Pot a krev

Pot a krv

Pain & Gain

Krimi / Akční / Komedie / Drama

USA, 2013, 130 min

Nejupocenější film letošního roku!(27.8.2013)

Neskutočný náter. Fascinujúca historka spracovaná do výživného scenára, v ktorom je každá jedna postava až po tú poslednú kurvu zaujímavá a zábavná. Herci, ktorí nikdy nehrali s takou chuťou. Bay, ktorý zase raz našiel látku, pre ktorú je jeho remeselne suverénna réžia úplne ideálna. Perfektný komediálny timing. Lavína smrtiacich hlášok. Autá, svaly, kozy. "Ich hlavnou vinou bolo to, že boli dumb stupid fuckers." Najlepší Bayov film, ktorý budí dojem, že s tými debilnými plechovkami zbytočne zabil svoje najlepšie roky.(13.8.2013)

Cool vizuál ještě jaro nedělá!! Bicáky, tricáky, titěrné plavečky, jdeme na to!! Je přetransformerováno, utrousil zřejmě Michael Bay se svým megalomanským týmem a pustil se na první pohled do skromnějšího projektu. Osobně u mě Bayova do té doby „skvostná“ tvorba přestala existovat právě po prvních Transformerech. Dvojici pokračování jsem doslova protrpěl, a další efektní výbuchy a zpomalovačky mě nutili přidat plyn u ovladače. Pot a krev mělo být odlehčenou kriminální komedií. Není!! Bay nám předkládá tragikomickou gangsterku, kterak si parta kulturistů plní svůj americký sen. Zápletka je mělká jak voda ve studních po červencových vedrech. U těch pitomých blockbusterů ještě leccos odpustíme, tady se ovšem chvíli loví v temnějších (vážnějších) vodách, pak se zase sklouzává k absurdní komedii. Což o to, fungovalo to jinde, proč ne tady? Protože BAY. Je to hlavně o přístupu k látce jako takové. Měl od začátku hloupý příběh a od začátku k němu přistupoval se svým samolibým stylem – všechno pere na maximum, a i když se to příliš nehodí, přidá přesto další rychlostní stupeň. Chybí mu cit balancovat mezi několika žánry, eskaluje absurdní momenty, přepaluje už přepálené. Nedokážu si představit, co by režisér udělal třeba s takovými komornějšími kousky jako Město, Drive nebo Nelítostný souboj, které se stylové akce nebály? Je třeba rozlišovat styl a přeplácanost. Bayův běžný záběr začíná projetím nějakého úzkého otvoru, efektní zpomalovačkou, obtočením se po místnosti, aby se pak mohl dostat k postavě, která to zanedlouho schytá. I pitomá diskotéka je o tom, že by člověk hned chtěl naklusat k jedné z tyčí se striptérkou a doufat, že mu bodyguard dovolí dopít aspoň jednu matonku. Prostě všeho je nějak nezdravě moc. Před kamerou navíc pobíhají vesměs duševně vyšinutí idioti, kteří na jednu slušnou hlášku vytrousí čtyři laciné vtípky z Kameňákova. Ve výsledku spokojený nejsem. A nebyla ani ta hrstka lidí, která se mnou seděla v kině. Po těch třech robotích fantasmagoriích je to asi krok dopředu, jen zdaleka nechytne každého!!(11.8.2013)

POT A KREV rozhodně není pro každého, ale režisérovi odpůrci by měli zkusit investovat své dvě hodiny času a přehodnotit svůj názor. Autor tohoto komentáře by u jednoho stolu s Michaelem Bayem nejspíš nevydržel a po pěti minutách by vystřelil mozek z hlavy buď sobě, nebo jemu, a to nejlépe bazukou, ale recenzovaný titul považuje za (v pozitivním slova smyslu) jedno z největších letošních překvapení. Proč je poslední "bayovka" trefnou satirou amerického snu, sebeironickou podívanou zesměšňující vlastní "rukopis" a formálně promyšleným dílem rozvádím v Blu-ray recenzi.(16.12.2013)

Na Pain and Gain jsem se podle prvního traileru vůbec netěšil, CHYBA! Takhle přepychový film pro chlapy, jsem snad ještě neviděl. Mark Walhberg si chtěl splnit svůj Americký sen a já mu ho od srdce přál a tiše záviděl, protože přesně takový život bych s radostí zažíval i já,ovšem né s koncem jaký měl Dwayne Johnson. Tady není nad čím rozmýšlet a bez váhání dávám 5*. Srdeční záležitost a nejlepší soundtrack roku.(14.8.2013)