Oculus

Pred desiatimi rokmi zasiahla rodinu Russellovcov obrovská tragédia, ktorá navždy zmenila život dospievajúcich súrodencov Tima a Kaylie. Chlapca odsúdili za brutálnu vraždu svojich rodičov do nápravného ústavu. Teraz, keď ho už ako dvadsaťročného prepustili na slobodu, snaží sa na minulosť zabudnúť a začať normálny život. Kaylie je však stále prenasledovaná tou osudnou nocou, keďže je presvedčená, že smrť ich rodičov zapríčinilo niečo nadprirodzené. Verí, že zlovoľné sily sa k nim dostali cez starožitné zrkadlo v ich rodnom dome. Aby Kaylie dokázala Timovu nevinu, vypátra staré zrkadlo a nájde informácie o záhadných úmrtiach, ktoré sa stali jeho predchádzajúcim majiteľom. Po získaní rôznych nových poznatkov v snahe vyriešiť vraždu rodičov však súrodenci zájdu príliš ďaleko a neuvedomia si, že znova rozpútali nočnú moru svojho detstva. (Steny94)

TheDarKnig

Ne, ani takhle to nepůjde. Slibná zápletka kolem zlobícího zrcadla, které dohání lidi k šílenství a nehezkým činům z toho vyplývajících, sympatičtí, na horor velmi dobří herci (v čele s „trhlou“ Pondovkou) a zajímavě flashbacky gradovaný děj, ale co ta přítomnost? Vždyť v té není prakticky žádné napětí, žádná atmosféra. A nakonec člověk zjistí, že i ta gradace je ve skutečnosti klam, protože ve skutečnosti jsou hrdinové absolutně pasivní, jakkoliv se nám film snaží tvrdit opak. Totiž ty postavy samotné by rády pasivní nebyly, to jsem si jistý (kdo by chtěl skončit jako maso do mlýnku, obrazně řečeno), ale scénář jim opravdu nic nedovolí. A tak i přes zajímavé nápady ve finále, i když někdy trochu příliš překombinovaných, se vše mění v další typicky nudné klišé s typickou pointou. Škoda, první polovina vypadala nadprůměrně. ()

sniper18

Je to celkom dobrý horor. Má dosť dobrý príbeh o dvojici súrodencov, ktorí v detstve prežili veľkú tragédiu, keďže stála životy ich rodičov a zatiaľ čo chlapec skončil v ústavnej liečbe, kde sa úplne podriadil, dievča nezabudlo. Teraz po rokoch sa znovu stretávajú a pomocou jej plánu sa chystajú zničiť starožitné zrkadlo, ktoré za to údajne môže a síce mladík už tomu neverí, čoskoro sa obaja predsa len presvedčujú, že je tomu skutočne tak a zrkadlo v sebe ukrýva tajomnú moc. A len tak sa nevzdá. Spracovanie je celkom slušné, určite musím pochváliť, že tvorcovia to nepojali úplne štandardným štýlom, ktorý som pôvodne očakával, ale skúsili byť aspoň trochu iní a síce sa z toho stále dalo získať aj viac, ale aj tak mi to sadlo. Veľkým plusom je hlavná hrdinka, ktorá si ma svojou aktívnosťou veľmi získala, hlavne celá jej vysvetľovacia fáza testovania zrkadla mi dokonca prišla z celého filmu najlepšia a bez problémov ťahá aj tie slabšie časti, no celkovo mi hlavne celá prvá, pokojnejšia polovica prišla až prekvapivo vydarená. Len škoda, že ako to už býva celkom často zvykom, paradoxne keď sa to už naplno rozbehne, bavilo ma to menej, hlavne ma mrzí, že línia z minulosti nie je až tak zaujímavá, o zrkadle sa toho moc dozvedieť nedá a to prelínie línií mi prišlo až príliš obyčajné, toto mohlo byť podstatne kvalitnejšie zvládnuté, ale aj tak sa na to stále pozerá dobre, pár momentov sa vydarilo a záver ma tiež potešil. Čo sa týka hororových stránok, síce mi to neprišlo moc napínavé a zaujímavejších hororových scén je len veľmi málo, možno dve, no našťastie to má veľmi dobrú atmosféru a to je pre mňa prvoradé. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, tu vystupuje len pár postáv, spomínaná skvelá hlavná hrdinka, ale nesklame ani jej brat a sadli mi aj postavy z minulosti a priateľ hlavnej hrdinky. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, vizuálna stránka sa vydarila, k tomu tá atmosféra, tu nemám väčší problém. Takže najviac ma mrzí, že sa dej viac nevenuje samotnému zrkadlu, ale aj tak ma to bavilo, určite jeden z tých lepších hororov za poslednú dobu. 72% ()

