Knoflíková válka

• Francie La Nouvelle Guerre des boutons (více)

Je březen 1944. Zatímco zemí otřásají události druhé světové války, v malé francouzské vesnici v ústraní si hrají na válku děti. Protože zde spolu odjakživa nemilosrdně zápolí děcka ze dvou sousedních vesnic – Longeverne a Velrans. Jenže tentokrát nabere jejich válka nečekaný obrat: všem zajatcům jsou z oblečení utrženy všechny knoflíky, takže odcházejí obnažení, poražení a potupení. Spor dostane od této chvíle jméno „knoflíková válka“ a zvítězí v něm vesnice, která získá více knoflíků. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

salalala

U mě to tak nějak zůstalo na půli cesty. Předně nutno říct, že dětský casting se povedl na výbornou a všechny děti tu hrají naprosto přirozeně a s velikou lehkostí, že je radost se na to dívat. O to víc pak mrzí, že toho Barratier nedokázal využít a zbytečně si děj zdržuje dospěláckými liniemi s odbojem, odváděním Židů atd., které všechno jen rozmělňují a dětský příběh posouvají do jiné dimenze. V některých momentech mi dokonce dětské války přišly až podružné a v pozadí, což zrovna není dvakrát dobře. Dospělí herci navíc trošku zaostávají a už nehrají s takovou lehkostí, spíš rutinně. Ocenit se musí místy hezká kamera, příjemná hudba a dobová atmosféra. To mi ale přijde na takový film trošku málo. Škoda, čekal jsem o maličko víc. 60% ()

berusche

Tak v mé době a v mém okolí se v dětství "Knoflíková válka" nečetla. Tím pádem je jasné, že ačkoli titul mi byl znám, jeho obsah nikoli. Stejně tak jsem neměla tu čest s originálem. Takže pro mě vcelku zajímavá podívaná, která je díky slušným dětským hercům a moc pěkné barevné výpravě stravitelná i pro menší diváky. Co se týče nějakých přidaných linií, mě osobně neobtěžovaly. ()

Nach

Nemohu zatím hodnotit starší Knoflíkovou válku, ač jsem jí kdysi dávno viděl. Žel bohu si na ní skoro nepamatuji. Ale tato mi scénáristicky, herecky i kamerově celkem sedla. Na pochopení jednoduchá, postavy též nikterak psychologicky složité, stejně jako děj. Prostě pohodový film na jinak všední dopoledne. 70% ()

Ta_nicka

Měla jsem možnost shlédnout na Festivalu francouzského filmu a přesto nebo právě proto, že jsem neviděla původmí film, ani nečetla knihu, udělala na mě Knoflíková válka velký dojem. Krásná hudba, kamera a scénář s milým humorem jsou jen některé z kladů filmu. Za ten největší považuju výkoný mladých herců (tedy zatím asi spíše nehreců), kteří nepřehrávali, nebyli protivně uřvaní a prostě jste je nechtěli uprostřed filmu zaškrtit, jak vám lezli na nervy (což se mi dost casto stáva u amerických filmů). Nevadila mi ani židovská linka, která je navíc o proti originálu - vlastně spíše naopak. Je to film, který potěší malé i velké. ()

Immortal17

Konečně příjemná změna od thrillerů, horrorů a dalších podobných žánru blížící se těm jmenovaným. Zpočátku jsem se bála, že mě dětský dobrodružný film nebude bavit, ale vida! Vskutku vydařený kousek, herecké výkony na úrovni, to se musí nechat, film, který si moc ráda zopakuji. :) ()

Estrellita

Tohle se nedá považovat za adaptaci knižní předlohy ani za remake původní Knoflíkové války. Je to film, která nám naprosto jasně ukazuje, že ne všechno zlato se třpytí a že nic nemusí být tak, jak se zprvu zdá. Na všechny kluky se kouká hezky (zapadají do doby a prostředí) a důlky ve tvářích krásné Ilony Bachelierové vypadají na plátně taktéž příjemně. Původní příběh mám radši, ale i tohle mě čímsi zaujalo - možná tou myšlenkou, která není vidět... musí se cítit. 70% ()

vyfuk

Už na patnáctý minutě jsem se přestal bavit. Příšlo mi to o ničem. Myslím, že místy to bylo divné, úchylné a nesmyslné. ()

Autogram

Tak neviem, či film mal byť pre deti alebo pre dospelých. Niektoré znaky, ako veselosť, jednoduchosť hovorili za prvú možnosť a iné, ako náznaky vážnych vojnových otázok, za druhú. Krátke trvanie neumožnilo poriadne sústredenie na žiadnu oblasť a chýba aj atmosféra prvej, staršej verzie príbehu. Tá mi síce tiež neučarovala, ale tu ide už úplne o jednoduchý rodinný film s vystrájajúcimi deťmi. ()

Heraldika odpad!

Ještě jsem se k tomuto nikdy neodhodlala, ale vše je někdy poprvé. Musím dát odpad za pouhý! trailer, který byl tak příšerný jak jen upoutávka na dětský!!film stylem akčního megafilmu!!!wtf? mohl být. Hnus. ()

bari68

Aj pri neznalosti knižnej predlohy, či originálu, je tu zrejme patrné, že obsah prvotného filmu je značne oklieštený a zostrihaný. Pri vedomí, ale že autor chcel dej previesť na viacero príbehových liniek a vsuviek, je tento nápad vítaný. A rozhodne taktiež zdvíham palec nahor, pretože týmto podobným smerom by sa mali upierať filmy pre deti a mládež, ktoré sú milé, bavia a dospelých vrátia do ich detských čias voľných chvíľ. Aj keď kritici dajú za pravdu, že znovuzrodenie, či snáď remake?... , nie je dôstojným mladším bratom pôvodnej verzie. ()

Lefty86

Na film se příjemně dívá, především díky krásné krajině. Někdy trochu nudně vypráví, zajímavé je že se děj filmu odehrává v době kdy světem probíhá nejhorší válka v dějinách lidstva a to II. Světová, i když autor knižní předlohy příběh vydal v roce 1912, tedy 27 let před začátkem II. Světové války. Vzpomínám si že kdysi mě původní film z roku 62 bavil víc. ()

Wewerush

Výborné výkony mladých herců, dynamická kamera, propracovaný scénář a to vše s viditelným francouzským šarmem. Dětské šarvátky v kontextu konce druhé světové války rozesmějí i zamrazí. ()