Byzantium

• Česko Byzantium: Upíří příběh (více)

Eleanor a Clara, dvě tajemné mladé ženy,  hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku. Uprostřed zbytků laciného luxusu a polorozpadlých hotelů se pokoušejí sehnat peníze a ubytování. Clara si začne vydělávat jako prostitutka a brzy se setká se stydlivým a osamělým Noelem, který jim poskytne útočiště v opuštěném penzionu jménem Byzantium. Clara, která vždy myslí na budoucnost, ho promění v dům neřesti. Mladší Eleanor, věčná školačka, najde spřízněnou duši ve Frankovi a prozradí mu své tajemství. Narodila se v roce 1804, ačkoliv je jí 16 let a Clara je její matka, přestože je jen o několik let starší. Přiznává, že k tomu, aby zůstali naživu, potřebují pít lidskou krev. V malém, poklidném městečku začínají umírat lidé. A minulost, před kterou dívky tak dlouho prchaly, je pomalu dohání. Zvítězí láska nebo věčný život? (oficiální text distributora)

katikka

Upírska existencia znova poňatá iným spôsobom. Scény s prelínaním súčasnosti a minulosti boli vydarené, vizuálne lákavé a na tých 118 minút aj napínavé. Režisér po Interwiew s upírom znova chytil upírsku tému za pačesy a vznikla z toho síce trošku slabšia Upírovka ako tá predchádzajúca, ale napriek tomu pútavá. Film mohol mať tendenciu nájsť si aj fanúšikov v cieľovej skupine teenegerov, ale nepodlieha tvajlajťáckemu klišé. ()

Tomrou

Pro někoho pomalé, nudné, ale ta atmosféra . . . proč ne. Není to sice Interview s upírem, ale pohodový trilerek na večer, když se nechcete moc bát a máte rádi upíry a trochu krve. Za mě - mírný nadprůměr [68%] ()

yarca

Úplně jiný a pro mě naprosto přijatelný pohled na upíry..po děsech a běsech typu "tvajlajtu" konečně něco dospělejšího..obě herečky se svého úkolu zhostily víc než dobře a i celková atmosféra filmu mi stála za mnou udělené *... ()

LarisaDavid

síce trochu rozťahané (však upíry majú čas ;)) a fakt depresívne ladené (čo je pri upírskej tématike fajn), ale tá láska matky k dcére ma dostala do kolien. ()

cartyci

Divadelná hra? .....Očakával som trošku iné ponímanie celého filmu a to sa mi nesplnilo.Práve preto ma ani film nepotešil . ()

k.rakonos

Zvláštní, melancholické, trochu roztahané upírské drama, tak trochu připomínající stejně zvláštní Interview s upírem. To, že je to přepis divadelní hry, bylo hodně znát. 60%, tedy naprostá shoda s celkovým hodnocením tohoto filmu. ()

StaryMech

Zasmušilé děvče s tváří madony a očima pohanské věštky rozhazuje z balkónu do větru papíry, popsané emo výlevy, které prozrazují talent z jiného času ; v pozadí dojímá klavír, brzy se přidá nadzemský ženský zpěv.... - Jak tohle skončí ? Tři roky po ploché a nudné lyrické báchorce o siréně Jordan předkládá jen o chlup méně plochou a nudnou epickou báchorku o upírkách, na pohled barvité dílo, v němž si jednotlivé prvky navzájem podrážejí nohy : hrátky kritického rozumu citovému vzletu (navzdory četným - vesměs nadbytečným - krvetokům působí "Byzanc" dost bezkrevně) ; lesklá akčnost a odkazy k jedné větvi romantismu, zběsile dojené trhem, existenciálně-feministickému ohledávání ženství a mateřství ; hloupý konec všemu předcházejícímu. Filmů na úrovni "Společenství vlků", "Mony Lisy" nebo "Hry na pláč" se od Jordana už nejspíš nedočkáme. ()

lineker

Film, který se nadechl pro veliký výdech, ale z úst vyšlo jen takové malé astmatické hvízdnutí. Upírský pohádkový opus o společenství upírů, u kterých však není místo pro opačné pohlaví. Dvě defacto vyhnankyně proto putují časem coby lovná zvěř a svůj život tomu musí přizpůsobit. Silný rozpočet a herecké obsazení nepodpořil bohužel scénář, který není nikterak strhující a nevyužívá ani potenciál všech těch jistě skvělých herců. Možná vše daleko vyzní na filmovém plátně, ale namísto velkoleposti uhrančivého filmu jsem spíše koukal na splasklou bublinu hezkých tváří, kostýmů a exteriérů. Velká škoda. ()

