Celebrity

Scénář:

Woody Allen

Kamera:

Sven Nykvist

Celia Weston, Hank Azaria, Sam Rockwell, Kenneth Branagh, Donald Trump, Judy Davis, Aleksa Palladino, Leonardo DiCaprio, Melanie Griffith, Famke Janssen (více)

Komickou stránku protagonistů s jejich existenciálními pseudoproblémy zachycuje nejnovější opus Woodyho Allena. Jeho postavy se buď pachtí za popularitou, nebo si užívají jejích nečetných slastí a početných strastí. Ústřední postavou filmu je zneuznaný romanopisec a scenárista Lee, živící se jako úspěšný novinář. Ač jde o typicky allenovskou postavu, svěřil ji tentokráte tvůrce Kennethu Branaghovi, který dokonale napodobil gesta i dikci slavného neurotika. "Stačilo dívat se na jeho filmy, trochu se přihrbit, trochu změnit hlas a naučit se mávat rukama, což mě jako dítě odnaučovali," smál se Branagh při uvedení filmu na benátském festivalu. "Nejvíce mi ale pomohly skvělé dialogy, jaké píše jen Allen. Umět rozesmát není snadné, proto pro mne byla spolupráce s ním i poučná," dodal Branagh. (oficiální text distributora)

blixadovan

Chytrá a svěží komedie o životě tzv. celebrit nevybočuje tématicky ani formálně z tradice allenovské komedie, plné vtipných dialogů a momentek. Celebritou se může stát kdokoliv, kdo je mediálně na očích, ať už něco dokázal nebo ne, což je bohužel častější. Ti, kteří opravdu něčeho dosáhli, tzv. celebrity pravděpodobně ani neznají. Kdyby byl Woody Allen o 20 let mladší asi by hlavní roli svěřil sám sobě. Ačkoliv Keneth Branagh tvrdí, že se snažil hrát sám za sebe, nelze v jeho postavě nevidět „herecký rukopis“ Allenův. To ale nikterak nesnižuje jeho výkon, naopak Velmi vtipná je momentka s Donaldem Trumpem (hraje sám sebe a chce nechat zbourat katedrálu, aby místo ní postavil mrakodrap) a výborný je taky Leonardo Di Caprio. Nohy Charlize Theronová taky hrají báječně. ()

Arsenal83

Opäť scenáristicky skvelé dielo majstra Allena a môžeme sa mu len poďakovať, s akou gráciou odhalil pozadie Hollywoodu. S nadsázkou jemu vlastnou máme potvrdené čierne na bielom, že tí tak ospevovaní umelci sú väčšinou psychicky nestabilní, sexuálne nevyjasnení, citovo neusporiadaní. A to všetko okorenené Allenovským humorom. Radosť pozerať napriek čiernobielemu prevedeniu, ktoré mi tu výnimočne sadlo. ()

Molly

Mám ráda filmy, které jsou o tom, jak to chodí ve filmovém průmyslu, takže potud spokojenost. Allen nám tu nabízí pohled neotřelý a s ironií sobě vlastní servíruje příběh chudáka novináře pachtícího se za rádoby celebritami. Já bych však ocenila, kdyby to byl příběh trochu kratší, místy to totiž bylo docela nudné. ()

F.W.Colqhoun

What goes through your mind when you're doing oral sex? (...) The Crucifixion. Branaghův Woody se rozvedl a randí. Jeho žena je rozvedena, pracuje v televizi a učí se kouřit ptáky. Plus spousta aktuálně a brzy poté slavných figur(ek) okolo. Woody Allen komentuje explozi kultury celebrit paradoxně optikou (a výhradně svou poetikou) Federica Felliniho, jehož Sladký život směsí způsoboval závrať z toho samého o bezmála 40 let dříve. Jestliže v roce 1960 vzbuzoval pohled do otevřené rány showbyznysu fascinaci, v roce 1998 smích, jakou reakci by navodil takový pohled asi dnes? And your next project? / "Birth of a Nation", an all-black version. ()

Galadriel

Pro mě jeden z nejslabších Woodyho filmů, který jsem zatím mohla shlédnout. Není vlastně špatný globálně, ale mezi ostatními díly prostě z mého pohledu dost ztrácí. Líbí se mi atmosféra, černobílý materiál, hudba a výborní herci (i když koktající Kenneth Branagh podle mě není to pravé ořechové). Co mi ale hlavně nesedlo již přede mnou stihl napsat Radyo - nečekané skoky v čase, kdy se rozehrál nějaký příběh, něco se začlo řešit, objevil se nějaký problém a pak najednou skok a jsme někde o kus dál, všechny problémy vyřešeny, jako by nebyly a vypráví se dál, jako by nic. Je mi jasné, že to musel být umělecký záměr, snaha o originalitu, ale na mě to bohužel nefungovalo úplně tak, jak asi mělo. ()

• Během scény v tanečním klubu hudba neodpovídá pohybům a hraní na nástroje kapely. (dokec)