Záblesky chladné neděle

• angličtina Cold Sunday

V lidech se ukrývají mnohá tajemství. A jedno děsivější než druhé... Na jedné cestě v mlžných a sychravých severních Čechách se během všední jízdy pohádá Tereza (A. Petřeková) se svým přítelem Richardem (K. Rímský) a vystoupí na silnici, kde stávají prostitutky. Zde v rychlosti nastoupí do auta neznámého Adama (R. Jašków), co zde hledal společnici pro svého bratra Martina (J. Plouhar). Chtěl totiž nalézt, dívku, jež by na dnešní rodinné oslavě dokázala udělat dobrý dojem. Tereza jej zaujme a nabídne jí několik tisíc, za předstírání, že je bratrovou přítelkyní. Dívka, jež je ráda, že uprchla před umanutým Richardem, přijímá. Zaveze ji tedy za svým bratrem do odlehlé vilky na vesnici a již během příjezdu se jí něco nezdá a začíná být nervózní – není to ani tak ponurým domem či odříznutím od světa jako spíše samotným Martinem, o kterém má mnoho pochybností. Adam však vzápětí odjíždí a nechá Terezu a Martina o samotě… (Česká televize)

EKLEKTIK

"Je neděle, lidi spěchaj na mši." Tak mi to celý nějak připadalo, jako taková dlouhá povídka z televizního cyklu "Bakaláři", natočená na téma "Jak jsme se seznámili", ale thriller tomu říkat vážně nemůžu. ()

Asmodin

Napětí vám vydrží po celý film až ke konci se dozvíte pravdu. Jan Plouhar a Kryštof Rímský byli ve filmu vážně skvělí. Ovšem další neuvěřitelnou podívanou je představitelka Dory Adéla Petřeková v botách na 20cm podpatcích, která se snaží jet na kole. Je úžasný vidět, že se česká kinematografie znovu schopila a dokázala vytvořit po x letech něco vážně zajímavého. ()

peetriss

Pokus o český mrazivý thriller plný zvratů, který zpočátku vypadá jako příprava na rape and revenge film, ale nic takového se nekoná. Občas vypadá atmosféricky místy celkem povedeně, vše ale kalí chatrný scénář a hlavní hrdinka inteligentně se projevující v souladu s barvou svých vlasů. Dalším problémem je slabé herecké obsazení v čele s Adélou Petřekovou, která sice je sexy, ale její herecký, pohybově až téměř "robotický", projev je velmi tragický. Moc rád bych dál třetí hvězdu za snahu o neotřelý český thriller, ale výše popsané nedostatky jsou tak zásadní a výrazné, že mi v tom brání. ()

mira007

Chladný thriller , docela originální na české poměry. Líbilo se mi to a dal bych čtyři hvězdy, kdyby ten konec byl o něco vyladěnější. ()

Pawlisman

Bylo jasné do čeho člověk jde, ano, je to často k smíchu, obávám se že nejde o úmyslnou trapnost. Ale i tak, lehký zvrat, lehké drama, jako televizní film dobré. Proč ne. Do kina samozřejmě nepatří. 5,5/10 ()

embecka

Sivošedý priemer thrillerovosti, akurát tá hudba je tak nechutne vtieravá, nepríjemná, monotónna a rovnaká, že mám kvôli nej chuť chytiť lano a mať dilemu, či sa ním obesím v predzáhradke alebo či nájdem kameň, s ktorým sa hodím priviazaná do potoka. ()

Snake.Charmer

Jako několik zde hodnotících jsem šel na film s naprosto nulovým očekáváním a nakonec jsem toho dostal docela hodně. Především je sympatické, že se tvůrci pustili do tohoto žánru, který v naší kinematografii není příliš hojně zastoupen a když se do něj přeci jen nějaký tvůrce pustí, skončí to většinou fiaskem. Tvůrci uchopili tento žánr tak trochu po svém, odlehčili ho notnou dávkou humoru, který ale není vulgární ani prvoplánový, možná trochu absurdní - což ovšem považuji za pozitivum - a především se do filmu hodí. Herecké složení také podle mého gusta, Rímskému role takových týpků vyloženě sednou, Jašków i Plouhar jsou také skvělí a za ostřílenějšími kolegy nezaostává ani okatá debutantka Adéla Petřeková. Hudba podporuje atmosféru a i kameraman odvedl velmi dobrou práci. Scénář a především povedené dialogy jsou také téměř bez výhrad. I hra s divákem a určité blamáže a zvraty tvůrcům docela dobře vyšly, akorát celá linka okolo minulosti učitele Martina byla dost průhledná a velmi brzo jsem ji prokouknul. Ale čert vem tyhle drobné nedostatky, Záblesky chladné neděle jsou nesmírně sympatickým a zábavným filmem, který si rozhodně v záplavě nablblých a nevkusných komedií divákovu pozornost zaslouží. ()

