Lakomec

• Francie L'Avare (více)

Slavný příběh o chorobné závislosti na penězích, natočený podle Moliérovy divadelní hry, s nejoblíbenějším francouzským komikem v hlavní roli. Starý Harpagon (Louis de Funès) je chamtivý, lakomý a bezcitný. Okrádá služebnictvo a omezuje své děti. Kleantovi vybral bohatou vdovu a Elišce namlouvá starce Anselma. Sám si myslí na krásnou a mladou Marianu. Jednoho dne se mu ale z pokladnice ztratí 30 tisíc dukátů... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tomtomtoma

Já jsem byl tímto filmem příjemně překvapen a musím říci, že to Louisovi de Funésovi v roli hamižného a lakotného Harpagona velmi slušelo. Krásně si roli užíval, do svého srblictví a laskání s penězi dával tolik lásky, stejně jako nenávisti ke všem lidem, o kterých si myslel, že ho chtějí okrást. A ta nádherná čelenka a paví ocas, když se dvořil Marianně (Anne Caudry), to byla nádhera. Skvěle také zahrál Michel Galabru v roli sluhy a kuchaře Jakuba A Claude Gensac v roli Frosiny, ostatní ale hrají spíše vážněji, zkrátka si to tak neužívají jako Funés. Ale je to zkrátka nádherná komedie, o tom, do jakých krajností může zacházet lakota a touha po majetku. Samozřjmě se závěrem, který otočí vše naruby a skrblík je po zásluze vytrestán. ()

MarekT

Jelikož se jedná o adaptaci divadelní hry a vymyká se z kolejí typických komedií s Louisem, tak tento snímek musím bohužel zařadit k těm horším, co kdy mistr Funés natočil. Škoda jen, že se už nikdy nedovíme, jak by tento snímek vypadal s Filipovského dabingem - jeho spojitost s Louisem přes Lakomce tu už byla zmíněna. Jiří Krampol se bohužel nezmůže na nic víc, než jen napodobovat pana Filipovského, čímž celý film i posouvá směrem dolů. Ale musí se uznat, že některé originální nápady - mj. Uderzovy kresby na stěně - zase jdou ku prospěchu filmu. ()

gabin(a)

Připadalo mi to jako dva filmy. Pasáže s mládeží dost slabé, ovšem v momentě, kdy se objevili "Funěs", Galabru a paní Gensac, to mělo úplně jiné grády. Na druhé straně jsme pasáže s Funésem museli sledovat s titulky, protože je nadabován fakt strašně! Jinak výborný způsob, jak dítkám zprostředkovat Moliéra! ()

pufina

Louis de Funès vždy chtěl ztvárnit Moliérova Harpagona, spolupracoval i na režii. Jeho sen se splnil a jako Harpagon je jistě nepřekonatelný, skutečně stojí za to ho vidět. Přesto celkový dojem a nadšení z filmu je krapet menší. Štěstí, že Louis nikde nezklame :-) ()

Juto

Molière vytvoril výborné dielo a Francúzi ho natočili úžasné, aj vďaka de Funesovi. Vynikajúce. 8/10 ()

mortak

Když si odmyslím naprosto nezvládnutý film jako celek (barevná stylizace je záhy opuštěna, film těká mezi symbolickou výpravou - viz lichvář a normálním exteriérem - ulice či zahrada, korunou jsou začátky dějství s okopírovanou první stránkou v pozadí), zustane mi pořád skvěle zahraný Moliere. A to pro mě není vůbec málo! Rozhodně lepší než různé taškařice, které zneužívaly Funesův talent. ()

vesper001

Vždycky mě mrzí, když čtu v biografiích svých oblíbených herců o jejich divadelních počinech, že jsem je nemohla na jevišti vidět na vlastní oči. Většina má totiž tu špatnou vlastnost, že už nejsou mezi námi. Louis mi to ale svým způsobem splnil, jeho Lakomec je totiž divadlo na plátně. Zklamaná jsem nebyla ani trochu, na rozdíl od většiny jsem totiž vůbec nečekala „typického Funèse“. On sám ovšem zůstal i v klasické hře naprosto svůj. Při scénách s pavím převlekem jsem málem vypelichala. :) „Radil bych úřadům, aby tu věc vyšetřili co nejzávažněji! A jestli mi nepomůžete zpátky k mým penězům, budu žádat spravedlnost a dám zatknout POLICII!“ ()

Idego

Lakomec je klasika a tato adaptace je opravdu báječná. Louis je pro mě nejlepší Harpagon všech dob :) Nechápu tak nízké hodnocení tohoto díla a vřele ho doporučuji všem milovníkům Molièra :) ()

Remivsremi

Vidět to v originálu je nepopsatelný zážitek. Ale nějak mi to nesedělo. de Funes předvádí dobrý výkon, ale jako by to nebyl on. Je to na mě moc ukecané a vydržet do konce byl celkem zápas. Přesto jsem to zvládl a jsem rád. ()

filmmovier

Trochu horší komedie a trochu větší drama. Tyhle poslední Louisovy filmy jsou opravdu průměrné, ale je pravda že Funes se na Harpagona prostě hodí. Malým minusem je také Krampolův dabing. Ale zábava je to pořád dobrá. ()

T-pack

Film se poměrně málo točí kolem Funèse a musím přiznat, že dialogy ostatních jsou mnohdy rozlezlé a začnou nudit, protože postavy se snaží odříkat celý ten starý text, obdivovat jednu věc tolika slovy, kolik jen dokážou vymyslet. Monology do kamery jsou pak vyloženě ujeté. A zatímco některé zvláštní nápady, jako třeba tu s čarou života, jsem uvítal, některé pasáže a místnosti na mě působily zvláštně. Hru jsem četl, zpracování je vlastně docela dobré, ale na vážně dobrý film to dle mě nestačí. ()

honz

Snad nejslavnější dramatik období klasicismu Jean-Baptiste Poquelin, tedy Moliére (1622-1673), tvořil svá díla v době, kdy Francouzskému království vládl Král Slunce Ludvík XIV. Hra Lakomec (1668) je inspirována antickou Komedií o hrnci římského dramatika Tita M. Plauta. Tragikomickou postavu chorobně lakotného vdovce Harpagona si zde s gustem zahrál Louis de Funes. Filmu si cením především pro jeho věrnost Molierově poetice. ()

Natabar

Divadelní na můj vkus až moc. A když se objevil Funes a promluvil hlasem Krampola, to už jsem nerozdýchal a dál pokračovat nedokázal. ()

Brain-D

Maturitní četba... Musel jsem na tuhle komedii mrknout, jelikož ji mám zařazenou v maturitní četbě a ona ještě tak úžasně potěšila. Opravdu jsem nečekal takovou srandu a ještě s dabingem Krampola to byl úplnej masakr. Špica. ()

Bernhardiner

Funésův Lakomec trochu trpí přílišnou divadelností a lehce přepálenou stopáží. Přesto je to velmi příjemná komedie, která i díky výborným hercům (kromě Funése Galabru a Gensac) přes svou délku nenudí. Funés se do role výborně hodí a je stále ve formě. 90% ()

Jezinka

Ve chvíli, kdy komik má hrát svým způsobem nešťastnou postavu, vznikne tragédie. Harpagonova hamižnost je tu předvedena přitroublými gesty, a chybí jakékoli odlehčení příběhu. I bez českého dabingu (který v tomto případě za moc nestojí) je to nuda. ()