Nymfomanka, část II.

• Dánsko Nymph()maniac: Volume II (více)

Nymfomanka Joe pokračuje v líčení svých životních osudů v bytě svého zachránce Seligmana. Pomůže jí vzpomínání na hledání orgasmu, vztah se sadistou, potrat či kriminální minulost najít konečně klid? A jak její otevřená zpověď ovlivní chování jejího posluchače, stárnoucího panice? Druhá část posledního příběhu z Trierovy „trilogie deprese“ opět mísí provokativní témata, explicitní záběry a odkazy na vysoké umění. (Aerofilms)

Olafson

Pro mě mizerné pokračování zajímavého filmu. Každý chtěl určitě vidět, jak to s tou nadrženou starou nutrií nakonec dopadne a mezitím vidíme jen trapné šokování za každou cenu. Trochu vtipní byli jen dva Afričané, jinak bída s nouzí.. ()

ondey

Slabší pokračování nadupaný jedničky. Druhá půlka vyprávění už zbytečně tlačí na pilu, na který se ulamujou zuby. Filmařsky samozřejmě stále stejnej mistrovskej skvost, potřeba šokovat a znechutit už ale předbíhá celej příběh. O konci se ani zmiňovat nebudu, úsměvná samoúčelnost na entou. ()

Sssiksseilor odpad!

To bychom měli tři hodiny zcela v análu. Ano, nesouhlasím tam skoro s každým tvrzením. Nejhorší na těhle situacích je, když naprosto dementní tvrzení jsou řešena ještě více dementními. Příběh v druhé části dostává další dávku nefalšovaných hoven a vše pokračuje téměř ve stejné tónině, jen je zde o pár připrcaných desítek minut navíc. Opět zde není nic z toho, co jsem skrytě očekával a pochybnost o totálně projebaném potenciálu nemůže být žádná řeč. Již s tím nikdy nechci přijít do kontaktu a ani nechci řešit důvody, proč je tomu dáváno tolik hvězd (společnost = v prdeli). Teď si přečtu znovu tenhle komentář pro kontrolu, pak se uklidním u svého komentáře k první části a teď tomu dám jednu velkou malou tečku. ()

adamix

Menej artové, ako vynikajúca jednotka, zato intenzívnejšie a prepracovanejšie v hrdinkiných pocitoch, ktoré idú do väčšej hĺbky. Namiesto normálneho sexu tu teraz prakticky skoro žiaden nie je, až na menšie sado-maso s flegmošským Káčkom, takže možno aj to bol jeden z dôvodov lepšiemu rozoberaniu. V prvej časti bol však Seligman viac ako len načúvajúci, či sem-tam podotkíňajúci poslucháč, okrem toho sa orientovala aj na väčšie pocity iných (Jerôme, H, otec), ako len samotnú antagonistku. Ináč sa príbeh nesie viac menej v podobnom a režisérsky zaužívanom štýle, ktorý nám celý čas dáva najavo, aký je svet zvrátený a nespravodlivý. Hudobný podklad klasickej hudby pre mňa ako milovníka je famózny ako vždy, najzaujímavejším prvkom celého filmu je však záver. I keď vás film celý čas ubezpečuje, že k záveru nedôjde k pochopeniu Joeyných činov či k poznaniu emócii, stane sa to, ale behom jednej minúty nastane taký zvrat, ktorý celý príbeh rozvráti a skončí sa zle. Nie pre divákov, ale pre Joe. A takýto koniec som jakživ nevidel, možno SE7EN by mohol byť značným konkurentom v takom podobnom ofajči. U mňa divácka spokojnosť, ale zostanem pri 4*. ()

Quentin14

První díl mě moc neoslnil a tak sem byl zvědavý zda to napraví díl druhý a nestalo se tak. Nymfomanka určitě neni vyloženě špatný Trierův projekt ale mě si to nezískalo. ()

