Soukromý černošský detektiv hledá unesenou dceru harlemského bosse a zaplete se do boje mezi mafií a černošskými gangstery.  V klíčovém akčním snímku Gordona Parkse se Richardu Roundtreemu podařilo vytvořit zcela novou a poctivou hrdinskou postavu Johna Shafta, „chlapa, co se dvakrát nerozmejšlí, když kolem není bezpečno“. John Shaft je černošský soukromý detektiv, který vlastní malou kancelář poblíž Times Square. Na cestě do práce jej jednou zastaví jeho kamarád od policie, poručík Victor Androzzi (Charles Cioffi), a chce po něm informace o jedné větší akci v Harlemu, do které je zapleten král černošského podsvětí Bumpy Jonas (Moses Gunn). Shaft mu nemůže pomoci a odchází, a jen taktak se vyhne dvěma Bumpyho silákům, kteří na něj čekali v kanceláři, přičemž jeden skončil mrtvý na chodníku o asi osm pater níže. Shaft se dostává do rukou policie, která mu vyhrožuje vězením za zabití, a proto kontaktuje Bumpyho. Ten mu sdělí, že jeho mladá dcera, kterou nikdy do své „práce“ nezasvěcoval, byla unesena. Shaft se tedy nakonec bude muset postavit všemocné bělošské mafii a afroamerické gangstery přijmout za dočasné spojence... (oficiální text distributora)

corpsy

Kultovka, ktorá je ale dosť nudná a paradoxne zostarla. Aj keď v dnešnej pohnutej dobe, by mohla nabrať nový dych. Remeselne nič prevratné a okázalé. Iba film svojej doby. No a možno už aj dnešnej. ()

dyfur

......zaujímavé boli reálie New Yorku rokov sedemdesiatych, trocha hudba a inak...som sa nudil  a bolo mi to jedno...... ()

MrPierc

John Shaft je jako černá kočka ve špinavém městě. Je to čistokrevné a ušlechtilé plemeno, které je spravedlivé a nebojí se použít svoje drápy. Na spodinu je hodný, na boháče nekompromisní. Pomáhá lidem v nouzi a nezapomíná na své černé bratry. Bílí lidé jen blekotají a Shaft je utře jednou ze svých ultrablack hlášek. V černém koženém kabátě necítí strach a bílé slečny mu dělají prostěradlo po večerech v bytě. Nikdo se před jeho pohledem neschová! ()

danecek24

29. Zlatý Glóbus za rok 1971 - cena (1) - *Nejlepší hudba - Isaac Hayes + nominace (2) - Nejlepší filmová píseň - "Theme From Shaft" - Hudba a text Isaac Hayes, Objev roku (herec) - Richard Roundtree ()

zette

Richard Roundtree v roli negra (schvalne volim tento vyraz, protoze film je rasistickymi narazkami natolik prospikovan, az to pusobi moc umele) Johna Shafta byl vyborny. Film si i na ukor temer nulove akce drzi po cely cas slusnou atmosferu. A jako vsichni, musim pochvalit hlavne hudbu, vcetne oscarove pisne "Theme from Shaft". ()

majo25

Časy, keď afroamíci nosili ešte veľké afro-účesy a snažili sa bielym dorovnať. Ten film vyzerá, že nielenže v ňom hrajú samí černosi, ale že ho majú aj na rováši. Má to proste ďaleko od solídnej a poctivej detektívky. Až na záverečnú akciu je to príliš vágne, nudné, všetky postavy tlačia na pílu so svojou drsnosťou a to má akože diváka odrovnať. Keby to malo aspoň silnú zápletku a dobre napísané dialógy, presný opak je však pravdou. Keď je takto spracovaný prvý film série, ani nechcem vedieť, ako vyzerajú tie ďalšie. ()

LeoH

Proti drsnému, neučesanému, avantgardnímu Sweet Sweetback's Baadasssss Songu je Shaft na první pohled jen takové lehce stravitelné spotřební zbožíčko, z dnešní perspektivy obyčejná, pomalá, ukecaná kriminálka s chytlavou muzikou a dějem jednoduchým tak, že překvapuje zvraty, které nepřijdou (nejvíc mě dostalo, že holka z baru byla prostě jen holka z baru a ne nastrčená vyzvědačka), ovšem ta pomalost (čti: ležérní lenivost) mě neznudila, nýbrž okouzlila, stejně jako pohodářské proto-buddymovie špičkování černého a bílého poldy a možná vůbec nejvíc to, jak si kamera vychutnává raně sedmdesátkové newyorské exteriéry i rozmanité interiéry, ty zaprášené a špinavé, ty almodóvarovsky barevné i ty s „nenápadně“ rozvěšenými obrovskými plátny a jinými kousky ušlechtilého výtvarna, půvabně kontrastujícími s těmi chlapíky v křiklavých hadrech, co se mezi nimi prohánějí. ()

