Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

LiborGondek

Tak to teda klobouk dolu Mr. Affleck... Co je lepšího než pravdivý, zajímavý, dramatický, no prostě výborný scénář, který napsal sám život a který je navíc s happyendem? Ben Affleck jako herec nikdy nebyl špatnej, ale dal se přehlídnout, prostě se v tom moři zástupů ztratil. Ale jako režisér? No, zdá se mi, že zde začíná vycházet velká, velká hvězda. Vypadá to na druhého Clinta Eastwooda... 85% ()

Sfinkter

Oscar za nejlepší film roku 2012, dle mě naprosto zaslouženě. Bezchybná režie, příběh je dobovou perlou, odtajněnou až Clintonem v druhé půli 90. let. Mnoho scén v závěru pro mě až nesnesitelně napínavých. ()

Lachtaan

Pozoruhodný snímek, kterému soška Oscara náleží rozhodně přiměřeněji než třeba loňskému La La Landu, zaobírá se pečlivě dramatickou událostí, buduje neutichající napětí a představuje zajímavé herecké výkony. Jen mně osobně trvalo více než půlku filmu si uvědomit celou bizarnost s plánem filmování v Íránu, i když ke konci je to jen lehce pochopitelná banalita jako záštita pro celou operaci. Méně uspokojujících detailů se ale objevilo více, tak tentokrát půjdu o hvězdu níže. Ale jinak bravurní práce Bene, režie ti svědčí! ()

Qitek

To nejlepší na celém filmu je z prstu vycucaný americký a svým způsobem směšný závěr, který je ale  napínavej jak se sluší a patří Jinak jde o celkem overrated pohodovku. Jednou a never more. ()

rowdys

Úplnou náhodou som sa pred asi troma rokmi preklikal pri browsovaní na ten slávny článok WIRED, ktorým poslúžil ako podstavec pre scenár a musím povedať, že Affleck to tu vyslovene odflákol. Film ladený do 70s dostal opateru v podobe 90s réžie televíznej malorozpočtovky z Hallmarku i so všetkým klišé, ktoré sa k tomu viaže. Pritom netrebalo spraviť nič viac, než to nakopnúť trochou viac politických reálií namiesto Benovych psich očí a patetického opíjania sa v hotelovej izbe. Ako príklad za všetko nech slúži úplné na kosť orezanie postavy kanadského veľvyslanca, ktorý je tu tým skutočným hrdinom a nie Affleck venčiaci ukňučaných amíkov po Iráne. Pre mňa veľké sklamanie, no popravde, prekvapený som tým až tak nebol. CIA sa pri príležitosti 35. výročia incidentu vyjadrilo k hodnovernosti spracovania filmu a výsledky fact checkingu nájdete tu. ()

Pavlínka9

"Argo fuck yourself" :) Heslo celého filmu :) Hodně dlouho jsem nezažila tak napínavých poslední 45 minut filmu :) Nic mě v tu chvíli nemohlo vyrušit, jelikož pokud nevíte, jak to dopadne,tak jen čekáte a čekáte a čekáte :) Že Ben Affleck umí režírovat mě přesvědčil už v Gone, Baby, Gone a zahrát si ještě v dalším svém filmu ? :) super :) a musím říct, že mi budou chybět jeho dlouhé vlasy a fousy, které mu přidaly něco do sebe ;) Argo je alespoň pro mě napínavý thriller o tom, jak se dokáží propojit různé mentality ve válečném prostředí a člověk je rád, že to sleduje pouze z prostředí kina či svého obýváku. Skvělý nápad, výborná kamera, několik minut bez jakéhokoliv slova a vyjádření všech emocí pouze pohledem...Precizní. ()

