Je rok 1942. K nacistickému plukovníkovi Berchtoldovi (F. Dibarbora) se do malého městečka v okupované Francii dostává zběhlý sovětský důstojník (Š. Kvietik), který tvrdí, že jej zná již od dětství. A skutečně se následně prokáže, že oním zběhem je Němec baron Henrich von Goldring, syn dávného Berchtoldova přítele. Hned nato se baron stane součástí důstojnického štábu a získává si na svou stranu mnohé, včetně generála Everse (J. Budský). Navazuje také kontakt s dcerou majitelky hotelu, ve kterém pobývá – Francouzkou Monikou Tarvalovou (O. Zöllnerová). Na druhé straně mu člen gestapa major Müller (E. Romančík) nevěří a žádá jeho prošetření. V tu samou chvíli se baron vydává na obchůzku po okolí a dopadne dva francouzské odbojáře – makisty. Namísto toho, aby je nahlásil či rovnou zastřelil, je pokárá za neopatrnost a nechá je odejít. Je tedy evidentní, že důstojník Henrich von Goldring s nacismem jistě nesympatizuje a domácí odboj je mu více než blízký… (Česká televize)

TV spot

Snorlax

První díl mi připravil horkou chvilku, jak mám nefandit wehrmachtu, když jeden z vysokých důstojníků je nejsympatičtější slovenský herec František Dibarbora a druhý jeden ze tří nejhezčích slovenských herců Štefan Kvietik? Ale jak pravila Zdena Frýbová, sex stranou. Výborný a napínavý příběh neohlodal ani zub času. Špičkové herecké výkony mě utvrdily, že jsme ve Francii a pak v Itálii ke konci války. Jen bych si posteskla. Na Slovensku je tolik atraktivních hereček, není mi tedy zcela jasné, proč zrovna krasavici Monique hrála unylá šedá myš. Ale to je jen malé nedopatření v jinak znamenitém výběru při obsazování ostatních postav. ()

PatoP

Škoda, že to má iba 3 diely, v knihe je toho oveľa viac, kľudne by to vydalo na takých 6-7 častí. Keď som čítal knihu, myslel som si, že Moniku hrala Emília Vášáryová, ale Oľga Zollnerová bola tiež v pohode. V netradične zápornej roli šéfa gestapa ma prekvapil Elo Romančík, no a Štefan Kvietik ako mladý herec aj tu dokázal, že je pánom svojho remesla. ()

flyboyeda

Lehce naivni, i tak dramaticky slusne, pekne zahrane a celkove koukatelne. Minimalne pokud mate slabost pro valecnou, spionazni ci konspiracni tematiku smrnclou spetkou chvilemi az usmevne romantiky. Predevsim prvni dve epizody z Francie mi prisly tak trochu roztomile. Slovenska herecka skola ma beze sporu sve kouzlo. Serial mi nemohl nepripomenout skvostne veledilo 17 zataveni jara s Vjaceslavem Tichonovem. Za timto ruskym pokladem vsak slovenska variace na podobne tema krapet pokulhava, mozna prave diky jiz zminovane naivite nekterych zapletek a postupu. ()

Dale

Zvláštne vidieť našich hercov, ako hrajú Nemcov, Francúzov a Talianov, možno aj kvôli tomu mi to neprišlo také prirodzené. Aj keď aj niektoré postavy boli také zvláštne, nie príliš uveriteľné. Tých postáv sa tu premlelo dosť, prichádzali a odchádzali, niektorých význam som nepochopil. Herci sa tu zišli kvalitní, no ani oni nedokázali zabrániť tomu, že tie zdĺhavé dialógy začínali nudiť. ()

tron

Legendárny televízny projekt z r. 1964, ktorý je na čsfd vedený ťažko povedať akého dôvodu ako klasický televízny film bez rozdelenia na „kapitoly“ pritom sa jedná o regulárnu trojdielnu mini-sériu (napr. Tisícročná včela je rozdelená na „kapitoly“). Presvedčivý Štefan Kvietik ako agent v utajení. Komplikovaná hra na mačku a myš, kedy občas neviete, kto je myš, kto mačka a či náhodou z neba sčista-jasna nezletí orol a všetkých nezožerie. Zaujímavé na tejto mini-sérii je, že sa síce odohráva počas Druhej svetovej vojny, čo je u nás mimoriadna atraktívna filmovo-televízna téma spracovaná množstvo krát, ale odohráva sa prekvapivo vo Francúzsku a Taliansku. Škoda, že Július Vašek nedostával viac takýchto rolí. Väčšina divákov ho vinou toho pozná predovšetkým „len“ ako záporáka a komickú postavičku z Červeného vína, Medenej veže, či Orlieho pierka, v čom bol fantastický, ale proste zamrzí, že tak málo divákov pozná umiernenejšiu, civilnú tvár jeho herectva. Faktom je, že je to miestami príliš rozvláčne a nudné, postavy nacistov mi pripadali príliš idealizované, pomaly až ako keby sa tvorcovia snažili ukázať, že nie všetci boli svine. To je samozrejme pravda, v tých dobách sa naozaj stávalo aj také, že nefalšovaný slovenský kolaborant bol väčšia sviňa, než nacista, ale tu už mi to pravdupovediac pripadalo prehnané a nerozumel som, o čo sa tvorcovia snažia... a prečo. Nebavili ma ani rôzne milostné a tomu priľahlé pletky a miestami som sa strácal v postavách. Ako mnohé slovenské filmy a seriály, i tento má základ v knižnej predlohe. Konkrétne od ukrajinského autora Dold-Mychajlyka, ktorej tri diely vyšli aj v slovenskom a českom jazyku. Niekto ich pekne (a výstižne) prirovnal k poľskému Kapitánovi Klossovi a jedná sa o tri uzavreté, samostatné prípady v čele s hrdinom, ktorého vo filme stvárnil Kvietik. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Bratislave a na zámku v Smoleniciach (pri Trnave). (dyfur)