Záblesky chladné neděle

• angličtina Cold Sunday

V lidech se ukrývají mnohá tajemství. A jedno děsivější než druhé... Na jedné cestě v mlžných a sychravých severních Čechách se během všední jízdy pohádá Tereza (A. Petřeková) se svým přítelem Richardem (K. Rímský) a vystoupí na silnici, kde stávají prostitutky. Zde v rychlosti nastoupí do auta neznámého Adama (R. Jašków), co zde hledal společnici pro svého bratra Martina (J. Plouhar). Chtěl totiž nalézt, dívku, jež by na dnešní rodinné oslavě dokázala udělat dobrý dojem. Tereza jej zaujme a nabídne jí několik tisíc, za předstírání, že je bratrovou přítelkyní. Dívka, jež je ráda, že uprchla před umanutým Richardem, přijímá. Zaveze ji tedy za svým bratrem do odlehlé vilky na vesnici a již během příjezdu se jí něco nezdá a začíná být nervózní – není to ani tak ponurým domem či odříznutím od světa jako spíše samotným Martinem, o kterém má mnoho pochybností. Adam však vzápětí odjíždí a nechá Terezu a Martina o samotě… (Česká televize)

papilon395

Musím pochválit nikoli námět, ale jeho zpracování. Budoucí děj se dal po určité době vytušit. Zato režie, kamera, lokace, hudba ... to všechno dodává snímku patřičné dramatické napětí. ()

Kornout

Velice milé překvapení. Záblesky jsou krásným důkazem toho, že u dobrého filmu není ani tak důležitý velký rozpočet, efekty ani bohatá výprava, ale především kvalitní scénář. Tento film, který byl natočen doslova za hubičku, stojí právě na dobře napsaném scénáři. Příběh má příjemné napětí a až do konce skutečně nevíte, kdo je vlastně zlý a kdo hodný. Kamera dodává filmu krásně chladivou atmosféru. Velice příjemné je též dívat se na neokoukané tváře hlavních představitelů, jimž kraluje přesný Jan Plouhar (proč sakra tenhle talent nedostává v českém fiilmu více příležitostí???). Na Adélu Petřekovou se moc hezky kouká a Kryštof Rímský vykresluje svou postavu do přesně těch nejasných barev, kdy mu v jedné chvíli věříte, že je zločinec a v další chvíli, že je obětí. Co bych naopak vytknul by byla hudba, která mohla být přeci jenom nápaditější a více podporovat atmosféru. Záblesky nejsou dokonalý film. Jsou však milým důkazem, že i v téměř amatérských podmínkách lze natočit dobrý film, který diváka nenudí a příjemně napíná. Zasloužené 4*. ()

PamelaJJK

Další český pokus o thriller. Víc by asi nebylo třeba dodávat, thrillery prostě u nás neumíme. Dost jsem se těšil a nebýt pánů Jaškówa, Plouhara a Rímského a mé zvědavosti, jak to dopadne, tak jsem to nedokoukal a čas vyplnil něčím smysluplnějším, než sledováním tohoto slabého pokusu o thriller... Bída a slabota. Jediné, co se dá trochu pochválit, je taková ta ponurá chladná atmosféra, která prostupuje celým filmem a účinkování již zmíněných pánů... ()

mondavi

I jsem se u toho zasmál. Některé scény opravdu hraničící s debilitou a to si myslím, že co se týče českých filmů, tak jsem v hodnocení poměrně benevolentní. ()

tsatsiki

Moc často 5* nedávám , ale tady to dám. Velice příjemný a napínavý film, který zaujme, jak dějem , tak obsazením. Škoda, že tento film neměl žádnou propagaci a kdybych nekoukal do tv programu a nenašel ho na Cinemě, tak bych o něm dodnes nevěděl. Konečně český film, kde děj gradoval až do konce a neskončil někde v polovině. ()

Lucbric

Film je docela napínavej, člověk do poslední chvíle neví, kdo je "na straně dobra" a kdo je "na straně zla", ale dialogy herců se nedají vůbec poslouchat.. I přesto jsem se některým hlodům zasmála, byla to spíš komedie s thrillerovým nádechem :) ()

pafka

Ponure, hudbou napinave, jen dejem ne. Temna atmosfera funguje a cekate nejake opodstatneni, ktere neprichazi. Je to jako jedno toceny, co ma krasnou penu, ale po napiti to ma jen lehce horkou chut, ale nic vic. Presne tak je to tady. ()

jungewolf

Viděl jsem to v repríze na ČT 1 (neděle 11.12.2022, 22h, na webu ČT dostupné do 25.12.) . Celkem slušné psychologické drama : 3,5 - 4 * . ()

Sethiel

Zajímavý film, který je komedie asi tak stejně jako thriller - intenzivně jen v několika málo scénách, ale když už, tak už. Dohromady to už bohužel tolik nefunguje, ale nenudil jsem se ani chvilku. Nejvíc filmu ubližují příliš šroubované věty a dialogy (někdy to úplně bije do uší) a dost špatné herecké výkony asi všech zúčastněných (Jan Plouhar zdaleka nejlepší). ()

