Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

Nocturno culto

Svým způsobem docela drsný film, byť je v hlavičce napsáno že se jedná o komedii. Člověk se tomu nejprve zasměje ale vzápětí, takřka okamžitě to na něj padne a uvědomí si že to vlastně až tak legrační není. Humor je tu černý jako zbytky dědova shořelého domu, sarkasmus s cynismem si podávají ruku a nakonec z toho všeho vyjde nejhůř bývalý předseda, kterému doktoři nic neřeknou, kolegové taky ne, tak ho aspoň vyznamenají hasičským kladívkem, které tam ale nakonec vůbec není, tombola rozkradená, plesové královně krásy je minimálně 65 let a hospodský podchytí lidskou trgédii k vlastnímu zisku... ()

Sweat55

Film je sice starý půl století, ale o nás maloměšťácích je pořád neskutečně pravdivý. Bylo by fajn to brát jenom jako velmi vtipnou grotesku, ale bohužel jsem spoustu podobných situací zažil mnohokrát. Čára mezi groteskou a realitou je zde totiž opravdu tenká, jelikož já potkávám takové lidi každý den. A v některých se i tak trochu vidím. Odpočívej v pokoji pane režisére. ()

Klajondr

No tak tohle byl absolutní skvost. Totálně nadčasové dílo, které nezestárlo ani za padesát let. Perfektní dialogy, prostředí, herci... no prostě komedie, jak má být. Až na to, že to vlastně ani komedie není. Když sloupnete tento laciný obal, objeví se před vámi něco, z čeho až mrazí. A to nemluvím jenom o scéně, při které se mi toho nebohého dědy více než zželelo. Forman se zase ukázal. Bohužel se jedná o jeho poslední skvělý film. Tak si ho važme. ()

M__

„Kdo si nenakrad, to musí chápat tak, jakože nic nevyhrál“ Že je Miloš Forman geniální režisér ví snad každý, ale on je i geniální scenárista, což v této komedii dokazuje ve všech směrech. I když komedie je to spíš pro ostatní státy, pro nás je to krutá realita běžného dne. Závěrečná scéna pak dostává celé dílo na tu úplně nejvyšší úroveň a označit ji za geniální, je zde zcela na místě. 100 % ()

GTS_PUNK

Komediálny film by mal v prvom rade diváka pobaviť. Snímok Miloša Formana z roku 1967 o hasičskom bále v bezmennej obci, ktorý sa radí medzi klasiky českej kinematografie, však túto základnú požiadavku nespĺňa. Bohužiaľ. Divák má síce možnosť v snímku sledovať množstvo bizarných situácií, odvíjajúcich sa najmä od miznúcich cien v tombole či zlej organizácie súťaže o kráľovnú krásy, ale hlavná humorná stránka tomuto dielu jednoducho chýba. Absencia výskytu akéhokoľvek momentu, pri ktorom by sa divák mohol skutočne zasmiať, určite v žiadnom prípade filmu ako takému nepomáha. Hoci je jeho snaha o vykreslenie akejsi národnej mentality, "buranstva" a malomeštiactva vykreslená dobre (čo do veľkej miery zrejme dopomohlo aj k jeho zamknutiu do trezoru niekdajšou vládnucou komunistickou stranou), summa summarum to nestačí. Výpravou prakticky komorné dielo, zasadené do akéhosi kultúrneho domu, je navyše príbehovo ploché a chýba mu aspoň aký-taký spád. Za to, že pri ňom divák vydrží sedieť, môže vďačiť snáď len svojej pomerne krátkej minutáži. Aj tak však obdivuhodné, že príbeh prakticky o ničom, ignorujúc všetky možné skryté významy, ktoré sa v ňom bezpochyby nachádzajú, dokáže mať dĺžku 71 minút. Menšiu pochvalu si film zaslúži za kameru, keďže viacero záberov v ňom je zvládnutých na vcelku solídnej úrovni, respektíve za strih. Hoří, má panenko možno je českým filmovým kultom, ale určite tak nepôsobí. Aj napriek tomu, že film to nie je nudný či zlý, nedá sa o ňom hovoriť ani ako o zábavnom či dobrom. Príbehové nič, zosobnené absurditou situácií na hasičskom bále, na ktorých je snímok postavený, jednoducho nemá divákovi čo dať a nemá ho ani ako zabaviť. Jediné, čo v ňom stojí za zmienku, je akurát poriadne rypnutie si do onoho už spomenutého "buranstva", malomeštiactva, nejakého toho typického "čecháčství" a možno aj komunistickej strany. Nastavuje síce isté spoločenské zrkadlo ľuďom a dobe, čosi vypovedá, ale že by to bolo poňaté vyložene komediálne, to ani zďaleka nie. Divák sa nezasmeje. A to je pri komédii chyba číslo jedna. Tombolu si rozkrádať nedáme! ()

