Cyklus Heydrich – konečné řešení poskytuje svými 43 díly zmapování tohoto období dosud nebývalý prostor. Základní osou cyklu je činnost Reinharda Heydricha v úřadu protektora. Její souvislosti pak přivádějí jednotlivé kapitoly ke klíčovým událostem, osobnostem a fenoménům doby a to nejen na území protektorátu a Třetí říše. Kombinovaná reportážní a dokumentární forma zpracování se opírá o využití dobových archivů, autentických předmětů i výpovědi pamětníků a historiků. Vedle známých faktů se autoři zaměřili také na nejnovější poznatky, které mohly být po letech zamlčování a dezinterpretací přidány k obrazu doby až v posledních dvou desetiletích.
Jednotlivé díly:  1.-Noc nad protektorátem
40.-Zmizeli
41.-Lidice - obraz pomsty
42.-Bylo nejhůř
43.-Češi se nevzdávají
44.-Ministr Eden oznamuje (oficiální text distributora)

Fíma

To, že v tom hraje Tomáš Töpfer a Reinhard Heydrich, je nějaký vtip? Odkdy jsou Heydrich, Hitler nebo Himmler herci? ()

swinevenca

Vynikající dokument. Nechápu výtky směřované k celkové délce pořadu, některé díly byly méně zajímavé, ale to se dá v dnešní době zjistit dopředu a takový díl vynechat. Naopak zde vzniklo dílo rozsahem naprosto ojedinělé, se spoustou nových unikátních záběrů. Příběh Anthropoidu i všech ostatních je neuvěřitelně silný a mně se stále ježí vlasy z toho, kolik vlastenců poslal Čurda na smrt svou zradou, kolik důležitých svědků těch událostí. I přesto už se podařilo vysvětlit spoustu detailů a spousta z nich zazněla poprvé v tomto pořadu. Jestli mě na tomto pořadu něco uráželo, pak to nebylo moderování Tomáše Topfera, ale snůška nesmyslů na internetových diskusích, na které jsem bohužel neodolal nahlédnout. Mám z nich dojem, stejně jako z hodnocení a některých komentářů tady, že lidí podobných těm, kteří byli hromadně popraveni 24.října 1942 v Mauthausenu, tady hromadně ubývá a to není dobře. ()

diccon

Vyborny a detailni zpracovani nejen samotny akce odstraneni Heydricha ale hlavne i prvnich tri let odboje a zivota v protektoratu vubec. Po dlouhy dobe zpracovani vyvazeny a profesionalni - jsou zmineny vsechny slozky odboje, jak zapadni tak vychodni (vzhledem k okolnostem je samozrejme hlavni duraz na tu zapadni). Krome obrovskyho mnozstvi novych informaci, rozhovoru s pametniky (a to jak potomku a pribuznych mucenych a popravenych odbojaru tak napr. i lidi, ktery v ty same dobe prozivali vcelku bezstarostnej zivot na venkove anebo se proste jenom snazili prezit) serial taky konecne otevrene vyvraci porevolucni mytus o "kolaborantskem" Ceskem narode, kterej se dvacet let bez jakejchkoliv dukazu imbecilne papouskoval jak v televizi tak v radiu. Zaroven se ale nevraci ke stupidni komunisticky propagande, podle ktery byla v Cechach v kazdym remizku partyzanska skupina. Neobvykla vyvazenost. Je to dlouhy, ale rozhodne doporucuju. _____P.S.:Nenechte se zmast nesouvislym blekotanim uzivatele igi B. Individuum toto jest ocividine v poslednim tazeni psychickem, rozumu mdleho, vedomosti plytkych a povrchnich. Takhle to dopada, kdyz si clovek leci frustrace z vlastni neschopnosti cetbou historickych pamfletu od Tesare a blogu nacistickyho pohrobka Krystlika. Hodnotit 44-dilny serial po prvnim dile, to mluvi za vse. ()

giacobbe

Upraveno:"Vydržte!, začátek nestál za nic, ale úroveň se díl od dílu zlepšuje. A většina zdejších kritických komentářů, i ten můj, byla napsána už po prvních epizodách." ... Především nečekejte,titulem slibovaný, dokument o úloze Heydricha v tzv. konečném řešení ani heidrichův životopis a pojednání o jeho úloze v Německu a Protektorátu. Zbytečně dlouhé, odbíhání od tématu k nezajímavým podružnostem. Dlouhé monology odborníků, které mi často připadají jako odpověď na otázku ,,Jaký máte názor na ..." . Vzpomínkám pamětníků by také občas prospěl střih.TECHNICKÁ: Je několik možností jak do pořadu natočeném v moderním formátu 16:9 zařadit archivní filnové záběry a fotografie : 1.) ta nejhorší-poměr stran ignorovat a ve splácnutém obraze sledovat buclaté pidimužíky, 2.) zachovat proporce obrazu a smířit se s černými pruhy po stranách, 3.) obraz roztáhnout na plnou šířku a ořezat horní a spodní části obrazu.- Tvůrci dokumentu střídají všechny tyto způsoby.Než tohle radši zpátky do 4:3. ... Po rozporuplném začátku to začíná být lepší a lepší, výše uvedené připomínky přestávají platit, jednotlivé díly už mají hlavu a patu, vynikající střih. Včera vysílanému 11.dílu musím dát ***** ()

