Nymfomanka, část I.

• Dánsko Nymph()maniac (více)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

Lanark

I jako 100% heterosexuální muž musím s potěšením oznámit, že výměna číslovaných jamek za písmeny označené kolíky Larsovi prospěla. Přesto je naivní myslet si, že to je krok vstříc divákovi. Lars je liška podšitá a tak jako on, si s diváckým očekáváním nikdo snad hrát neumí. Muška je nahozena a vy jste jen ryba plující proudem obrazů a slov, myslící si, že přechytračí rybáře. Je mi líto, v téhlé ďábelské polyfonii hrajete jen bas, který je důležitý a Lars to moc dobře ví, ale sami o sobě nic neznamenáte. Jakmile vstoupíte do místnosti, nic z toho co řeknete nebo uděláte nepřinutí von Triera, aby ustal. To, že vám v polovině je nabídnutá pauza není gesto soucitu, ale zkouška vaší vůle. Pochybuji, že o tom rozhodl Lars a to, že současné publikum není schopné vydržet soustředěné víc jak dvě hodiny a dokonce ani žádné z těch "kvalitních" kin, nemá odvahu zkusit něco netradičního, není jeho vina. Jak by se asi Joe tvářila, kdyby Seligman v polovině příběhu odešel na nákup? Stejně tak je hloupost rozdělovat Nymfomanku na dvě části či jí dokonce tak hodnotit. Tohle není dětská pohádka o výpravě za drakem a zase zpět. Čím Nymfomanka je, ať si každý odpoví sám. Lars si to podle všeho ostatně tak přál. Věřím, že chce slyšet všechny názvy a všechna slova, ani ne tak, aby se mohl poťouchle usmívat, ale proto, aby lidé ty slova vyslovili a aby o nich mluvili. Proto všechny ty kundy, pedofilové, nymfomanky, negři. Podle mě je Nymfomanka o svobodě. O svobodě názoru, o toleranci jiných chutí a pohledů na život. Myslím si to proto, jelikož ústřední témata dialogů jsou dvě. Sex a náboženství. Dvě nejintimnější témata, o kterých se lidé mohou bavit a která tolik lidí rozděluje. Jo a chraň Bůh, abychom někdy zapomněli na lásku. :) ()

dubinak

Nemůžu tvrdit, že Trier není jeden z nejkontroverznějších, ale zároveň nejgeniálnějších režisérů 21. století, přesto jeho díla beru vždy zásadně s odstupem a s rozvážností. Na Nymfomanku jsem se s rozpaky ale asi těšila víc, než na jeho kterýkoliv jiný počin. Otevřená studie ženské sexuality. Myslela jsem, že víc, než v Antikristu snad Lars ani ukázat nemůže. Ale přišlo tohle. Dlouho očekávané "blue porno", ze kterého měli všichni burani v diskuzích postříkané obrazovky se nám konečně zjevilo v celé své zkrácené a sestříhané kráse. Co bych řekla k příběhu. Osobně mi rámcová kompozice na škodu nepřišla. Režisér si vybral nejjednodušší, avšak efektivní cestu, jíž mohl zahájit chronologické vypravování příběhu ženy posedlé sexem, kterou ztvárnila kdo jiný než jeho oblíbenkyně Charlotte. Trierovy filozofické rozhovory neminou žádný jeho snímek. Vždy se snaží diváky odzbrojit, snaží se zamotat jim hlavu, aby ve finálové fázi mohli, alespoň ti chytřejší z nás zjistit, že opět nahodil udičku na správnou vlnu a my po ní bez rozmyslu chramstli. Buďme rádi, že se tohoto choulostivého tématu ujal právě Lars von Trier, který má sice hranice o trochu dál, než spousta jiných uznávaných filmařů, ale vždy dokáže v člověku vyvolat pocity, jež měl určené za cílové. Ještě musím podotknout scénu s Umou Thurman. Z traileru jsem usoudila, že tam bude působit jako pěst na oko, ale nesuď knihu podle obalu. Měla opravdu zvláštní pocity vyvolávající roli, které se zhostila výborně, až předčila očekávání a s její pomocí vznikla opravdu velice chytrá, smutná a hlavně prazvláštní scéna. ()

