Plachý samotář Simon (Jesse Eisenberg) se protlouká životem v lhostejném světě. V práci ho přehlížejí, jeho matka jím pohrdá, žena jeho snů Hannah (Mia Wasikowska) ho ignoruje. Nic z toho se mu nedaří změnit. Jeho život se převrátí naruby až ve chvíli, kdy mu přibude nový kolega v práci. James je fyzicky Simonovým dvojníkem, po psychické stránce však jeho protikladem. Je sebevědomý, charismatický a umí to se ženami. K Simonově hrůze začíná James pomalu přebírat kontrolu nad jeho životem. V hravé adaptaci novely F. M. Dostojevského mísí režisér Richard Ayoade (Jmenuji se Oliver Tate) humor a osobitou estetiku s kafkovskou atmosférou. (Aerofilms)

Solverino odpad!

Bože to je sračka! :( celou půlhodinu co jsem vydržel, jsem měl pocit, že koukám na Orwelovu 1984 v hodně slabým provedení... no nic. ()

gicous

Schizofrenní hříčka zasazená do temného orwellowského světa. Nelíbila se mi zvolená forma realizace, nelíbily se mi postavy a nelíbil se mi příběh. Nicméně musím ocenit kvalitu výkonu Jesseho Eisenberga a také mé nelibosti vystavenou vizi alternativního světa, která je vzhledem k očividně omezenému rozpočtu přesvědčivá. 3/10 ()

Tashi

Skvělá práce Richarda Ayoadeho, je vidět, že není pouze skvělý herec, ale také výtečný scénárista a režisér. Zpracování Dostojevského díla sice povedené, ale ještě trochu nedotažené. Atmosféra je však vynikající a Jesse Eisenberg ve dvojité hlavní roli obstál na výbornou. :) ()

iz67

Jemná, klidná zálžitost, protože Ayoade je jemný chlapík. Možná jsem tam cítil víc Kafku než Dostojevksého, trochu se to táhne, takže jsem se chvílemi nudil, ale přesto moc fajn. A Eisenberg je úžasný. ()

mArtinko5MB

Vzhľadom na to, že mi zvyčajne tie skryté významy unikali, nebudem hodnotiť estetický dojem a kvalitu obsahu filmu na prvom mieste, aj napriek tomu, že to nebol až taký zložitý film, ako bol napríklad The Enemy (Nie som proste teoretik na kinematografiu). Vyzdvihnem najmä herecké kvality Jesseho, ktorý podal výkon vynásobený dvomi. V oboch rolách veľmi (niekedy až skvele) zahrané. Druhý fakt je, že čím dlhšie som film pozeral, tým viac sa mi dostávala hudba pod kožu, musím po zhliadnutí celej dĺžky stopáže zhodnotiť, že sa podarila. Hodnotenie: 75% ()

blondboss

Očividne si Dostojevského neprečítam, lebo toto spracovanie mi znemožnilo mať akékoľvek ilúzie o genialite tohto umelca. Toto bolo niečo strašné. Jeden a pol hodinová nuda o ničom. Jedinú hviezdičku musím dať za výkon Eisenberga, ktorý slušne stvárnil náročnú dvojúlohu, inak to ale nemalo s kvalitným filmom absolútne nič spoločné. 20 % ()

tomco3131

Dobrý film, ktorého nižšie hodnotenie ma vôbec neprekvapuje. Čisto artová dráma v ktorej vidieť britskú tvorbu. Skvelý zvuk vygradoval už tak výbornú prácu s kamerou a vznikol tak pochmúrny film v ktorom som sa niekoľko krát pýtal o čo vlastne ide? Výborný spoločník k Stoker a Borgman z rovnakého roku. Richard Ayoade svoj režisérsky talent ukázal už v skvelom filme Oliver Tate a teraz ho len jednoznačne potvrdil. Super atmosféra a veľmi pekná kamera. ()

