Bahno z Mississippi

Mud

(festivalový název)

Dobrodružný / Drama

USA, 2012, 131 min

Poprvé to může být náhoda, podruhé je zaděláno na (vysoký) standart, potřetí je to pravidlo. Osobně doufám resp. ze srdce si přeji, že mě v tom Jeff (i se svým dvorním hercem M. Shannonem) v Midnight Special definitivně utvrdí. Kombinace inteligentního vrstevnatého scénáře s volně plynoucí, nikam nespěchající (plíživou) režií je kombinace vzácná. O to více potěší, když nese pečeť jedné osoby. Čím snadněji resp. radostněji se mi však Nicholsovi snímky sledují, tím hůře se mi následně hledají slova, aby se to nezvrtlo v (patetický) blábol. Přemýšlel jsem, bolelo to a jak :-), v čem tkví kouzlo resp. síla jeho snímků a nepřišel jsem na nic objevného. Čistota, upřímnost, smysl pro (pomalé) vyprávění bez snahy o šokující zvraty, dobrá volba resp. znalost ústředních témat (prostředí), plnokrevné charaktery a s tím související dobré vedení herců. To jsou hlavní atributy jeho snímků. Jeff si je moc dobře vědom, co chce natočit a jak toho následně i docílit. Potom i takový M. McConaughey, když zrovna nebrázdí nekonečné saharské písky, dokáže podat, řekněme uvěřitelný výkon. Přesto středobodem (pro mě) není postava Muda, ale příběh nazíraný optikou (očima) čtrnáctiletého Ellise. Tedy pohledem zkresleným resp. nezatíženým nemilosrdnou realitou, úměrným jeho věku. Divák je tak přímým svědkem jeho postupného dospívání, konfrontace s realitou (rozpadající se vztah jeho rodičů, první pusa, první zlomené srdce...) a tak je ochoten pro naplnění (jeho představy) čisté lásky, v podobě Muda a Juniper, udělat cokoliv. Přičemž není nezajímavým, sledovat ten rozdílný pohled (přístup) obou chlapců, utvořivší se výchovou resp. prostředím, které je formovalo. Zatímco Neckbone již dávno (předčasně) dospěl, Ellis teprve dostává (pravda, i rozdává) první facky. Přesto je pojí přátelství a touha po dobrodružství a je to právě to, co je svede dohromady s Mudem. Vrstevnatou, nečernobílou postavou, nesoucí v sobě jak duši věčného romantického snílka se smyslem po dobrodružství, tj; „uvězněného malého kluka v dospělém těle“ , tak dospělého, životem otřískaného, nesoucího si s sebou spoustu šrámů, muže, pohybujícího se na resp. za hranou zákona. Je na zvážení, zda-li snímku neškodí (mnohými zde zmiňovaný)akční závěr. Já jsem opačného názoru. Realita zde byla definitivně konfrontována se zkreslenou (dětskou) představou a došla naplnění. Ledy se pohnuly a je načase jít dál. Ta paralela s rozebráním domu u řeky není náhodná. Nastává nová životní etapa. Jak pro Muda, tak pro Ellise. [Někdo si stačí vyžehlit puky na všech kalhotách resp. vytrhat tarzaní prales na mužné hrudi.. to já si nestačil vytrhnout ani ten jeden chloupek z nosu. A že mi tam zatraceně překáží]. 90%(19.12.2013)

• mat.ilda

To, že vás nudná kravina na konečných dvacet minut donutí zpozornit, neznamená, že nezůstane nudnou kravinou... Už i poster je podezřelý jak leták na zboží s osmdesátiprocentní slevou a Matthew McConaughey působí jako dezorientovaný finalista "Muže roku", unesený na pustý ostrov přímo z promenády v plavkách (ne, že bych mu dala hlas). Ani vlastně netuším, jaký byl leitmotiv - jestli láska, tak leda v pokroucené podobě, pokud dobrodružství - pak v chladném provedení, bez jakékoli dychtivosti a vzrušení, ze kterého hoří tváře, což snad díky zabýčenému výrazu mladého Ellise nebylo ani proveditelné... nu a závěrečná přestřelka mě už zanechala taky zabýčenou.(6.1.2014)

Matthew McConaughey byl pro roli Muda jako stvořený a ačkoliv je tenhle film vlastně taková pohádka schovaná pod žánrem drama (hledaný chlápek uvězněný na ostrově se s pomocí dvou malých kluků snaží s jejich pomocí opravit loď, na které si odveze pryč svou celoživotní lásku - a aby tomu nebylo málo, pronásleduje je banda zabijáků), tak když zavřu oči nad některými opravdu hloupými momenty (např. že se Ellis každou chvíli producíruje kolem Juniperiina pokoje, ale zabijákům je to fuk) a stále se opakujícími dialogy o lásce, tak jsem byl ve výsledku spokojen... Tři hvězdy by byly málo, takže dávám čtyři :)(21.5.2014)

Zablácená pohádka pro dospělé a vlhký sen čtrnáctiletých venkovských kluků v jednom (a ano, myslím tu loď, ne Reese). Nicholse bude nutné sledovat a 'Sam Peckinpah meets Mark Twain' překvapivě sedí. Příště nicméně prosím více toho Peckinpaha. Dík.(1.9.2013)

Stand by me for the new generation of Goonies.(8.9.2013)