tomtomtoma

Viděl jsem pouze zkrácenou verzi a tudíž mohu hodnotit jen ji. V žádném případě jsem nenabyl pocitu, že by šlo o porno a ani mi to nepřineslo žádnou sexuální stimulaci. Je to především filozofický film, který přináší hodně myšlenek a životních názorů. Provokativní je ten samotný název a částečně i forma. Ovšem nepřekračuje mezní hranici a ani se k ní nepřibližuje. Některé věci a skutečnosti se říkají otevřeně a to mnohé popuzuje. Mnoho moderních filmů přináší mnohem větší porci nahoty a přitom žádnou kontroverzi. Při sledování jsem přemýšlel, zda autor překonal své trauma, jež utrpěl před Antikristem. Nakonec jsem dospěl k závěru, že ano. I když jsem v celém průběhu pochyboval. Joe (Charlotte Gainsbourg, v epizodách pak zajímavá Stacy Martin) prostřednictvím rozhovoru s moudrým Seligmanem (Stellan Skarsgård) odkrývá život a mnoho podnětných názorů. O hledání, o samotě, o vykořenění, o fascinaci magickým číslem, o lásce, o pocitech, o zdáních, o vztazích, o nespokojenosti, o nestálosti, o pokrytectví, o přetvářce, o manipulaci, o ženskosti, o smrti, o harmonii, o hudbě, o Bachovi, o strachu, o cestách, o sexu, o způsobech, o touhách, o chtíči a stále o hledání. Z dalších rolí: osudový muž Jerôme (Shia LaBeouf), Joein milující otec (Christian Slater), svérázná paní H. (dobrá Uma Thurman), provokující B. (Sophie Kennedy Clark), půvabně ženská sekretářka (Felicity Gilbert), neodbytný pan H. (Hugo Speer), a harmonizující F. (Nicolas Bro) a G. (Christian Gade Bjerrum). Život je krásný, život je krutý, život dává i bere, mate nás, popouzí i uspokojuje. Bojíme se ho i s ním hrdě bojujeme. Hledáme smysl. A díky tomu jsme ochotní podstoupit nejedno bizarní dobrodružství. Jen proto, abychom dosáhli alespoň chvilkového ukojení. ()

zette

Tezko hodnotit jen prvni cast, jelikoz od pokracovani cekam jistou gradaci a zajimavy zaver, tak tusim, ze se bude jednat o vyborny pocin (nestane se tak, hodnoceni o hvezdicku snizim). Jedine co mi na filmu snad trochu vadilo je prilisny intelektualni odstup Seligmana (jinak je Skarsgard muj oblibeny herec), i kdyz chapu, ze je to zamer. Debutujici Stacy Martin se sve role ujala vytecne, presto se tesim na pokracovani, kdy si vice uziju Ch. Gainsbourg. Koho zajimaji filmove rozbory hlavni postavy do posledniho detailu, nemuze s Nymfomankou slapnout vedle. Zvlast, kdyz se jedna o tema, ktere zajima snad vsechny a pokud ne, tak jste jen pokrytecti:-)! Trier opet prisel s novymi napady, jak udelat film jeste zajimavejsi. Kazdopadne jdu v lednu na dvojku. ()

Dannysek4U

Skoda, ze to dvojka nedotahla do konce a jen odhalila, ze Trier nema zas tak moc co rict. Jak jsou zajimavy jednotlivy epizody, jako celek to proste prilis nefunguje. ()

campix

První část Trierova erotického opusu mě příjemně překvapila. Na rozdíl od jiných jeho filmů je Nymfomanka taková nějaká jiná. Prostě se na ní dá docela koukat a jako celek dává rozum, což u Trierových filmů není pravidlem. A pokud vás ta větší troška erotiky nepohoršuje, tak si jeho dílko docela slušně užijete. Díky rámcové kompozici je děj celkem solidně odvyprávěn a nymfička Gainsbourg společně s rozumbradou Skarsgardem vás uvedou do promiskuitního života mladé dívky. Solidní herecké obsazení, několik odvážných scén. Erotický opus, který možná posune hranice filmového vkusu zase o kousek dále. Uvidíme jak Trier svoje dílko završí ve druhé části. ()

