Svědek

• Francie Garde à vue (více)
Z natáčení

Jerome Martinaud je právníkem v malém francouzském městě. Těsně před silvestrem jsou ve městě nalezena těla dvou znásilněných a zavražděných dívek, důkazy – i když jen nepřímé – směřují k Martinaudovi. Vyšetřování vede jeho přítel, inspektor Gallien, a výslechy jsou dlouhé. Všechny indicie ukazují na Martinauda, ale jsou tu ještě svědecké výpovědi a jemné předivo vztahů, tajemství a křivd, které se stále více zaplétá... Film Svědek vychází z literární předlohy "Brainwash" od spisovatele Johna Wainwrighta, pro filmový scénář ji adaptoval režisér Claude Miller ve spolupráci s Michelem Audiardem. Příběh, odehrávající se na minimálním prostoru, je hereckým koncertem velkých osobností francouzského filmu Lina Ventury, Michela Serraulta a krásné Romy Schneiderové. Film měl ve Francii premiéru v září 1981 a v následujícím roce dominoval udílení cen francouzských Césarů. (Česká televize)

Zoltar78

Jedním slovem GENIÁLNÍ! Ukázkový příklad jak na malém písečku je možné rozehrát velké divadlo. Když máte vynikající herce a výborný scénář, pak je úplně jedno, že prakticky celý film se odehraje v jedné kanceláři policejní stanice. Lino Ventura a Michel Serrault jsou opravdu páni Herci a to co na tak malém prostoru předvádějí je strhující. Jedna z nejlepších francouzských kriminálek co znám. ()

Luswani

Já to říkám pořád, dobrý scénář a dialogy jsou základ!!! A to by si měli uvědomit všichni ti dnešní pseudoumělci. 80% ()

gotham

Vynikající konverzační drama, kde se sice dá tušit, že není vše tak, jak to celou dobu vypadá, ale i tak je to velmi napínavá a zábavná podívaná. Čerstvý vítr sem navíc vnese krásná femme fatale Romy Schneider, je tu i menší akční vložka, a v neposlední řadě vynikající Lino Ventura. 80% ()

Gand_alf

Film vytvárajúci otázky, film ktorý pohltí diváka svojim dejom, spádom, inteligenciou a zároveň veľmi presvedčivo poodhalí niečo zo sveta v ktorom existuje inšpektor, vrah a svedok. Výborne vystihuje spletitosť, komplikovanosť, ale aj náhodilosť vo svete zločinu, pri vyšetrovaní. ()

Víteček

Velmi kvalitní komorní film, který téměř celou dobu opravdu nechává diváka v nejistotě. Poslední část mi přišla až přespříliš naaranžovaná. 80% ()

Aniki

Snímek vyniká především hereckými výkony Ventury a Serraulta, ale nic moc extra navíc bohužel nenabízí. Silvestrovskému vyšetřování závažných násilných zločinů jakoby něco chybělo, jakoby snad ani nemohlo být reálné. Divákovi je tu celou dobu naivně a na sílu předkládáno, že se hlavní podezřelý při výslechu defacto smaží ve vlastní šťávě (nakonec se dokonce i přizná), ale k vytvoření si takového závěru není prakticky žádného důvodu. Vyslýchaný notář se totiž do bludného kruhu zamotává zcela sám, naprosto nevynuceně. Naopak, ještě se navíc před inspektorem dobrovolně rozevírá jako kniha, aby mu mírnix - týrnix vylíčil motivy jeho neutěšeného partnerského života. A závěr samotný? Překvapivá pointa? Ale kdeže. Od začátku je jasné, že pachatelem bude zcela jiná osoba. Tímto však nechci říct, že by byl snímek stran psychologické linky k ničemu, to vůbec né. Ventura je mým nejoblíbenějším hercem a i jeho herecký partner je špička, takže výsledek je více než ucházející a rozhodně koukatelný, jen se mi zdá tak trochu přeceňovaný. Za mne to na víc než lepší průměr není. ()

Delmondo

Výborná francouzská práce dokazující že kvalitní scénář a dobré dialogy jsou zkrátka základ. Já se o tom přesvědčil sám protože děj v tomto komorním filmu mě ani na minutu nenudil. Ze začátku situace vypadá jednoznačně ale postupně se vše začne měnit a já jen zíral jak to Ventura a Serrault dokázali uhrát, no co by nedokázali však to byly Páni herci. ()

hony23

Tento film je důkazem, že dobrá kriminálka se dá natočit i bez velkého rozpočtu. Stačí posadit do místnosti dva skvělé herce a dát jim dobrý scénář. Jen to rozuzlení zápletky na konci se mi úplně nepozdávalo... ()

bmolko

Minimalisticke psychologicke konverzacni drama jak ma byt! Je vazeny pravnik Emile Martinaud opravdu tak odporny, jak o nem mluvi subtilni a emocionalne presna Romy Schneider v roli jeho zeny? ()

Saxos

Jedna místnost, dva herci, dialog, jak jednoduché, jak prosté. Nadčasový snímek z doby, kdy francouzské krimi vládli osobnosti, jako Ventura, Delon, Gabin. ()

zigy

Psychologická bašta vylepšená dabingem MISTRA FIŠERA a skvěle padnoucího Bessera na Venturu. Mrazivá a tísnivá atmosféra. Toto je dabingově- herecký koncert - avšak na mě až moc komorní...třeba první půlhodina je vlastně jen výslech Fišera....nicméně konec je lahůdkově překvapující. ()

vandamator

Perfektní příklad toho, že když se skloubí geniální scénář a herecké výkony, není potřeba na výborný film vysoký rozpočet. ()

Veber

Především psychologie tu hraje prim. Závěr naprosto brilantní. Ps: neuvěřitelné, jak se dříve zcela samozřejmě kdekoliv a kdykoliv kouřilo! ()

demovka

Když nad tím přemýšlím, tak film má opravdu kvalitní scénář. Celý děj se v podstatě odehrává v jedné či dvou místnostech. Byli prostřihy do jiných lokalit, ale nerušily a netrvaly příliš dlouho. Ocenila bych Lina Venturu, sehrál svou ne příliš příjemnou postavu velice dobře. Nad Romy Schneider jsem přemýšlela, byla stále velice krásná a oduševnělá, ale její nenávist k manželovi jsem nepochopila (spíš hloubku té nenávisti). Tudíž velice překvapil i samotný konec. Postavy se vyvíjely, jak to v kvalitních filmech má být. Nechápu, proč když američani kradou, nebo spiš berou vše a snaží se to remakovat (kopírovat), proč se nenaučili, že se postavy v dobrých filmech psychicky vyvíjejí. ()