Temný případ - Série 1

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Scénář:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (více)

Epizody(8)

Nový dramatický seriál HBO se ve své první řadě soustředí na Martyho Harta (Woody Harrelson) a "Rusta" Cohlea (Matthew McConaughey) - dva detektivy a bývalé parťáky, kteří uprostřed devadesátých let působili v oddělení vyšetřování vražd v Luisianě. V roce 2012 z dosud nejasných důvodů podstupují řadu výslechů. Vyšetřovatelé se vyptávají na jejich nejznámější případ - brutální vraždu prostitutky z roku 1995, kterou pravděpodobně spáchal sériový vrah se znepokojivými okultními sklony. Zatímco se Hart a Cohle vracejí zpátky k neuzavřenému případu, jejich osobní příběhy a často napjaté vztahy nyní vyplouvají na povrch a stávají se ústředním tématem. Hart je Louisianský rodák a muž se smyslem pro rodinu, jehož manželství se rozpadá pod tíhou pracovního stresu a nevěry. Představuje (alespoň navenek) pravý opak Cohlea, pesimistického samotáře a bývalého detektiva z protidrogového oddělení v Texasu. Zatímco děj žene dopředu Hartova a Cohleova společná posedlost dopadnout rituálního vraha, pravé drama se odehrává kolem nevypočitatelnosti jejich vztahu a povah, a jak se ti dva navzájem ovlivňují coby detektivové, přátelé a muži. (HBO Europe)

barny120

Začínalo to tak rozpačito, ťažko som sa do toho dostával. Prvé dva-tri diely som sa trocha nudil a premáhal som sa aby som to nevypol. Ďalšie diely, hmm no začalo to mať grády. Prekvapenia, akcia, napätie, povaha hlavných postáv a rozuzlenie.. malo to všetko a bolo to parádne. Odporúčam všekým. ()

BlackBarron

Začal jsem to sledovat kvůli obsazení hlavních rolí. Moc jsem od toho nečekal, není to můj šálek kávy, ale velice mne to překvapilo. Né, co se hereckých výkonů týče, ty špatné být nemohly. Příběh, scénář, kamera,.... prostě celkové zpracování na výbornou. 90% ()

unitedfan

Jako kdyby jste filmy Sedm a Zodiac natáhli do osmidílného seriálu. Toto je absolutní seriálová špička, která strká všechny kriminálky do kapsy. Neskutečně hutná atmosféra podpořená prostředím v Louisianě a k tomu strhující výkon McConagheyho dělají z tohoto seriálu výjimečný zážitek. Na některé scény jen tak nezapomenete. ()

teekanee

Co k tomuto veledílu napsat? Před pěti lety mě to dostalo, ale až dnes po druhém shlédnutí to dokážu naplno docenit. Nejdřív bych chtěl vynést do nebes charaktery a jejich výborné ztvárnění hereckým ansáblem. Rust a Marty jsou opravdu jedna z nejlepších dvojic v dějinách pohyblivých obrázků. Na jedné straně rozpolcený taťka od rodiny, který je z této dvojice ten na pohled normálnější, přesto podle mě morálně pochybnější. Na druhé straně nihilistický intelektuální badass, který ví kdo je, přesto jeho utrpení je o dost větší. Právě interakce mezi hlavními hrdiny patří vůbec k tomu nejlepšímu, co má seriál nabídnout. Výkon McConaugheyho je něco naprosto nemožnýho, určitě jeho zdaleka nejlepší role a jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem kdy viděl. Přesto ale Harrelson a jeho herecký méně vděčná postava taky válí. Přesto, že je seriál hlavně two men show, tak ostatní postavy a herci si zaslouží obrovskou pochvalu. Opravdu každý neznámý herec odvedl výbornou práci při zobrazení vesměs tragických postav. Další velkou pochvalu si zaslouží zasazení do Lusiany. Všude samá bažina a vidlákov, levný motely a volezlá špína. Opravdická atmosferická paráda. Příběh je uvěřitelnej a správně zamotanej a hlavní záporák je výborně představenej a pak i odhalenej. Samotný téma rituálních vražd ve jménu nějakého boha nebo vesmírný entiny, jak z Lovecrafta je opravdu velice děsivý a nejedenkrát mi bylo docela úzko, když tam postavi začali mektat o Yellow kingovi. Všechno podtrhuje vynikající soundtrack a já hodnotím za 99% ()

evita_

Wau wau wau. Moje srdce seriálového fanúšika zaplesalo. Woody fantastický, Matthew fantastický. Až som neverila ako z celkom fešného chlapa spravili celkom asexuálneho jedinca....Téma rozhodne veľmi ťažká, ale spôsob akým seriál servíroval všetky skutočnosti, prelínanie času - to je jednoducho seriálové majstrovstvo. Veľmi vkusne bola k hlavnej línii dotvorená aj tá vedľajšia, týkajúca sa súkromia oboch detektívov. Keby sa dalo tak k piatim hviezdam pribalím ešte zopár navyše. ()

