Červená řeka

Red River

Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

Na to jak starý western to je, mi přišel celou dobu dost dobrý. John Wayne jako muž, který šel tvrdohlavě za svým cílem, vybudovat největší stádo v celém texasu a Montgomery Clift jako chlapec, kterého kdysi našel a za ta léta mu přirostl k srdci jako syn. Ale ten konec mi dokonale pokazil dojem. Z drsného westernu se stal velmi dojemný film a mně to tam opravdu vadilo.(2.6.2007)

Skvelý western so sympaťákom Montgomery Cliftom a klasikom Johnom Waynom v prekvapivej úlohe. Ale nemôžem si pomôcť s pocitom, že klasické westerny starnú zo všetkých žánrov asi najvýraznejšie - (s výnimkou 7 statočných a Veľkej zeme) . iba preto 8/10 aj napriek tomu, že je to jeden z vrcholov žánru.(8.3.2015)

Klasický a poctivý starý Hollywood, kde hrá príbeh prvé husle. Navyše je príjemne romanticky ladený. Tiež sa mi páčilo, ako bola dejová linka koncipovaná a predostretá divákovi, ako sa všetko pomaly a rozumne rozpletalo až do finále, ktoré si hádam ako jediné pýtalo trošku viac napätia. Nuž, niekedy dokáže tvrdohlavosť napáchať veľké škody a nebyť tej krásavice, tak neviem, neviem... Veľká spokojnosť. 75/100(13.1.2017)

Aneb jak jsem si nakonec potvrdil, že mi u westernu (který jako žánr vlastně nemusím), sedí mnohem víc Ford, než Hawks... Slabší i než pozdější Rio Bravo, ale charakter hlavní ženské postavy mi přišel téměř identický. Problémem je možná stopáž, příliš se toho neděje, film mě neudrží mě v napětí.. A tak na filmu zůstává nakonec nejzajímavější samotný začátek a konec..(19.7.2010)

První slavný Hawksův western, který výjimečně skloubil epickou výpravnost a psychologickou hloubku. Krásný a realististický obraz honu obrovských stád dobytka takřka dokumentárních kvalit, silný nosný příběh konfliktu dvou zcela antagonistických povah - drsného macha Johna Wayna, jenž zde svoji obvyklou jižanskou, sebevědomou, svým způsobem religiózní postavu dotáhl do dokonalosti, až se někdy ptáme, je-li vlastně postavou kladnou, a jemného sensibilního Montgomery Clifta, který se proti autoritě svého adoptivního otce logicky postaví.(6.8.2006)

• - Panovaly obavy, že John Wayne a Montgomery Clift spolu během natáčení kvůli opačným politickým názorům a jejich otevřenosti o politice nedokážou vyjít. Údajně souhlasili, že nebudou o politice diskutovat, a natáčení šlo bez problémů. (facojurka)

• - Howard Hawks chtěl původně obsadit do role Thomase Dunsona Gary Coopera, později si to rozmyslel, protože si myslel, že by mu neseděla tvrdost postavy Dunsona. (facojurka)

• - Titulní píseň "Settle Down" byla později použita pod názvem "My Rifle, My Pony and Me" ve filmu Rio Bravo (1959) - opět western s Johnem Waynem. (facojurka)