noriaki

Argo je jeden z těch příběhů skutečnějších než realita. Menších a větších chyb je v něm víc než jenom pár, ale vytýkat hollywoodskému dramatu "americké momenty" a provařená klišé je hloupost. A proč to taky dělat, když všechno tak krásně funguje. Ben Affleck vykouzlil úžasnou atmosféru neodbytné reality, sklouzávající občas až do absurdna. Původní skoro komediální tón se nenápadně přelil do čistého dramatu a scénář mi velice chytrým způsobem sdělil, že to co vypadá jako velká zábava, je ve skutečnosti pořádně riskantní a životy ohrožující podnik. Postavami citovaný otočený Marxův citát "Dějiny začínají jako fraška a končí jako tragédie." to popsal víc než dobře. Technické kategorie jsou bezezbytku perfektní, stejně tak herecké, s čestnou výjimkou pana režiséra. Být na jeho místě někdo méně známý, nebo alespoň talentovanějších, tak by byl dojem ještě lepší. Top 10 za rok 2012. ()

lennyd

Koncem osmdesátých let vniká na americkou ambasádu v Iránu ozbrojený dav, a zajímá pět desítek amerických občanů jako rukojmí. Šesti z nich se ale podaří uprchnout a skrýt se u kanadského velvyslance, a zatímco se zde poklidně skrývají, v centrále CIA vše běží na plné obrátky. Plán, jak šestici dostat ze země je vskutku originální - předstírat natáčení hollywoodského trháku na Blízkém východě, a oněch šest v přestrojení za filmaře zachránit ... K filmu mám spoustu výtek -- obsazení hlavní herecké role se režisérovi dvakrát nepovedlo, Ben Affleck na režisérské stoličce je možná fenomenální, ale před kamerou je to o poznání horší. A to, aby za celou dobu pobytu v nepřátelské zemi ani jednou neprojevil kousek emoce je fakt tragické. Dál mi nebylo moc jasné, proč se vynaložilo tak velké úsilí k záchraně šestice, a zbylých padesát bylo necháno v zajetí, a proč se vůbec s plány na záchranu začalo až po několika měsících. Ale to asi není důležité, jednou je to dle skutečné události, tak to asi tak bylo. A nutno přiznat, jak mne film prvních dvacet minut nebavil, tak postupně napětí gradovalo, a na konci jsem chvilkama zapomínal i dýchat (předpokládám že konec byl hodně přibarvený, aby byl divák náležitě uspokojen). Co ale rozhodně chválím je dvojice John Goodman a Alan Arkin. A nakonec .. na to skutečné Argo bych se docela rád podíval :) ()