Foltest

1. série Temného případu je naprosto výjimečné dílo svým skvělým, experimentálním filmařskýcm zpracováním. Způsob, jakým se zde prolínají různé časové roviny je povedený a děj zajímavě ozvláštňují. Tím, že jde o seriál, mají oba hlavní protagonisté možnost být řádně prokresleni, což celému dílu velmi prospívá, neboť jejich vztah je i úhelným kamenem celé série, kdy samotné vyšetřování se odehrává jakoby na pozadí. Děsivá atmosféra Louisiany je vykreslena dokonale. Zároveň také vraždy jsou řádně obskurní a divák často cítí skutečný děs. Tady si ale velmi cením, že filmaři odmítli vstoupit do vod hororu, takže v celé sérii se neobjeví ani jedna "lekací scéna". Rodinné štrapáce jednoho z protagonistů jsou také povedené a diváka nezačnou za celou dobu nudiz, naopak se dá říct, že ději často dodávají šťávu. Filozofování jednoho z detektivů je jistě zajímavý prvek, mě osobně však příliš nebavilo, protože i když vím, že jde jen o fiktivní postavu, stejně mi ty řeči přišly jen hrozně přihlouplé a rádoby chytré. To je však snad jediné negativum, jež mě napadá. Pochválit musím také skvěou píseň zvolenou pro intro, která se k seriálu více než hodí. Závěr série mě nezklamal, kdy byl celý děj uspokojivě uzavřen a konečným dialogem navíc i získal jakési pozitivní vyznění, čehož si cením. ()

Veezles

Tuto sérii už jsem viděl, když vyšla a hodnotil jsem 5ti hvězdami. Dnes jsem ji zhlédl znovu celou naráz a... kéž by šlo hodnotit více hvězdičkami. Naprosto neuvěřitelný zážitek, ještě lepší než prvně, Matthew a Woody hrají fakt skvěle, hlavně Matthew je boží(podle mě jeho nejlepší role vůbec). Nadpozemské dílo, všem doporučuji zhlédnout. ()

BGH

SPOILER alert! Nebylo to špatný, mělo to pár slabších chvilek, ale je to dobře zahraný a natočený...jen grande finále se nějak nekoná. Do 2/3, dokud je to klasický policejní drama dvou vyšetřujících poldů, je to excelentní seriál (pokud pominu trochu za vlasy přitáhlou epizodu s moto gangem), pak to ovšem sklouzne trochu do slabšího proudu a konec mi přijde vysloveně odfláknutej. Z naděje na odhalení pedofilního spiknutí prorostlého skrze nejvyšší patra společnosti zůstane jeden vyšinutej vrah jak z béčkový kriminálky - zahradník :) Za mne přelom 3/4... Co spíš člověka vede k zamyšlení je fakt, že je to natočený 2014 a tváří se to jako klasické drama. Až pár let poté, se otevře aféra Kanadských katolických škol... a vlastně člověka nejvíc děsí to, že obdoba seriálové fikce se vlastně reálně odehrávala... Kanada, (a vlastně i Irsko), katolické internátní školy, pedofilní zneužívání kryté z nejvyšších míst, děti odtržené od rodin, zneužívané a zavražděné, to vše dlouhá léta organizovaně páchané morální "elitou" společnosti, nikdy nepotrestanou... ()

PanLord

Musím říci, že se dle mého názoru jedná o nejlepší detektivní seriál. Zejména díky první sérii se všemi oblíbeným Metjůem. Brutální depka padající na diváka skrze televizi se dá zcela dokonale procítit při nočním poláhávání na gauči s pivem v ruce a zapálenou svíčkou na stole. Seriál vám zprostředkuje každodenní realitu práce amerického detektiva okořeněnou o záhadné vraždy typu okultistického. Dočkali jsme se také typické americké nevěry s nádhernou prsatou Sašou Daddario, která završila mé mužské očekávání z tohoto seriálu. Navíc musím říci, že mi psychologie Rusta pomohla k ustálení filozofických existenciálních pohledů na svět, kdy se musíte dostat z řitního otvoru tam a zpět, aby váš život měl vůbec nějakou hodnotu. ()

emde

Geniálne. Matthew je môj nový obľúbený (nielen na nikotíne) závislý detektív. Hlavne jeho pohľad na svet, ľudstvo a štvrtky od obeda, kedy má voľno. Škoda, že už sa také čosi netočí. Dosť mi to na začiatku pripomínalo schému Smrtonosnej zbrane. Jednoducho pecka. ()

