Edmond Vidal známý také jako Momon, vyrůstal v chudé cikánské osadě, odkud si odnesl smysl pro rodinu, neochvějnou loajalitu a hrdost na svůj původ. Nejvíce ho ale posílilo přátelství se Sergem Suttelem, s nímž poprvé okusil vězeňský život, navíc pro něco tak banálního, jako je krádež třešní. Oba se nevyhnutelně zapojí do organizovaného zločinu, a tak vznikl gang Lyonnais. Stávají se nejznámější ozbrojení lupiči počátku 70. let minulého století. Jejich nezadržitelný vzestup skončil až v roce 1974 velkolepým zatčením. Dnes je Momonovi takřka šedesát a rád by na tuto část svého života zapomněl a žil jen pro děti, vnoučata a svou ženu, ale jak sám ve filmu říká: „Člověk vězí ve svém těle a ve své duši svou minulostí, a ona nás stravuje, až nás zničí…“ (Česká televize)

ER

Správně syrové drama,se správně vybranými herci a správnou atmosférou. Navíc vše je korunované vypravěčským stylem, který prolíná současnost s minulostí s řemeslnou precizností. Proč se tak děje? K pochopení současnosti je důležité pochopit minulost, flashbacky z minulosti tak velmi umně navazují na dění v současnosti a proto lépe dokážeme pochopit myšlenkové procesy hlavního hrdiny. Z jeho chování a tváře totiž nelze nic poznat,jelikož ta je kamenná jak kámen sám. A není se čemu divit,jelikož tak drsný je život,který žije. Přesto pod drsnou slupkou city pulsují a přátelství má hodnotu. Jenže někdy i pevné pouto přátelství může mít nakonec cenu jedné kulky,byť mrtvol je ve filmu víc než dost. ()

Monggol

Celkom dobre sa na to pozeralo lebo to bolo kvalitne spracované, ale načo sú takéto filmy, kde človek nemôže s nikým sympatizovať, pretože všetci tí kriminálnici až po policajtov sú tupé hovädá. ()

crjules

Marchal me zase dostal! Drzi si stale svou kvalitu. Pro me dokonaly a pro nej typicky styl vypraveni pribehu, jak to umi malo kdo. Jo, holt stara francouzska skola od ktere stale jeste muze Hollywood opisovat a prichazet s remaky :) Hlavni role ...Gerard Lanvin = naprosta spokojenost !!! ()

Looka

85% Parádní francouzská kriminálka se vším všudy. Hlavní hrdina Momon má charizmatu na rozdávání. ()

Giacomo

Pravá, nefalšovaná, gangsterská. Výborný střih, drive, pocit, že film travá tři hodiny v plném proudu. ju... Frantící jsou v tomhle stylu *1* ()

Marty7CZ

Francouzi uměj,prostě uměj!!!! Charismatický bouráci, parádní prostředí, všechno absolutně uvěřitelný. Mafiánská pecka!!!!!! ()

Shitonit

Což o to, natočen je tento snímek velmi dobře. kamera, režie, herci, to je vše ok, dokonce i děj, akce, to je taky v pořádku. Ale celkově.. celkově se to vyjevilo jako taková pohádka pro přestárlý seniláky, kteří marně vzpomínají na svou zašlou slávu. Je v tom pár fakt dobrejch momentů, výborný prostředí a atmosféra z toho leze taky nádherná. Ale celkově se to vyjevilo, jako, taková cikánská pohádka o partě asociálních nepřizpůsobivých kriminálních živlů, která postrádá morálku a respekt před čímkoli. Nebo to právě o tom mělo být? Prostě to celkově je takový, jako ošumělá obehraná deska, která opravdu, ale ooopravdu už měla být dávno v popelnici.. ()

celticek

"Každý může mít špatného přítele. I ty". Velmi povedená kriminálka, Francouzi umí. Přátelství nade vše aneb když grázl natrefí na ještě většího grázla. Viděno ve francouzském originále s titulky. Charizmatický hrdina v hlavní roli. ()

