Medvěd

Československo, 1961, 35 min

Režie:

Martin Frič

Scénář:

Anton Pavlovič Čechov (divadelní hra)

Kamera:

Jan Roth

Půl roku po smrti svého manžela drží velmi zachovalá vdova stále smutek a nevychází z domu. Její exaltované truchlení je náhle přerušeno neurvalou návštěvou - velkostatkář Smirnov se dožaduje splacení dluhu jejího zesnulého manžela. Vdova nemá peníze a statkář je neodbytný. V brilantním dialogu postupně graduje vztah, který vyvrcholí nabídkou k sňatku. Neodolatelný půvab této klasické miniatury režiséra Martina Friče korunují v gestu, slovu, intonaci dokonalé herecké výkony Stelly Zázvorkové a Jana Wericha. (Česká televize)

Nugat

Zázvorková má zde korzet po své tetě, kde výztuhy jsou snad ještě z velrybích kostí. Werich jí prý položil sklenici piva na její poprsí, díky tomu snad byla tak krásně zlá :-) ()

MikSpeedy

Perfektní Jan Werich a Stela Zázvorková v krátkém televizním filmu pole Čechovovi předlohy o neomaleném věřiteli a vdově, jejíž manžel byl dlužníkem. Zábavné, jak po stránce hereckých výkonů, tak po stránce mluvnické. Krásná čeština v podání excelentních herců. ()

MATH

J. Werich a S. Zázvorková pod vedením M. Friče natočili adaptaci Čechovovy hry. Tato kombinace je zárukou, že se pobavíte. ()

evangelik

Tohle mě moc neoslovilo. Vzpomínám si akorát, že jsem to viděl těsně potom, co Werich podepsal Antichartu a normalizátoři mu zrušili zákaz televize, který do té doby měl.... ()

rozum i cit

Tradičně dobrý herecký výkon všech zúčastněných (ačkoli podstatnou část tvoří Werichův monolog), přesto mne to nenadchlo ani nepobavilo tak, jak bych čekala dle zdejších komentářů. Bezpochyby kvalitní zpracování, ale možná mi tu chyběla chemie, takže to zalíbení na konci jsem jim nevěřila. Rozhodně nesouhlasím s tím, že Čechovovy Námluvy s Pivcem, Peškem a Chramostovou jsou slabší, podle mého názoru jsou naopak o stupeň, ne-li o dva vtipnější a údernější. ()

N.Y.152

I když Medvěd trvá jen 34 min, tak zde nechybí žádný element, který má dobrá komedie mít. Nejvíce mě však upoutala scénka, jak pan Werich zkouší vypít parfém - konvalinkový, když se v blízkosti nenachází nic jiného s notnou dávkou alkoholu pro uklidnění :-). ()

eexDon

Für mich - 85%, - /vlastně nic, na mínusy nebyl čas/, + /ty dialogy a spád děje, a hvězdná dvojka Jan/Stella a jejich koncertní vystoupení/, hodnocení - krátký, ale zatraceně výživný filmeček ()