Pot a krev

Pain & Gain

Krimi / Akční / Komedie / Drama

USA, 2013, 130 min

• sniper18

Je to podpriemerná komédia od Michaela Baya. Má celkom dobrý príbeh o trojici mužov, ktorí milujú trávenie času v posilňovni a tým zdokonaľovať svoje telo, lenže im chýba nádej na skutočne dobrú budúcnosť a tak sa rozhodnú uniesť bohatého muža a prinútiť ho prepísať na nich celý svoj majetok. Aj napriek ich nízkemu intelektu sa im to aj celkom darí, ale na ceste za splnením ich amerického sna ich čaká len množstvo komplikácií. Spracovanie je ale rozhodne sklamaním, ešte spočiatku to pôsobí pomerne dobrým dojmom, zaujímavá trojica hlavných postáv, ich problémy, motivácie, samozrejme aj príprava na únos a pár iných slušných prvkov, lenže potom sa to už začne pomaly kaziť. Všetko, čo sa mi prvú polhodinu ešte v rámci možností celkom páčilo upadne do ťažkého stereotypu a tak sa aj prvá polovica filmu dokončuje len zo zotrvačnosti a nové prvky ma už nezaujali, takže druhá polovica už išla úplne mimo mňa, tu už nie je prakticky žiadna situácia, ktorá by ma aspoň trochu zaujala. A môže za to práve toto prevedenie. Od filmu s touto tématikou by som teda očakával trochu sofistikovanejší prístup, ale takto to dopadá, keď filmy o hlupákoch točia ľudia, ktorí sú prakticky na rovnakej mentálnej úrovni. Humor je absolútne na tej najprimitívnejšej úrovni, ešte spočiatku sa možno dva, tri krát dá aspoň pousmiať, ale to je všetko, inak som stále len očakával, kedy už postavy po sebe začnú hádzať rôzne telesné tekutiny, chcelo by to pôsobiť satiricky, ale na to je to príliš povrchné a hlúpe a tak sa tvorcom kvôli ich neschopnosti vôbec nepodarilo to, čo vlastne chceli. A o nejakú akciu tu vôbec nejde, možno dve krátke nevýrazné sekvencie a trochu krvi, to je všetko. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Mark Wahlberg je tu jasne najlepší, pochvalu si zaslúži aj Dwayne Johnson, nesklame ani tretí do party, k tomu charizmatický Ed Harris, jedine ten Tony Shalhoub ma tu vôbec nebavil, v iných úlohách je omnoho lepší. A čo sa týka réžie a technickej stránky, Bay je cítiť v každom zábere, má tu množstvo svojich trademarkov, takže zaujímavá kamera, spomaľovačky a pár dobrých vizuálnych nápadov, takže po tejto stránke to pôsobí na pomery žánru veľmi dobrým dojmom, lenže v tomto prípade šlo Bayovi hlavne o niečo úplne iné a to ťažko nezvládol. Škoda, síce názory hovorili niečo iné, ale dopadlo to presne tak, ako som očakával už od samotného začiatku. Michael Bay natočil hlúpy film, ako je u neho zvykom, len tentoraz to nezakryl množstvom explózií a efektov, práve naopak, celú tú svoju hlúposť ešte zvýraznil množstvom primitívneho humoru, ešte väčším, než obvykle. Takže v schopnejších rukách to mohla byť inteligentná satira a kvalitná zábava, ale na to Bay viditeľne nemá a tak to podal len tým najjednoduchším spôsobom, aký sa dá. Iba vďaka dobrým hercom a vizuálu sa to dá dopozerať bez väčšej ujmy na zdraví, ale už nikdy viac. 45%(13.8.2013)

• chezush

Marně hledám důvod, proč bych měla přihodit jednu hvězdu navíc. Někdo věří ve fitness a já... já se akorát nestačím divit. Dvě hodiny ve společnosti tupých hromad svalů, snažících se prostřednictvím nevkusného humoru spolu se zabíjením, které je založeno na skutečné události, rozesmát diváka. Ona je totiž hrozná sranda zabíjet nevinné lidi a obdivovat vrahům svaly. Docela mě zaráží, kolik lidí nad tím mávne rukou s argumentem, že je to jen popcornovka, u které musíte vypnout mozek. To je sice pěkné, ale mám takové podezření, že na následné zapnutí mozku většina lidí zapomíná. Důkazem je tenhle film v červených barvách.(23.8.2013)

