Věra 68

všechny plakáty

Film o Věře Čáslavské je bilancí celého jejího života. Se svými sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi je nejúspěšnější československou sportovkyní všech dob, čtvrtou nejúspěšnější ženskou olympijskou sportovkyní světa. Po jejím strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové. V roce 1968 podepsala manifest Dva tisíce slov, jehož podpis nikdy neodvolala. Navzdory velkolepé slávě, kterou si vysloužila nepředstavitelnou dřinou a výdrží, prožila značnou část svého života v nesnázích. (Politická situace za normalizace, manželství, rodinná tragédie.) Její jedinečný osud je zrcadlem české společenské situace, komunistického a posléze demokratického režimu. V obou případech se občansky angažovala. O své sportovní minulosti mluví jako o pouhých vteřinách slávy. Stěží vynahradily obtížnost celého jejího života. Dnes je Věře 68 let. Od konce její fascinující sportovní kariéry uplynulo 42 let. Česká společnost o ní stále ví. A nejenom česká, doprovází ji i věrnost a obdiv Japonců. Její osud je jedinečným fenoménem v historii tohoto národa. (Doc Alliance Films)

Jardatekk

Působivý, krásný, i smutný dokument s pro mě nejlepší českou sportovkyní všech dob. Příběh paní Čáslavské bych zažřadil do školních osnov. Díky Věrko :) ()

TheKleofa

Vypadá to, že před Věrou Čáslavskou se může jít i Chuck Norris schovat. Nevím, zda to Olga Sommerová zamýšlela (vzhledem k jejím názorům a postojům předpokládám, že spíše nikoli), ale dokument na mě působil lehce ironicky. Bohužel to tedy jako ironie nejspíš myšleno není a tím pádem se to celé bere až moc vážně, paroduje samo sebe a korunu tomu nasadil Bok v záchvatu ožralecké zuřivosti. Za mě tedy o hvězdu méně, než by si bývalo jinak zasloužilo. ()

motyka52

Pěkný pestrý dokument, při jehož sledování člověk získá pocit, že Čáslavskou poznal a pochopil o trochu víc. Tak nějak by měly dokumenty ideálně fungovat. Že je to v některých místech opravdu dojemné a v jiných zase poměrně vtipné, to je příjemný bonus, který jde ke cti Sommerové. Bohužel v záležitosti okolo milosti pro syna se jede jen pohled jedné strany - a i když klidně může být ten správný - trochu to kazí dojem. ()

sbinda

Sypu si popel na hlavu, že jsem ani netušil jakou osobnost našich dějin Věra Čáslavská v sobě skrývá. Bodejď by ne, když je víc populární v zahraničí než tady, klasika. Většina z nás by se po takovém sportovním úspěchu vyvarovala provokativním politickým gestům, poplácala by si s funkcionáři po ramenou a bylo by hej. A co Věra? NE soudruzi, na*rat vám. Jen si říkám proč takových mladých není víc, který by dnešním politikuům strhli hřebínek a preference. Dokumentu strhuju hvězdu dolů za nevhodně vložený rozhovor s J.Bokem, který podle mě vůbec nezapadl, už jen proto jakým způsobem hanil jiné. 4 hvězdy Olze. 10 hvězd Věře a tleskám. ()

Ekdahl

Virtuozní řemeslo. Jako obvykle u Sommerové je to občas na hraně citovýho vydírání, nicméně zaplaťpámbu za to, že aspoň v dokumentu vzniká takováhle kvalita, když už současnej českej hranej film stojí za vyliž. ()

adaben

Dobré. Trochu mi tam možná chybělo víc sportovních postřehů o gymnastice a soutěžích její éry, ale celkově podařené dílo s atmosférou. John Bok byl trochu rušivý, odváděl to svými závěry jinam. ()

tomkat

Film o jedinečné osobnosti českého dvacátého století s úžasnou vůlí - natočený někým, kdo má stejné charakteristiky. Dobrá, působivá kombinace. ()

dr.Queen

Somerovou nemám rád,kecá o politice,ale jinak nic víc,jako dem.blok.Ale dokument hezký,hlavně díky Věře.Tak se mi někdy zdá,že Somerová bez těch slavných by nebyla nic. ()

Ivy_9

Tento dokument je skvělý. Ukazuje nám Věru Čáslavskou v celé její kráse - její lidskost, sílu, odvahu a znovu ten její talent. Byla to bohyně, které život nachystal mnoho překážek a ona to zvládla. Velice ji obdivuji. ()

Indio

Dnes se oslavuje každej druhej. To ale není případ téhle odvažné dámy. Jediná sportovkyně která se postavila všem soudruhům. Dokument ukazuje její energii která je pořád stejná teď jako tenkrát. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz