Medvěd

Československo, 1961, 35 min

Režie:

Martin Frič

Scénář:

Anton Pavlovič Čechov (divadelní hra)

Kamera:

Jan Roth

Půl roku po smrti svého manžela drží velmi zachovalá vdova stále smutek a nevychází z domu. Její exaltované truchlení je náhle přerušeno neurvalou návštěvou - velkostatkář Smirnov se dožaduje splacení dluhu jejího zesnulého manžela. Vdova nemá peníze a statkář je neodbytný. V brilantním dialogu postupně graduje vztah, který vyvrcholí nabídkou k sňatku. Neodolatelný půvab této klasické miniatury režiséra Martina Friče korunují v gestu, slovu, intonaci dokonalé herecké výkony Stelly Zázvorkové a Jana Wericha. (Česká televize)

Skuby47

Unikátní šermířský souboj Jana Wericha a Stelly Zázvorkové, kterému skvěle sekunduje Bohuš Záhorský a v němž mečem i štítem jsou slova skvělého dramatika A.P. Čechova. Navzdory tomu, že se celý příběh odehrává v jedné místnosti, nutno přiznat, že se nám díky brilantním aktérům dostalo za málo peněz hodně muziky. Kvalitní vtipný text nepotřebuje okázalé prostředí k tomu, aby vynikl. I Anton Pavlovič by byl určitě nadšen. ()

jedna_vrana

„Konvalinky!!! Kdyby takhle vodka! To jsem zlý, to jsem dneska zlý!“ Nádherná ruská poetika v podaní p. Wericha a p. Zázvorkovej. Ani zub času neublížil tomuto orchestru o dvoch nástrojoch, čo veta, to perla. Dnes by z tejto látky natočili celú telenovelu, aké krásne, koľko múdrosti sa dá vložiť do 35 minút. ()

lucascus

Co jiného se dá očekát od dvou geniálních herců, než geniální herectví. Škoda jen, že to nemělo malinko delší stopáž, aby si to člověk mohl lépe vychutnat. ()

Autogram

Žena s velkým Ž, která má šťávu s velkým Š sa stretne s Werichom a to nemôže dopadnúť zle. Krátky príbeh v jednej miestnosti a vystrieda sa v ňom toľko emócií ako v celovečernom filme. Prvotriedna klasika. –––– To jsem zlý, to jsem zlý, to jsem dneska krásně zlý. ()

insurgentes

Vona Stellinka nejela v době natáčení tadytoho ještě ani pátý gumy, a přitom už byla dost rozrostlá do prostóru. Přitom ale dokázala docela slušně zahrát mrdavý voči, což mi připadá takřka nemožný počin a důkaz jejího mimořádného herectví. ()

Arkanoid

Len s postavou Stelly Zázvorkovej a jej sluhom by to nudilo. Tempo však našťastie zdvihne príchod Jana Wericha. Veľa rečí, málo preberaných tém a príliš rýchly rozvoj vzťahu, ktorý nevyzerá byť reálny. Herci to však zvládajú na výbornú. ()

klúčik

Jan werich bol velikán a to nielen svojou postavou. V tomto TV filme mu výborne sekundovala aj Stelinka Zázvorková. Je to výborné dielko......85%. ()

noctambule

„To jsem zlý. To jsem zlý. To jsem dneska pěkně zlý.“ Paní Zázvorková a pan Werich, co víc dodat? Navíc jsem se naučila novou nadávku, "jeseter":-) ()

xaver

Klasika české komedie podle námětu ruského klasika. Skvělý herecký koncert Jana Wericha a Stelly Zázvorkové. Je zajímavé, že Werich ve filmech natočených po roce 1948 mi připadálepší a vtipnější, než v předválečných snímcích. Jeho herecké projevy, ať už v tomto snímku, nebo např. Císařův pekař a pekařův císař či Byl jednou jeden král, jsou téměř nedostižným hereckým koncertem. ()

Zagros

Medvěd uzavřel mou drobnou exkurzi po krátkých jednoaktovkách s panem Werichem. Znovu mohu jen vyseknout poklonu panu Werichovi a chválit. K němu se opět přidala jako nahrávačka (v dobrém slova smyslu) Stella Zázvorková a šlo jí to velmi dobře. Triviální námět je na půlhodiny tak akorát a pan Werich dokáže udělat skvělou zábavu snad i z telefonního seznamu. Jako krátkou jednohubku mohu doporučit, pár perel se tam opět najde. Nakonec jen zopakuji doporučení z předchozího komentáře. Kdo by chtěl zažít fajn večer ve společnosti pana Wericha, doporučuji mu rovnou trojici krátkých her: Kočár nejsvětější svátosti, Uspořená libra a právě Medvěda. Dohromady je to délka jednoho filmu a pobaví všechny skvěle. ()

Tominecek

Předloha Anton Pavlovič Čechov. Zlatá nymfa Janu Werichovi za nejlepší mužský herecký výkon - MTF Monte Carlo 1962. ()

Nail

Werich a Zázvorková v Čechovově hře, mno....paráda prostě. "Já jsem zlý" a "Jesetere, jesetere" to jsou nezapomenutelné hlášky z tohodle minifilmu :-) ()

mi-ib

Žádnou nějak zvlášť vtipnou komedii jsem neviděl. Navíc bych řekl, že mistři herci neměli moc prostoru předvést své umění. Dvě hvězdy dávám jen za Wericha, který se na tomto minimálním prostoru aspoň trochu projevil. A ještě mi nesedělo k paní Zázvorkové přirovnání přitažlivá. Ano byla to paní Herečka, ale přitažlivá mi nikdy nepřišla. ()