Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

fastum

Pánové a dámy větší prču u českého filmu jsem snad nezažil.. Jak už je tu psáno, dialogy jsou prostě naprosto geniální.. Myslím že Miloš Forman strčil celou trilogii slunce seno do kapsy:)) ()

baxiii

Budu se určitě opakovat, ale opravdu musím ocenit to, jak Miloš Forman skvěle vystihl naše ne úplně nejlepší české vlastnosti. ()

sona123

Úžasné, dokonalé, nadčasové. Porota při výběru té nej-slečny, nezapomenutelná scéna. Jedinečný Forman. ()

Charon11

Jeden z nejlepších, možná nejlepší film Miloše Formana. Klobouk dolů za práci s neherci, za dialogy a otevřený pohled "jací opravdu jsme (jsme byli?)" my Češi. Scéna s dědou (sedí n ažidli , na sněhu v pyžamu a kouká se jak mu hoří chalupa), kterému hoří chalupa je nádherná i smutná. Dejte ho blíž k ohni ať mu není zima, a otočte ho, ať se nekouká jak mu hoří chalupa, pauza, vždyť se kouká, a divíte se když mu hoří chalupa....Asi to není přesné, ale vystihuje to celý film. Smějete se celý film, ale někdy je vám ten smích hořkne nad lidskou povahou (možná čecháčstvím) ()

Mikino00

Neuvěřitelně vtipná a hlavně pravdivý pohled na venkovský hasičský ples. Opravdu je to jako by jste se sledovali normální lidi v běžných situacích. ()

Movie Gourmet

Zas tak mě to nechytlo, ale píše uživatel SaNcHeZ: "Přesné." Protože to je přesně to slovo, které to vystihuje, je to realistické, ničím nepřikrášlené a výborně to popisuje českou náturu a danou atmosféru. Verdikt: Formanovy filmy by měly být povinné, takže min 3* a 70 % to má. ()

Renfield

Neuvěřitelné, co všechno se dá vysledovat na jednom hasičském bále, ten je skutečnou přehlídkou povah a slovo vysledovat tu sedí dokonale. K výborné šmírácké kameře Miroslava Ondříčka se totiž jiné nehodí. Třeba takový nájezd pod stůl a sledování dění tam... A zdaleka nejen to, nejvíce mě nadchlo, jak si Ondříček v davu najde toho jednoho, nebo ty dva a vlastně jim v tlačenici dává obrovský prostor. Miloš Forman navíc umí z neherců dělat ty nejlepší herce, všichni hrají výborně, neskutečně reálně, přirozeně a to je právě to. Samozřejmě k tomu dopomáhají i výborné dialogy, kdy prakticky žádná scéna nedá vydechnout, stále se něco děje a k tomu stačí jen "pouhý" rozhovor. Scéna nácviku na volbu královny krásy, je dnes již kultovní, ale že žánrově zdaleka nepůjde o komedii, prozradí již ta úvodní... ona ta rakovina vlastně prostupuje celým filmem. Také proto považuji za nejsilnější požár a finální ocenění bývalého předsedy. Hold, pěkně jsme to dopracovali. 85% ()

HonzaSim

Když jsem byl mladší, jakýkoliv kontakt s tímto snímkem mě doslova odpuzoval. Nechápu.. Tady jsem se hodně pobavil! Hlavně tajná soutěž Miss neměla chybu. ()

Oralfabet

To, co na mě v Černém Petrovi moc nefungovalo (neherectví, maximálně přirozené dialogy), to mi tady sedlo dokonale, narozdíl od Petra jsem se navíc u Panenky i vážně slušně nasmál. V té době jsem sice nežil, ale Formanova satira zůstává trefná i dnes. 9/10 ()

Ollie235

Jeden z klenotů československé kinematografie, který mě naprosto minul. Nepřišlo mi to vůbec vtipné, naopak některé scény byly až mrazivé. Po celých 71 minut jsem hledal, proč je tento snímek tak vychvalován. Marně. Po přečtení komentářů mých zdejších oblíbenců chápu, co na něm zdejší komunita vidí, ale nic to nemění na tom, že můj subjektivní pocit byl spíše negativní. Upřímně tomu rád někdy v budoucnu dám ještě šanci a třeba též uvidím to, co většina hodnotících. ()

El Loco

Vynikajúca česká komédia, kde je tragikomicky zobrazená spoločnosť v bývalom režime. Ľudia tej doby sa častokrát opierali o tézu: „Čo si neukradneš, nemáš“. Forman tieto skutočnosti zobrazuje na javisku, ktorým je kultúrny dom, kde sa práve uskutočňuje „vydarený“ bál miestneho hasičského zboru. Celý dej sa točí okolo voľby kráľovnej krásy, ktorej organizáciu prípravný výbor nezvládne a tomboly, ktorú počas plesu zabávajúci sa celú vykradnú. Uveriteľnosti dopomáha obsadenie filmových úloh nehercami. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let