Krzysztof Kieślowski je patrně jediný režisér z postkomunistických zemí, který si svou tvorbou udržoval vysoký celoevropský a i světový kredit. U nás si ho ceníme od jeho slavného AMATÉRA (1979), ve světě se však důsledně prosadil až svým televizním DEKALOGEM a filmem DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY (1991). Důsledně v nich pokračuje v originálních analýzách vnitřního světa člověka, kde zůstává vždy mnoho tušeného, nevyřčeného a kde se nahodilost a nutnost, rozum a city pohybují v určitých kruzích. Kieslowského spojení metafyziky a hlubokého zájmu o osud jedince se realizuje v působivé formě, vyznačující se přesností a zároveň i mnohovýznamovostí.

Zvláštní příběh dvou identických dívek, Polky a Francouzky, lze vnímat v nejrůznějších rovinách. Divákovi se záměrně otvírá nekonečný prostor pro úvahy a reflexe. Zatímco "polská" Veronika dává před láskou k muži přednost lásce k hudbě, a proto také umírá, "francouzská" Veronika volí zdánlivě "příjemnější" životní cestu. Obě ženy, které se náhodně setkají jen na dálku a na kratičký okamžik, trpí stejnou srdeční nemocí, mají stejná gesta, používají stejné předměty. Také vztah k otcům je velmi podobný. Zatímco první umírá pro lásku k umění, druhá nachází - jakoby v podvědomí poučena jejím údělem - životní lásku k muži, který je možná strůjcem jejich příběhu. Záhadné věci se tu dějí s neuvěřitelnou přirozeností a jednoduchostí.

Kieślowski pomocí dokonale propracovaných detailů vytváří strhující až mystický obraz, naplněný zvláštní emoční silou a vymykající se v mnohém současným kinematografickým trendům. Obrovský podíl na vyznění filmu mají kameraman Sławomir Idziak, hudební skladatel Zbigniew Preisner a především představitelka obou Veronik Irène Jacobová. (oficiální text distributora)

Trepak

Rád sa pozerám na Iréne Jacob, ale ten polodementný výraz, ktorý nasadzovala pri spievaní ju krajšou teda nerobil. Kieslowski zasa vstupuje do labyrintu tajomna a metafor, ale tu jednoznačne zablúdil a nezachráni ho ani Adrianina niť. ()

Jester_X

Artový film, z něhož ten art přímo sálá. Příběh dvou Veronik, z nichž jedna pro svoji vášeň zemřela. Ale zemřela v momentu, kdy se její sen skutečně stal skutečností. Druhá z Veronik se smrtí svého alter-ega vytuší, že se zpěvu musí vzdáti. Učiní tak a začíná hledání, hledání nového směru v jejím životě, jímž se má stát láska. Tu nakonec nachází a pochopí, že na světě skutečně nebyla sama. Snímek podává divákovi emoce velmi sugestivně, což je výsledkem expresivního obrazu sytých barev a atmosféry hluboké spiriutuality. Kieslowski tak definitivně rezignuje na objektivní vidění světa a celý ho zobrazuje subjektivně z pohledu svých postav. K tomu ostatně může vésti i symbol skla, sklěné kuličky, která vidění okolí zkresluje. Závěrem si nemůžu odpustit obdiv k výbornému výkonu krásné Iréne Jacob. ()

Lekatariba

Těmhle prý uměleckým filmům asi nepřijdu nikdy na chuť. Spousta prázdných záběrů, které jsou narozdíl od těch v japonských filmech úplně bezúčelné, dlouhá nuda, nic se neděje, a když už, není to ničím zajímavé. Jediné, co se mi líbilo, byla Irène Jacob a pěkná hudba. ()

rhodos

Tajuplný film o dvou Weronikách, z nich každá je z jiné země, ale obě svůj život zasvětily hudbě. Tento film je pro mne dechberoucí vizuální podívaná, kde prim hraje hypnotická hudba, ale také precizní kamera. Hlavní dvojroli hraje francouzská herečka Iréne Jacob, která je zde naproto perfektní. Vůbec se nedivím, že tento film získal mnoho ocenění. ()

neexistuju

Příběh mne moc nezaujal, neboť nevím, co tím režisér chtěl říci. Líbila se mi ale kamera a výtvarné zpracování podkreslující nádherná hudba, která ve mne zanechává hluboký citový záchvěv. ()

kokoro

Sledovať Weroniku, ako v bolestiach prejde rukou po popadaných listoch na múre, ako si sadne na opustenú lavičku, je úchvatné. Sú to práve tieto detaily, čo tvoria film – detaily, z ktorých sa postupne skladá celkový obraz, ktorý vyústi do príbehu o magickom spojení dvoch dievčat, ale ide tu o mnoho viac. Jedinečná hudba, bábkarstvo, pásky nahrávajúce všedný ruch, usvedčujúce fotografia z výletu... vskutku čarovný film. ()

vlkcz

Je jen málo filmů, kde se vizuální, myšlenková a hudební stránka tak vzájemně podporují. Pro mě jednoznačně nejlepší Kieslowskiho dílo. Dobré komentáře: Isherwood, Faye. ()

StaryMech

"Veroniku" jsem viděl třikrát, z toho dvakrát, abych se zbavil nepěkného dojmu z ní. Dojem zůstal: měřeno třeba "Amatérem" nebo "Náhodou" pěkný sešup do nížin. Hlavním želízkem v režisérově ohni je samozřejmě larvička Irène Jacob, tak okouzlující a tak francouzské... Kieślowski si mohl dovolit nechat Weroniku umřít hned v první třetině jen proto, že se nám její půvaby vrátí coby Véroničiny. Kéž by si byl někdejší tvůrce filmů morálního neklidu odpustil všechny ty paďourské serepetičky - úžasný vzestup hrdinky ve světě klasické hudby, malebné bytečky, symbolické stařeny, charismatického loutkáře s literární cenou (když vstoupily do hry jeho vzkazy, měl jsem pocit, že se dívám na něco DUCHOVNĚ spřízněného s Fincherovými "Sedmi") a hlavně ten velkopanský odér nadpřirozena! Skoro by se chtělo shrnout: do jantarova a smaragdova vypulérovaný eurokýč převážně žabožroutské nátury (protože za žabožroutské peníze?), předehra k "Třem barvám", "Amélie" pro snoby. ()

Sejkorka

Zvláštní příběh dvou identických dívek, Polky a Francouzky, lze vnímat v nejrůznějších rovinách. Divákovi se záměrně otvírá nekonečný prostor pro úvahy a reflexe. Film, který lze velmi brzy shlédnout znovu. Já jsem se hned musel vrátit na začátek a ujasnit si postavu otce "polské" Veroniky. Kieślowski je můj poslední objev. A taky Irène Jacob. Kolik hereček zpětně může odhalit divák, který je schopen poprvé vidět takto skvělý snímek z roku 1991 ?I ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV