Kapitán Nathan Brittles má za pouhých šest dní odejít do důchodu. Je zřejmé, že po dlouhé a úspěšné vojenské kariéře, se s tímto rozhodnutím obtížně smiřuje. Jeho odchod nesou těžce i vojáci, kterým sice vládne tvrdou rukou, vždy se však mohou spolehnout na jeho jasný odhad situace a přesné rozkazy. Teď ale nemají právě moc času se nad tím zamýšlet. Indiáni jsou na válečné stezce a hrozí, že brzy ovládnou území, které armáda z Fort Starke má jen částečně pod kontrolou. A Brittles nečekaně přijímá od svého nadřízeného majora Maca Allsharda náročný úkol. Přes nebezpečné území doprovází, se skupinou vojáků, jeho půvabnou neteř Olivii Dandridgeovou až k místu, kde má nasednout do dostavníku.... (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Podľa hodnotení je zjavné, že minimálne 2 skupiny hodnotiacich film nepochopili a je to len ich škoda. Prvá vraví o oddychovke, v ktorej nič iné nenájdete a držte sa nenáročnej, priamočiarej línii výkladu. Druhá zase zdôrazňuje pre-patriotizovanú schému, kde sa pácha zlo na istej skupine pôvodného obyvateľstva (indiáni). To v klbku konzervatívnejšieho výkladu tradičnej westernovej kostry vraj prihrieva do ohňa spomínanej neobjektívnosti. A ja sa pýtam, nedokazuje to svojim spôsobom skôr reálny stav divokého západu a jeho účastníkov? Nie je to film o masírovaní ega a nezlúčiteľností ideí dvoch veľmi rôznych etnických spoločenstiev? Wayneove postavy priamoúmerne stemnievajú rokmi a prehlbujú svoje charakterové portfólio. Sú nepríjemnejšie, skrývajú v sebe určitú frustráciu a Ford je mu v tomto vývoji viac než len opornou rukou. Ak by niečo takéto natočil hocikto iný, myslím si, že nikdy by to neoplývalo takým neopísateľným kúzlom. I napriek kontroverznosti témy. Titulný song She wore a yellow ribbon je navyše jedným z najlepších, aké v žánri poznám! Fakt, výborne zostrihané i tie emotívnejšie, sentimentálnejšie scény. Hlboko vás to ponorí do zmýšľania členov kavalérie, čo samozrejme neznamená, že ich pohľad je správny :). ()

liquido26

John Wayne v roli kapitána, který má šest dní před důchodem a vyráží na svou poslední misi. Wayne jako obvykle nehraje vůbec špatně. Jeho postava je takový ten sympatický, příšný ale spravedlivý velitel, jehože heslem je: "Nikdy se neomlouvej, je to známka slabosti." Na film se hezky dívá, protože je barevný a natočený ve Fordově oblíbeném Monument Valley. __ SPOILER: Jinak ale příběh mi přišel hrozně prázdný. Nestalo se tam nic podstatného ani zajímavého. Nic, co by mě utkvělo v hlavě déle než den. Čekal jsem nějaký trochu patetický doják o hrdinném kapitánovi, který se ze své poslední mise nevrátí a bohužel jsem nedostal ani to. ()

dopitak

Oslavná óda na údajně slavnou éru americké historie, odehrávající se pár dní po Little Big Hornu. Barevné až až, pěkné scenérie (zřejmě) Utahu se mísí s ateliérovostí některých záběrů (za všechny - hřbitov). Valčíkový nádech a vojenské oficiality zcela zastiňují i tak nevýrazný příběh. Chytlavá ústřední melodie. ()

Anderton

Je trochu zvláštne, že She wore a yellow ribbon vznikol iba rok po Fort Apache, pričom film starší pôsobí dnes o niečo liberálnejšie. Jednostranný pohľad na vojnu je samozrejme legitímnym autorským prístupom, len Ford v tomto filme nedáva najavo, že by sa aj bieli obyvatelia Ameriky dopúšťali bezprávia na indiánoch. Až v závere dôjde ku konfrontácii tých starších a múdrejších z oboch strán a ukáže sa, aký má Brittles skutočný vzťah k vojnovému konfliktu. Ford sa až fetišisticky zameriava na krásne panorámy prírody a akčné scény, nevynímajúc ani fotogenické masové scény s indiánmi, ktorých zobrazuje čisto v exotickom duchu. Teda presnejšie, obrazy samotné na seba upozorňujú u Forda akosi viac samoúčelne ako inokedy. Pastva pre oči ale tento film rozhodne je. 70% BTW nevzniklo klišé o hlavnej postave odchádzajúcej do dôchodku s poslednou úlohou v službe práve v tu? ()

T2

Rozpočet $1,6miliónaTržby USA $5,400,000Tržby Celosvetovo $-║ Základná dejová línia je svižná, vďaka sympatickým postavám, prípadne aj ich mini škriepkám, len škoda že dej naberie takú pestrejšiu a zábavnejšiu formu(bitka v bare moc pobavila) až ku koncu ale ako slušný priemer to obstojí, Johna Wayne som skoro nespoznal v úlohe kapitána pomýšľajúceho na vojenský dôchodok. /65%/ ()

• Režisér John Ford si spočiatku nebol istý, koho obsadiť do hlavnej úlohy. Údajne ho presvedčil Waynov výkon vo filme Červená řeka (1948), a tak Ford Wayna do hlavnej úlohy obsadil. Keď bolo natáčanie dokončené, Ford daroval Wayneovi tortu s odkazom: "You're an actor now..." (westerns)
  • John Wayne označil rolu kapitána Nathana Brittlesa vo filme za jednu zo svojich obľúbených úloh. (westerns)
  • Na konci filmu ľutuje Nathan Brittles (John Wayne) odchod do dôchodku keď vidí ako jeho vojaci vychádzajú z pevnosti, avšak vo svojom vnútri túži vyraziť s nimi. Doložené je to radostnou piesňou, ktorú spievajú vojaci a dynamického dupotu koní. Iba zopár záberov však ukazuje kone či spievajúcich vojakov. Režisér Ford zacieli na Brittlesea, ktorý nehybne stojí vedľa koňa. Kontrast rázneho rytmu hudby a statického Brittlesea podtrhuje jeho ľútosť nad tým, že po mnohých rokoch musí zostať v pevnosti. (Biopler)