TO

Vlivný gangster si najme detektiva Shafta aby vypátral únosce jeho dcery. Shaft je sympatický drsný týpek s vtipnými hláškami, který neustále zvedá mandle policii. Není to nijak zvláště akční, ani mimořádně promyšlené, spíš jen obyčejné pátrání a až na konci řádná střílečka. Pěkné písničky. Nová verze má stejnou hlavní postavu Shafta, ale má úplně jiný příběh a je celkově lepší. Tohle je taková stará dobrá kriminálka, nic víc. ()

neoBlast

Naštěstí Shaft není jenom slavnou značkou a legendárním filmem, který odstartoval vlastní epochu kinematografie (je krásné takto hovořit o tak nízkém žánru jako je blaxploitation), nabízí i celkem slušnou kriminálku ve stylu Drsného Harryho. Možná moje očekávání byla daleko nižší, ale hlavně zásluhou výborného Richarda Roundtreeho se mé obavy z nudného a nepřístupného filmu nenaplnily. 60 % ()

noriaki

Atmosféra New Yorku sedmdesátých let je opravdu neskutečně působivá, ale vzhledem k době vzniku a místu natáčení by bylo divné kdyby taková nebyla. Mimo ní a slušné kamery, však nemá film moc co nabídnout. Akce je jen poskrovnu a většinu si děj schoval až na konec. Shaft se z většiny prekérních situací vyžvanil pomocí hlášek a siláckých gest. Bohužel pravidelně je tak drsný, že působí nepřirozeně a trochu směšně. Vedle ostatních plochých postav s hloupými hláškami přesto vypadá relativně uvěřitelně. Jako detektivka příběh moc nefunguje, jeho sociální rozměr z odstupu téměř padesáti let a jiného kontinentu těžko docením a herecky je to docela bída. Zaujala mě hudba, protože tohle je snad první černošský film kde se mi opravdu líbila. Ve všech ostatních jsem trpěl u hip hopu. ()

JohnSmith

Slušná sedmdesátková krimi s pěkným finále. Film je z roku 1971, ale Bumpy Jackson umřel už v roce 1968, jak je známo z Amerického gangstera Ridley Scotta. ()

vitekpe

Pro divaka, ktery vi co hleda (a ma trochu nakoukano v bx), se jedna o paradni atmosferickou podivanou. Zapomente na pribeh, na herecke vykony a takove ty normalni veci...tohle jsou proste ranne sedmdesatky se vsemi pro a proti... :) Me to bavilo moc, hudba paradni, probeh bezelstne jednoduchy jak slohovka ze zakladni skoly, radobyhlasky, radobydrsnaci atd. A navic barova svudnice Margaret Warncke, ktery to sluselo. :) ()

Han22

První ze ze série opravdu slavných kriminálek, které v roce 1971 vznikly a také první slavný blaxploitation. Znal jsem popravdu pouze remake, který mě nijak zvlášť nezaujal a titulní písničku. Ta se objeví hned na začátku a hned po ní nastoupí naprosto špičková atmosféra špinavých ulic New Yorku počátku sedmdesátek. Umolousaní poldové, černoští radikálové, mafiáni ze staré školy a do toho drsný badass nigga, který se nebojí černošského kápa, radikálů ani policie. A do toho neustále hrající a měnící se funky muzika. Pod tou špičkovou slupkou je bohužel tak trošku přifouknuté nic. Místnímu mafiánovi unesou dceru a tak se ji Shaft snaží najít, což se mu na konci povede. Je to docela utahané, předvídatelné, kromě finále i bez jakékoliv akce. Zkrátka průměrná kriminálka s výbornou atmosférou a hudbou na 3*. PS: Akademici měli v roce 1971 docela koule dát víceméně instrumentální funky písničce Oskara. I z hitového hlediska trefa a zasloužený Oskar, ač sám mám rád trošku jiné žánry. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Who's the black priváte dick that's a sex machine to all the chicks?"     Krimi dráma s veľmi podmanivým audiovizuálom. Najväčším lákadlom je vskutku výborná hudba v priebehu celého filmu a následne aj výborná kamera, s príťažlivým podaním dobovej atmosféry New Yorku v 70. rokoch. To ostatné už žiaľ žiadna veľká sláva nie je. Hlavný hrdina v podaní Richarda Roundtreeho je istotne veľký sympaťák, herecky je ale dosť drevený (najvypuklejšie to je pri tom jeho smiechu nasilu), pripadá mi ako taká menej podarená verzia Eddieho Murphyho. Potom tu máme poslabší scenár, prostoduché dialógy a až na výnimky hercov ako z nejakého ochotníckeho súboru (potešila ma malá rola Dominica Barta, ktorému sa stačí zachmúrene sa tváriť a účinok je zaručený). Napriek všetkým nedostatkom isté kúzlo filmu priznať musím (najmä vďaka spomínanému audiovizuálu), čo je dôvod, prečo som sa priklonil k nadpriemerným 3 hviezdičkám a prečo sa domnievam, že film stojí za pozretie. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Close it your self, shitty!" ()

kebom

Nerobím to často, ale dokonalý soundtrack od Isaaca Hayesa sa nedá prehliadnuť a neoceniť - film je za *** plus * za špičkový hudobný zážitok. ()

Bozvav

Čekala jsem drsnou americkou krimi záležitost staré dobré detektivní americké školy a dostala jsem nemastnou, neslanou a hlavně utahanou koverzačku, kde bohužel obsah dialogů nebyl zrovna to nejsilnější eso v rukávu. O proti nové verzi dosti nuda. Za mne 45%. ()