poster

Červená řeka

 • USA

  Red River

 • Slovensko

  Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

 • Jossie
  ***

  Na to jak starý western to je, mi přišel celou dobu dost dobrý. John Wayne jako muž, který šel tvrdohlavě za svým cílem, vybudovat největší stádo v celém texasu a Montgomery Clift jako chlapec, kterého kdysi našel a za ta léta mu přirostl k srdci jako syn. Ale ten konec mi dokonale pokazil dojem. Z drsného westernu se stal velmi dojemný film a mně to tam opravdu vadilo.(2.6.2007)

 • pepo
  ****

  Skvelý western so sympaťákom Montgomery Cliftom a klasikom Johnom Waynom v prekvapivej úlohe. Ale nemôžem si pomôcť s pocitom, že klasické westerny starnú zo všetkých žánrov asi najvýraznejšie - (s výnimkou 7 statočných a Veľkej zeme) . iba preto 8/10 aj napriek tomu, že je to jeden z vrcholov žánru.(8.3.2015)

 • misterz
  ****

  Klasický a poctivý starý Hollywood, kde hrá príbeh prvé husle. Navyše je príjemne romanticky ladený. Tiež sa mi páčilo, ako bola dejová linka koncipovaná a predostretá divákovi, ako sa všetko pomaly a rozumne rozpletalo až do finále, ktoré si hádam ako jediné pýtalo trošku viac napätia. Nuž, niekedy dokáže tvrdohlavosť napáchať veľké škody a nebyť tej krásavice, tak neviem, neviem... Veľká spokojnosť. 75/100(13.1.2017)

 • Toj
  ***

  Aneb jak jsem si nakonec potvrdil, že mi u westernu (který jako žánr vlastně nemusím), sedí mnohem víc Ford, než Hawks... Slabší i než pozdější Rio Bravo, ale charakter hlavní ženské postavy mi přišel téměř identický. Problémem je možná stopáž, příliš se toho neděje, film mě neudrží mě v napětí.. A tak na filmu zůstává nakonec nejzajímavější samotný začátek a konec..(19.7.2010)

 • Pohrobek
  ****

  První slavný Hawksův western, který výjimečně skloubil epickou výpravnost a psychologickou hloubku. Krásný a realististický obraz honu obrovských stád dobytka takřka dokumentárních kvalit, silný nosný příběh konfliktu dvou zcela antagonistických povah - drsného macha Johna Wayna, jenž zde svoji obvyklou jižanskou, sebevědomou, svým způsobem religiózní postavu dotáhl do dokonalosti, až se někdy ptáme, je-li vlastně postavou kladnou, a jemného sensibilního Montgomery Clifta, který se proti autoritě svého adoptivního otce logicky postaví.(6.8.2006)

 • - Panovaly obavy, že John Wayne a Montgomery Clift spolu během natáčení kvůli opačným politickým názorům a jejich otevřenosti o politice nedokážou vyjít. Údajně souhlasili, že nebudou o politice diskutovat, a natáčení šlo bez problémů. (facojurka)

 • - Howard Hawks chtěl původně obsadit do role Thomase Dunsona Gary Coopera, později si to rozmyslel, protože si myslel, že by mu neseděla tvrdost postavy Dunsona. (facojurka)

 • - Titulní píseň "Settle Down" byla později použita pod názvem "My Rifle, My Pony and Me" ve filmu Rio Bravo (1959) - opět western s Johnem Waynem. (facojurka)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace