Nymfomanka, část I.

• Dánsko Nymph()maniac (více)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

Radiq

Director's cut: hned ze začátku mě rozsekal Rammstein a pak ta ponurá atmosféra - zapadlá vlhká ulička a staromládeneckej zatuchlej byt. Ale to hlavní zneklidňující je vyprávění těžce promiskuitní nymfomanky, která pro mrd nejde daleko. Lars von Trier má podle mě ve své tvorbě hrozné výkyvy. Jednou natočí nudnou kravinu a jindy originální či kontroverzní dílo. Tohle se řadí mezi ty druhé. Na příklad musím pochválit, že konečně někdo natočil pohlavní hrátky bez skrupulí, nic necenzuruje a nebojí se zobrazit všechno - dyť je to přirozené, strkat do frndy ztvrdlyho šulina. Je mi jasny, že film si vyslouží hodně výtek o zbytečné pornografii, ale já to vidím jinak - nebylo to tam samoúčelně, ale jako součást děje. Ten průnik do nitra nymfomanky (teď myslím duševní průnik) byl podle mě... dobrej. A to zahrnuje slova jako: šokující, šukající, zhovadilej, úchylnej, zajímavej. Akorát mě udivilo, že celou dobu píchá bez gumy a bůhví jak to má s antikoncepcí. Myslím, že z ní ve dvojce bude živoucí sbírka a roznašečka pohlavních nemocí. Nutno podotknout, že rybářsky založenej Seligman je sice intelektuální bytost, ale znalosti, které vytáhne, jsou srozumitelné a né nějak debilně intelektuální. Právě že to jsou většinou docela zajímavé myšlenky. Z hereckejch výkonů mě překvapil hlavně Shia LaBeouf, kterej teda dostal neskutečnou roli, ale hlavní je, jak se jí zhostil - to bych do něho neřek. Je mi teda jasny, že na péčkový záběry tam měli kaskadéry, ale ono chtít si zahrát takovýho zmrda, to už chce odvahu. Taky Stellan Skarsgård zas jednou nezklamal a mladá Stacy Martin (i když s jizvama po neštovicích) docela zajímavá (jo a taky to z její strany chtělo odvahu, i když není známá, jak LaBeouf). Akorát Charlotte Gainsbourg jsem moc nemusel. Jo a ještě musím vyjádřit respekt k nemocniční scéně s umírajícím otcem (mimochodem skvělým Christianem Slaterem) - už dlouho jsem necítil tolik utrpení, soucitu, strachu, zhnusení, vytečení u nějaké filmové postavy u nějaké filmové scény. ()

Nivenx

Trierovo styl vyprávění sedí nymfonance až neskutečně. Nebojí se ukázat scény, které by ve většině státech neuspěly. Zároveň se mu daří všechny emoce ždímat na maximum. Jak štěstí, smůla, radost či smutek. Svým způsobem je i film reálně uveřitelný a perfektně zvládnutý! Tohle mi fakt sedí! Viděna režisérská verze. ()

Mr.Ripley

Filmový orgasmus - řečeno kultivovaně: Katarze! Aneb Trierův doposud divácky nejpřijatelnější počin za dlouhých 8 let. Psychologická sonda, jež se nebojí hloubky ani "hloubky". První část funguje naprosto lahodně. O funkčnosti díla, jakožto celku rozhodne teprve druhá polovina, která je diváky přijímána snad ještě více rozporuplně. ()

Gumi.30

Jestli jsem z Melancholie necítil nic, tak z Nymfomanky a zejména jejího prvního dílu skoro všechno. Pobavení, smutek, odpor i pochopení k postavám. Konečně jsem u Triera uviděl taky přesný rukopis. To, že má výpravu v pevných rukou i to, že tímto dílem chce skutečně něco říct. Tento film na Vás může působit, jako kýč i jako přesahová artovina. Každopádně vyvolá emoce. U me se to blikalo, jako na houpačce a o to víc me vtahnul do děje. Ze slabšího roku 2013 patří Nymfomanka určitě k nejlepším dílům a dost možná je tím vubec nejlepším. ()