elgreco

Hodnotím oba díly najednou – logicky, protože se o žádné dva díly nejedná. Že je Trier vynikající filmař všichni víme a opět to potvrdil. (Pro mě zejména v první části.) Hm. Pět hodin filmu se těžko hodnotí po prvním zhlédnutí…, ovšem udělená trojka naznačuje, že další pokusy nejsou příliš pravděpodobné. Suma sumárum tenhle film mohl být o tolik lepší (totiž mohl být celý tak dobrý jako skoro celý je!), a tak ty tři hvězdičky neberte, jako nedoporučení, nebo odsudek, ale jako povzdech nad tím, že jsem nemohl vyvrcholit spolu s režisérem a Nymfomankou. V čem je problém… Hm… řekl bych, bude to znít tvrdě, že kvůli určité intelektuálně-filozofické blábolivosti, která ve filmu nesympaticky trčí... Lépe řečeno se kterou na nás z jinak skvělého vyprávění trčí Triersovo ego, které má nutkavou potřebu sdělit nám několik svých pravd a je potřeba říci, že Trier myslitel za Trierem filmařem jen kulhá. To že je to tvůj film, neznamená, že v něm tvoje ego může exhibovat ad libum. Exhibuj vyprávěním a v rámci vyprávění, měj pokoru před tím, co vyprávíš. Neexhibuj sám sebe, sám sebou, i když je to tebou vyprávěný příběh, to svědčí o ztrátě smyslu pro proporci, ty truhlíku! Koukám na film o nymfomance, ta mě zajímá, o tý mi vyprávěj, tenhle motiv rozvíjej a jdi po něm, kam to jde, po tý stopě, i kdyby sis při tom odřel pošteváček. To, že jsi někde něco plácnul a teď to trucovitě nacpeš do filmu? Ano, myslím zmínky o „antisionismu“, vysvětlení proč je fajn říkat „negr“ a „sociálním dědičném determinismu“ – tyhle myšlenky mají vztah jen k osobě režiséra, nikoli s vyprávěním (to že přesto tyto věci zůstaly ve filmu, pro mě naprosto znevěrohodňuje režisérův distanc od dvoudílného sestřihu, kdokoli jiný než Trier by je musel jako naprosto zbytečné a jen jakožekontroverzní odbočky vystřihnout.) Opačným příkladem, kdy je řečená myšlenka, podle mě, v souladu s vyprávěním, jsou třeba motivy s Bachovou polyfonií a pedofilií – pochopení pro temno v lidské duši, představa, že i to temné je jedním z hlasů v té polyfonii. To je tedy jedna velká hvězda dolů za neukočírované ego a myšlenkouvou nedostatečnost – tedy v porovnání s tím jak vážně sebe sama bere. (Viz například, když Trier Stellanovými ústu blábolí o mužské sexuální agresivitě a říká Nymfomance, že kdyby se muži chovali, jako ona v tom vlaku, nikoho by to nepohoršilo… Tedy, kdybych se choval ve vlaku podobně dostanu 4 až 5 let natvrdo, když už... ) Když jsme u těch myšlenek – z filmu to tolik netrčí, ale celou úvodní metaforu s rybářstvím se mi také nepovedlo pochopit. Tak třeba je tu někdo, kdo mi pomůže a vysvětlí. Zatím mi přijde, že to nikam nevedlo a postrádalo význam, nebo opodstatnění. Další hvězda dolů, je za část „vymahačka dluhů“, který ve filmu působí jako bludný balvan, přišitá ke zbytku hrubým stehem, jakoby to autor dopisoval… došukával už s ochablým přirozením (promiňte, ale pět hodin Nymfomanky prostě zanechalo na mých metaforách vliv;-), stejně jako na konci... Ach, ten konec, já to čekal a říkal jsem si, né, tohle né… a přišlo to, bohužel... Tak proto tam ta, skvěle zahraná (Stellan Skarsgård jako vždy!) ale slabě napsaná a exponovaná postava byla. Druhý díl zkrátka uhýbá od tématu Nymfomanky někam do bezradna. Ach jo. Ale jinak do smrti dobrý, Larsi, je to dobrej film, za kterej by jiný olízl i všech deset (umírající otec!), ale příště to teda opravdu nechej přestříhat nějakým zlým hollywoodským producentem, protože ruku na srdce, těm filmům to prospěje, když v nich budeš co nejmíň. Howgh. () (méně) (více)

wallax

Perfektne zvladnutá remeselná práca filmárčiny a herectva. Drnsnejšie a ťažšie ako prvá časť. Psychologická cesta do vnútra spovedajúcej sa hlavnej hrdinky ide hlbšie a ukazuje nám ako to dievčatko v prvej časti ktoré hľadalo samú seba v sexuálnom počínaní dospelo v ženu ktorá už vedela čo chce len sa to snažila zrealizovať. Silne emotívne vyjadrenie sily sexuálneho pudu ktorý si hľadá a nájde cestičky k reálnemu prejavu až po jeho útlm ľudským vedomím a zmyslom pre morálku. Ako celok (prvá a druhá časť) perfektne zladené dielo, inak druhá časť dospelejšia ako prvá a o kúsok lepšia. ()

