Bahno z Mississippi

Mud

(festivalový název)

Dobrodružný / Drama

USA, 2012, 124 min

Hodně milá klučičí dobrodružňárna se vzpomínkou na Kingovu Stand by me. V rámci dohánění toho nejlepšího s McConaugheym rozhodně trefa. Jak se tam vzala Witherspoon netuším.(20.4.2014)

• mat.ilda

To, že vás nudná kravina na konečných dvacet minut donutí zpozornit, neznamená, že nezůstane nudnou kravinou... Už i poster je podezřelý jak leták na zboží s osmdesátiprocentní slevou a Matthew McConaughey působí jako dezorientovaný finalista "Muže roku", unesený na pustý ostrov přímo z promenády v plavkách (ne, že bych mu dala hlas). Ani vlastně netuším, jaký byl leitmotiv - jestli láska, tak leda v pokroucené podobě, pokud dobrodružství - pak v chladném provedení, bez jakékoli dychtivosti a vzrušení, ze kterého hoří tváře, což snad díky zabýčenému výrazu mladého Ellise nebylo ani proveditelné... nu a závěrečná přestřelka mě už zanechala taky zabýčenou.(6.1.2014)

Rozvláčné vyprávění, lehce zvýšená míra subjektivity, práce s delšími záběry, pečlivý výběr (dětských) herců včetně důrazu na mluvu. Tohle všechno smícháme a získáme překvapivě dobře fungující příběh o přátelství, předčasném dospívání, první lásce, odhodlanosti a sebepoznání. P.S.: Čím víc ale nad tím přemýšlím, tak se obávám, že bych podruhé film už při znalosti konceptu nedal, resp. šel s hodnocením níže. Stejně jako Nezapomenutelné prázdniny a The Kings of Summer spíše prchavá pocitová záležitost.(31.12.2013)

První holka, první polibek, zamilovaný vrah na útěku, stárnoucí sniper ve výslužbě – no zkrátka samé běžné věci v životě dospívajícího kluka :o) Tak už je to jasný. Po brilantním TAKÉ SHELTER a následně tomhle sympatickém kousku je radno sledovat další tvorbu talentovaného Jeffa Nicholse. Mud není ani zdaleka taková pecka, jako předchozí Nicholsův film, ale je příjemně střízlivě pojatý, vyprávění tak pozvolna plyne, jako ta řeka, na níž se příběh odehrává, nesází se na šokující zvraty a oči-přecházející momenty, snad jen bez té závěrečné přestřelky bych se obešel. K tomu můj oblíbený příležitostný (ne)herec a dramatik Sam Shepard, skvělý klukovský představitel Tye Sharidan (jestli u toho zůstane, čeká ho velká budoucnost), uvěřitelný McConaughey (který už nadobro pohřbil surfovací prkno deset sáhů pod písek) a dvorní Nicholsův herec Michael Shannon ve své asi první normální roli :o) Sympatický indie počin, jen tak dál, Jeffe.(11.8.2013)

Matthew McConaughey předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů svojí kariéry, to ale nic nemění na tom, že ho strčili do kapsy dva hlavní dětští představitelé Tye Sheridan a Jacob Lofland. Parádní, scénáristicky promyšlený a hlavně na nic si nehrající inteligentní drama, kterýmu se nevim proč nedostalo adekvátního ohlasu. Každopádně Jeff Nichols mě (i přes rozvláčnost) znova bavil a stejně jako jeho předchozí palba Take Shelter, si i Mud zaslouží pětihvězdu!(25.7.2013)