Červená řeka

Red River

Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

Pokud jste u westernu zvyklí, že na jedný straně ulice stojí kladnej hrdina v bílým a na druhý straně ulice zápornej hrdina v černým, tak u tohohle filmu můžete narazit na problém. K zápornýmu hrdinovi má totiž asi nejblíž překvapivě John Wayne, a to už od úplnýho začátku, kdy vlastně ukradne půdu právoplatnýmu majiteli. Ale není to tak jednoduchý, ostatně jako celej tenhle film. Prostřední pasáž je hodně psychologická a opravdu dobře zvládnutá. No, a ten konec? Asi měl bejt lepší, ale zase tolik to nevadí. A jedna hláška na závěr: "Ty zavřít huba a prach se tam nedostat" :)(31.1.2007)

Aneb jak jsem si nakonec potvrdil, že mi u westernu (který jako žánr vlastně nemusím), sedí mnohem víc Ford, než Hawks... Slabší i než pozdější Rio Bravo, ale charakter hlavní ženské postavy mi přišel téměř identický. Problémem je možná stopáž, příliš se toho neděje, film mě neudrží mě v napětí.. A tak na filmu zůstává nakonec nejzajímavější samotný začátek a konec..(19.7.2010)

Klasický a poctivý starý Hollywood, kde hrá príbeh prvé husle. Navyše je príjemne romanticky ladený. Tiež sa mi páčilo, ako bola dejová linka koncipovaná a predostretá divákovi, ako sa všetko pomaly a rozumne rozpletalo až do finále, ktoré si hádam ako jediné pýtalo trošku viac napätia. Nuž, niekedy dokáže tvrdohlavosť napáchať veľké škody a nebyť tej krásavice, tak neviem, neviem... Veľká spokojnosť. 75/100(13.1.2017)

{206/1001} První hodinu a půl skvělý western, který z příchodem první osoby ženského pohlaví (jinak nic proti nim) upadá až k trapnému závěru. Ze začátku si člověk vychutnává klasický western, Johna Waynea a ostatní tvrdý chlápky, ale závěrečná romantická půlhodinka a hlavně poslední minuta jak z komedie do filmu vůbec nesedí. Představoval jsem si konec asi tak, že se honáci střetnou s Indiány a na poslední chvíli jim John Wayne přijde na pomoc. Bohužel se tohle odehrálo jen v mojí hlavě, škoda. 70 %(19.12.2009)

Abych řekl pravdu, tak já moc zastáncem westernovek nejsem. Samozřejmě kromě těch, kde hrají T. Hill a B. Spencer nebo Clint Eastwood. Ale tenhle filmeček se mi vážně moc líbil. I když jsem byl velmi ospalí, tak jsem se na to díval až do jedné hodiny ráno. Nejlepší byl ten dědula co prohrál ty zuby v kartách (nevím jak se jemnoval) :)(28.5.2007)

• - Titulní píseň "Settle Down" byla později použita pod názvem "My Rifle, My Pony and Me" ve filmu Rio Bravo (1959) - opět western s Johnem Waynem. (facojurka)

• - Panovaly obavy, že John Wayne a Montgomery Clift spolu během natáčení kvůli opačným politickým názorům a jejich otevřenosti o politice nedokážou vyjít. Údajně souhlasili, že nebudou o politice diskutovat, a natáčení šlo bez problémů. (facojurka)

• - Během natáčení spousta lidí onemocněla nebo byla zraněna. Howard Hawks byl hospitalizován po kousnutí stonožkou, John Wayne chytil silnou rýmu, Joanne Dru si prošla chřipkou. (facojurka)