CzechWin

První série tohoto kriminálního dramatu je zaměřeno na dva detektivy z Louisiany, Martyho Harta a Rusta Cohlea, a jejich vyšetřování zvláště znepokojivé vraždy. Nahé tělo ženy bylo nalezeno na odlehlém místě; s parožím jelena na hlavě a s podivnými „sochami z klacíků“ poblíž. Tento zločin se stal v roce 1995 a ukazuje se nám ve flashbacku, když je v roce 2012 o případu vyslýchají další důstojníci. Jak série postupuje, děj se nevyhnutelně prohlubuje, objevují se další potenciální oběti i různí podezřelí. Pokud máte rádi své kriminální drama rychlé a plné akce, pak toto nemusí být pro vás; pohybuje se poměrně pomalým tempem. To ale neznamená, že je to nudné; právě naopak. Byl jsem uchvácen od začátku do konce. I když není mnoho akce, občas se objeví náhlé momenty šokujícího násilí. Stejně jako je příběh o řešení zločinu, je o jeho dopadech na naše dva protagonisty; Woody Harrelson a Matthew McConaughey v těchto rolích opravdu zaujmou. Ten druhý je obzvláště dobrý, protože Cohle je v roce 1995 a 2012 tak odlišný. Série má skvělý vzhled s krajinou Louisiany, která je téměř další postavou… vypadá to, jako by příroda jen čekala, až převezme nadvládu. Jak se příběh blíží ke svému závěru, využívá tropů, které bychom očekávali v hororovém filmu, což mě vede k otázce bezpečnosti Martyho a Rusta. Celkově bych toto určitě doporučil sledovat; tato série má opravdu skvěle vystavěný závěr! ()

Kelinej

Dlouho jsem se bál, že ani tento seriál nedokoukám. Příběh mi dvakrát originální nepřišel a odkud vane vítr (myšleno v širších souvislostech), jsem tušil zhruba od druhého dílu. Všechno zachránila atmosféra (kvůli které se raději nadosmrti Louisianě vyhnu) a především dva ústřední protagonisté. Mimořádně talentovaný Matthew McConaughey si tímto u mne po dlouhých letech, kdy jsem se mu bůhvíproč vyhýbal, vysloužil čestnou pozici bedlivě sledovaného herce. Jo a ještě palec nahoru za filozofické debaty policistů, které dílo posouvají až kamsi k artovému světu... ()

SammyboiSK

Seriál som dropol po troch dieloch, čiže moje hodnotenie nie je úplne najobjektívnejšie. A kto vie, možno som ako ten baník v tom obrázku ktorý sa vzdá krátko pred tým ako by vykopal diamanty. Každopádne som si ale celú dobu hovoril že: tak toto je ten True Detective? Toto je seriál hodný top 25ky?! Nesnažím sa byť iný ani nikomu nič dokazovať... Ale pochybujem že k tejto ponaťahovanej a nudnej "krimoške" (v úvodzovkách lebo vyšetrovanie je tu minimálne a 90% času strávime tliachaním dvoch nesympatických týpkov) niekedy vrátim (maximálne tak k inej sérii). Dobrý pokus Mr. McConaughey & Harrelson, ale váš prípad si nechám ujsť EDIT: Nakoniec som to dopozeral celé a aj keď sa moja mienka o seriály určite zlepšila, stále mám z neho rozporuplné pocity. Zatiaľ stále nechávam tri hviezdy aj keď si možno zaslúži 4, ale to si ešte budem musieť rozmyslieť. Zatiaľ ale iba 3. Škoda tej rozťahanej prvej polovice, inak by som určite navýšil ()

Petbrab

V podstatě dokonalý seriál. Kriminální linka s okultními sklony, skvělé zahrané od dvojice vyšetřovatelů, do toho namotané i osobní vztahy hlavních i vedlejších postav, podivná atmosféra, přesuny děje v čase, výtečná úvodní píseň. ()