T-pack

Argo a Zero Dark Thirty jsem viděl těsně po sobě a jelikož jde o snímky s diskutabilně podobným tématem, nějak mě to svádí porovnávat. Od začátku jsem věděl, že jen jednomu dám plné skóre a druhý si odnese hvězdičky 4. A teď si rozeberme bod po bodu proč. Komentáře k oběma filmům budou v zásadě totožné. Obsazení: Proti Affleckovi jako herci jsem nikdy nic neměl, ale zvláště s vousem u něj není moc na co se soustředit. Šestice „Kanaďanů“ byla vybrána především kvůli fyzické podobnosti, no to už jim předurčuje, že výkony asi nebudou nikterak slavné. Arkin s Goodmanem naopak fungují jako dvojka dokonale. Jenže Zero Dark Thirty má Jessicu Chastain schopnou převálcovat všechny úplně sama, navíc má pár dalších zajímavých tváří po boku ve vedlejších rolích, takže bod pro Zero. Režie: Asi se shodnu s mnohými, že Affleckovi sluší režisérské křeslo mnohem víc, než pozice herce. Tady se mu nedá mnoho vytknout, a když letadlo vzlétalo, dokázal mě přimět zavřít oči, usmát se a zatřást pěstičkou: „Jo! Oni to dokázali!“ Zero Dark Thirty mají za celý snímek jeden vypjatý moment, kde ale místo stupňování napětí jen čekáte, až se to posere. Závěr poněkud rutinní i přes snahu o dramatizaci a bože, ta stopáž. Zero Dark Thirty se soustředí na celý příběh už od 11. září, vyzní jako snímek biografický, oproti tomu má Argo režii filmovou, takže bod pro něj. Scénář: Oba snímky jsou natočené podle skutečné události. Ale zatímco Argo pracuje s látkou přes 30 let starou, 0D30 představuje události, které má většina z nás v živé paměti. Argo tak přirozeně působí jako příběh hodný vyprávění, zatímco Zero Dark Thirty, když to hodně, hodně, přeženu, jako honba za senzací. Pamatuji si, že natáčení druhého zmiňovaného snímku bylo ohlášeno hned asi týden po operaci se slovy „najděte mi dobrého scenáristu,“ vítězem je ale Argo, protože objevil tajnou akci CIA z přelomu 70. let a povídá „najděte mi dobrého scenáristu a když to dobře napíše, my to natočíme.“ Já si prostě dialogy a celkový příběh i přes ohranou dramatizaci a hloupej konec užil u Affleckova snímku víc. Bod pro Arga. Zobrazení: Po přečtení anotace Zero Dark Thirty jsem se bál, jaká to bude americká sebe-upáječka, a ono to nakonec bylo naopak. Takže když si Argo v průběhu a hlavně na konci pochvalně klepe sám sobě na rameno, jací jsou ti Američani vlastně pašáci, zatímco je v jednom z posledních záběrů skrz dveřní rám vidět venku vlající prapor USA, Zero Dark Thirty ukazuje Američany jako arogantní čuráky, kterými ve skutečnosti jsou. Počáteční mučení, přístup kolegů jeden k druhému, nebo třeba i chladná profesionalita vojáků v bin Ládinově domě – to všechno přináší do snímku kousek syrové reality a za to bod Zero Dark. Verdikt: Ačkoli je to na body nerozhodně, už jsem předznamenal, že jsem byl o jednotlivých hvězdičkových ohodnoceních rozhodnutý předem. A není to tak, že chci prostě jednomu dát 4 a jednomu 5, ale Argo působí celkově filmověji, má svižnější tempo a člověk se baví. Zero Dark Thirty je sice zdařilá syrová výpověď, ale kdo chce sedět takhle dlouho a všechno to poslouchat. () (méně) (více)

LittleJohnny

Skvělá atmosféra a napětí, až do konce... Historické pozadí dodává filmu tu správnou šťávu. Škoda jen těch otřepaných frází... ()

danoo

Natočené podľa skutočných udalostí - fikcionalizované však pre hollywoodske účely. Affleckovi sa v Argu podarilo kombinovať napínavú drámu s minimom násilia či štandardnej akcie, pochmúrny zmysel pre humor o podivnostiach Hollywoodu a CIA a vytvoril film, z ktorého sála pocit amerického thrilleru sedemdesiatych a osemdesiatych rokov (bez zreteľnej digitalizácie). Len postavy sú akosi dokumentárne. ()

ywo666

Dobrý film, ale aby získal oskara? To teda nie. To rozodne nie. Pár dobrých hlášok. Sto krát odohrané prvky napätia na konci. Dobová atmosféra. Ale to je tak dokopy všetko. Nechápem to vysoké hodnotenie (nielen na csfd). U mňa 65-70% a najhorší Affleckov režijný počin. ()

terunka003

Drsne, napinave, nervozita, podle skutecnosti. Velke drama o navratu do vlasti ze zeme, kde chteji zabit nekolik Kanadanu. Nejhorsi na tom vsem nasili je asi fakt, ze se to vsechno kdysi stalo. Doba, kdy se snazili dostat pres letisni kontroly byla nekonecna a zaludecni vredytvorici. Ben to zvladl dobre. ..na to ze jsem se nechtela divat jsem se stejne po ocku koukala.. "Argo, fuck yourself!" ()

