Vášeň mezi řádky

Vášeň medzi riadkami

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2013, 111 min

• Dont

Naprosto sterilně natočený film, který ve mně nevyvolal skoro žádné pocity. Ralph Fiennes mě jako režisér hodně zklamal, protože nedokázal filmu vtisknout žádnou tvář a zazdil i slibné hereckém obsazení, kdy kromě sebe měl k dispozici ještě krásnou Felicity Jones a zkušenou i úspěšnou Kristin Scott Thomas. Zasadit do tehdejší doby se snímek podařilo, a to včetně kostýmů, atmosféry nebo vyjadřování postav, ani stopa po klišé – fajn, ale chtělo to pojmout živěji, aby to nebyla taková nuda.(16.8.2014)

Líbilo se mi to. Film se skládal spíše z nevyřčeného než ze slov. Každý pohled, každý nádech měl svůj účel, a to herci zvládli na výbornou. Pokud čekáte rychlý spád a scény, jejichž přesný význam hned pochopíte, aniž si všímáte výrazu tváře a gest, tak budete zklamání. Vášeň mezi řádky je skvělý film, ale není pro všechny. Nedá se nazvat ani červenou knihovnou. Jsou to spíše poezie a próza spojené na plátně.(30.7.2014)

Fiennes se zřejmě záměrně omezil na dynamiku výrazu odpovídající viktoriánské Anglii. Práce je to precizní, všechna čest. Ale stejně si myslím, že Umělec (napadá mě Forman) by emoce v příběhu obsažené dokázal "přeložit" do jazyka, který by i dnes strhl každého ne zcela citově vylízaného diváka. Fiennes nedokázal dotlačit scénáristu k hutnějšímu výsledku; vnímám to jako projev nedostatečné zkušenosti. Ale držím palce pro další pokusy, je mi sympatické, když se někdo pokouší o cosi kultivovaného!(6.3.2015)

Dá se dá brát jako příběh starého kocoura, který si mlsně vyhlédl mladou čičinku, nebo jako příběh stárnoucího muže, který konečně našel spřízněnou duši. Osobně si myslím, že to bylo tak půl na půl. ___ Tichý nenápadný film o velmi jemně podané touze, která za sebou spálila mnohé mosty a zanechala možná víc trpkosti a smutku, než přinesla uspokojení a šťastných chvilek. ____ Film se soustředí hlavně na dobu, než spolu Dickens a Nelly začali žít. Uchvátilo mě, že se nekonají žádná velká dramata, žádné hysterické scény, jen postupné kroky, které zraňují a vedou k soužití, jež tehdejší společnost řešila přehlížením. V milostném trojúhelníku opuštěné manželky, na venkov odklizené milenky a muže, který pendloval mezi svou identitou slavného spisovatele a nepřiznaného milence, nemohl být nikdo šťastný. Ani ve zlomových okamžicích se nemohl přiznat ke své alternativní ženě. ___ Vášně a vztahy jsou načrtnuty lehce jako akvarel, ale doznívají dlouho. Včetně přesahu, že osudový vztah není podaný z pohledu světoznámého romanopisce, který byl v tehdejší době něco jako dnes filmová hvězda, ale očima přemýšlivé a tiché Nell, kterou vše pomalu táhne do skandálního a zničujícího svazku, ale ona pak dokáže najít sílu začít jinak.____ Soukromá poznámka: Charlese Dickense miluji už od puberty. Že bych mu ale uvěřila, že si s manželkou, se kterou měl deset dětí, vůbec nerozumí, na to by musel být mnohem větší pohádkář. /1. 12. 14./(1.12.2014)

• kaylin

Ralph Fiennes bude kritiky poměrně uznávaný, protože natáčí filmy, které poměrně věrně dokáží zachytit dobu a prostředí a jsou schopny zaujmout silnými emocemi, a to i přesto, že se na diváka nesnaží být milé, spíše jako kdyby ho odrazovaly svým tempem, strukturou. "Coriolanus" se mi zamlouval trochu více, ale ani tohle není film pro masy. Mně nijak nenadchnul.(16.5.2014)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenné knihy (1991) Claire Tomalin. (Fevas)