Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojník Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sanada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil. (Bontonfilm)

jarmil8

Nádherná kamera s dokonale komponovanými obrazy konvenuje s pomalým tempem filmu. Díky tomu je první polovina filmu poněkud nudná. ()

Bronnie

Myslím, že z toho šlo určitě vymáčknout víc, ale i tak velmi povedený snímek. Možná mě jen trochu mrzelo po dodívání, že jsem si ještě nestihl přečíst knihu od Lomaxe, která musela člověka určitě ještě silněji vtáhnout do děje a přiblížit mu tu tvrdou dobu a zvěrstva, o kterých se zase tolik nemluví. Nicole Kidman a hlavně Colin Firth zahráli ale bezvadně, snímek díky tomu dostal opravdu páru. Rozhodně doporučuji! ()

sha.piro

Výborné herecké obsazení spolu se silným příběhem (pojatým v překvapivě komorním duchu) s příjemně podkreslující hudbou nemůže diváka nechat ani na chvilku (po)citově chladným. ()

Matulko_

Nie veľmi sfilmovaná časť histórie, ktorá ma aj tematicky zaujala. Japončíci neboli veľmi zhovievaví väznitelia a navyše postupovali Áziou smerom na východ celkom rýchlo, takže o tom stihli presvedčiť mnoho národov, ktoré boli väčšie, než Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšu dokopy. O tom, koľko tisícov Číňanov zotročili, sa veľmi nehovorí, vlastne sa ani nehovorí, koľkí a v akých podmienkach sú zotročovaní dnes. Samozrejme zajatí vojaci západného sveta, to je niečo iné. Ale odhliadnuc od tohto moralizačného vstupu, silný príbeh s výnimočnou myšlienkou. O to viac, že vychádza zo skutočného utrpenia skutočných ľudí. Odplata je silný motív, o to viac, ak je vnímaná ako oprávnená (tu už je to na divákovi, do akej miery sa s postavami stotožní). Hnev však vždy plodí len ďalší hnev a jedinou možnosťou ako ho skončiť je, ak sa niekto rozhodne ho ďalej nešíriť. Luxus, ktorý si vo svete žralokov a samozvaných sudcov a vykonávateľov vlastnej spravodlivosti dovolí len málokto. Dávať dobro za zlo nie je ľahké, za takýchto podmienok ani nehovoriac. Klobúk dole pred tými, čo to takto prežili, chce to viac, než len jednorazové sebazaprenie a prekročenie vlastného tieňa. Ak navyše nekopete len za samých seba, v neposlednom rade aj chápavých a milujúcich ľudí okolo Vás, ktorých tieto rozhodnutia ovplyvňujú. Asi si prečítam predlohu, nech viem, do akej miery sa scenár drží skutočnosti. Krásne zábery, výborná kamera. ()

Alchemilla

Úplně nevím, jak se k tomuto filmu postavit. Silný příběh o pomstě a odpuštění natočený dle skutečnosti, výborné herecké výkony... Ale něco tomu chybí. Režisér se snažil netlačit na pilu, ale díky tomu film působí chladně a odtažitě. Divák nedokáže patřičně soucítit s utrpením a bolestí hlavní postavy. Závěrečná katarze tak proběhne jaksi mimochodem, a to i přesto, že je jí věnováno dost času. Film měl rozhodně větší potenciál. 70% ()

Allein4

V jedné ze svých nejlepších rolí Colin ukazuje své herecké umění. Silný příběh, který se dal velmi jednoduše zkazit, ale Colin a Nicole pod taktovkou Jonatána vytěžili asi maximum, co se dalo. A Hirojuki také rozhodně nezklamal. Pokud se nechcete nějakou chvíli smát, tak je toto asi nejlepší volba. 89 % ()

jakup57

Colin ako vždy výborný, záverečná scéna je silná, no mám dojem, že by sa z tohoto námetu dalo vyťažiť oveľa viacej, nakoľko je to téma výborná. Vidím to akurát "medzi kozy" a teda 70%. ()

snowman

Všechny filmařské disciplíny jsou nepodstatné. Toto téma i samotný příběh jsou velice silné a nadčasové. Příjemné překvapení a prožitek! ()

zeromen

Film který Vám připomene, že odpouštět je lidské. Velice slušně natočený pravdivý příběh, s výtečným obsazením. A to na dramata téměř vůbec nejsem. :-)) ()

NikiVai

Další Colinova excelentní role. Vlastně všichni jsou tam výteční. Už pro ty herecké výkony stojí za to se na Koleje osudu podívat. A pak také samozřejmě pro příběh samotný. Utrpení války, přežití, PTSD, nenávist, odpuštění. Velmi silné emoce. ()

lukas_flek

výborný téma, krásný obraz, parádní práce s hloubkou ostrosti, válečné téma, přesto žádné střílečky, láska, ale žádný milostný scény ani patos, hrdina, který si prošel utrpením takovým, že o tom ani mluvit nedokázal a zloduch, kterého jeho zlodušství dohnalo a nedalo mu klidu. je takové odpuštění vůbec možné? kdyby to nebylo na základě skutečného příběhu tak bych ani nevěřil. za mě paráda, veliká paráda! ()

Padlo

Je to film o odpuštění a o hereckých výkonech ale...pokud chci vyprávět o krutostech těchto neblaze proslulých táborů z kterých se pak trestanci nemohou do konce svého života psychicky vzpamatovat,pak jistě pár scén bití a vodoléčby na otrlýho diváka jiných podobných dramat moc dojem neudělá...ne,že bych chtěl aby byla divákovi předhazována zbytečná krutost,ale realita těchto míst byla daleko za čarou tohoto díla...zvláště u Japonců... ()

eexDon

Für mich - 75%, - /smutné a depresivní - nemám takové filmy moc rád, kromě Vertiga, jenomže tohle není Vertigo/, + /Colin - můj miláček hrál hezky, Nicole taky ušla, podle skutečné události - kdybych to nečetl, že se to skutečně stalo, tak bych tomu ani nevěřil, zvláště jak se na konci stali přáteli, pokud je to vůbec pravda a neupravil to tak scénárista/, hodnocení - zajímavý film, docela dobrý, ale děsně smutný a depresivní, myslím, že už se netoužím k němu někdy vracet ()

milunech

Souhlasím s Radkem99, naprosto fantastické téma, s úžasnými herci, jen tomu trochu něčeho chybí, ale zase se obávám, že by potom film trval 4hodiny. Zatím nedoceněný film o kterém se teprve začne mluvit, to si pište :) ()

Edwin44

Nějak to zkrátka neklapalo a všechno šlo až moc rychle.Hlavní problém je v tom, že jsem nějak nevěřil tomu utrpení co si musel Lomax vytrpět. Mohlo to bejt vyobrazený klidně i trochu krutěji a lépe, jak už tu zmiňuje spousta lidí tak lepší režisér by tomu hodně prospěl. Konec to jedinej trochu zachránil. ()