zelvopyr

Dejme tomu, že předváděné zlo má příliš "grafickou", rozuměj vizuální podobu. Filmař má samozřejmě trochu omezené možnosti, jak zprostředkovat hrůzu. Těžko ukáže myšlenkové pochody (bez nějakého voiceoveru), musí předvést vzhled a maximálně ještě ambientní zvuky (lekačky naštěstí nejsou, ty mi hrůzu spíš kazí). Premisa filmu je, že zlo zprostředkované či zosobněné zrcadlem (není upřesněno) dovede zúčastněné k šílenství. Šílenství se projevuje kromě paranoiy a schizofrenie ukázkovými halucinacemi. Co zde působí skvěle, samozřejmě kromě tíživého předvedení postupného rozkladu, je racionální přístup k iracionálnu, pokus o nalezení nějaké logiky, pokus eliminovat šílenství prostředky, na které by se halucinace neměly vztahovat -- protože pravidla hry známe dopředu. Tedy, myslíme si to... ()

Eliott

Vážně nechápu jak mi v minulosti mohla uniknout taková pecka! Už ten nápad sám o sobě je geniální a aby to nebylo příliš jednoduché, tak je dílo vyprávěno ve dvou časových rovinách. Mimo to si zrcadlo s účastníky dělá takřka co chce a proto mimo samotný čas ještě nápaditě zamíchá realitu s fikcí. Jedná se tak o jeden z nejstrašidelnějších hororů které jsem kdy viděl. Lekaček zde sice nebylo mnoho, ale zato byla každá z nich účinná. To však vůbec nevadí, jelikož jump scare dokáže udělat každý trouba a proto si mnohem více vážím napínavé atmosféry, která zde diváka drtí po celou dobu a považuji ji tak za zcela bezchybnou. U zrcadlových scén vážně běhal mráz po celém těle a přízraky zavražděných mi také zrovna nedodávaly pocit bezpečí. 95% ()

Botič

Ponaučení pro příště - když lovíte duchy, tak za žádných okolností nevěřte hračkám od Applu! Mike Flanagan nechá postavy dvakrát prožít jejich nejhorší den v životě a divákovy nervy šponuje tak, že slabším jedincům z toho slezou nehty na rukou. ()

castor

Jejich otec nebyl vrah. Byl, stejně jako ostatní, obětí nadpřirozené síly v historickém zrcadle. Kde jsou ty časy, kdy vraždili pomatení psychopaté. Když se někdo začne chovat podivně, vyjde to k diváckému uspokojení jen málokdy. Skutečně kvalitních duchařin je v posledních letech zoufale málo, tahle je hodně zaměřená na postavy, kterým se zlo ze zrcadla postupně dostává pod kůži, a těžko rozlišují, co je realita a co zmatky v hlavě. V druhé polovině jsem ztrácel pozornost, vstupování retrospektivního děje už to nějak nezachránilo. A herci mě prakticky neoslovili!! ()

*CARNIFEX*

Pred jedenástimi rokmi prežili súrodenci Kaylie a Tim skúsenosť, ktorá navždy poznačila ich životy. V jeden a ten istý večer prišli za záhadných okolností o oboch rodičov. Po uplynutí tohto dlhého obdobia je Tim konečne prepustený z psychiatrickej liečebne. Nakoľko Kaylie neustále pokúša zvedavosť, zistiť, čo sa vlastne v onen osudný večer stalo, rozhodne sa, že za asistencie brata, dôkladne vedecky preskúma starožitnosť, ktorú vinní z rodinnej tragédie. Úvodných 50 minút nenasvedčovalo nič tomu, že by som mal prežiť rovnaký filmový "orgazmus", ako to tu podaktorí užívatelia prezentujú vo svojich komentároch. Kecanie, mumlanie, hádky, tisíc krát omieľaný "GhostHouse" námet, ktorý okrem celkom prekvapivého rozuzlenia, hudobného doprovodu a dvoch nepríjemných scén, nepriniesol nič, čo by mimoriadne zaujalo. Záverečná fáza druhej polovice síce pôsobila znepokojujúcejšie, no bohužiaľ, napriek tomu, nezdieľam rovnaké "nadšenie". Ja osobne dosť čítam názory hororových "fajnšmekrov" a nechávam sa "nahovoriť" na takmer hocičo. S "Oculus" to vyzeralo naozaj sľubne. Škoda. Tento krát ich navnadenie na mňa natoľko nezapôsobilo. Možno inokedy - 60%. ()