chelseaman22

Primárně by mne zajímalo, proč taková kvanta šulínů (rozumějte režisérů) aplikuje retrospektivní prvek, jež je neuvěřitelně sterilní. Sociolog Skarsgard (nemá náhodou trvalé bydliště na Asgardu?) zpovídá ženu dychtící po koitu a zároveň vsouvá do jejího vyprávění problematiku rybaření, filosofie či klasické hudby. Pofidérní život odvíjející se od naslouchání stromům a prožívání koitů s kolem vyskytujícími muži na určitou dobu zabaví, ale poté začnete spíše přemýšlet nad tím, jakou epizodu s Herculem si stáhnete bezprostředně po skončení toho porna. Tu prezentaci penisů jsem po ránu vpravdě vidět nemusel, tak snad se tato problematika vyčerpala v díle prvním. 68% Celosvětový výdělek k 14. 4. 2014: $10,093,320, což je 4,3 násobek budgetu ()

eye candy

Nymfomanku jsem si poprvé stáhnul už před několika týdny, když na prvních 10-15 minut píchací sekvence (během které jsem si říkal, že na to jdou tvůrci hodně zvostra) plynule navázala další skvěle nasvícená soulož s close-upy na genitálie, hbitě a bystře mi docvaklo, že asi nepůjde o dánský art, ale o klasické porno. On je LvT sice režisér schopný všeho možného (což beru jako kompliment) a baví ho šokovat, jeho filmy jsou ale přeci jenom trochu víc narativní. Nymfomanka je za poslední dobu, navzdory lehce tabuizovanému tématu, Trierův řekl bych asi nepřístupnější a vůči divákovi nejvstřícnější film. Značný podíl na tom má poměrně velká porce humoru (v uvozovkách humor, v uvozovkách poměrně velká). Podobného odlehčení, nám dříve Lars příliš nedopřával, dost stěží si dokáži představit někoho, kdo by se u Antikrista nebo Melancholie dobře zasmál. Třeba už je z nejhoršího depresária venku a příště natočí nějakou pohodovou rodinnou komedii. Pasáže ve vlaku a s Umou Thurman a dětmi jsou fakt vtipný a zábavně vyhnaný do extrému. Skvělá část je i epizoda Delirium, která je emocionálně nejpřímočařejší a nejsilnější z celého filmu a dokázala mě alespoň trochu přiblížit k hlavní postavě. Jinak ale musím suše, téměř nezvlhčeně konstatovat, že i navzdory dobré režii, jsem měl po těch 2 hodinách pocit spíš jako něčí psychiatr, než spokojený filmový divák. ()

fantassia odpad!

Bohužel, ale tohle už fakt ne, můžu mluvit o čemkoliv , ale takhle diváka obelhávat /ne obelhávat ne, musím to napsat natvrdo > obechcávat/ a ještě tak trapným způsobem, tak to ani náhodou, Nepřesvědčil mě dokonce ani ten dědek,že by v životě chytil byť jedinou rybu a to o rybách nic nevím, ale ten zbytek byla tragedie ()

Sokkk_y

Lars von Trier tentokrát přichází s poměrně drsnou zpovědí ženy, která si až nebezpečně moc libuje v sexu. Pro někoho kontroverzní téma, pro mě (po zhlédnutí italských halfporno filmů) další zpestření jinak upadající kinematografie. V první části jsme se zatím dozvěděli, jak to všechno začalo, a to dobře zvolenou formou - retrospektivním vyprávěním naprosto úžasnému posluchači Stellanu Skarsgårdovi. Tento způsob oceňuji, stejně tak i vybroušený scénář, kde se střídá sex s humorem. Obsazení taktéž není co vytknout, zde bych obzvláště vyzdvihl famózních 5 minut slávy Umy Thurman alias zhrzené manželky. Sečteno & podtrženo, Lars si mě zase dostal a za týden hurá zpět do kina na part II. ()

dvopet

Nymfomanka (1+2) je promyšlený ironický škleb tomu, čemu se u jiných tvůrců obvykle říká opus magnum. Jakmile vám tohle dojde, je otázkou, čím jiným se na ploše čtyř hodin kinoverze - než "jen" některými složkami filmu - vlastně dál jako divák bavit. ()

