Červená řeka

Red River

Červená rieka

Western / Dobrodružný / Romantický / Akční

USA, 1948, 133 min

Abych řekl pravdu, tak já moc zastáncem westernovek nejsem. Samozřejmě kromě těch, kde hrají T. Hill a B. Spencer nebo Clint Eastwood. Ale tenhle filmeček se mi vážně moc líbil. I když jsem byl velmi ospalí, tak jsem se na to díval až do jedné hodiny ráno. Nejlepší byl ten dědula co prohrál ty zuby v kartách (nevím jak se jemnoval) :)(28.5.2007)

První slavný Hawksův western, který výjimečně skloubil epickou výpravnost a psychologickou hloubku. Krásný a realististický obraz honu obrovských stád dobytka takřka dokumentárních kvalit, silný nosný příběh konfliktu dvou zcela antagonistických povah - drsného macha Johna Wayna, jenž zde svoji obvyklou jižanskou, sebevědomou, svým způsobem religiózní postavu dotáhl do dokonalosti, až se někdy ptáme, je-li vlastně postavou kladnou, a jemného sensibilního Montgomery Clifta, který se proti autoritě svého adoptivního otce logicky postaví.(6.8.2006)

Je to dnes už povinná klasika, ale myslím si, že přeceňovaná. Najdeme tu strhující momenty, ty ale vesměs obstarají krávy. Samotný konflikt mezi hlavními hrdiny nemá potřebnou sílu a ten konec, to je zkrátka hrůza. Pokud už to muselo skončit dojemným padnutím si do náručí - pokud to bylo podle skutečné události - tak už to snad mohli napsat a zahrát trochu lépe. To byla scéna jako z nějaké laciné telenovely a celý film zničila.(14.1.2007)

Romantika, dobytek, pustina, indiáni, přestřelky, drsnost a tvrdí chlapi v překvapivě výživné směsi, která na své stáří ubíhá opravdu tryskem. Navíc John Wayne tu není jen prvoplánovou postavičkou, ale po psychologické stránce velmi hluboce propracovaným honákem se záplavou stinných stránek. Je ironií, že Hawks staví na hlavu klišé o správných kovbojích už v době jejich zlatého věku.(17.9.2007)

Asi klasika. Pro mě jeden z mnoha příběhů, u kterýho jsem si říkal, že tady někde je počátek současných horních deseti tisíc Ameriky. Ale štrachat se přes půl kontinentu s krávama bez auta, bez google.maps, bez navigace, bez sprcháče, bez teplý večeře aspoň obden, na to bych se pěkně mohl. Proto taky nikdy nebudu v horních deseti tisících.(15.4.2014)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Chsiholm Trail", který napsal Borden Chase. (Hans.)

• - Panovaly obavy, že John Wayne a Montgomery Clift spolu během natáčení kvůli opačným politickým názorům a jejich otevřenosti o politice nedokážou vyjít. Údajně souhlasili, že nebudou o politice diskutovat, a natáčení šlo bez problémů. (facojurka)

• - John Wayne a Walter Brennan se nemohli přenést přes fakt, že je Montgomery Clift homosexuál. Pokud se zrovna nenatáčelo, snažili se mu vyhýbat. John Wayne dokonce chtěl, aby Clifta nahradili po zjištění, že měl aféru s Johnem Irelandem. (facojurka)