Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Sabrewulf

Ale no tak, lidi, neblbněte, zas tak strašné to nebylo. V rámci televizní tvorby a pohádek z posledních let rozhodně koukatelné. Sice jen jednou, protože příběh není dvakrát zábavný (i jako originál) a bylo to málo vtipné (plno nevyužitých situací, které si o vtipy přímo říkaly), ale koukatelné. P.S. A s tou srágorou Popelkou už jděte všichni konečně do prdele! ()

tomeek

Kromě "séra pravdy", kdy Květulili...linka začala fungovat upřímně, byla pohádka čirým utrpením. Maruška je snad nejblbější postava všech českých pohádek. Kromě Žilkové to stojí poměrně za prd, nemluvě o technickém zpracování greenscreenových scén na "stonehengi". Jinak musím pochválit lokace, vypadá to opravdu pěkně. A nechápu obsazení Vojtka, který je o 20 let starší, než obě hlavní děvčata... ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 2012. Ale no tak, lidi! Neblbněte! Co jiného očekáváte od štědrovečerní pohádky než trochu vtipu a veselí a příběh, který vyčaruje úsměv na třeba už trochu unavené tváři? Tato pohádka je přesně oním typem a po mnoha letech, kdy nám ČT předkládala jakési podivnosti, konečně je tu pohádka jak má být. Veselá, se sympatickými postavami, dobrou hudbou i slušným nosným příběhem. A navíc s neotřelým námětem, protože kromě Dvanácti měsíčků s Markétou Hrubešovou jinou pohádku tohoto tématu neznám. Ačkoli Karel Janák není žádný umělec, řemeslo zvládá dobře a tato pohádka je toho důkazem. Povedla se, a ne že ne. A zvláště ve srovnání s tím, co se dnes točí, je to opravdu povedená věc. ()

WinnJets

Ano, vykrádačka to samozřemě je, z každé pohádky si něco málo vypůjčili, ale nakonec mi to z mnoha důvodů zase až tak nevadí. Obsazení se myslím velmi povedlo, měsíčci v čele s Radkem Brzobohatým výteční, Vojtek sice malinko starší, ale v tehdejších dobách byly naprosto normální i daleko větší věkové rozdíly. Hlavní hrdinka Marie Majkusová sice nebyla v roli Marušky klasická neodolatelná kráska, ale onu sympatickou, laskavou, příjemnou a vlastně i docela hezkou venkovskou dívčinu zvládla bravurně. Taktéž Vronika Žilková a její dcerunka byly velmi povedené záporačky a hlavně jsme zase po delší době měli možnost vidět pohádku, která je skutečně pro děti, bez nějakých vulgarit, bez spousty nesmyslných efektů, studiovek a mnoha dalších nešvarů moderních pohádek. Vše se navíc odehrává v kouzelném prostředí Moravskoslezských Beskyd a valašského Rožnova (především skanzen). Jak dřevěné městečko, tak i valašká dědina jsou opravdu nádherná místa, která stojí za vidění (osobně pravidelně navštěvuji) a myslím, že i díky nim se nakonec podařilo vytvořit onu pravou, uvěřitelnou a havně ničím nenarušenou pohádkovou atmosvéru. Díky, už jsem nedoufal... ()

Madlenka26

Nemáte to absolutně s pohádkou nic společného. Nějak mi chybělo to tradiční pojetí měsíčků a úkolů. Asi 2 scény, které byly vtipné, ale to je dost málo. Postavy měli zvláštní charakter, především Roman Vojtek. ()

sir-dave

Je to tady několikrát a taky to tak je - Popelka vs. Mrazík. Sám Janák přiznal, že použil nějaké prvky z popelky. Štědrovečerní pohádka s novými triky ani moc nezklamala. V dnešní době se těžko překoná klasika z dob minulých. Především za mé oblíbené téma a neotřelou Marušku. ()

misulka03

Zpočátku jsem byla dost vyděšená z této pohádky, ale když člověk odhlédne od dost přehnaných scén, tak se na to dalo i koukat. Rozhodně nejvýznamějším lákadlem je krásná představitelka hlavní role a příjemná hudba. ()

kocik1

Mohlo to být i horší. Karel vůbec nemusel vypadat, že je Maruščin táta, mohl být i její děda. A v ušance nemusel připomínat jenom dědu Mráze, mohli ho namaskovat i jako Santu, aby to bylo dokonalé. Uřvanost současných českých pohádek už taky nepřekvapí. Jenže zatímco u Marfušky v Mrazíkovi, která je zřejmě vzorem celé této módy, je to "roztomilé", tady platí, že opakovaný vtip už není vtipem a přidáním na intenzitě se vtipem roku nestane. Takže sumasumárum, po Duchovi nad zlato, kterého jsem loni nevydýchala, tady musím volit pěkný průměr a 50%. ()

