Plachý samotář Simon (Jesse Eisenberg) se protlouká životem v lhostejném světě. V práci ho přehlížejí, jeho matka jím pohrdá, žena jeho snů Hannah (Mia Wasikowska) ho ignoruje. Nic z toho se mu nedaří změnit. Jeho život se převrátí naruby až ve chvíli, kdy mu přibude nový kolega v práci. James je fyzicky Simonovým dvojníkem, po psychické stránce však jeho protikladem. Je sebevědomý, charismatický a umí to se ženami. K Simonově hrůze začíná James pomalu přebírat kontrolu nad jeho životem. V hravé adaptaci novely F. M. Dostojevského mísí režisér Richard Ayoade (Jmenuji se Oliver Tate) humor a osobitou estetiku s kafkovskou atmosférou. (Aerofilms)

matolas

Budem úprimný, pre mňa to bol zážitok. Štylizácia, herci, scenár, parádny koniec, jemne hipsterstvom líznutá kamera a v neposlednom rade parádny soundtrack. O dosť iné ako Ayoadova prvotina, ale snáď aj o fúzok lepšie. Len tak ďalej. Potešilo aj cameo Morrisa. (Osobne toto podpriemerné hodnotenie veľmi nechápem.) ()

lucijelucije

Pojem schizofrenie, je strašně záludné téma. Někdy se to podaří dobře rozebrat a tím ukázat směr, ale někdy je to spíše hra, na pomatenost a zmatečnost, která nám nedokáže říct, jestli dobře chápeme autorův záměr, což bych řekla, že je přesně případ snímku The Double. Ne, že by záměr byl úplně nejasný, ale jde cítit z tohoto filmu, že autor si rád hraje s lidskou myslí. Bohužel předlohu od Dostojevského neznám, tudíž nemůžu soudit do jaké míry sahá podobnost tohoto filmového zpracování, ale děj samotný mi nic moc neřekl. Bylo to jako v labyrintu, ve kterém hledáte konec, i když víte kterým směrem jít, jen si nejste jistí jestli těch východů není víc, nebo jen jestli, ten labyrint vlastně není jen přímočará cesta, která úmyslně mate. ()

Itar

Zvláštní... a ne v dobrém smyslu slova. Ayoade míchá všechno se vším, snaží se být bizarní, ale ve výsledku je to takový divný nudný myšmaš. ()

LuccinyFilmy

Říkám si, sakra ten Jesse Eisenberg je mi fakt nesympatický, budu se mu vyhýbat - a pak jdu omylem na jeho film. Ale je to takové správně kafkovské (nebo dostojevskovské, to už je jedno) a dá se na to dívat. Ameriku nejisté identity neobjevili, ale pokud máte náladu na scény typu: Sedíš mi na místě (v liduprázdné tramvaji), tak proč ne. ()

HanaM.

Moss z IT crowd natočil adaptaci Dostojevského, to jsem musela vidět! Potěšily mne cameo role Ayoadových kolegů z IT crowd. Nemůžu si pomoct, ale místo Dostojevského mi to spíš připomínalo adaptaci Kafky. Dostojevský je pro mne síla emocí a výprava do nejhlubších zákoutí lidské duše. Kafka odtažitost, temnost a tajemnost. Tohle byl určitě Kafka. ()

molcan2

Dvojník je založený na príbehu ruského spisovateľa Dostojevského. A teraz bude troch tupý- ale NIE je to pre každého! Jeho príbehy, nedávajú veľa dojmov keď ich prerábajú do filmu, pretože sú tak zvláštne a ne-filmové. Je zrejme, že tvorcovia toto naozaj chceli spraviť a vedeli, že z tohoto nikdy nezbohatnú. ()

edie sedgwic

Je to cele tak trochu hipsterske ale v pripade tohto filmu mi to vobec neprekazalo. Tak trochu komedia, z ktorej vam velmi do smiechu nie je. Pri pozerani ma obcas prepadla klaustrofobia a bezutesnost. Fascinuje ma ako sa Ayoademu podarilo preniest jedinecnu atmosferu Dostojevskeho do filmu a este k tomu do uplne inej doby. ()

Heroine

Ufff, depresivní. Vím že je to záměr, ale na mně to nějak funguje. Přiznám se že předlohu neznám, takže mi tam pár věcí nedává úplně smysl, a trošku nechápu závěr, věřím však, že je to neznalostí předlohy. Je to tak, že kdo je prostě jen milý, ale neprůbojný, nemá ve světě šanci. Zatímco když jste trochu svině, máte dveře dokořán! Hrozný, depresivní, a pravda. ()

BOURQUE

Melancholické a frustrujúce prostredie je dobre pripravené, hra jednotlivcov je na prijateľnej úrovni. Celkovo však to vypadá veľmi chaoticky a mnohé nevýrazné momenty výrazne znižujú kvalitu. O obsahovej stránky sa skoro nedá ani hovoriť. Osobné hodnotenie: 55% (*) ()

KNTRFKT

Pro duši artového diváka pohlazení, pro mě normálně pokus o znásilnění, tentokrát pouze pokus. Možná to bylo tim Eisenbergem, možná to bylo tim, co jsem u toho do sebe naházel...těžko říct. Každopádně tenhle Dvojník nebyl vubec špatnej. Ovšem nemůžu soudit, jestli byla tahle adaptace zrovna hravá a už vůbec ne, jestli se tu podařilo správně interpretovat pošahance Dostojevského, ale aspoň já jsem se párkrát uchechtnul a ani jednou jsem nešel na záchod, což u artovinek dělám prakticky každých deset minut. Ve svý podstatě to totiž bylo vcelku zajímavě natočený, Jesse to zahrál bravurně a mě to i bavilo. ()

Folky

Mohlo se mnohem víc přitlačit na pilu. Technicky je to dokonalé a atmosféricky strhující, ale na konci to prostě má minimální dopad. Jinak ale vše chválím. ()

1Legend1

Film absolutně o ničem, nehledě na to, že jsem vůbec nerozeznával jednoho od druhého. Jednou si myslím, že je to James, pak zase Simon, ale všechno je to obráceně a člověk z toho pak nechápe vůbec nic...pozitivum by byla docela slušná hudba a prostředí bylo taky dobře zvládnuté. Nicméně za mě jen 2*. 35% ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)