dresi

První část je hodně hravá, vtipná a na Triera i překvapivě lehce stravitelná. Nic šokujícího neuvidíte. Nymfomanka tady spíš baví a následky se zatím neřeší. Těžko říct, jak moc byla Trierova vize ovlivněna sestříháním, jelikož v některých částech to zkracování jde poznat. Když už se film rozdělil, měl zůstat bez jakýchkoliv zásahů. Ta půlhodina navíc by ničemu neublížila. Tak či tak Trier potvrzuje, že je skvělý vypravěč a i takové téma dokáže podat chytře a zajímavě. Hodnotit budu až celek, ale zatím velká spokojenost. ()

BoXBe

Asi nejvíce na celém filmu se Trierovi a jeho spolupracovníkům povedl marketing. Toho důkazem je i naše návštěva v kině na obou částech. Co mohu říci po shlédnutí v první řadě je, že takto sexuálně otevřený vyprávěný příběh jsem ještě neviděl a tím nemám na mysli porno filmy, které samozřejmě jsou úplně jiná kategorie. U mě film splnil snad to, co od něj Trier čekal. Vedl k zamyšlení o tom, jak na sexualitu v západní civilizaci nahlížíme a jak předsudky a klišé schováváme pod pokrytectvím a falešnou postmoderní uvědomělostí, přitom jsme pořád jen lidi. Vedl k zamyšlení o tom, co je součástí naší kultury a rouboval to zamyšlení na zcela bizarní erotické situace. A vedl k zamyšlení o řadě dalších věcí, například o tom, proč v tom kině vůbec jsem, co jsem vlastně čekal, co místo toho vidím a jestli mě to baví. Ve finále mě to teda baví, protože mi obě části opravdu rychle utekly. Líbilo se mi zpracování. Musím pochválit všechno, co jsem viděl. Ale mám pocit, že chuť je ve výsledku celkem planá. Melancholia ve mně zarezonovala mnohem silněji. ()

WolfR

Explicitní psychologický rozklad s Áčkovými herci, ve kterém sice nymfomanie hraje druhé housle, přesto je to netradiční a hodně kontroverzní biják. A mě sedl, a těším se na director's cut! 4 hvězdy. ()

KajusaK

Velmi dokonale zpracované drama se skvělým vyprávěním. Herecké výkony byly neuvěřitelně dobré. Zakončení dementní, za to hvězda dolů. Jinak ale perfektních celých 117 minut. V podstatě ani jedna scénka nebyla nudná, vše mělo v sobě něco zajímavého. Uma Thurman si vybrala opět zajímavou roli pošahané manželky, ale musím nechat, že to zahrála bezvadně.:D) Ze začátku mi vadilo přirovnávání k rybaření, ale v průběhu filmu už jsem si zvykla a ohledně Bacha a E. Poea to bylo velmi dobře promyšleno. Dokonce jsem se i něco dozvěděla. :D) .. 4* pokračuji na druhý díl :)) ()

Iwus.ka

V komentáři shrnu oba díly, protože není třeba se rozepisovat ke každému zvlášť. Hlavní hrdinka - nymfomanka vypráví, jaké to je žít s touto sexuální poruchou a to v několika velmi zábavných příbězích od uvědomění si své sexuality, prvního nesmělého šťouchu až po zkušenou mašinu na sex, zvládající i několik mužů denně. Takhle bych popsala první část, kterou hodnotím **** Pak ale naší nymfomance vypověděla kunda, čímž se dostáváme k části druhé, kde se snaží nalézt své ztracené libido. Tahle část už byla zábavná o něco méně, takže hodnotím *** Celkově jsem se ale pobavila. ()