gezper

Docela zajímavý a netradiční pokus v českých luzích. Trailer je bez debat opravdu špatný, naštěstí jsem, jako většina ostatních, díky tomu šel na film s velice nízkým očekáváním, které bylo přijemně překonáno. Ano, je to dost divný mix thrilleru s komedií (což samo o sobě je hodně odvážné spojit), bohužel ke škodě snímku se to prolíná na můj vkus až moc často a příliš nárazově, počítaje i divnou doprovodnou rušící hudbu, teda nerušila neustále, ale pocit že mi více vadí jsem v první půlce filmu měl dost často, pak jsem si už zřejmě zvykl. Když se ale přistoupí na tuto zvláštní hru autorů, tak se u filmu dá docela pobavit a to i právě častým kontrastním žánrovým přecvakáváním. Rozhodně nesouhlasím, že vtipné scény jsou vtipné jen tak mimoděk, záměr je z toho snad jasný již po druhém třetím takovém výskytu. Herci docela ušli, alespoň ti hlavní, sem tam replika vypuštěná z úst je topornější, ale budiž, scénář není dokonalý, ale je na něm vidět, že si s tím někdo trochu práci dal. Několik twistů v možném nahlížení na postavy je dobrý nápad, udržel mě v pozornosti i přes jinak vskutku pomalé tempo (režisér osobně přiznal, že to byl jeho jasný záměř "film si vychutnat, nikam nespěchat"). Kamera nebyla špatná též; pozn. německý kameraman si při točení stěžoval, že to přece nemůžou, v thrilleru sázet takové komediální pasáže, chudák kluk kameramanskej. Co mě potěšilo nakonec, ale není to součastí mého hodnocení, byla následná debata s autory po shlédnutí (režisér Ivan Pokorný + aktérka hl. ženské role Adéla Petřeková) - pohodové a vtipné zakončení. Na to že to stálo i na české poměry jen pouho pouhých 3,6M CZK. Viděno v rámci ČSFD premiéry. [60%] ()

tyrs26

Když jsem na film šel, znal jsem pouze název a film mě popravdě překvapil. Film nemá předvídatelný děj a udrží vás v očekávání, co se bude dít. Prvky stalkingu jsou naprosto patrné a ne moc příjemné. Filmy bych vám doporučil, pokud chcete vidět Český film, který se něčím liší. ()

rigby

Pěkně nasnímané záběry doprovázejí pochmurný příběh, který se jen zvolna odvíjí bez větších dějových zvratů. Chvílemi se chce možná zívnout, ale vždy ve stejný čas dorazí nová informace, která příběh posune o stupínek výš. Ke konci se to začne trochu zamotávat a samotný závěr je možná trochu křečovitý, ale to nekazí dobrý dojem z celého díla. ()

certiskon

Zpočátku chaos, herecké výkony mě trošku odrazovaly, ale nakonec to mělo tak poutavej děj, že mě to udrželo oči na stopkách do poslední minuty. ()

EddieIron

Jako obvykle u českého filmu spousta sekernických příspěvků. Mizerní herci, mizerný režisér, mizerný film! Já se hlásím k té skupině blbců, kteří tomu nerozumí, Záblesky se mi líbily moc! Výborná atmosféra, napětí, téměř do poslední scény není jasné, kdo je kdo... jsem přesvědčen, že kdyby šlo o americký film, hodnocení by bylo mnohem vyšší. Pro mne za čtyři + půl bodíku za skvělé lokace z okolí mého rodného města. ()

Kozlowski8

Adam nabídne Doře, v domění, že je prostitutka, kšeft, spočívající v doprovodu jeho bratra Martina při rodinné oslavě a navození dojmu, že Martin je po období depresí opět v pohodě. Dora nabídky využívá k úniku před Richardem , který ji terorizuje... K filmu lze jistě mít velkou spoustu výhrad, počínaje drobnými nedostatky ve scénáři a potažmo v režii a konče velice tristními hereckými výkony Adély Petřekové a Jana Plouhara (ani Jašków a Rímský mne úplně nepřesvedčili). Avšak na straně druhé vidím i veliká pozitiva. Jednak syrová kamera, navazující syrovou atmosféru, kterou umocňuje tajemná klavírní hudba, ale především samotný příběh. I přes drobné nesrovnalosti, co se týče logiky a věrohodnosti, měla celá zápletka opravdu koule. Nechybělo napětí, ale hlavně tajemno a nespočet překvapivých okamžiků. V očích diváka se černý Petr vystřídá snad mezi všemi hlavními postavami, než přijde konečné rozuzlení. Závěr však mohli autoři ještě více vygradovat. Asi jsem v tomto případě ve svém hodnocení štědřejší, než je mým zvykem, ale nápad a originalita u mne prostě bodují. 70%. ()

Brenda.Ch

Ale jo, proč ne ? Snaha byla, dívat se na to dalo a chvílema to bylo dokonce...a nebála bych se to říct, a vím že je to na polemiku...i když vím, že se mnou řada lidí nebude souhlasit....možná je to příliš odvážné sdělení....to bylo dokonce snad i ....dá se t tak říct...napínavé !!! Lepší průměr. :-) ()

allegria

Jeden z mála případů, kdy se teprve zakončením filmu ukáže, že to nebyl odpad :-). Jinak herecký výkon hlavní hrdinky dost děsný, nevěřím, že by se takhle někdo doopravdy choval. Buďto hodně přehrává, nebo neumí hrát vůbec. Nebo je to chyba režie? ()

Ironhead

Hodně divný příběh, zvláštní herci, kterým to ne pokaždé divák zrovna uvěří... celé je to takové... meh... ()

Carmen001

Na film jsem šla v rámci promítání csfd.cz, popravdě bych si tohoto filmu nejspíš ani nevšimla, ale šla jsem na něj s rozporuplným očekáváním. První polovina filmu se pomalu vlekla, byl to prý režisérův záměr, ale já pořád čekala, kdy se začne něco dít. Potom to začalo být napínavější a scény,byly chvílemi spíš komediální, což mě bavilo a určitě je to pro thriller neobvyklé, ale postupně jsem své hodnocení zvyšovala. Z učitele Martina se stal na konci docela sympaťák a bylo mi skoro líto, že už to skončilo. Celkem to byl celkem příjemný film a dobře se koukalo na slečnu Adélu Petřekovou. 60% ()