Edmond Vidal známý také jako Momon, vyrůstal v chudé cikánské osadě, odkud si odnesl smysl pro rodinu, neochvějnou loajalitu a hrdost na svůj původ. Nejvíce ho ale posílilo přátelství se Sergem Suttelem, s nímž poprvé okusil vězeňský život, navíc pro něco tak banálního, jako je krádež třešní. Oba se nevyhnutelně zapojí do organizovaného zločinu, a tak vznikl gang Lyonnais. Stávají se nejznámější ozbrojení lupiči počátku 70. let minulého století. Jejich nezadržitelný vzestup skončil až v roce 1974 velkolepým zatčením. Dnes je Momonovi takřka šedesát a rád by na tuto část svého života zapomněl a žil jen pro děti, vnoučata a svou ženu, ale jak sám ve filmu říká: „Člověk vězí ve svém těle a ve své duši svou minulostí, a ona nás stravuje, až nás zničí…“ (Česká televize)

ursinko

Vynikajúce, v porovnaní s Mesrinom o 50 % lepšie. Výber hercov bez chyby. Hlavne Momon, krásny chlap. Odporúčam. ()

wampire23

Pekná francúzska gangsterka. Drsná a bez príkras. Aj keď trošku predvídateľná. Ale to by až tak nevadilo. Najviac ma škrelo, že predely medzi jednotlivými epizódami v živote boli také rýchle a nevenovalo sa viac priestoru priateľstvu hlavných dvoch protagonistov. Možno keby sa film natiahol na 120 minút a vykreslilo sa to, čo sa nestihlo, mohlo to byť aj za plný počet. Takto sú to však stále veľmi slušné a najmä zaslúžené 4*. Kedy naposledy ste videli hlavného protagonistu mafiána rómskeho pôvodu? ()

Santino7

Napriek tomu, že väčšina komentárov, ktoré som k tejto snímke mal tú možnosť čítať, hovoria o priemernej a ničím výnimočnej gangsterke, tak musím povedať, že ja osobne som s tým spokojný viac než dosť. A dôvod je úplne prostý, dostal som totiž presne to, čo som aj dostať chcel. Francúzi vedia ako na to, žiadne vedľajšie preumelkované dejové linky o nešťastne zaľúbenom mafiánovi a podobné nezmysly tu nemali priestor, podobne ani nijaké zbytočné prestrelky čisto pre efekt alebo zženštilé hlavné postavy, to skutočne ani omylom, všetkému tomuto sa vyhli. A spravili nepochybne dobre! Bolo to precízne, realistické, malo to úroveň a musím povedať, že ani na okamih som sa nenudil. Obsadenie Gérarda Vidala (Momon) bolo trefou do čierneho, sledovať jeho po väčšinu času kamennú tvár a popritom aj obrovskú dávku charizmy naozaj stálo za to, bol vskutku perfektný a za tým si proste stojím - jeho výkon by som sa dokonca nebál označiť za akýsi moderný a naozaj dôstojný francúzsky ekvivalent ku Brandovmu stvárneniu Kmotra či napríklad Gazzarovmu Camorristovi. Keď k tomu navyše ešte pripočítam až prekvapivo pútavý príbeh, skvelo zvládnutú retrospektívu, postupne dávkované napätie či napríklad aj celkovú eleganciu, v akej sa niesla prakticky celá snímka, tak potom naozaj pomaly ani neviem, čo by som Marchalovi tentokrát mohol a mal vytknúť. Jasné, niečo by sa už nepochybne nájsť dalo, to sa predsa dá vždy a všade, pokiaľ človek naozaj chce, lenže môj celkový dojem to nijak výraznejšie neovplyvnilo. Les Lyonnais sú skrátka nadmieru vydarenou žánrovkou, ktorá mala onen potrebný šmrnc, no a musím už len doplniť, že takto kvalitne zvládnutých gangsteriek v modernom šate by som v dohľadnej dobe uvítal kľudne aj viac. 5/5 ()

Vesecký

Třetí hvězdička za překvapivý závěr a vlastně za nejpodstatnější myšlenku - jak falešné je někdy celoživotní přátelství; těm zabijákům a lupičům ovšem člověk nefandil, film je zajímavý i z toho důvodu, že v něm kromě toho malého kluka, jemuž nakonec zabijí mámu, není ani jedna kladná postava. Jinak se v té bandě knírkatých Cikánů a Arménů člověk někdy těžko vyznával, navíc někdy člověk nevěděl, kdy se ocital v šedesátých letech a kdy v přítomnosti... Tyhle gangsterské filmy mě moc neberou... ()

