kina vlezl „omylem, nic netušíc a zcela nepřipraven“, zvlašť na toto. Inu, občas se zadaří. („OKO NASLEPO“ 21.9.2011) zajímavý komentář: uživ. verbal(22.9.2011)

Fantastická porcia humoru a hororu, akú som nezakúsila veľmi dlho. Bavilo ma to od prvej chvíle po poslednú - napätie, ktoré sa dalo krájať a skvelý čierny humor. Inteligencia, správne vybraté "running jokes" scény, atď, atď. Nemusela som sa dlho rozhodovať, pri prvom uvažovaní, koľko udeliť hviezdičiek, mi napadlo, že vlastne je to jasná päťka :-) Zábava na britský spôsob ako má byť!(2.10.2011)