Duke90

A kámoši jak hrom... jsou Edmond a Serge. Jenže letité přátelství dvou stárnoucích gangsterů tentokrát nemusí skončit úplně v dobrém, když je v ohrožení nejen vlastní postavení, ale i celá rodina (čímž nemám na mysli jen mafiánskou sestavu). Režisér O. Marchal opět nezklamal se svým citem (a pravděpodobně osobními zkušenostmi jakožto bývalý policista) pro témata týkající se kriminálního života kolem nás. Tento příběh navíc vychází ze skutečných událostí a nechá diváka nahlédnout pod povrch organizovaného zločinu trochu odlišným stylem než tomu bývá u známých opusů typu Kmotr nebo Casino. Všemu vévodí naprosto přirozený, tichý a nenápadný Gerard Lanvin v hlavní roli a druhý herecký veterán Tcheky Karyo zdatně sekunduje v roli Serge. Flashbacky z minulosti mě kupodivu bavily méně než smutný pohled do vrásčitého obličeje jednoho unaveného gangstera, který chce po všech skopičinách jen normálně žít... ()

Amonasr

Výborně natočená gangsterka, která dost drsně zobrazuje praktiky, kdy se příslušníci gangů nezastaví vůbec před ničím, a něco jako svědomí či soucit s oběťmi jsou pro ně naprosto prázdné pojmy. Hlavní hrdina sice má svou zločineckou čest, ovšem i on je konfrontován s tím, že důvěřovat nemůže ani svému největšímu kamarádovi od dětství a zároveň komplici. Sice jsem se přistihl, že tomuto gaunerovi svým způsobem fandím, ostatně na tom jsou všechny filmy tohoto žánru i postaveny, nicméně s jistým odstupem a zároveň pachutí z podobného světa zločinu. Ale možná právě tohle je určitá deviza filmu, že nesvazuje diváka až příliš emočně s hrdiny tohoto pokřiveného světa. ()

jafuska

Gangterský film, jak se patří, napětí akce jedna za druhou, francouzská produkce se opět zlepšila, pomsta a začínání možná nového života, pokud se člověk vymaní z party, která ho odklopovala dlouhá léta, ale bude to tak jednoduché? to vše je v tomto vcelku vydařeném filmu ()

subic

Francouzi udělali v tomto tisíciletí už spoustu slušných gangsterek, Válka policajtů (2004), Veřejný nepřítel č. 1 (2008), 22 výstřelů (2010), Limit (2010), Zulu (2013) a jiné, Les Lyonnais patří mezi ně, i když bych ho zařadil spíš k těm jen lehce nadprůměrným, jako třeba MR 73 (2008). Řemeslně velmi dobře udělané, děj se vrací do 70. let ve velmi příjemném sépiovém nádechu, ale příběh tohoto Cigán gang story je trochu slabší, moc nevtahuje do děje. 70% ()

Pete

Tenkrát v Lyonu aneb Pro hrst třešní. Zase tu máme další historky z podsvětí gangsterů a gaunerů pochybné pověsti, zlodějů a všiváků, šmejdů a vrahů bez morálky - tedy příběhy, které tak rádi posloucháme, ale nechtěli bychom je zažít na vlastní kůži. Marchal tohle umí, obvykle obtěžující prolínání dvou časových rovin mi tu nevadilo - ačkoliv ten šedivý, charismatický badass boss, je úplně jinde, než jeho mladá verze, což je prostě jen nesympatický ucho. Scénář má film gradovaný dobře, byť je trochu svázaný tím, že se jedná o příběh podle skutečnosti, a vypráví ho sám ten cikánský kápo (jakýsi francouzský Běla ;-) jako svoje paměti, kde si jistě leccos přibarvil. Upřímně řečeno, Lyonnésani jsou takový průměr na všech úrovních, což je v podstatě pochvala, a vřelé doporučení pro milovníky žánru. Za srdíčko už ale tohle retro ze staré školy asi dneska nikoho nevezme. ()

smith22

Pořádně syrová kriminálka z drsného francouzského podsvětí tak jak to Frantíci umí.Čekal sem od toho ještě malinko větší nášup ale i tak bylo provedení na velice slušné úrovní.Bezesporu byl hlavní tahounem filmu Gérard Lanvin, který se perfektně vžil do role a dával tomu uvěřitelnou atmosféru. 4* + 1* za Lanvinův výkon. ()