BoncheR

Nemôžem prekusnúť pocit, že tam cítim propagandu CIA. V poriadku, tento film je o jej akcii, ale ten spôsob akým to bolo podané... no neviem. Ben Affleck to zahral dobre, sám som nemohol uveriť toľkým poker face-om, ktoré bol schopný vyčarovať. Nápad bol originálny, aj réžia bola podivuhodne dobre zvládnutá, herecké výkony takisto, a najviac sa mi páčili tie nervy drásajúce scény, kedy síce tušíte ako dopadnú, ale jednako by ste za to nedali ruku do ohňa. Som celkom spokojný, myslím si že sú tu aj lepšie filmy, ale hodnotiť Argo len tak samotné... tak to boli lepšie 4*. Ben Affleck má talent. 78% ()

Iroquaise

"Argo" je pro mne jeden z těch titulů, které ovládly oscarové klání, aniž by bylo zcela jasné, proč se tak vlastně stalo ( resp. ono to docela jasné je, ale ta kritéria mi přijdou dost na hlavu postavená)...získal celkem 3 ceny - za nejlepší film, střih a scénář...nejpodivnější je ocenění v poslední zmíněné kategorii...ta historka je dost plochá, nedopracovaná, schematická...a fakt, že je postavená na skutečné události, je taková zastřešující obezlička, která umožňuje aplikovat různé pitomoučké záchrany na poslední chvíli a deus ex machina ( "máme tu rezervaci letenek" - "nemáte" - "zkuste to prosím ještě jednou" - "no jo, už je to tady...kámoši na druhý straně Atlantiku to zmákli")...na filmu by se daly krásně presentovat základní scénáristické mechanismy...zásady práce s postavami, nástup bazálních konfliktních situací a jejich obloukové řešení, architektura napínavých scén...problém je v tom, že výsledek je dost průhledný a školometský...více zde http://blacklsays.blogspot.cz/2013/06/argo-r-b-affleck-usa-2012.html ()

mickyreed

Ke všem těmhle skutečnejm událostem jsem poslední dobou hodně skeptickej a podezíravej ... hledat skutečnost a pravdu v politice je podle mě dost naivní záležitost. Každopádně tenhle film byl jasnej důkaz toho, kdy se vezme "skutečná událost" a navlíkne se do mega napínavýho kabátu, kterej ve finále není vůbec napínavej ani překvapivej. Hodně chladnej film, kterej na mě vůbec nijak nepůsobil. Prostě takový průměrný politický drama. ()

Kmotr76

Solidní a poctivý oscarový film. Nevím, jestli by dané téma šlo zpracovat lépe, napínavé bylo až až, stejně tak místy vtipné (především scény z filmového prostředí), takže ani nevadí, že byly reálie mírně upraveny (například byla podceněna role Kanaďanů). Škoda jen toho hollywoodského konce, ale bez něj by to asi nešlo... ()

hanagi

Jsem ráda, že i dnes se točí filmy, které mě donutí projít si celou škálou emocí (nerada přiznávám, i ta úlevná slza na závěr byla). Argo je neuvěřitelně zábavný film - od téměř dokumentárního začátku, přes ironickou hollywoodskou epizodu, až po nervy drásající poslední část. Napínavý thriller - určitě. A něco navíc - určitě! ()

geklon

Tak co je s tím filmem? V porovnání třeba s Bader Mainhoff Komplexem je to odpad. Tenhle historicky politickej Armagedon II. je celkem civilní a nenáročná věc, která opět dotýká chudáčku, kteří potřebují zachránit prdel, ale o co tam doopravdy šlo...? To se zas nějak neřišilo. Jenže civlní a až indie provedení je příjemný a množství postav i casting samotný je koukatelný. Jenže.. je to obyčejná měkkobolná sračka. Vlajky, čest a CIA. Mrdat Tě za to Ameriko černý giant lofasem do nosní dírky. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017