Záblesky chladné neděle

• angličtina Cold Sunday

V lidech se ukrývají mnohá tajemství. A jedno děsivější než druhé... Na jedné cestě v mlžných a sychravých severních Čechách se během všední jízdy pohádá Tereza (A. Petřeková) se svým přítelem Richardem (K. Rímský) a vystoupí na silnici, kde stávají prostitutky. Zde v rychlosti nastoupí do auta neznámého Adama (R. Jašków), co zde hledal společnici pro svého bratra Martina (J. Plouhar). Chtěl totiž nalézt, dívku, jež by na dnešní rodinné oslavě dokázala udělat dobrý dojem. Tereza jej zaujme a nabídne jí několik tisíc, za předstírání, že je bratrovou přítelkyní. Dívka, jež je ráda, že uprchla před umanutým Richardem, přijímá. Zaveze ji tedy za svým bratrem do odlehlé vilky na vesnici a již během příjezdu se jí něco nezdá a začíná být nervózní – není to ani tak ponurým domem či odříznutím od světa jako spíše samotným Martinem, o kterém má mnoho pochybností. Adam však vzápětí odjíždí a nechá Terezu a Martina o samotě… (Česká televize)

Djflash

Nebudu zastírat, že žánrové označení filmu s velmi poetickým názvem jako český thriller mě docela vyděsilo. Opět se totiž naši filmaři pustili do něčeho, s čím nemají zrovna ty nejlepší zkušenosti. Na druhou stranu proč ne. Výzvy je dobré umět přijmout a ještě lépe překonávat. No s tím překonáváním to v tomto směru nebude zas tak horké. V prvé řadě lze autory pochválit, že děj zasadili do ponurého prostředí, které k filmu sedí a pomáhá vytvořit atmosféru. Náznaky příběhu tu nalezneme také, i když to v tomhle ohledu není bůhvíjak slavné. Chyby tu jsou, a to dosti výrazné. Snímek se snaží po celou dobu udržet diváka v neustálém napětí tím, že mu do poslední možné chvíle nechce prozradit jak to všechno doopravdy je, bohužel s touhle úlohou se autoři moc dobře nepoprali. Film chvílemi ztrácí náboj a tím pádem i tempo. Některé pasáže a dialogy jsou naprosto nadbytečné a ohledně technického zpracování to není také nijak vyvažené.Za všechny příklady jmenuji vcelku povedený střih, naproti tomu zvuk ze začátku sice plní dobře svojí úlohu a přidává tak na komorní atmosféře, jenomže se začne nepřiměřeně často opakovat, což postupem času muže být spíše frustrující. Herecké výkony, to je taky jedna velká neznáma Adéla Petřeková je velmi atraktivní slečna, která jistě nebude mít do budoucna o práci nouzi, ale že by zrovna v této roli naplno ukázala svůj herecký talent, to se taky říci nedá (rozplakat se však před kamerou umí. Herci celkově působili spíše nevýrazným dojmem, ve kterém mě utvrdil také velmi rychlý a nic neříkající závěr. Na tento častý jev u českého filmu jsem si už, ale docela zvykl, takže pro mě to nebylo nic překvapivého. Zaráží mě více fakt, že na tento snímek (jenž v mnoha ohledech připomíná spíše studentský projekt absolventů FAMU nebo na noci filmových nadějí než celovečerní tvorbu ) přispěl fond na rozvoj a podporu České kinematografie. Pak není divu, že tento fond, není v tak úplně dobré finanční kondici. Další z řady ne zcela vydařených experimentů (záblesků) je tedy na světě. V těchto případech je dobré ocenit hlavně odvahu a snahu osvěžit český film opět něčím novým a neotřelým. Bohužel stejně jako v případě snímku Labyrint se máme ještě hodně co učit. ()

MachPavel

Při takto minimálním rozpočtu filmu docílit takovýto na český thriller výborný napínavý zážitek s neskutečným rozuzlením - pro mě pecka českého thrilleru za posledních 25 let ..!!!!!! Bravo : Ivan Pokorný a scénář : Iva Procházková - dostali jste mě a byl jsem napnutý od začátku až do konce ..!! Bravo i těch nemálo postav udělalo film ..!!! :D ()

Mates Hradecky

Kdo je tu vlk a kdo je zajíc, aneb všichni jsme tu magoři. Atmosféra hustá jak želatina s vlhce hřbitovní příchutí. Chytře napsaný scénář, film bez výrazných hereckých výkonů. ()