whimsy

Dostojevského novela je o schizofrénii, ktorú priam dokonale popisuje, od počiatočnej paranoie, úzkosti s perzekučnými bludmi, po problémy rozoznávať realitu a rozhovory, ktoré človek vedie sám so sebou... film je iný... tá schizofrénia z toho nie je do očí bijúca (respektíve schizofrénia nepanuje len na úrovni duševnej choroby, ale na úrovni každodenného prežívania hrdinu, do ktorého sveta sa náhle priplietol dvojník– schizofrénia v prístupe okolia k jeho osobnosti – v ocenení práce, v nadväzovaní vzťahov - je jedno, ako sa Simon snaží, vždy zásluhy pripadnú niekomu, kto ho využije (to z knihy dosť presne zostalo..) – takže to funguje skvele aj na úrovni kritiky spoločenských pomerov a morálky panujúcej v medziľudských vzťahoch). atmosféra pripomínajúca kancelárske univerzum akoby svet ohraničený/obmedzený len sám pre seba (v podstate podobný schizofrenickej halucinácii) – v ktorom však pre Simona postupne prestáva byť miesto. neustále panuje napätie, skľúčenosť, šialenstvo... v kulisách ako z filmu od Terryho Gilliama, atmosférou a napätím v závere ako z hororu (aspoň ja si horor takto predstavujem.. možno si predstavujem zle.. ), s kafkovsky fatalistickým vyznením (a postavami – napr. polícia)... celkový pocit z filmu je vlastne fatalizmus vedúci k absolútnemu zničeniu jedného človeka, ktorý sa mu len bezmocne prizerá a nie je schopný ani pri snahe mu čeliť... a ten japonský pop (alebo čo zač boli tie pesničky) sem dokonca občas aj sedel... ()

jemenfoutiste

Úprimne, tento film je elégia na obyčajnosť a óda na neobyčajnosť.A ešte noirovský, kafkovský, existencialistický, expresionistický...... Mňa osobne nadchol vizuál, hudobná stránka a herecký výkon Eisenberga. Mia však ako herečka rozhodne nezaostávala. Rovnako ako detaily a také tie malé odkazy na veci, ktoré si potom so zasvätencami vymieňate a tešíte sa z nich ako malé deti. Napriek pôvodnému podozreniu, že téma bola už tisíckrát obohraná, veľmi príjemné prekvapenie. ()

ProfiDivak

Nebezpečné alter ego "na druhej strane" , zraniteľná a osamelá žena "na druhej strane" a plachý hlavný hrdina s lokáciou "nikde". Film, ktorý vyzerá byť dosť "mimo", ale ide o profesionálny zámer. Musím však priznať, že aj mňa dosť potrápil a unavil. ()

czema

celkem zvláštní film. Chvílema jsem ho chtěl vypnout,ale vydržel jsem a dočkal se konce. podruhý už asi né. ()

Birter

Když jsem Dostojevského novelu četl, strašně jsem se divil jak mohl někdo, kdo je považován za realistického autora, napsat něco buď tak absurdního a nebo tak nadčasového. Z filmu jsem neměl podobný, ale podobně intezivní divný pocit. Obě díla, mimo jiné, stojí na tom, že se nikdo nezastaví a neřekne si ''Let's talk about the elephant in the room: proč vypadá sakra Goljadkin/Simon úplně stejně jako ten nováček?'' Richard Ayoade dost pravděpodobně vzal svůj absurdní humor a umístil předělaný Dostojevského příběh do nějaké divné socialistické dystopie (nejvíce náhledu dají asi ty divné Elektronik Supersonik, které běží u nich v televizi). The Double je jednou z těch adapatací kde hledáte v čem odpovídá knize, než v čem se liší. A i celá alegoricko-mindbending část má úplně jinou pointu. Mě to ale bavilo. Eisenberg byl výborný, stylizace zajímavá a přišlo mi to i dost napínavé... ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)