dosik

Absolutně nevim, co tady igi píše.. spíše nechápu, co tady píše.. sice dokument má možná až moc dílů, ale v celkové pesrspektivě je to lepší, než kdyby jích měl třeba málo a shrnulo by se to velice rychle. Myslím, že je dobře, že se například jeden díl plně věnuje holokaustům.. Rozhodně bych neřekl, že všechny informace víš, tak to nekritizuj.....a ti, co tady píší o přednesu topfera, to radši nehodnotit. ()

Iroquois

Vytknout se tomu něco dá (viz komentáře ostatních, dle mě až příliš ostré skoro až nenávistné), ale je to tak či tak JEDINEČNÝ, HUTNÝ a ZÁSADNÍ dokument. Poslední žijící svědkové, zapomenuté činy, zajímavé detaily, nejen všeobecná fakta, které každý zná. Ta délka a detailnost je dle mého jednoznačně klad, nikoli nedostatek! ()

ssarka

výborný dokument,který mapuje velice široce jednu z pro národ nejdůležitěších událostí nedávné historie....to,co zde hodně lidí zmiňuje jako zápor-že je to moc rozvleklé a dost to odbočuje- já považuji za klad...představují nám zde,jak se žilo běžnému občanu,jak vznikal odboj v Anglii,co je k tomu vedlo atd. a to je součástí historie a je velmi důležité,aby to vše bylo řečeno pro celkový obraz situace a motivace...jediné za co ubírám hvězdičku tak je TT jako vypravěč,protože na mě působí,jako by vykládal pohádku před spaním..:) ()

P/\/EL

nesouhlasim - odbíhání k méně podstatným věcem mi vůbec nevadí, přecijen o válce (o protektorátu) toho bylo již napsáno a natočeno tolik, jistě o Heydrichovi až tolik ne, pravda, ale mě prostě všelijaké podrobnosti zajímaj, jasně, když si vezmu třeba Semena nenávisti, sice ze 70. let, takže poplatná době, ale docela povedený portrét K.H.Franka, tak mohli zkusit udělat třeba portréty různých osobností protektorátu, co díl. to osobnost, ale ono toho bylo, ale jen tak mě to napadá, jistě se v tom tvůrci vyznají lépe, co právě již bylo a nebylo..zase je otázka pro koho se točí, pro širší publikum by to muselo být určitě polopatičtější a pěkně všechno zoopakovat, ale zase...já vítám, že to dělají pro trochu znalejšího díváka..ale jasně, dějiny, tam jsou vždycky spory......tak jistě tato série je vskutku roztahaná, na západní dokumenty o válce to asi fakt nemá, ale na druhou stranu na české poměry to není zlé....co se týče ještě toho Tomáš Töpfera, tak někdo podotknul, že je židovského původu, no a co, je, ale jasně, asi ho pro tenhle dokument nevybrali jen tak náhodou, páč mu zplynovali strejčka.. http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/49765/tajemstvi-tomase-topfera-drsna-smrt-stryce.html Ale to je jen tak pro zajmavost, možná to v dalších dílech bude, jinak ještě někdo vyčítal dokumentu, že prej líčí tu dobu jako moc temnou, mě to teda nepřišlo, to, že nacisté tady prováděli hnusný věci od samýho začátku je pravda(co vůbec prováděli henleinovci...dávno před Mnichovem), je taky pravda, že s porovnáním s jinejma "okupovanejma", napadenejma zeměma, tak to tady byla celkem ráj, je fakt, že mý prarodiče řikali, že to nebylo až tak zlý, teda děda, babička řikala, že jim zabavili auto a lyže a za heydrichiády měl někdo ze vzdálenější rodiny smůlu, z nevim z kolikátýho kolena její strejček zažil mučení a snad i prej pokusy a babča si pamatuje spousty lidí, co museli do koncentráků a pak prej taky byli na Pankráci na výsleších, takže jako...strach prostě byl, pak přišlo bombardování - jasně Spojenci, ale...prostě protektorát sice válku moc nezažil, ale na zlehčování doby a obhajování německýho počínání jsem docela háklivej, co se týče zodpovědnosti nácků, třeba i toho Franka, je to složité, kdoví, ale tak, co, měl to nejspíš bezbolestný, nacisté popravili tolik naprosto nevinných, že jeho škoda....neto..ikdyž jasně, na trest smrti se dnes pohlíží jinak, navíc ta jeho veřejná pop....byla taková národní msta, no, jinak s nacisty (těmi vysoce psotavenými - nejzodpovědnějšími) se zacházelo dost tak v rukavičkách..............no, díl o Heydrichovi nebyl špatný, ale viděl jsem jeden dokument o něm, co mi teda přišel zajmavější, ale u obou se nepodařilo dostatečně nastínit původ jeho motivací.....tedy taky trochu více, v tom starším dokumentu, nevím už ten název, ho k nacistům přivedla jeho žena, docela zajímavé, že jí ta víra zůstala do konce života, inu, ubohá to žena, teda dělám si legraci, fanatička, spousta žen tomu holt v Německu propadla, nj, ty emoce, ty hormony, viz. video, odstřižená od světa, žila si v těch svých ideálech, neviděla skutečnou podstatu nacismu a to bylo prostě zlo, šílený vůdce (né, úplně, ale víte co, pak se to teda hodně zhoršilo), no, tak uvidíme, co bude příště..no..ženský pohled :), né politicky ale lidsky, no, opravdu parádní videjko...paskvil nacismus, Heydrich měl zůstat u muziky, ale to rodiče pos..., nebo v námořnictvu, ale to si poto.. sám.....kdyby si nezval tuhle krá*u, neseznámila ho s Himmlerem, nedal by se přímo k náckům, nedělal by pro ně špinavou práci a možná by spousta věcí byla jinak.......to, že pani vůbec nepomyslela na to, jestli Češi vůbec k Říši chtěj, že jo, teda...jestli chtěj poněmčit.......ach jo.......... http://www.youtube.com/watch?v=Qb3fufsgDYY () (méně) (více)