Tom10000

Podruhé, nebo snad již potřetí jsem se díval na tento film, a můžu konečně jednoznačně říci svůj názor. Velmi dobře propracovaný film, jenž je zde velmi podceňován. Dramatická, ale nádherně depresivní hudba, dlouhé záběry, jež tu nejsou na škodu, a především prvky upírství a jeho originalitě činí z filmu mistrovský kousek. Eleanor a Clara, matka a dcera, se skrývají před světem a prchají od dvou tajemných lovců z Bratrstva, jenž se je snaží zničit z orušení pravidel kodexu - upírem nesmí býti žena! Zatímco Eleanor je ráda sama a krmí se pouze na starých a umírajících lidech, jež jí to svolí, její matka se živí jako prostitutka, aby vydělávala pro ně peníze. Obě dvě předstírají chudé a beznadějné dívky, Eleanor ale již nechce se skrývati před světem a skrze jednoho milého kluka trpící leukémií se představí se svém pravém světě. Příběh její matky je temný a její ještě horší: na počátku 19.století se rozhodl jistý kapitán přivést Clar do domu neřesti, kde musela pracovat. Jeho společník, jehož si přál zabít, údajně zahynul při jejich společné výpravě za mocným artefaktem. Když se ale o pár let později, kdy je Clar již vážně nemocná, vrací zpět, vezme Clar na tajuplný ostrov, kde z ní udělá upířici. Sám je již upírem. Proměna Clar je proti kodexu, a tak Clar utíká. V nevěstinci porodila Eleanor, a dala ji do sirotčince. Nyní se za ní vrací na poslední chvíli. Eleanor je málem zabita a znásilněna, díky Clar je ale proměněna v upíra. Příběh, jež Eleanor vynesla na svět a pověděla ho jistému muži - profesorovi okultních věd - zaujme jisté dva muže, policisty, jež po nich pátrají. Oba dva jsou z Bratrstva, jeden z nich ten, jenž proměnil Clar v upíra. Mezitím, co se mezi nimi strhne hádka a umírá jejich "bytný" (prostě muž, jenž jim pronajal penzion), touží Clar ve vzteku zabít Eleanořina přítele, jemuž prozradila své tajemství. Na poslední chvíli se ale od Eleanor, jež byla muži zajata, o její zoufalé situaci, a rychle ji jde zachránit. Když už se zdá, že Clar zemře a Eleanor hned po ní s pomocí mystického meče, ten, jenž dříve zachránil Clar (omlouvám se, ale jména mi moc nejdou), zabije svého společníka. Závěrečná scéna jen upoutává pozornost na fakt, proč není volné pokračování: Eleanor svého kluka doveze na ostrov, kde se - on - promění v upíra, a Clar jí dává svobodu. Sama jde vstříc osudu s dalšími nepřáteli z Bratrstva (konec filmu). Herečka Saoirse Ronan mě již upoutala v jiných filmech, ale zde je asi nejlepší (hned po Ammonite). 90 procent, 5 hvězd. Velmi doporučuji! ()

Hugho

Komorné s dobrým až excelentným obsadením a výbornou atmosférou bez pátosu a sladkej romantiky. Na rozdiel od na efekt robeným Interview s upírom sa k tomu určite ešte vrátim, pretože to v rámci žánru nemalo chybu. Keby režisér ešte trochu pritvrdil, bolo by to za 5*. Gemma vždy poteší a  mladá Ronanka ma jedinou scénou bez slov presvedčila o tom, že je to naozaj herečka. ()

peproch

Vampíří matka s dcerou již 200 let prchají před pronásledovateli z bratrstva. Samčí vampíří nadřazenost, dceru Eleanor už netěší život uprchlíka ve svých věčných 16 letech se sbližuje s vrstevníkem, jemuž dává věčný vampíří život ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

14.02.2012

Letošním soubojem Sněhurky (Mirror, Mirror) a Sněhurky a lovce to neskončí. Po pestrobarevné komedii a akční fantasy přijde trocha kung-fu. Studio Walt Disney se snažilo projekt, předtím známý jako… (více)