Mafiánovi

• USA The Family (více)
USA / Francie, 2013, 111 min

Kdysi měl všechny a všechno pod palcem. Ale časy se mění. Bývalý mafiánský boss Giovanni Manzoni (Robert De Niro), jeho rázná manželka Maggie (Michelle Pfeiffer) a jejich dvě děti jsou za příkladnou spolupráci se zákonem umístěni do programu na ochranu svědků. Žít životem spořádaných občanů se jim příliš nedaří. Zoufalý agent FBI Stansfield (Tommy Lee Jones) je musí opět přestěhovat, protože mafiánské klany zuřivě pátrají po špinavém udavači s jasným cílem. A tak se z nich tentokrát stávají Blakeovi a jejich novým domovem malé, ospalé městečko v Normandii. Jenže staří psi se novým kouskům učí těžko. Jejich chování a zvyklosti jsou pro život v utajení překážkou. Tahle rodinka má mafiánství prostě v krvi. (Bioscop)

dopitak

Robert De Niro se může účastnit čeho chce, u mě tenhle týpek už dávno dohrál. Mafiánovi jsou filmem stejně zbytečným, jako nepovedeným. Dělat si legraci z toho, že moje zvyky jsou poněkud výstřední a ne každému se musí líbit, může být nadějnou záminkou, zpracování ale uvázne někde mezi produkcí Stevena Seagala a J.C.v.D. Pfeifferka si o to říká, a tak to dostane: hrozně zestárla, ta někdejší kočičí žena. Jonese nemusím skoro nikdy a jediné potěšení tak zůstává u Dianny Agron, kterou tvůrci stylizovali jako Britney Spears v jejím prvním klipu (Baby one more time) - dost sexy, což ale na krimi prý komedii (a ve skutečnosti nepovedenou parodii), které humor chybí a nadsázka přebývá, rozhodně nestačí. Více v mé externí recenzi pro kult na konci října. ()

tron

„No a? Túžba sa ťa zmocní náhle. Nikdy nečaká na správny čas a miesto. Vezmi si svojho otca. Prvý raz na mňa skočil v kostole.“ Toto ma v dobe svojho vzniku absolútne, totálne nezaujímalo. Myslel som si, že to nikdy neuvidím. Potom som ale náhodou zahliadol pár minút v televízii a zaujali ma do takej miery, že som si snímku zohnal a pozrel od začiatku do konca. Nevravím, že je to zázrak. Ak by sa takáto zostava (Luc Besson, Tommy Lee Jones, Michelle Pfeiffer, Robert De Niro a producent Martin Scorsese) stretla v 90. rokoch, bola by to udalosť roka. V roku 2013 však už všetci (nejeden raz svojou vlastnou vinou) skončili v pozícii, že divákov ich nové filmy nejak extra nezaujímali. Bolo by každopádne nefér tvrdiť, že je to zlý film. Od zápletky „americká rodina mafiánov v programe na ochranu svedkov sa snaží začleniť do bežnej komunity na francúzskom vidieku“ sa určite dalo vytrieskať viac, ale celkom som si užil, ako sa jednotlivé postavy snažili zžiť so svojím novým okolím bez toho, aby na seba prehnane pútali pozornosť. Najviac v tomto bodovali neposední potomkovia. Najmenej nudná matka v prekvapivo „nijakom“ podaní Michaelle Pfeiffer. Páčil sa mi kasting, pomerne divoký a relatívne nepredvídateľný scenár (film premietaný v klube) a drsný zmysel pre humor. Nevadila mi ani dvojhodinová stopáž. Rozpaky som každopádne mal z finále, ktoré je pomerne akčné a drsné a pravdupovediac príliš sa nehodí do predchádzajúceho konceptu. Pôsobilo na mňa zo všetkého najviac pôsobilo dojmom, že bolo náhradné. Že tvorcovia pôvodne natočili iné, ale po katastrofálnych testovacích projekciách narýchlo spráskali toto a aj to podľa toho vyzerá. Strieľa sa tu cez kovové mreže a neodrazí sa od nich ani jedna guľka, profesionálny zabijak v zásobníku nemá náboje (fakt profesionál), manželka brutálneho mafiána je absolútne neschopná, brutálny mafián sa celé akčné finále piple s jedným mafiánskym poskokom a to ani nevravím o tom, kam ku*va zmizol Tommy Lee Jones! Diváci z toho boli zmätený, film na celom svete zarobil necelých 8O miliónov, ale zas treba povedať, že rozpočet bol pomerne rozumný (30), takže čistý prepadák to nie je; história si každopádne pamätá aj väčšie trháky. ()

Chrustyn

Luc Besson po dvou letech opět za kamerou a tentokrát s příběhem bývalého mafiána, který se "v důchodu" schovává se svou rodinou, před svými bývalými společníky. Díky přítomnosti De Nira se ze začátku jedná o docela zábavnou podívanou, ve které si herec utahuje z rolí, které mu přinesly největší slávu, ale veškerá zábava se v druhé půlce značně vytrácí a akční konec, také moc nepotěší. Ale přesto film docela zabaví. ()

becki_tu

Mafiánovi jsou dobrým filmem, kterému se v podstatě nedá moc co vytknout. Bohužel problémem je, že na komedii to není dostatečně vtipné a k thrilleru tomu také cosi chybí. Jakoby se Besson nemohl rozhodnout, ke kterému žánru bude mít film blíže. Stejný problém je sympatiemi k hlavním postavám. Nutno také dodat, že bez De Nira a naprosto geniálnímu odkazu na Scorseseho Mafiány, by byl film poloviční. V rámci žánru "oddychová zábava" jsem ale spokojen. 70% ()

misterz

Celkom slušná zábava. Spôsob, akým Mafiánovci riešili svoje problémy s okolím bol síce netradičný, ale o to viac účinnejší. Niektorí ľudia by si také jednanie zaslúžili aj v reále, určite by bol väčší poriadok a aj tí najväčší krikľúni by hneď zaliezli :). To bolo asi na filme to najzaujímavejšie, ale tiahlo sa to snáď celým filmom, takže humorných scénok je naozaj dosť. Keď k tomu prirátame hláškujúceho De Nira tak nie je čo riešiť. U mňa spokojnosť. Film ako stvorený na relax, pohodu a pobavenie. 75/100 ()

• Pôvodný názov filmu Malavita je meno rodinného psa a dá sa z taliančiny voľne preložiť ako "kriminálny život". (misterz)

Besson promění Scarlett v stroj na zabíjení

Besson promění Scarlett v stroj na zabíjení

29.04.2013

Trénink, který absolvovala kvůli roli Black Widow (černou kůži si aktuálně navléká na placu právě natáčeného Captain America: The Winter Soldier), se jí bude hodit. Scarlett Johansson už před mnoha… (více)