Saur.us

Nevyrovnané dílo. Na jednu stranu temný thriller protkaný spousty flashbacky, nadruhou stranu ale obsahuje dost hluchých míst, které pak kazí celkový dojem z tohoto jinak eventuelně dobrého krimi. Lepší 3 ()

Helldo

Zpracováním typicky pro krimi á la française, a tedy precizní jak po stránce režijní, tak technické. Perfektně zvládnutá je i atmosféra vykreslená v duchu chladném až neosobním, což dodává reálnému příbehu na autentické působivosti. Bohužel v kontrastu právě toto potlačuje jakékoli snahy o navázání vztahu k hlavním hrdinům, jež jsou sice zahrány Lanvinem, Duvalem a dalšími velice přirozeně, po zhlédnutí nicméně budou jedním z posledních aspektů, které by Vám film byly schopny v budoucnu připomenout, a to je myslím škoda a taky jediná věc, jež schází do plného hodnocení a vyrovnání se kolegovi Mesrinovi. ()

agassi68

Nič nové, len tak šaramantne po francúzsky spracovaná krimi story o dvoch priateľoch. Vzostup a pád, radosti a starosti, život a smrť. To všetko prepojené skvelou hudbou. Ani neviem prečo som nedal 5.. ()

strikeman

V několika počátečních obrazech trošku lacinná vykrádačka Kmotra, ale pak už si šel film svou cestou a docela příjemně a se zaujetím se na něj dalo koukat... 75% ()

Páně

Marchalův styl mám moc rád, jeho díla jsou skvostně prostoupena melancholií a jakousi marností života. Přestože Les Lyonnais je poněkud na štíru s emocemi a vůbec celkovým vyprávěním příběhu, já se zkrátka zase nechal strhnout podmanivou hudbou a některými skvělými scénami trademark Marchal. Takže jedna hvězda navíc za to, že si Marchal stále jede tu svojí pochmurnou ligu. ()

GOREGASM

Ostře nabroušená francouzská kriminálka, která ctí starou tuzemskou školu a současné generaci kriminálních filmových živlů se v dobrém podbízí moderním faceliftem. Charismatičtí herci na obou stranách barikády plus úderně jednoduchý a s flashbacky vynikajícně pracující příběh, dělají v kombinaci s žánrovým ostrostřelcem na režisérské sesli, Olivierem Marchalem, z Les Lyonnais rovnocenného soupeře okoukanému hollywoodskému krimivuldozeru. Francouzská kriminálka je zpátky a tohle je další nevyvratitelný důkaz. 80% ()

brumbrum

Konecne dobry film po case! Bravo; mafiozovka podla skutocnosti - a hlavne vystacili bez obvyklych uchyloviek typu tlsty skaredy mafian s cigou v hube reze pilkou na drevo nohu mrtvemu kolegovi s dierou v hlave leziacom v krvavej vani. Toto ma styl. 4* v pohode; keby to nebola taka desna tema, dam asi 5*. ()

MickeyStuma

Francouzští tvůrci opět dokázali, že gangsterské filmy prostě umí. Drsný a temný scénář a k tomu beze sporu výborné herecké výkony na všech frontách vytváří emoční podívanou o přátelství, zradě, mužnosti a cti. Dialogy ostré jako břitva, neočekávané zvraty a napětí do poslední minuty stopáže. Prvotřídní thriller v celé své podstatě. ()

Hapretor

Drsné. Docela i napínavé. Na jedno kouknutí posloužilo. Zabavilo. V daném žánru však lze nalézt lepší kousky. ()

mi-ib

Nevím, podle zdejšího hodnocení a obsahu jsem čekal více. Je to vlastně takový krátký gangsterský příběh roztahnutý na více než hodinu a půl. Ano, vyprávění mi přišlo hrozně rozvleklé a někdy přitažené za vlasy. Jenže paradoxně ve chvílích, kdy byl děj přehnaný, tak se tam aspoň začlo něco dít. Myslím, že kniha, podle které je snímek natočen, vychází moc z romantických představ o mafiánech, zlých a hodných policistech. Hlavní hrdina mi byl dost nesympatický a ještě víc mi vadilo, jak mi tvůrci chtěli vnutit sympatie k němu. Navíc to byl masér až na půdu, ale takhle já si pravého kmotra nepředstavuju. ()