Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

harazin

Na tento film jsem šel až na 21:20 a už v předsálí mě bralo spaní,dokonce jsem to chtěl vzdát a jít domů do postele.Jenže je to tak mistrovsky natočeno,že jsem téměř nedýchal a únava opadla během prvních scén.Mimochodem Affleck je velmi dobrý herec ,je to vidět i v tomto snímku ,skvělý byl Alan Arkin,ale nejlepší jsou opravdoví hrdinové tohoto příběhu o nichž jsme se díky Hollyvoodu dozvěděli.At žije komerce:-) ()

pavelpetr

Moc jsem nečetl popis a prostě jsem na to začal koukat, první plusový bod dostal film hned na začátku - podle skutečné události. Takové filmy miluju. Film mě napínal a nemohl jsem se dočkat jak to teda skončí, protože v reálu jsem příběh neznal. Přítelkyně nejdřív odevzdaně jen odkývala že se teda na to podíváme, ale pak sama uznala že to byl dobrý film. ()

vobrn

Po všem tom humbuku na Oskarech a v médích jsem měl nízká očekávání. Ve skutečnosti to je režisérsky skvěle natočený film umě spojující realitu a hollywůdský akčňák. Ben jako průměrný herec vyzrává ve skvělého režiséra. Cit výpravy pro historickou autentičnost také plusem. Rozhodně zařazuji do filmotéky. ()

Vlkopec

Dramatický a zábavný film s přesvědčivou dobovou atmosférou a Iránci, ze kterých jde hrůza (bohužel v tomhle se Irán za poslední čtvrtstoletí nezměnil). Ubližuje mu ovšem trochu přeťápnuté dramatizování, kdy se opakovaně hraje o vteřiny. To vrcholí scénou kdy auta pronásledují vzlétající letaldlo. Ta působí až komicky. Méně by v tomto případě bylo více. ()

A.lis

Povedený film. Hluboký příběh, dobré herecké výkony a co mě osobně nejvíc potěšilo - z toho filmu dokonale dýchá atmosféra přelomu 70. a 80. let, což se málokdy tak dobře povede. ()

Pejvl87

zajímavost: ve scéně před odjezdem 6 Američanů z domu kanadského velvyslance byl použit obrázek pražského Jezulátka, které je vkládáno pro štěstí do fiktivního scénáře Arga ()

Smejca

Po oskarech celkem zklamání...Je pravda, že Sly Stallone a Václav Klaus jr. dokážou s ochrnutým obličejem zahrát více grimas než Ben Affleck, ale k němu to prostě sedí :-) Co je super je hezky natočená doba a podoba herců se skutečnými postavami. Bohužel mi chybělo napětí. Těch 5 minut na konci to nezachrání navíc kiksům typu, že prostě nikdo nezvedá ten zatracenej telefon, nejde v autě zařadit rychlost atd... mi přislo spíš vtipných... ()

Fenixx

Vidět film a nečíst knihu - slušné... Číst knihu a nevidět film - lepší... Číst knihu a vidět film - nedávat Oscara... Přesto nelituji, že jsem oboje absolvovala :-) ()

joywork

Solidní retro atmosféra, pěkné prostřihy z dobových snímku, které byly výborně na začátku filmu prolnuty kreslenými obrazy. Příběh nás s manželkou naplno pohltil, vyhasly nám kamna, jak jsme celí nervozní nemohli odtrhnout oči od obrazovky, aby chom nepřišli ani o sekundu děje.. O celé předloze jsem si naschvál nic předem nenastudoval, o to víc jsem zoufale držel palce uprchlíkům a i agentovi CIA, aby se všichni z nebezpečné situace dostali v pořádku. Tak vygradované napětí jsem při sledování filmu již léta nezažil. ()

danooo84

Nič iné sa nedá na to napísať len Hezkýýýý...Ben zas potvrdil , že má talent aj pri režií. Keďuž odlietalo lietadlo ma až zdvíhalo..Ale happy end sa v amerických filmoch nezaprel..:D Aj tak má odo mňa 5hviezdičiek a konečne film pri ktorom som nezaspal... ()

Shaman::..