Spooner

Sympatická hororová záležitost, jež není nikterak originální a její konec odhadnete již po patnácti minutách. Solidní atmosféra to ale vynahrazuje, propojení dvou časových linií po většinu času funguje na jedničku a na rozdíl od většiny kolegů se zde režie nespoléhá na očekávané a trapné lekačky. Jen škoda, že ke konci už se to Flanaganovi až příliš vymkne z rukou a divák má co dělat, aby se v tom guláši událostí vůbec orientoval. Stále ovšem jeden z těch lepších hororových kousků poslední let. A Karen Gilian chci doma. 70% ()

Wacoslav1

Zrcadlo zrcadlo kterej horor je na světě nejnudnější? No tohle je každopádně jeden z aspirantů. Ty woe, že jsem nešel radši do hospody. Hororovej žánr je mrtvej a potvrzuje se to znova a znova. Loňskej Conjuring byl tak jeden ze sta a tahle fraška o vraždícím zrcadle mi to jenom potvrzuje. Fakt žádnej nápad žádná atmosféra v těch hororech nic. Conjuring měl aspoň dobrý lekačky tohle nemá nic. A na nějaký kecy typu, že je to psychologickej horor zvysoka seru. Horor nemá bejt psychologickej. U hororu se člověk má bát a sledovat ho se zatajeným dechem a ne abych se nudil a málem usnul. Jinak další důkaz, že na všechny místní dětičky i ty velebený rádoby hororový odborníky stačí udělat trochu bu bu bu a už potřebujou vyměnit spoďáry. Ehh marnost co dodat dneska se točí furt 50 stejných, dětských, duchařských a démonických hororů jak přes kopírák. Navíc já si nemůžu pomoct když se ty postavy ještě chovají tak dementně, že se rozum zdráhá uvěřit...Ty vole oni mají zrcadlo co všechny oddělá oni to vědí, vědí, že nejde rozbít a, že voddělalo všechny předchozí majitele. Kurva já tohle vedět, tak už ho nechci nikdy v životě vidět, ale určitě si ho nevezmu zase zpátky do baráku abych se mu pomstil. sečteno a podtrženo, další omyl a důkaz, že žánr horor je v hluboké řiti.20% ()

Davies182

Trapné. A zároveň i hrozně smutné. Ve filmové branži totiž neexistuje moc horších věcí, než nechtěně směšný horor. Načež zásadní problém snímku vidím už ve skutečnosti, že tak odporně nevkusné zrcadlo si zaslouží upálit na první pohled, a ne koupi... Nebudete se bát. Budete se smát. A s těmi prvoplánovitými lekačkami už jděte taky laskavě k šípku. ()

gogo76

Kvalitný hororík, ktorému som najprv veľké šance nedával, ale postupne si vybudoval naozaj dobrú atmosféru. Stačil pohľad do zrkadla, trocha temnej hudby a už som vedel, že zrkadlo nechcem týždeň vidieť. Hlavná hrdinka na to celé išla šikovne, pripravila sa takmer na všetko a tak som si pomyslel, že keby všetky dievčatá v hororoch boli tak predvídavé, tak by tento žáner asi neexistoval...70%. ()

Xmilden

Pokud jsem si myslel že jen tak někdo nedokáže přijít v žánru hororu s něčím originálním, tak jsem se hluboce mýlil. Oculus nám dokáže vyprávět dvě roviny příběhu, forma strašení je poměrně oldschoolová a navíc zde probíhá i poměrně důsledná příprava (která samozřejmě jak se po čase ukáže je vlastně k ničemu). Tajůplná zrdcadla jsem vždy miloval, tento předmět má něco do sebe, nevím jestli dokáže něco více vyděsit než když člověk v zrcadle uvidí že se něco za ním pohnulo. Film tedy spolehlivě buduje napětí, trošku škoda, že s blížícím se koncem jsem se občas malinko, podobně jako hlavní hrdinové, ztratil. Každopádně jsem velmi rád, že kromě Jamese Wana tady máme další jméno, na které se vyplatí dávat si pozor. A samozřejmě také potěší fakt, když tvůrce pochopí že děs nespočívá v hektolitrech umělé krve a desítkách uřezaných končetin. 75% ()