Likan7

Skvělej Forman! Jen koukám co jde na prostoru jednoho vesnického plesu rozehrát. Jak trefně a geniálně jde poukázat na český charakter a do puntíku vystihnout jací vlastně jsme národ. Film jsem si pouštěl s obavami, ale zaháčkoval mě a skvěle gradoval. Právem patří do zlatého fondu české kinematografie. ()

ing.man

Brutální, upřímné, skutečné a naše. Bůh ví proč jsem to v duši srovnával s odlehčenými Slunce seno... Nejvíc se mi líbila scéna až na závěr, kdy odnesli toho zlodějíčka do sousední místnosti načež vedli hovory o vině a nevině. A protože není v sále jediného který si nekoupil lístky, tak v tom jedou všichni a když vidí jak je rozkradeno, tak co by se domáhali tomboly? A jak jim to řekneme? Není komu, všichni odešli domu a zasloužilý hasič, zavírá prázdnou kazetu a nemá to srdce říct, že ta trofej tam není. Bože, jek tvrdě socialistické a současné zároveň!! Kolektivní vina a černá komedie... Forman vykreslil realitu tak neuvěřitelně prostými prvky, že jen žasnu a žasnu, vzápětí se dojímám a uléhám do postele vedle požární hlídky. Poezie bez veršů. ()

crjules

,,Panove, fakt je jeden! Kdyz si to ty lidi rozkradli, tak to nemuzou vyhrat!" -- ,,Takhle nemluv Josko.Jak k tomu prijdou ty lidi, co si losy poctive koupili a nic si nenakradli?" ,,Meli si nakrast! Kdo si nenakrad ,to musi chapat tak, jako ze nic nevyhral... " Jeden z nejlepsich ceskych filmu, u ktereho se vzdy pobavim!! Kdysi jsme si s kamaradem nahrali na MG kazetu zvukovou stopu celeho filmu a v praci si to pousteli pro dobrou naladu.Daji se tam najit neuveritelne hlasky, nenapadne, ktere treba i po nekolikate prehlednete. Film je smesici geniality Formana, jeho stabu ,ale hlavne ,,herecke geniality nehercu". ()

masata

asi "nejubožejší" komedie, co jsem kdy viděl. osobně bych volil nižší hodnocení, ale nechávám se nyní ovlivnit. ()

playboy_05

tenhle film upřímně nesnášim a vyhýbám se mu obloukem, kdykoliv na něj někde narazím...parta nesympatických šedesátiletých komparzistů, neherců a ošklivých ženských, více méně celou stopáž jenom blbě kecá...do toho má film hrozný stařecký nádech a je šíleně uspávací...vtipné ani zábavné to fakt není...71 minut, které působí jako věčnost...tehle film měl v trezoru snad i zůstat ()

Tiiso

Vyrůstal jsem od malička na vesnici. A mužů za sebe říci, že všechny ty události co se ve snímku odehrávají nejsou v žádném případě daleko od pravdy. Jen záleží na úhlu pohledu. Když je vám smutno na srdci, tak žít na takové vísce, vám nebude vůbec připadat komické. Ale v opačné náladě je to naopak. Tvůrci tímto filmem dokázali, že lidské duši i smyslu člověčího rodu hodně rozumí. A za to mají všichni můj obdiv. ()

