Bahno z Mississippi

(festivalový název)

Dobrodružný / Drama

USA, 2012, 124 min

• Jara.Cimrman.jr

Do mississippského bahna jsem se nořil hodně pomalu a stejně jsem nezapadl hlouběji než po ponožky. Já už totiž nejsem dospívající kluk, ani jsem nezavraždil žádného milence své vyvolené a dokonce nejsem ani pomstychtivý příbuzný, takže se mi těžko hledalo něco, k čemu bych měl nějaký vztah. Naštěstí se objevil alespoň vysloužilý zabiják CIA a s ním mi to hned uběhlo o něco příjemněji. Přesto si myslím, že tato plochá historka okresního formátu má příliš okázalou stopáž na to, jak málo obsahu nabízí.(13.10.2015)

V místě, kde si chlapi na dohodu plivou do podávající ruky, v místě, kde se nebojí ukázat sílu svých pěstí, v místě, kde vztahy mezi některými lidmi už dávno vyprahly. Primárně ovšem sledujeme dobrodružství dvou dospívajících přátel – jeden rodiče nemá, druhého si nemají co říct. Setkání s tajemným mužem, který sype z rukávu nejrůznější moudra, tak berou jako odklon od všednosti dnů. Stejně jako pomoc, kterou mu nabídnou. Přímočará story nutí vrátit se myšlenkami do dětských (klukovských) let, připomene úlohu přírody i dnes vzácný fakt, že se oba hoši nechovají jako ufňukaná hovada, která si právě vyhlédla nový tablet. Jsou na svůj věk přemýšliví a citliví, vnímají, co se okolo odehrává. Režisér je zastihl v době intenzivního poznávání: světa rodičů, rozčarování, dívek, zklamání. Jejich naivita a zaslepenost krutě naráží na drsnou realitu života. Dětští herci jsou velmi přirození, Ray McKinnon znovu přesvědčuje, že je velmi zajímavým vedlejším hercem, Matthew McConaughey jasně dokazuje, že cukrkandlování s Penélope Cruz nebo Kate Hudson už má na plátně tak akorát dost a Reese Witherspoon si podruhé v řadě vybírá poměrně utrápenou postavu. Podivné žánrové rozkročení mezi dramatem, romancí a thrillerem nakonec až tolik nevadí. Na hraně tří a čtyř hvězd. Looserovský Zabiják Joe s Matthewem ode mě čtyři dostal, tady budu trochu přísnější. I kvůli té rozvláčnosti..(29.10.2014)

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckelberryho Finnna v současných kulisách. Neúprosně atmosférická pecka s fantastickými výkony obou dětských herců.(18.3.2015)

Jak by asi vypadalo Dobrodružství Toma Sawyera zasazené do 21. století? Nejspíš jako Mud. Po strhujícím apokalyptickém thrilleru Take Shelter se specialista na jižanský genius loci Jeff Nicholson rozhodl natočit další filmovou sondu do prostředí amerického jihu a tak vznikl film spojující sociální drama a klasický klučičí film, tedy něco, o čemž jsem si už myslel, že se dnes ve své krystalické podobě netočí, neboť to bylo globálně vytlačeno unifikovanou náhražkou v podobě teenagerských komedií. Nicholsovi jižanští Páni kluci jsou fascinujícím filmem, neboť jejich největší deviza je v dokonalém postižení jižanského prostředí, v každém detailu je jasně patrno, že Jeff Nichols atmosféru jihu důvěrně zná. Svorníkem je řeka (a to i svorníkem s hrdinou a dějem Twainových knih), Mississippi coby podstata všeho života, archetyp (odtud motivy hadů, Mudovy mystiky atd.), cosi nadčasového, zachyceno ovšem právě v momentě přicházejícího epochálního zlomu, kdy staré nenávratně končí a přichází cosi nové, ještě nepoznané (společný rys s předchozím Nicholsovým filmem Take Shelter, kde se řeší taktéž příchod zlomového momentu končící epochy, symbolizovaný příchodem konce světa), a to jak ve významu konce starých časů na řece Mississippi, zároveň ale i konce dětství hlavního hrdiny. Svět je v obou případech nejistý a vypořádat se s nejistotou není zrovna jednoduchý úkol. Snímek Mud je dobrodružný klučičí výlet, tak jak by ho chtěl zažít ten věčně malý kluk ve mně, sázející na nepopiratelné charisma malého Tye Sharidana. Ten klučina má v sobě jiskru a před sebou možná velkou hereckou kariéru. Malou (ale ne nedůležitou) roli opět dostal i režisérův dvorní herec Michael Shannon. Středobodem jsou mezilidské vztahy, přičemž prim hraje ten nejdůležitější - vztah muže a ženy a s tím spojená emocionální vazba - láska. Zkoumání je podrobena i tradiční mužská role, jejíž krizi zjevně nejen já vnímám jako jeden z největších problémů dneška. A pak samozřejmě ta řeka, dobrodružství... Tom Sawyer ve 21. století...(15.8.2013)

Vynikajúco vystavaná južanská dráma so skvelými postavami a ešte lepším príbehom, ktorý je taký živý a realistický, že si viem predstaviť, žeby sa mohol odohrávať aj kdesi v Kamenici pri Lipanoch. Matthew McConaughey totálne dáva a jeho dixie prízvuk je neskutočný. No skvelé výkony podávajú všetci a to vrátane chlapcov. Úžasný príbeh o tom, ako sa rodia a ako končia drsní chlapi.(10.8.2014)