Červená řeka

Red River

Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

Těžko by se našel lepší film o honácích dobytka a realističtější zobrazení cesty s opravdu velkým stádem. Wayne i Clift jsou vynikající a hlavně uvěřitelní v rámci psychologie svých postav - člověk chápe jak Dunsona, tak Gartha ( i když sympatie budou asi spíš na Garthově straně). Ani dost násilný happyend snímku příliš neubírá na jeho kvalitách.(14.8.2007)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Rozmáchlý epický western z časů dobývání Západu, časů tvrdých mužů s ostrými lokty a udřenými dlaněmi. Velká cesta kolem Red River uběhne "od setkání chlapce s krávou a muže s býkem". Filmová povinnost pro každého milovníka westernů a chovatele dobytka. Trailer: http://www.facebook.com/video/video.php?v=1070444971323(15.6.2010)

Abych řekl pravdu, tak já moc zastáncem westernovek nejsem. Samozřejmě kromě těch, kde hrají T. Hill a B. Spencer nebo Clint Eastwood. Ale tenhle filmeček se mi vážně moc líbil. I když jsem byl velmi ospalí, tak jsem se na to díval až do jedné hodiny ráno. Nejlepší byl ten dědula co prohrál ty zuby v kartách (nevím jak se jemnoval) :)(28.5.2007)

Boli doby, keď sa točili westerny westernovejšie, ako ktorékoľvek potom. V dnešných časoch ich už v ponuke nenájdeme. A preto sa treba vracať ďaleko do minulosti, hlboko do histórie filmu, aby sme našli kúsok, ktorý páchne špinou a potom kovbojov a honákov, dusia všadeprítomným prachom a ponúkajú notnú dávku hrdinstva a divokozápadného sentimentu. Tak ako RED RIVER.(21.7.2015)

Na to jak starý western to je, mi přišel celou dobu dost dobrý. John Wayne jako muž, který šel tvrdohlavě za svým cílem, vybudovat největší stádo v celém texasu a Montgomery Clift jako chlapec, kterého kdysi našel a za ta léta mu přirostl k srdci jako syn. Ale ten konec mi dokonale pokazil dojem. Z drsného westernu se stal velmi dojemný film a mně to tam opravdu vadilo.(2.6.2007)

• - Howard Hawks chtěl původně obsadit do role Thomase Dunsona Gary Coopera, později si to rozmyslel, protože si myslel, že by mu neseděla tvrdost postavy Dunsona. (facojurka)

• - Panovaly obavy, že John Wayne a Montgomery Clift spolu během natáčení kvůli opačným politickým názorům a jejich otevřenosti o politice nedokážou vyjít. Údajně souhlasili, že nebudou o politice diskutovat, a natáčení šlo bez problémů. (facojurka)

• - V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 5. nejlepším westernem v historii. [Zdroj: afi.com] (vyfuk)