mortak

Nymfomanka neboli Katolička, aneb jak Lars von Trier erotické představy hluboce veřící dívky převedl na plátno. Nebo opravdu věříte, že ve skutečnosti mladé dívky běhají po vlaku a hledají rychlý sex? Jenže nakonec je tu realita, kdy si šedá myška v kanceláři nabalí vedoucího (LaBeouf) a o svatební noci zjistí, že nic necítí (pro lepší pochopení doporučuji vzpomínky SImone de Beauvoir Paměti spořádané dívky, kde tuto frigiditu popisuje u svých kamarádek). Dávám čtyři hvězdičky za nápad i realizaci, ale jakmile po půl hodině pochopíte, že to na plátně se před vámi odvíjejí hlavně sny a obsese týkající se sexu, a nikoliv skutečnost, stane se film tak trochu ubíjející. ()

ivet.ka

Agresivní reklamní kampaň Nymfomanky je zcela v protikladu k filmu samému. Spíše než o "šokující" zpověď ženy jde o velmi citlivě skoro až poeticky vyprávěný příběh, který plyne velmi zvolna a bohužel končí až moc náhle. V kině promítaná cenzurovaná a zkrácená verze je možná oproti "originální" verzi až moc mírná, ale více explicitních souloží a mihotajících se penisů už podle mě velký rozdíl neudělají. Škoda rozdělení do dvou částí - nepříjemně přerušená soulož. ()

smrt.ka

"Otevřená studie ženské sexuality"? Vážně? Provokace? Opravdu? A o čem to vlastně bylo? Možná jsem viděla moc trailerů a fotek před návštěvou kina, ale co zajímavýho a hlubokýho se tam teda událo? Přednáška o Bachovi? Citace Poea? Rozumy pana psychoterapeuta a sentimentálního Žida? Ale ne, film provokuje, jistě, jenom jinak, než jsem čekala. ()

kocik1

Těžko hodnotit něco, co skončilo jako uprostřed roztrhnutý cár papíru. Začátek mi přišel trošku rozpačitý a zbytečně dlouhý, asi jsem se namlsala na Antikristovi a Melancholii, kde byly počáteční obrazy naprosto excelentní. Nicméně další děj mě zcela pohltil. Jediné, co bych vytkla, bylo místy zbytečně doslovné vysvětlování, které film připravilo o větší mnohovrstevnatost. Těm, co přišli na porno, to bylo stejně jedno, protože dřív nebo později sál opustili a ostatní to v takové míře asi nepotřebovali. Na konci jsme se shodli, že nás rozdělení filmu na dvě poloviny pěkně naštvalo a že bychom se 4 hodinami neměli problém. Navíc si myslím, že by pár střihů ve filmu navíc možná nebylo od věci. Ale to ukáže až druhá půlka filmu. ()

sator

Mnoho povyku pro nic... Umělecky i eroticky podřadné a rádoby filozofické podobenství sexu a rybaření mi připomíná německé pornofilmy se 70 let které, byli alespoň eroticky zajímavější a na nic si nehráli, když umělecky pak na stejné úrovni... ()

dr.fish

Vůbec sice nesleduju mediální var kolem tohoto filmu, ale řekl bych, že v Americe musel pan režisér trefit hřebíček na hlavičku. Natočil umělecký pornofilm, na který lidi do kin určitě přišli. Dal divákovi příběh, zápletku, a přitom film zobrazuje mužské i ženské genitálie, ovšem vše je náležitě intelektuálně nad věcí.:-)) Chytrý tah, který se určitě vyplatil. Samotné vyprávění je fajn a až do poloviny je zábavné a vtipné. Stellan Skarsgard je Pan herec a dokáže i z té statické scény u postele udělat napínavou a srandovní podívanou. Problém je, že i ten sex člověka unaví, a tak v druhé půlce už je ta cestička moc vyšlapaná a začíná lehounce nudit, nebo spíš ztrácet tu neotřelost a zajímavost. Nicméně jsou to poctivě natočené a odvyprávěné dvě hodinky a nemám důvod k větším námitkám. Líbilo, celkem....70% ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)

PF 2014

PF 2014