JoséB.

No, tak ja, na rozdil od igiho a Katusky(nebo jak), rikam rozhodne ANO! Je to naprosto unikatni serial, ktery nam neprinasi jen zdokumentovani pripravy, provedeni a nasledku popravy zastupujiciho zmrda Heydricha. Tenhle serial nam merou nebyvalou nabizi sondu do bezneho zivota i tech neiobycejnejsich lidi, kteri tehdy v Protektoratu zili. Je to o to zajimavejsi, ze nam nevypraveji jen historikove, ale primo pametnici te doby, jsou to herci, zamestnanci filmovych studii, delnici, ale i ti vojaci. Samozrejme, ze se tam objevi mnoho veci,uz 100x recenych a napsanych. Ale taky mnoho veci, ktere jsem jeste nikdy neslysel(a to se o tohle tema opravdu hodne zajimam). A Töpfer mi tam teda opravdu nevadi. Neni ho tam tolik, aby me nejak iritoval. Cili ano,me se to libilo moc... ()

Tosnarka

Líbil se mi to jako celek...některé díly byly zajímavější, některé méně..ale celkově dobře udělaný přehled událostí, které předcházely a následovaly jednomu z nejodvážnějšícch činů naší historie...o tom, kolik odvahy a síly se našlo mezi lidma za protektorátu a jak výborní, šikovní a stateční byli naši parašutisté. Poklona všem, co se zapojili, obdivuji je! ()

yarca

Druhá světová mě zajímá od 15. let, kdy se mi dostala do ruky kniha "Norimberský proces". Ve Francii objíždím narozdíl od mých kamarádek pláže, kde se vylodili spojenci. A atentát na Heydricha patří mezi moje srdeční témata. Pročež si po několik dlouhých měsíců musela rodina zvyknout, že v neděli mám Heydricha. Za mě dobrý počin, Tomáš Topfer mi až tak moc nevadí, jen bych uvítala menší počet delších dílů. 44 dílů je prostě moc... ()

cyglos

Chytal jsem jednotlivé díly z YT, na přeskáčku, ale ne moc. Výběr průvodce není to, co udělalo nebo neudělalo dokument. Osobně jsem za takový počin Čt vděčen, ač mám k celé instituci mraky výtek. Co považuji za nejvyšší klad je to, že se celým seriálem proplétá nit-lano- národního uvědomění, které se dnes vytrácí na každém kroku, a s každým novým rokem letopočtu. Kolik bezejmenných hrdinů dostalo opět svá jména a tváře! Když vidím, co se stalo z faktů o osvobození v roce 1945, tak alespoň v této formě mají učitelé v ruce něco, na čem mohou ukázat, jakých činů byli obyčejní Čechoslováci schopni, a jajá rizika podstoupili. Bez natažené dlaně, bez finanční odměny. . . A vesměs je to stálo život. Hlavně N.E.Z.A.P.O.M.Í.N.A.T ! ()