Klasický film, který běží start-cíl podle známé a úspěšné hollywoodské šablony. Díky dobrému marketingu a vlasteneckému námětu protěžovaný snímek na letošních Oscarech. Gone Baby Gone byl přeci jen o kousek lepším filmem. ()

noha7

Nejhorší na Argu je, že od něj očekáváte hodně a pak přichází mírné zklamání... Napínavý začátek a očekávaný konec. V průběhu filmu snaha vzbudit v divákovi emoce se dostavila jen v domnění, že tu ta snaha opravdu je... A americká vlajka vlající v poslední objímající scéně za dveřmi je kýčovitým důkazem toho, že jiný film Oscara vyhrát nemohl ... Za dobrou atmosféru a námět 3* ()

karel63

Divnej biják, na to že je oskarový, tak u mě nevyhrál. A ty brejle...i debil pozná, že nemaj ani kus dioptrie. V perfektně zvládnuté kostýmovce je to jako pěst na "oko". ()

Djflash

Již předešlými počiny Ben Aflleck ukázal, že se na režisérské židli cítí jako ryba ve vodě. Důkazem je toho i poslední záchranná mise, která nese krycí název Argo. Od prvních záběrů se dá vytušit, čeho chce Affleck v tomto filmu dosáhnout. Vytvořit syrové drama ze začátku osmdesátých let s lehce komerčním nádechem. Autentické záběry se tu vyváženě mísí se záběry filmovými, což dodává filmu z určitého úhlu pohledu tu správnou dávku realističnosti. Ano najdete tu par momentů, které po komerci přímo volají, ovšem není jich mnoho a v celkovém dojmu vlastně ani moc nevadí. Ohledně reálných základů celého příběhu rozhodně nehodlám pátrat. Netuším, jak moc do detailu se jich autoři drželi, důležité, že děj má od začátku slušné tempo, jenž až na pár výjimek noc nekolísá. Atmosféra nehostinného Iránu a všudypřítomný strach vystupující z jeho ulic je zde také velmi dobře cítit i včetně závěrečné dramatické scény na letišti, během které do poslední chvíle netušíte, jak to celé vlastně dopadne. A to je právě to co by mělo umět snad každé drama, tedy udržet diváka po celou dobu sledování v určitém napětí. V tomto případě se to povedlo na výbornou, a to je taky jedna z velkých předností celého projektu. Nicméně, že by tento počin měl mít punc oscarového dramatu, tím si nejsem zcela jist. Na druhou stranu Oscaří se již delší dobu vyznačují určitou konzervativností, a nutno si přiznat, že letos se toho moc neurodilo, a tak vyhrálo to menší zlo. Tím ovšem nechci nějakým způsobem snižovat kvalitu filmu, která je patrná hned od prvních minut. Ben Affleck to risknul a ten risk mu evidentně vyšel, ovšem za pár let si jen málokdo vzpomene, že právě Argo dostal Oscara za nejlepší film, tak hluboko do podvědomí diváků se tento film určitě nedostane. ()

montel

V listopadu roku 1979 vrcholí íránská revoluce a radikálové pronikají na americké velvyslanectví, kde berou jako rukojmí 52 úředníků. Dalšími šesti se ale povede nepozorovaně uprchnout a skrýt se v domě kanadského velvyslance. Je ale jen otázkou času, než to íráčani zjistí a tak je do Íránu vyslán specialista na exfiltraci Tony Mendez (Ben Affleck), který sebou přináší šílený plán. Všichni se z Íránu pokusí uprchnout jako filmaři fantastického snímku Argo, který však slouží pouze jako jejich krytí. Pokusit se odjet legálně ze země přes rozvášněný dav civilistů a hlavně přes letiští kontrolu a policii bude ten nejhorší možný úkol v jejich životech. Jejich odhalení by totiž mělo za následek okamžitou krutou smrt...Nervydrásající, napínavý snímek za který bych Benu Affleckovi přinesl oscara klidně osobně. Už dlouho jsem se totiž u filmu tak nespotil, div jsem nepřestal napětím dýchat. Škoda jen, že to skvělé strhující finále nebylo o trochu delší, to už bych ale bez problémů Argo zařadil jako film roku. Takhle ho řadím ještě o něco níže, až za Batmana a Djanga. 75% ()

Unrealik

Přišlo mi, že film je standardně natočen, ničím nepřekvapil, mohl být napínavější, takže celkově pěkné 2 hvězdičky. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017