Na Pot a krev jsem se vysloveně těšil. Bay si ho natočil z čistý lásky k filmům. Zavázal se kvůli němu na čtvrtý díl Transformers a narval do něj Kráčející skálu a Marka Wahlberga. Ty dva mám hrozně rád a tak jsem se jednoho krásného slunného dne rozhodl jít do kina, abych si užil podle očekávání sympatický herce, super akci, zábavu a legraci. No a to jsem tak úplně nedostal a musím se přiznat, že nad tím filmem přemejšlím i teď. Není problém v hercích. Mark Wahlberg je ve filmu nařezanej tak, jak jsem snad ještě neviděl. The Rock pro změnu jede asi svojí nejvýraznější roli. Celý problém spíš tkví v samotném příběhu. Není komu fandit. Všichni jsou v něm, doslova a do písmene, zmrdi. K tomu celej film je v rámci naprosto brutálního černýho humoru. Ten by byl v pohodě, mám ho rád a nemám s ním problémy. Problém nastává ve chvíli, kdy ta pomyslná hranice se začíná naprosto brutálně překračovat. Překračuje se jak efektivní nářezová akce natočená hodně slušnou, i když občas řádně rozklepanou kamerou, ale překračuje se i samotný humor, který jsem ke konci přestával pobírat. Nevím no, na násilí v dnešních filmech jsem si už docela rychle zvyk. Tady to ale bylo všecko možná fakt už docela dost. Původně jsem dal čtyři hvězdičky, ale když mi došlo, že bych to už znova nemusel vidět, dal jsem nakonec tři.(15.8.2013)

Cool vizuál ještě jaro nedělá!! Bicáky, tricáky, titěrné plavečky, jdeme na to!! Je přetransformerováno, utrousil zřejmě Michael Bay se svým megalomanským týmem a pustil se na první pohled do skromnějšího projektu. Osobně u mě Bayova do té doby „skvostná“ tvorba přestala existovat právě po prvních Transformerech. Dvojici pokračování jsem doslova protrpěl, a další efektní výbuchy a zpomalovačky mě nutili přidat plyn u ovladače. Pot a krev mělo být odlehčenou kriminální komedií. Není!! Bay nám předkládá tragikomickou gangsterku, kterak si parta kulturistů plní svůj americký sen. Zápletka je mělká jak voda ve studních po červencových vedrech. U těch pitomých blockbusterů ještě leccos odpustíme, tady se ovšem chvíli loví v temnějších (vážnějších) vodách, pak se zase sklouzává k absurdní komedii. Což o to, fungovalo to jinde, proč ne tady? Protože BAY. Je to hlavně o přístupu k látce jako takové. Měl od začátku hloupý příběh a od začátku k němu přistupoval se svým samolibým stylem – všechno pere na maximum, a i když se to příliš nehodí, přidá přesto další rychlostní stupeň. Chybí mu cit balancovat mezi několika žánry, eskaluje absurdní momenty, přepaluje už přepálené. Nedokážu si představit, co by režisér udělal třeba s takovými komornějšími kousky jako Město, Drive nebo Nelítostný souboj, které se stylové akce nebály? Je třeba rozlišovat styl a přeplácanost. Bayův běžný záběr začíná projetím nějakého úzkého otvoru, efektní zpomalovačkou, obtočením se po místnosti, aby se pak mohl dostat k postavě, která to zanedlouho schytá. I pitomá diskotéka je o tom, že by člověk hned chtěl naklusat k jedné z tyčí se striptérkou a doufat, že mu bodyguard dovolí dopít aspoň jednu matonku. Prostě všeho je nějak nezdravě moc. Před kamerou navíc pobíhají vesměs duševně vyšinutí idioti, kteří na jednu slušnou hlášku vytrousí čtyři laciné vtípky z Kameňákova. Ve výsledku spokojený nejsem. A nebyla ani ta hrstka lidí, která se mnou seděla v kině. Po těch třech robotích fantasmagoriích je to asi krok dopředu, jen zdaleka nechytne každého!!(11.8.2013)

• Gilmour93

Co jsem čekal, to jsem dostal a moc bodů u mě Práce a Koláče nepobrali. Lascivní zábava ve vytahaném sexy župánku - sofistikovaná, jak tři sérky po šesti na trapézáky, ale co si budeme povídat, on vždycky bude divácky vděčnější vyžraný komoušský buzerant, než obézní liberální gay. Je legrační, jak se Bay a jeho tupí Mizerové z fitka snaží vehementně „nastavovat zrcadlo“, aniž by si všimli, že je celou dobu natočené obráceně. Bavit se u nich, je jako by se člověk smál slepci, kterého na přechodu převálcuje náklaďák..(9.12.2013)