Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Energický a neúplatný revident bankovní filiálky v Renešově Popelec Hadimrška je vyslán do Prahy se závažným úkolem zachránit před bankrotem velkoobchod s gramofony, firmu Zlatník a spol. Její mladý majitel se totiž víc než o obchody stará o kabaretní zpěvačku Mici Angoru. Popelec vtrhne do podniku jako vichřice s pevným úmyslem uvést vše do naprostého pořádku za každou cenu. Mimo jiné oznámí panu Zlatníkovi, že se musí oženit s Astou, dcerou bohatého konzula Wielanda. Ta se sice nebrání sňatku s mužem, který jí byl poněkud nezvyklým způsobem vybrán, ale chce se přesvědčit, jaký je. Domluví se s dívkou ucházející se u Zlatníka o místo sekretářky, aby se mohla s budoucím manželem co nejlépe seznámit. A Popelec se pouští do boje s Mici Angorou, která se nehodlá vzdát snadného života z peněz Zlatníkovy firmy. (TV Nova)

(více)

Recenze (183)

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

[1,5*]     "Dal mě, coby malého červíčka, cizím lidem, dále se o ubožátko nestaraje." "Co měl dělat otec ten, mléka nemaje?"     K početným obdivovateľom Vlasty Buriana zrovna nepatrím, tento "kráľ komikov" mi nikdy komický nepripadal (snáď s výnimkou jeho tajtrlíka vo filme Byl jednou jeden král... (1954)). Ako väčšina filmov s ním je aj tento postavený na jeho infantilnom šaškovaní, v ktorom strieda niekoľko svojich obľúbených polôh (ako sú gúľanie očami a opilecký prejav). Čo je ale ešte horšie, tento film už okrem toho nemá veľmi čo ponúknuť. Obe hlavné herečky sú priam príšerné, Marie Grossová ("taková fešná privátní sekretářka") má hrozný zjav a otravný prejav a Meda Valentová ("krásavice inteligentní") je na tom veľmi podobne. Po celý čas som sa nevedel rozhodnúť, ktorá z nich je škaredšia a horšia herečka (a k tomu ešte ten spev, či skôr zavíjanie tými piskľavými hlasmi!). Okrem toho ochotníckeho herectva je to aj celé scenáristicky nahlúple a takmer nevtipné, až na pár vydarených hlášok ("A to nemůžete říct hned, vy škeble rybničná?"). Zasmial som sa dokopy asi 4-krát - mimo spomínaných hlášok, ktoré som v podstate všetky odcitoval, to bolo ešte v závere pri kravičke s teliatkom. Nebyť pár výborných hercov (hlavne Marvana a Plachtu), tak idem s hodnotením nekompromisne ešte nižšie.     "Přál bych si abych tam taky nebyl býval býval byl, být, příbytek, dobytek, bystrý, bylina ..." ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Vlasta Burian tu předvádí tedy pořádnou show. Jeho záchvaty či scéna kdy běhá po ulici v ženských hadrech jsou brilantní. Celkově oceňuji, že i po více než osmdesáti leteh svého vzniku dokáže tahle veselohra spolehlivě pobavit. Jistě našli se i slabší scény a závěr ve kterém ve kterém dostane pan Hadimrška padáka a následně zjistí že si ho občané zvolili za starostu mi nepřipadal zrovna nejlépe vymyšlený. Ale byla to jenom komedie s účelem diváka pobavit. A ten splnila dobře. Navíc kdybych měl gramofon, určitě bych si na něm přehrával pouze jednu desku. A to právě tu o Hadimrškovi.:-)))) Silné 4. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Upraveno v květnu 2020. To neznáte Hadimršku je popularizování mluveného filmu prostřednictvím všeobecně rozšířené kabaretní zábavy. Karel Lamač a jeho pomocník Martin Frič nápaditě využili úspěchu Burianova jevištního kusu, následně ho přizpůsobili k podávání na věky věků v podobě filmové taškařice se zpěvy a exhibicionismem celebrity módního trendu kabaretní komiky. Film se neubrání úplně lacinému podbízení a přízemnosti, přesto si po celou dobu neustálého vířivého pohybu uchovává obřadní vášeň pro dynamiku a vrtošivě neposedný element vitality. Nakonec, láska je vítězem. Hvězdou taškařice je Popelec Hadimrška (dobře připravený Vlasta Burian), ješitný vrchní účetní revident bankovního domu. Ty jeho pracovní excesy, považované ve fyzické nepřítomnosti za příkladné pracovní nasazení, ho po zásluze dovedou až k funkci starosty. Milovnickým hrdinou je Jiří Zlatník (příjemný Otto Rubík), lehkomyslný majitel gramofonové firmy. Rozmařile se v přání lásky rozhazuje kapitál bez hlubších pohnutek. Hlavní ženskou postavou je Mici Angora (zajímavá Meda Valentová), nenadálým životním změnám hbitě přizpůsobivá kabaretní zpěvačka. Krasavice inteligentní si ochočila touhu mužů a to jí stačí. Důležitou postavou je Asta Vielandová (příjemná Marie Grossová), opatrná mladá dáma na vdávání se zajímavým věnem. Plánovaný krok se musí bezpečně prověřit. Výraznější postavou je také Bruckmann (příjemný Jaroslav Marvan), ctihodný generální ředitel bankovního domu. Osobní a pracovní zájmy se nebezpečně mísí. Z dalších rolí: zabezpečeným životem naprosto uvolněný konzul Petr Vieland (Čeněk Šlégl), hlavní koordinátor práce gramofonové firmy a rád poslušný Zlatníkův sluha Puntík (Jindřich Plachta), zdvořilý Zlatníkův účetní Vychodil (Eman Fiala), Zlatníkova sestřenice a nevěsta s milionem Aloisie (Světla Svozilová), či zkušený kapesní zloděj (Josef Rovenský). To neznáte Hadimršku musí nadchnout všechny obdivovatele kabaretně úderného Burianova humoru, navíc jde o jeden z nejpodávanějších pamětnických filmů v televizích. Potěší celkový ironický nadhled a vitální energie. ()