-bad-mad-wolf-

Po nedoceněných Střepech v hlavě další výživná zrcadlová věc (dlužno podotknout, že ptákovina s Kieferem Sutherlandem kope druhou ligu). Bubáci neotálejí s příchodem a jdou se seznámit s divákem hned v první minutě (aniž by jim to později ubíralo na děsivosti) a ultimátní zdroj všeho zla, charismatické starobylé zrcadlo, nedává lidským pohůnkům sebemenší šanci k nádechu. Jednoduše, tentokrát se nehraje o to, jak a kdy bude nepřítel poražen, ale zda dovolí obětem alespoň trochu té falešné naděje. Je fajn, že se tvůrci vybodli na lekačky i přímočaré běsnění a budují ZLO pěkně postaru, neobjasňují jeho původ, podrývají možnosti jeho porážky a dávají příslib rozvíjení mytologie (prasklina v zrcadle) - tady bych pokračování s nástavbou uvítal. A je tu dokonce funkční práce s postavami! V hlavní roli jinak schopné prolínání dvou časových rovin, minimalistická abstraktní hudba a supertěžká bezvýchodná atmosféra. Dobrý to bylo. A zlý. ()

darkrobyk

Vraždící máma? Vraždící táta? Vraždící dcera? Vraždící syn??? To je ale chujovina! Pohádka pro prťata na dobrou noc, u které zaručeně usnete dřív, než se objeví jeden z mála mizerných gore efektů v podobě utrženého nehtu... Čekal jsem buď brutální masakr nebo mrazivou atmosféru. Nu, dostalo se mi nudné slátaniny, kdy se prolínají dvě časové roviny bez ladu a skladu a vy stále čekáte, co z toho vyleze. Opravdu by chtěl režisér touhle ptákovinou postrašit diváky? Pche, klidně doporučím i největším strašpytlům - bát se není čeho! Zrcadlo - tak skvělý předmět, tolik možností, tolik děsuplných příběhů v literatuře i filmu....ovšem tahle hovadina k nim nepatří. V závěru, který jsem stěží dokoukal, jsem si přál, aby byly hlavní postavy zmasakrovány - bohužel, má prosba byla vyslyšena jen napůl a provedení muselo zahřát srdce každého cenzora. Italové by to takhle jistě nezprasili... ()

Hrabka

Psát komentáře by mělo být povolováno až po lékařském vyšetření a předložení dokladu o tom, že člověk není magor. Nesmrděly by tu pak komentáře takových individuí jako ŽIJÍCÍDEMENT (zdejší uživatelé už jsou určitě zvyklí, nejvíce ostudné je ale to, že tyhle kecy jsou na očích nepřihlášeným). Dokážu pochopit, že to někoho nebavilo a že tomu dá špatný hodnocení, ale ty kecy v některých komentářích to je něco hroznýho... K filmu. Velice dobrá hororová podívaná s opravdu skvělou atmosférou. Nápad s ďábelským zrcadlem sice není nic extra, ale jak zpracováním, tak dějem to film dohnal. Prolínání dvou časových rovin bylo zpočátku zajímavé, nicméně ke konci v tom už byl moc velký guláš. Na plné hodnocení to rozhodně není, film má svoje mouchy, nicméně se jedná o povedenou hororovou podívanou, která je hodna pozornosti. 75% ()

juta

O režisérovi jménem Mike Flanagan se mluví jako o nástupci Jamese Wana, jestli bude jeho další film dosahovat kvalit alespoň stejné úrovně, jako měl tento horor Oculus, tak by se klidně mohl stát jeho následovníkem. Oculus vůbec neoplývá lekačkami podpořené zvuky pro zvýšení lekavosti, což já mám u filmů rád, zde mi to chybělo, ale na druhou stranu jsem byl rád, protože jsem nemusel býti v pohotovosti a nemusel jsem si vzít bezpečnostní hnědé trenky. :D Prostě to bylo něco jiného, než na co jsem byl zvyklý, proto nemohu dát plný počet, ale jinak jsem zvědavý, co se z tohoto režiséra nakonec vyklube. ()

Fiftis

Tento horor je v štýle V zajatí démonov alebo Sinister. Oculus má hutnú atmosféru, o ktorú sa predovšetkým starajú ľakavé scény a strach z neznámeho bez potokov krvi. Škoda len, že k dokonalosti tomu chýba ešte celkom veľa. Na jeden večer však zabaví a nejde o zlé hororové dielo. Po stránke psychologickej je tento horor fakt luxusný. Presne vidíte, ako sa psychika hlavných postáv mení. Začínajú hádky, spomienky na minulosť, manipulácia vedomím a k tomu je všetko skvele pretkané príbehom, ktorý zažili ako deti. Cez všetky opatrenia a chytro vymyslené plány, nad zrkadlom rovnako nevyhrajú, pretože hlave sa jednoducho nedá rozkázať. Film má hlavu a pätu, divák pochopí dej a v ničom sa nestráca, čo je u psychologickej snímky plus. ()