amundseen

Lars filozofuje a zabáva jemu typickým spôsobom. Pôsobivé zavŕšenie trilógie depresie. Potrebné vidieť volume 1 a 2 spolu. ()

baclajean

Nemôžem povedať, že ma táto druhá polovica nebavila, ale vzhľadom na latku, ktorú jednotka posadila fakt vysoko som čakal viac, oveľa viac. Ako by to bolo, keby v Trierovom filme nebol Dafoe, hoci nie príliš dlho. Rozhodne však viac než pár sekúnd Umy Thurman, ktoré boli reprodukciou prvého dielu, no Uma si rovno môže do svojej filmografie pripísať ďalší film. Zábery boli opäť viac než len detailné, aby som sa vyjadril výstižne, napriek tomu ich bolo pomerne (značne!) menej oproti jednotke. Takže toto už z hľadiska žánra naozaj nebolo až také porno, skôr erotický film. Čo dodať k tomu pedofilovi? Asi nič, rovnako ako ani k sčítanému deduškovi, och. Mimochodom, potešilo ma toto: nepredvídaný predvídateľný záver. Prišlo, čo som čakal, no za tým prišlo niečo, čo som čakať nemohol. ()

natalie15

Paradoxom je, že čo bolo v jednotke dobré, sa všetko v dvojke zosypalo, a ten koniec to úplne zabil. Postavy prestali dávať zmysel, dej išiel odnikiaľ nikam. Už iba prostriedok na vymlátenie peňazí. 35%. ()

elanista1

Posledná scéna ma nasrala! Celu noc počúva jej p**oviny, ako jediný muž sa k nej sprava slušne a takto sa mu odmení?! K**va jedna. ()

darkphoenix

...a keď sa už zdá, že je to o chlp lepšie (keďže konečne prichádza možnosť do istej miery sa stotožniť s hlavnou hrdinkou), vyští sa vám do úst sám pán režisér a všetko to zaklicnuje v smiešnej, geometricky nezodpovedajúcej rakve. ()

Marty_cz

Nenadchnula mě už první část… Čekal jsem tedy, že u druhé to bude stejný. Prostě to hezky naváže a tak nějak se dopoví příběh. Ale byl jsem překvapen, že mě to dokázalo zklamat. Už mě ani nepřišlo, že by to mělo být o nymfomanii, už se to tak nějak otevřelo do všech možných úchylek a pozvolný přechod do krimi mě vůbec nesedl. Kdyby se vystřihlo a přetočilo několik scén, mohl by to být dobrý krimi film, ale jako pokračovaní Nymfomanky takové velké chvilkové hitovky to muselo zklamat i milovníka tohohle filmu. Jinak herci opět dobří. ()

eMeMko

Druhá půlka příběhu o nymfomance se drží na stejné vlně, jak první film. Zajímavé téma, velmi realistické zpracování, žádné ústupky či tabu. Dočkáme se i větší reference na film Antikrist (2009), která do příběhu perfektně zapadá. Film trochu kazí konec, jakoby Trier nevěděl, jak tento příběh zakončit a tak přišel s velmi neobvyklým nápadem, který ale podle mě moc nefunguje. Jelikož však první a druhý díl tvoří dohromady jeden ucelený film, budu hodnotit stejně. ()

Keen.lady

Hodnotím o stupeň více, kvůli dramatičtější složce a odkazu na Antikrista. Také konec mě potěšil a dopadl celkem dle mého očekávání, jinak se ale dvojka od jedničky moc neliší. Určitě bych do kina nešla ani na jedno. ()

dsaiko

Potřeboval bych vysvětlit, jestli měl být film spíš komediální, nebo vzrušující a napínavý, nebo měl vyvolat lítost nad osudem hlavní hrdinky. Opravdu nevím. Vizuálně hezké klišé (stejně jako v Antikristovi), zajímavá surovost snímku, nicméně - to je málo. Od Larse už nic dalšího vidět nepotřebuji, opakující se nuda nuda šeď ... ()

blondboss

Značne slabšie ako prvá časť. A to nehovorím o tom, že vstupom do vôd sadomasochizmu, vydierania a kriminálnej zápletky to už Lars von Trier prehnal, pretože bolo vidieť, že doslova varí už z ničoho. Snaha o vyžmýkanie väčšieho množstva peňazí je tu značná a ten 3hodinový director`s cut by som si v živote nepustil, lebo už takto ma to dosť nudilo. A hlavná hrdinka mi bola ako herečka vrcholne nesympatická. 50 % ()