Dr.Gonzo

Naprosto dechberoucí studie malého českého člověka. Zase jednou skvělý Šebánek i ostatní neherci. Navíc mám rád filmy, kde na konci nevíte, jestli se smát nebo brečet... "Lidi nejsou hloupí." "Nepodceňovat, pánové, nepodceňovat!" ()

vojta1

70%. Přehnaný realismus se od realismu odštípne a odpadne jako bez života, není k uvěření. Neduh první části filmu spočívá právě v tom, že jedva Formanův realismus sežere svůj vlastní ocas, začne se sám sebou dávit. Skutečně je mi těžko věřiti, že lidem připadá horší shořelý plakát než zlámané nohy jejich kamaráda. Zdráhám se myslet si, že se koukám na skutečného malého českého člověka (stokrát zopakované klišé komentářů k tomuto filmu), když číšník vykládá pivo na stůl a vydělává na podívané, během které anonymnímu dědovi hoří srdce i s jeho domem. Je mi proti srsti přitakat Formanovu ztvárnění loupeživých zlatých českých ručiček. Štípnutí několika cennějších dárků by bylo ještě únosné, ale závěrečné rozkradení celé tomboly už tahá tu realitu české vesnice za vlasy. Je možné mi namítnout - "Vždyť se jedná o nadsázku! Režisér pouze umocnil některé negativní rysy svých charakterů." Zde je právě ukryto jádro mojí pointy. Forman hercům před filmem zatajil scénář a nikdo z nich do něj nenahlédl. Scénu pouze popsal, lehce předehrál a nechal své neherce, aby tvořili dialogy a vícelogy sami. Tento geniální přistup k realismu, kdy je možné zachytit něco jako českou hospodskou mluvu, gesta a spontánní emoce (viz ostrá hádka na začátku) je sem tam nabourán scénářem, který geniálně zachycené postavy někdy staví do příliš absurdních situací, a boří tak hrad uvěřitelnosti. A právě ona uvěřitelnost byla pro mě tak důležitá a bohužel mi utíkala mezi mozkovými závity. U realismu, který se často kloní spíše k negativní kritice, ať už výběrem nepříkladných hrdinů, nebo stavěním hrdinů do determinujících situací, je třeba vyvarovat se nadměrné hyperboly, která z díla činí fantasmagorii tam, kde má být hliněnýma nohama na pevný zemi. Ve filmu LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY se uvěřitelnost vyšplhala mnohem výše a proto si ho cením víc. Ani již zmíněné, ani moje hodnocení, nepopírá Formanovu výjimečnost. Dalším prvkem scénáře, který naopak funguje perfektně, je například nastínění trapnosti. Nejpalčivěji se to daří ve chvílích, kdy se mluví o něčem, co už není.:) Bývalý náčelník hasičského sboru děkující dlouhým proslovem za dar, který byl ukraden, a řečník vychvalující dobrotu, laskavost a solidaritu všech lidí, co dědovi darovali svoje výhry z tomboly, jež byly také ukradené, jsou postavy královsky nastolující trapnost nad trapnost. Návrh na přisunutí dědy k jeho hořící chalupě o zimní noci je nezapomenutelný. Ještě přidávám 2 dobré poznámky od ostatních uživatelů - (ToddB) - Film o lidech, kteří se na takové filmy nikdy nedívají. (Ele(a)nora) - Tohle je prostě v lidech a je to jedna z mála věcí, za kterou komunisti nemůžou. ()

nicneznam

Asi úplně přesně nerozumím, kvůli čemu je ten film hodnocen tak vysoko. Skvělý začátek, požár a pár perel během plesu. A dál? Odmyslete si jméno Forman, uvědomte si časté a mnohdy hodně nepřirozené herecké projevy, obyčejnou kritiku společnosti - nevím, proč to většina vztahuje na tu českou. Že by osobní pocity? Lidi jsou všude stejní. Dále zbytečné a nudné přešlapování na místě s vybíráním královny krásy atd. Ovšem to, s jakým humorem jsou podávány některé situace, to je vždy nesmrtelné. Mělo by to stačit na 3 hvězdy? Stačí. ()

Chamyl

Tento film patří spíše mezi dokumenty. V podstatě stačilo strčit kameru do sálu na venkovské tancovačce, hercům dát nějaký směr a dál už to muselo běžet samo, protože takhle to na těch zábavách opravdu vypadá. Jasně bylo tomu třeba trochu pomoci, ale jinak se Formanovi skvěle podařila zachytit především realita, na což on byl ve své době mistr. Je to vynikající ukázka filmu, který nestárne a zároveň nám s nadsázkou dokáže ledacos říct i o době, ve které vznikl. ()

MFloyd

Tenhle film je klasika a vždycky se zasměju u scénky s tlačenkou. Miloš Forman je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let