Lolita

Popelka + Dvanáct měsíčků + Mrazík + jánevimcoještě = toto. Roman Vojtek se šílenou parukou hraje mladíka na ženění, budiž. Ale že je to mizernej herec, už je horší. (Do hor!) Hysterka Ivana Korolová mě pobavila, parodie na Stonehenge už o dost míň, stejně tak (spoiler) jsem nepochopila finální blesky sršící macechu se zlou sestrou i spoustu patosu na závěr. Obsazení měsíčků mě potěšilo, ale to je tak asi vše... ()

HonzaBez

" Co kdyby jsme z Marušky udělali 13 měsíc... :D" 55% hodnocení? To si snad někdo dělá srandu... Na tuhle pohádku se s dětmi díváme rok co rok a furt se nám líbí... Základ je moc příjemná hudba (nejen ta titulní píseň) Ondřeje Brzobohatého, k tomu krásné zimní scenérie, řada českých hereckých velikánů v rolích měsíčků. Roman Vojtek je vcelku fajn, Veronika Žilková v roli "záporáka" nezklame. Kdo možná trochu přehrává je věčně ukřičená "Květuška". Ale při tak mizerném hodnocení ostatních uživatelů musím hodnocení navýšit na plný počet hvězdiček. ()

Lachtaan

Navzdory tomu, že se většině typických českých hnidopichů zrovna tato pohádka nelíbí, já jsem vskutku spokojen. Sice mi Roman Vojtek příliš neseděl k hlavní ženské protagonistce, jinak se ale Janák zhostil klasického pohádkového příběhu statečně. ()

jedna_vrana

Rozprávka o dvanástich mesiačikoch mi veľmi pripomína detstvo, lebo sme ju mali na klasickej gramofónovej platni a ako deti sme ju počúvali s otvorenými ústami. Tento „odvar“ bol pre mňa iritujúci. Veď povedzte? Keď si predstavíte macochu, nemala by to byť osoba, z ktorej zlo vyžaruje? Nemala to byť hysterická a afektovaná nevlastná maminka! (Veronika Žilková sklamala). Karel (ako vysnený ženích) mal mať akú-takú auru a vzbudzovať túžbu po vydaji u všetkých diváčok rôzneho veku. Lenže on pôsobil skôr ako Pecivál. Ešteže to zachránili tí Dvanásti mesiačikovia, aj keď aj v nich bolo viac humoru, ako hlbokej múdrosti, ktorú mali v rozprávke predstavovať. ()

Mrkvič

Proč sakra ty otřesné paruky? A to od začátku do konce. Jen na pleši Oty Jiráka byla úsměvná, ale jinak to je fakt děs. Žilková možná dvakrát pobaví, ale většinou je spíš trapná. Jen měsíčci stojí za zkouknutí. ()

Homer Simpson

Pan Janák by se měl věnovat jinému řemeslu než režisérskému, neboť natočil další ze zbytečných "filmů". To i Troška je proti němu pan režisér... K "filmu" samotnému dodám jen to, že si vzal původní námět Dvanácti měsíčkům přidal tam trochu víc Popelky a Mrazíka a světe div se, vznikla nová česká pohádka... ()

Liznic

Splácanina hned několika pohádek: Popelka, Mrazík,... + samozřejmě 12 měsíčků. Od nových českých pohádek nečekám moc, ale tohle bylo slabé i na ně. Za povšimnutí stojí krásně přehrávající Žilková a obsazení právě Měsíčků - to co tam herecky předváděli už taková sláva nebyla. A proč to sakra vypadalo jako Mrazík? Ty kostýmy a konec to zabil úplně... ()

A.L.E.S.

Konečně novodobá pohádka, která mě dostala. Bavil jsem se po celou dobu filmu. Zvlášť mě dostala role Veroniky Žilkové, která sehrála tak odpornou ženskou, až se mi celkový dojem líbil. Pak je tady krásná písnička, díky níž jsem vydržel až do konce. Dojal mě ale Karlův mladší bratr, kterého hrál sympatický Jan Komínek, kterého mi bylo místy až líto. Ani o legraci tady není nouze, najde se tam dost povedených vtipů (včetně toho závěrečného o potrestání macechy). Na závěr bych doporučil, aby si někteří ty jahody skutečně dali, mám pocit, že všude kolem není nic jiného než přetvářka. ()

JimmyII

Pohádka s nádherným vizuálem a příjemnou hudbou, ale špatným scénářem, castingem a následnými hereckými výkony. Výjimkou jsou samozřejmě měsíčci, ale ti to neutáhnout. Mnohem horší, než povánoční Smolař nebo Poklady. ()

Tyny

Podle mně krásně zpracovaná pohádka na motivy Boženy Němcové. Dovolím si tvrdit, že je to jedna z nejlepších českých pohádek za posledních pár let. Vtipní měsíčci, macecha Žilkové a boháč Vojtek, který se nakonec zamiluje do obyčejné holky. Tohle je někdy na nervy potřeba. Navíc je to poslední film Radoslava Brzobohatého, který bude naší české filmografii velmi, velmi sházet. Navíc vtipné scénky v pohádce rozhodně nechyběli. "A to je všechno? Ještě, že jsi nejkratší měsíc" :D ()