JohnnyD

Zaujímavý horor vystupujúci zo súčasného žánrového priemeru hlavne minimom ľakačiek (aj tých pár, čo tam ostalo, by som ale vystrihol) a dôrazom na príbeh, ktorý je dokonca nelineárne vyrozprávaný. Problémy sú dva: 1. Psychológia postáv začína a končí u prekliateho zrkadla, akékoľvek iné vzťahy medzi nimi idú bokom. Potom ide bokom aj ich uveriteľnosť. 2. Bohužiaľ, klasický problém ducharín: nie je ťažké urobiť zamotaný príbeh plný nadprirodzených momentov. Problém je ho nakoniec rozmotať. To po 2/3 stopáže ide prekvapivo skvelo. V Oculus je asi najlepšie spracovaný prienik vedy a chytania duchov, aký som videl. No záverečná tretina, kedy má príbeh vrcholiť a kedy sa majú definitívne spojiť príbehy, je nevýrazná, plná klišé a vyslovene nedostatočná. Strašná škoda. 7/10 ()

Madsbender

"Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi..." Ak by som mal Oculus charakterizovať jedným slovom, bolo by to: znepokojivý. Mike Flanagan si zahráva s niečím, čo by mal radšej nechať na pokoji. Reklama bola v tomto prípade trochu klamlivá - či už sa jedná o plagáty alebo trailer. Zároveň však nimi Flanagan dokonale mystifikoval a ukryl svoje hororové dielo, ktoré rozhodne nie je ďalším z zástupu pásových duchárskych hrôz, ktoré nám Američania (a nielen oni) tak radi podstrkujú. Nie že by niektoré neboli dobré, ale každý kúsok vybočujúci zo stereotypu je príjemným sviežim vánkom v žánri. Ale ono vlastne ani Oculus ducharina nie je, však? Len zopár strašidelných momentov, ale naopak pôsobivá práca s neistotou diváka, ktorú Flanagan neustálym striedaním časových rovín a manipulácii s predstavami postáv len stupňuje až do bodu, keď už po vzore Lost Highway alebo Cronenbergovho Existenz netuším, čo je pravda a čo len ďalšia z rady ilúzií. Alebo je to len výplod chorého mozgu. Tak si, divák, vyber, pretože ja osobne už pochybujem aj o tom, že to celé bolo skutočné a že sa záver skutočne stal tak, ako som ho videl. Ako môžem veriť vlastným zmyslom, keď mi Flanagan ukazuje, ako ľahko sa dajú oklamať? Ale preč z hypotetickej roviny - je to jednoducho pôsobivý zástupca strašidelného žánru, ktorý sa nesnaží vydesiť, ale zneistiť a prekvapiť. čo skvele funguje, pretože v niektorých okamihoch je ďalší vývoj deja absolútne nepredvídateľný. Postavy a herci mi zo začiatku úplne nesadli, ale s každou ďalšou minútou som k nim cítil stále väčšie sympatie a fandil som im. A hlavne potešila Katee Sackhoff, ktorá upútala moju pozornosť už v minuloročnom Riddickovi. Ešte by sa tu dalo polemizovať na inú tému, a tou je symbol zrkadla, ktorý v kinematografii zohráva podstatnú rolu ako reflexia reality a skutočnosti, zatiaľ čo tu je reprezentáciou manipulácie s ňou (oba tieto motívy film zdieľa s Občanom Kaneom - no poteš, keď človek chce, nájde aj takéto záludné asociácie). Ale to už prenechám iným, na obsiahlejší komentár momentálne nemám čas. Zostanem pri tom, že som príjemne prekvapený. 80% ()

Pilda17

Povedený horor, který se pyšní zájmena stylem vyprávění. Prolíná se minulost s přítomností a to může být ze začátku docela problém. Chvilku trvalo než jsem se do toho dostal a pochopil, oč vlastně jde. Není to chyba, ale ze začátku to docela vadí. Teprve když jsem si dal vše dohromady, začala pořádná jízda. Od první poloviny výborná atmosféra a obrovské napětí, které se táhlo až do konce. Já si nemohu ztěžovat, duchařiny jsou má krevní skupina, takže nebýt trošku zmateného začátku a trošku nemastných hlavních herců, šel bych do plného počtu. Druhé zhlédnutí teprve rozhodne jestli si Oculus zaslouží plný počet .. 8/10 = 85% ()

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

29.01.2018

Ano, čtete dobře. Hororová klasika Stanleyho Kubricka by měla nafasovat pokračování, a to celých 38 let po premiéře. Koho za něj můžete vinit? Samotného Stephena Kinga! Autor knižní předlohy totiž v… (více)

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)