MovieFive 

všechny recenze uživatele

To neznáte Hadimršku ve mně zanechal dojem jedné z nejzábavnějších Fričových komedií. Líbí se mi tak akorát zamotaný děj, který ke konci začal zavánět mírným překombinováním, ale naštěstí se stihnul srovnat a proto si odnáším výborný filmový zážitek, jistě zásluhou nejen dokonalého výkonu Vlasty Buriana, nýbrž celého ansámblu (jmenovitě bych vyzdvihla vedlejší roli Jindřicha Plachty). ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

První třetina filmu, tj. příjezd revizorův a rázné dělání pořádku ve firmě, patří k tomu nejlepšímu, nejlegračnějšímu, co Burian na plátně předvedl ("od zítřka se vám sníží plat, zato se vám práce přidá"). Bohužel, počínaje scénami ve vile, úroveň velice rychle upadá - absence humoru, škrcení Svozilové, označení Buriana za vola, mnoha uživateli zde opěvovaná scéna ve sprše, která mi ale přijde dost trapná. Navíc Grossová přehrává, v každé scéně se šklebí a kroutí očima, z Valentové coby Mici Angory by se udělaly v pohodě dvě dvacátnice, u ní mi taky vadilo, jak bez skrupulí využila pro sebe záslužný Burianův čin z mládí. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Předválečnému kabrioletu Tatra T57a se přezdívá hadimrška. Proslavila se totiž právě v tomto filmu. Jezdí v něm revident Popelec Hadimrška (Vlasta Burian). (Stegman)
  • Ve filmu zazněla píseň s názvem „Píseň psacího stroje“, ke které složili hudbu Jára Beneš, Ferry Gyulai, Jan Stark, text písně napsali Jaroslav Mottl, Fráňa Vodička a nazpívali ji Marie Grossová a Lída Theimerová. Dále zazní píseň „Mne koupali co děcko v horké lázni“, ke které hudbu složili Jára Beneš a Bedřich Kerten, text písně napsali Jaroslav Mottl, Fráňa Vodička a nazpíval ji Vlasta Burian. Také zde zazní píseň „Růžové psaníčko“, ke které hudbu složil Jára Beneš a text písně napsali Emanuel Brožík a Fráňa Vodička. (GASTON73)

Reklama

Reklama