K0L1K

Jako každý správný Čech jsem si řekl, že co je zdarma to se počítá a vyrazil jsem na promítání pořádané tímto portálem (7.11.2012) v Parku Hostivař. Předem přiznávám, že na tento film bych si lístek dobrovolně nekoupil. Tím, ale neříkám, že bych šel na film s nějakými předem vytvořeným předsudkem (no dobrá, trochu strachu ve mně bylo) či bych rovnou první minutu v kině dával přes mobilní internet odpad, ale český film je český film. První věc, která mě na filmu zaujala, je pro mě absolutní neznámost režiséra a herců, z tohoto důvodu jsem doufal v nějaký druh pozitivního překvapení, které se konalo zčásti, následováno negativní stránkou snímku. Začátek s pomalým rozjezdem a s velice kvalitní kamerou, která byla největší předností celou dobu, byl ucházející. Hudba přidávající napětí mi přišla, jako kdyby se někdo naučil používat tlačítko „repeat“ a po celý začátek jsem se cítil jako vězeň, kterého chtějí zlomit neustálým opakováním stejného hudebního záznamu. Po nezdárném pokusu o vyzrazení tajných informací na mě režisér vyslal herce. První se mi snažil nahnat hrůzu drsným, až vražedným výrazem v tváři, po delší době naštěstí zjistím, že to je dobrák od kosti a ze dveří na mě přilétá blondýnka, která mě svými občasnými záchvaty přehrávání téměř přivedla k šílenství a nakonec patologicky žárlivý jedinec, který mi vyznává lásku a já zlomen, nakonec vyzrazuji tajemství: i když jsem se po celou dobu snažil uhodnout, co se stane, nepodařilo se. Scénář se nakonec ukázal nadprůměrný a spolu s kamerou dávají hodnocení 55%. ()

Untentrauer

Klasický psychofilm, který umí jen Češi. Film plný nečekaných zvratů, který si užijete tak moc, jak moc velikou máte fantazii. Film bez potoků krve a zbytečného násilí a já i přes to, že tam byl jeden svetr pokapaný barvou a násilná scéna stahování kaťat z ženský naostro mám pocit, že toho násilí byla až moc. A víte proč mám takový pocit? Protože sem už magóóór. ()

Fridecka

Příjemné překvapení mezi českými filmy s podobným žánrem, spíše charakteru televizního filmu. Divák je trvale udržován v napětí střídáním postav a zápletek s různým chováním a ne zcela jasnými motivy, které zcela jasně vyplynou až v závěru. Na konci se vyjasní, kdo je hodný a kdo ten zlý, ikdyž to maličko dopředu tušíte. Happy end je v tomto případě příjemný a konejšivý. Na škodu byla ale právě ta černobílost, téměř jistota, kdo je hodný a kdo zlý. Trochu nejistoty by neškodilo, ikdyž na první pohed se zdá scénář chaotický až až. Ale v celku je vše celkem prosté. A lehounký komediální podtext? Nejsem si zcela jista, zda to byl skutečný úmysl tvůrců. Zcela vyjímečně působila sestava málo známých herců, kteří odvedli slušnou práci. A když jsem se doslechla o rozpočtu...smekám! Po dlouhé době jde zase o jedno české dílko, které stojí za to vidět. Navíc působí opravdu neotřele a ojediněle mezi současnými českými počiny. ()

MickeyStuma

Nezávislý snímek na poli psychothrilleru se významně veze na velmi nízkém rozpočtu a na výsledku je to samozřejmě velmi razantně znát. I tak se režisér Ivan Pokorný z toho snažil vytáhnout co se dá. Příběh je velmi jednoduchý a bohužel zcela zbytečně roztáhnutý. Tohle by stačilo odhadem na čtyřicet minut stopáže jako televizní povídka. Napětí se přesto podařilo vytvořit, což je až s podivem. Co se týče herectví, raději se ani nezmiňovat. Pokud v tom byl úmysl, tak bohužel zůstal nepochopen. Místama byl znát malý přesah do artu, ale to asi vzniklo zcela náhodně. Snímek zkrátka vznikal dle hesla: ´Za málo peněz hodně muziky´, takže v tomto případě už vůbec nelze čekat něco velkolepého, něco významného, něco překvapujícího. V kategorii nízkorozpočtových snímků však nedopadl zase až tak hrozně. Jen se na to musí dívat s jistým odstupem. Když je na film málo peněz, zázraky se prostě nedějí. ()

hijacker

Neřekl bych thriller. Spíše dost povedená komedie, která bohužel na závěrečných 20 minut ubere na vtipnosti a přidá na vážnosti. ()

Charlie84

Čtyři debutanti. Český film. Thriller. CSFD projekce....v pravdě odvážné!! Poté, co jsme během uvítání byli ujištěněni, že se vlastně jedná tak trochu o komedii...začal jsem se připravovat na nejhorší. Hned při úvodním patnáctivteřinovém souvislém záběru na krajinu mi ale svitla naděje. Pravda, podobná uhrančivá atmosféra se už nedosatavila po celý zbytek filmu, ale byl to originální nástup na české poměry nevídaný. Tedy první debutant, německý kameraman, na jedničku. Neustálé klavírní/trianglové pobrnkávání debutanta hudebníka už mi takovou radost nedělalo. Naopak potěší překvapivě napínavý čtyřlístek postav, až do konce netušíte kdo je vlastně co zač a to je fajn, protože ať se na plátně dějou sebevětší ptákoviny (řada z nich dle slov tvůrců úmyslně), utíká to, já se bavil, ale fakt, doplňte k žánru lomeno komedie, protože jinak hrozí, že se bude nemalé procento diváků v řadě zcén rozpačitě vrtět v židli s nejistotou, zda se smát či nikoliv (podobný problém jsem měl např. u Lovce trolů, když vám tvůrci zatají, že točí parodii, a vy jdete na horor, je to na nas**ní). Herecký ansábl tak střídavě oblačno, zamrzí jen nevírazné finále. . Shrnuto, za ty nevídané peníze(až komicky nízká částka), dost slušná práce. V některých scénách se jako bonus dostaví i avizovaný fungující thriller, což jsem si ani netroufal doufat. Pane pokorný, zkuste si příště plácnout s tou Novou, rád se zajdu podívat, co s osminásobným rozpočtem vykouzlíte. Potenciál tady určitě je. ()