Tanulin

Bohužel. Ani Jašków to neutáhl...neměl co. Zbytečně oremcaný dlouhý film a nikde nic.Špatný scénář je největší průšvih. ()

ap.mat

Snad nikdy se mi nestalo aby mi byla hlavni "hrdinka" tak hrozne nesympaticka abych si cely film rikala " zabte ji uz sakra nekdo" !! Jinak jsem se moc bavila, obcas byla i ta atmosfera prijemne neprijemna, ale ten konec je vazne trapnej. ()

pan_Bily

Žádný kinohit to není, když si představím, že bych na tom byl v kině, byl bych lehce (možná i více) zklamaný, působilo to na mě spíš jako TV film, ale dost dobrý. U televize mě to bavilo, nenudil jsem se. Nemyslím si, že by bylo rozuzlení předvídatelné (možná jsem slabší na duchu) a nemám ani žádný problém s obsazením a hereckými výkony . Nadmíru dobře je navozená atmosféra - hudba, prostředí. Tempo je celý film stejné, monotónní. Největší škoda je závěru, to je asi nejslabší článek filmu. Tam se dalo vytěžit víc, trochu to vygradovat, nebo tak něco. Za mě lepší 3*. ()

teseth

Podařené drama několika osob, ve kterém září Adélka. Sice ta část se skrýváním kola se moc nepovedla, ale zbytek je dobrý a rozhodně koukatelnější jak některé blockbustery z druhé strany světa. ()

Hadush

Tak tohle bych prosim mohla...výbornej příběh a hodně dobrý obsazení...chtělo by to přisypat korunky z prasátka a udělat z toho velký plátno...to by mohlo mít grády :) ()

JB001

K filmu jsem se dostal víceméně náhodou při prohlížení nabídky Netflixu. Až do včerejšího večera jsem o existenci filmu neměl ani tušení. Film jsme si pusitili aniž bych se podíval na zdejší hodnocení a komentáře takže jsem vůbec nevěděl co mne čeká. A bylo to milé překvapení včetně rozuzlení. Na české poměry pecka a prý to ani moc peněz nestálo. ()

vrgulnik

Tři hvězdy za atmosféru a hudbu. První půlka dobrá - nebylo jasné, jaký žánr ještě sledujeme. ČT to podle mě špatně zařadila do série “V hlavní roli zločin”, takže divák je nastavený na něco úplně jiného. V polovičce už bylo jasné, jak to dopadne a člověk si to jen potvrzoval. Příště bych doporučil panu režisérovi postupně přidávat tempo a akci, protože jinak z toho triller nikdy nevyrobí. ()

kacka274

Komorní příběh s napínavým dějem, slušnou hudbou… Všichni něco skrývají, tají, překrucují… V jednu chvíli vypadá jako psychopat ten, za pár záběrů zas někdo jiný. Nevíte, komu věřit, komu dát své sympatie. Dobrý střih; v rozhodujících okamžicích se děj přesune jinam a neznáme, jak dopadla situace, kterou jsme s napětím sledovali… Žádná nadbytečná vulgarita… syrové a strohé kulisy dodávají příběhu správný rámec. Stojí určitě za zhlédnutí. Poctivé 4* ()

Untouchabl

Jasně, není to dokonalý film, co bychom také chtěli za tři a půl mega, ale dát míň než tři hvězdy, musel bych většině českých filmů dávat odpad. Čtyři hvězdy za odvahu. ()

rh1

Absolutne netusim o com to cele bolo a na co sa to vlastne chcelo podobat...Ale u novych ceskych filmov som si uz akosi zvykol...cest vynimkam. ()

andy60

Začne to celkem zajímavě, ale postupně příběh ztrácí dech, až se už jen tak vleče do vítězného konce. Jednou jsem se i zasmál - když padne dotaz, jestli je tu signál. "Musíš pořádně natáhnout ruku" - to bylo slušný. ()

bajkal

Myslím,že po dlouhé době opravdu dobrý český film...Příběh,který se tu odehrává se nedá odhadnout a posléze ani zařadit.Opravdu napínavý až do samého konce. Žádné klišé,žádná rádoby hlubokomyslná sonda do lidské duše-jak bývá pěknou tradicí u filmů podobného žánru v českých podmínkách. Zajímavá parta psychopatů,se kterou se zabojíte i zasmějete a ve finále happy end pro slabší povahy , zmatené z těch všech peripetií,kterými si od začátku do konce projdou opravdu natvrdo -bez hluchých míst. ()

PORTER44

Nevím ale thriller by měl vypadat trochu jinak,psycho to jo to bylo určitě,ale na nervy, protože ty herci nebo neherci a jejich výkony byly hrozný,prostředí taky nic moc,chvíli jsem to vydržel ,ale celý ani omylem. ()