Jizni Tlapa

Zapomeňte na umění. Tohle je "pouhý" komentář jedné nevýrazné děvy s výraznou kontroverzní diagnózou. V tomhle námětu tkví hlavní zajímavost Nymfomanky. To, že von Trier volí diskutabilní téma, snímá ho několika opravdu povedenými záběry, do hlavní role obsazuje nevýraznou Gainsbourg, dává zahrát skvělým Raimstain-kterým dal bohužel prostor v úvodu a závěru (a to stejně voleným songem), domíchává opakované záběry nechutných genitálií,aby "gradoval" a celou tuhle lapálii děli navíc do dvou- stopáží natažených snímků...si šáhne ve výsledku maximálně na lehký nadprůměr.... opakovaný penis,přestává být penisem ()

Honzek

Do tohoto snímku jsem šel se skeptickým pohledem v očích, protože jsem si myslel, že kromě odhalených partií těla a sexu už o nic víc nepůjde, ale první část mi ukázala, že se jedná o solidně rozjeté drama, kde se sice pro pohlavní styk nejde daleko, ale je to opodstatněno. Příběh se motá kolem ženy, která je nalezena v kaluži krve na zemi, kde ji objeví Stellan Skarsgård, ujme se jí, uvaří ji čaj a nechá si vyprávět co že se ji to vlastně stalo. Jo a ženy pozor, Shia LaBeouf vám ukáže překvapení! A nemyslím tím jeho slizkost, kterou zde zahrál velmi solidně. ()

Blacks

Tak jsem konečně shlédnul obě části a mohu subjektivně ohodnotit. Ve skutečnosti se jedná o jeden snímek, jeden moc zajímavý, neortodoxní snímek, zabývající se ne zcela obvyklým tématem, ne zcela obvyklým způsobem. Přirovnání k pornu se mi zdá zcela mimo - Ani první a už vůbec ne druhá část ve mě nevyvolává erotické představy. Jedná se spíše o poutavý příběh jedné ženy, radikálně vybočující ze společnosti. A co se týká mého rozdílného hodnocení obou částí ...nejsem žádný puritán (ostatně to bych snímek odsoudil po 5-ti minutách), ale těch, řekl bych, přehnaně naturalistických, někdy až nechutných scén je v druhé polovině na můj vkus prostě příliš. ()

hallelluja

Film som sledovala s kamoškou, zhodou okolností tiež nymfomankou. Pri slovách o tajnej ingrediencii dokonalého sexu len poznamenala: "Sex je skrátka šukačka, nič viac." Nie, nedám vám na ňu číslo. ()

Johnny.ARN

Pozerateľný Trier, to už je čo povedať. Skvelý Slater, to už je čo povedať. A celkom zaujímavé rozprávanie príbehu a príbeh samotný. Všetko podané decentne. 4 z 5 ()

Lachtaan

Celovečerní porno s hlubokomyslným příběhem. Má prvotina v soudku nejkontroverznějšího režiséra současnosti mě hned utvrdila v přesvědčení, že Larsovi toto přízvisko rozhodně neodeberu. Když ovšem můžu hodnotit po zhlédnutí obou částí, počátky nekompromisního života jedné nymfomanky beru i přes až nechutné věci jako umělecké dílo. ()

Ryuuhei

Tak tohle přesně mě nebaví. Očekával jsem kontroverzní, ale možná zajímavý film životopisného a částečně naučného charakteru. Místo toho jsem dostal pseudo-intelektuální ujetost, která vlastně ani nevěděla, čím chce být. Okecávačkou o náhodných reáliích, nebo aktuálním příběhem úhlavní nymfomanky? Mimochodem vychrtlé šeredy, u které by mohl mít jeden strach, že se mu výbava zasekne v jejích žebrech. Nudily mě kecy okolo, nudil mě příběh a hnusily se mi některé sekvence, jako třeba koláž pyjů. Zároveň nechápu, že se takové škaredosti upsalo tolik hereckých es. Podle upoutávky bude druhá část zřejmě o dost drsnější, vidím v ní potenciální verzi 50 odstínů šedi pro mužské publikum, a možná si kvůli tomu dopřeju další noční hororovou jízdu, v každém případě budu v tuto chvíli rád, když na tenhle výplach co nejrychleji zapomenu. Hvězda za opravdu jen pár částí, hranice odpadu kvůli 145 minutám nudy. ()

PiLgRiM

To, že to je koncpivané jako černá komedie a né jako tragické drama titánských rozměrů jak má Trier ve zvyku, beru jako hroznej podvod na divákovi. Ani mě nezajímá jak to celé dopadne. ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)

PF 2014

PF 2014