Oculus

Pred desiatimi rokmi zasiahla rodinu Russellovcov obrovská tragédia, ktorá navždy zmenila život dospievajúcich súrodencov Tima a Kaylie. Chlapca odsúdili za brutálnu vraždu svojich rodičov do nápravného ústavu. Teraz, keď ho už ako dvadsaťročného prepustili na slobodu, snaží sa na minulosť zabudnúť a začať normálny život. Kaylie je však stále prenasledovaná tou osudnou nocou, keďže je presvedčená, že smrť ich rodičov zapríčinilo niečo nadprirodzené. Verí, že zlovoľné sily sa k nim dostali cez starožitné zrkadlo v ich rodnom dome. Aby Kaylie dokázala Timovu nevinu, vypátra staré zrkadlo a nájde informácie o záhadných úmrtiach, ktoré sa stali jeho predchádzajúcim majiteľom. Po získaní rôznych nových poznatkov v snahe vyriešiť vraždu rodičov však súrodenci zájdu príliš ďaleko a neuvedomia si, že znova rozpútali nočnú moru svojho detstva. (Steny94)

BoPo

Oculus by sa dal asi najlepšie prirovnať k hororu Sinister. Oba filmy majú podobné znaky, príbeh z kategórie strašidelná klasika bez wow! momentov a spracovanie, ktoré dokázalo splatiť vkladané nádeje. ()

Litsarch

Duchařin mám za sebou tolik, že jsem si myslel, že mě již nemůže žádná dějově překvapit. A hle! Ještě k tomu duchařina, která nehraje na "bubu" scény, ale na postupně budování a gradování atmosféry. Ještě k tomu v dvou příběhových liniích. Minulosti a přítomnosti. Které se ještě skvěle prolínají. To je na jednu stranu hodně zajímavé, hezky provedené, poměrně originální, ale bohužel i předvídatelné. Když začne přituhovat v minulosti, tak v budoucnosti také. Funguje to ale dobře. Přes poměrně pomalejší rozjezd ale ve filmu nebylo nic, co by mi vadilo, štvalo mě. Nevšiml jsem si ani žádných klasických klišé, iracionálního chování postav a podobně. Psychologická část zavařovala místy mozek i divákovy a hororová část byla použita s citem. Tak, aby dokázala nahnat nepříjemný pocit, až strach, dokázala i vylekat, ale zase aby to nebylo přehnané až předvídatelné. Dobře Flanaganem vyvážené. K příběhu nemám vůbec nic. Filmů o prokletém zrcadle je sice kvanta, nicméně tento byl prostě jiný (že by prolínání minulost/přítomnost mělo takový vliv?). I když bych snímek ještě trochu okořenil (opravdu jen trochu), tak osobně jsem spokojen. ()

Terva

CITÁT - Jen jsem si to v hlavě potřeboval urovnat....... Oculus. Zrcadlo. Zrcadlo, které vám neřekne, kdo je nejkrásnější, ale pošla na vás vaše vnitřní démony. CITÁT - Původ zrcadla není znám...... Záběr okolo 66 minuty byl hnusnej. Tedy ono je tam těch záběrů víc, ale tenhle se jen tak nezapomene. Dál neřeknu víc. Velmi povedený příběh, kde se prolíná současnost a minulost na jednom plátně. Tahle kombinace flashbacků se mi moc líbila. Hudba je mrazivá. Kameraman si také někdy docela pěkně se svým přístrojem pohraje. Příběh má vzrůstající napětí a několikrát jsem se lekl.CITÁT - Potkal jsem své vnitřní démony a je jich hodně......... ()

JohnCZ

Pokud se přenesu přes konec, který mě fakt zklamal, tak je Oculus hodně dobrej horor, kterej nestaví na lekačkách, nýbrž na hodně hutné atmosféře a nesnesitelných pocitech paranoii navozené halucinacemi a postupným ztrácením se v tom, co je realita a co už je fikce vyvolaná zlovolným zrcadlem. Obsazení bez chyby. ()

cjmafia

Na tento horor jsem se moc netěšil, trailer mě nezaujal, těšit jsem se začal až když místní uživatelská hororová elita hodnotila tento horor vysokým hodnocením a já s ní musím naprosto souhlasit. Přiznávám se, že jsem po dlouhé době cítil příjemné mrazení v zádech. Snímek má skvělou atmosféru a hlavně příběh, který graduje v poslední půlhodince. Prolínání dvou časových rovin mi sedlo a dodává to snímku určitou originalitu, která v tomto žánru nebyla velice dlouho. 9/10. ()

Seabeast

Minimalistický horor Oculus má dle mě hlavní přednosti ve své gradující zlověstné atmosféře a prolínáním času, který je s příběhem spjatý jako pevný svazek. Příběh se točí okolo mystického zrcadla, které v místě svého umístění má na okolí neblahý ba smrtelný vliv. Zní to takhle obyčejně, ale ve snímku to docela nahání hrůzu, protože si hrdinové příběhu nejsou nikdy jistí jestli jde o halucinaci či nikoliv. Dokáže někdo nad zrcadlem vyzrát? My tak vlastně do konce netrpělivě čekáme, jak se s tím dva hlavní protagonisti vypořádají a věřte, že ten neklid z Oculus pěkne s noblesou dýchá ven! ()

Chermy

Chytrých hororů je málo a přitom si někdy stačí pohrát s jednoduchou myšlenkou. Tady to vyšlo na jedničku. Koncept je dostatečně zábavný a využitý, atmosféra jak má být a žádný logický nesmysl vás do očí nebije. Skvělý horor! ()

corpsy

Označiť ho za jeden z najvydarenejších hororov posledných 2-3 rokov by bolo zaslúžené. To, ako sa dve ( podobné, ale časovo odlišné ) dejové línie hladko prekladajú, to je výsledok vynikajúcej réžie, ktorá po ázijsku buduje atmosféru v čo najpomalšom tempe, aby sa čím ďalej tým viac dostávala do väčších a väčších obrátok. Depresívna hudba, výborné herecké výkony a dokonalá kamera robia z tohto diela, niečo, čo bude ešte dlho rezonovať. ()

Padme_Anakin

Zlé zrcadlo, zlé! Zprvu zvolna zatápí, zámky zavírá, záludně zhasíná, zastrašuje. Zákonní zástupci, zjevně zlem zdeformováni, zkázu značí. Zlovolné změny zúčastněné zaskočí, ztíží záměr zrcadlo zlikvidovat. Zrzečce zatleskám. ()

Ten Druhy

Rodinná tragédia, prastará kliatba, strašidelný dom a pomalé budovanie hrôzostrašnej atmosféry, to sú znaky vydareného hororu, ktorému body navyše pridávajú aj dobré výkony hercov. Oculus vsadil na zloveštiaci pocit a tým pripomína niektoré staršie filmy: Kingov It, Kubrickov Shining, sériu The Amityville Horror, ale aj dnes už zabudnutý horor Mirror, mirror (1990). Napriek tomu je to pomerne zaujímavo aj nápadito vyrozprávaný príbeh, ktorý obsahuje dve časové línie, pretínajúce sa v priestore rodičovského domu... Oculus zaráža podobnosťou hrozných udalostí, ktoré sa neustále opakujú a kladie znepokojivú otázku: dokedy sa budú tragédie diať znova? Záver je trochu predvídateľný, nesie sa v znamení klišé, je otvorený, tajomstvo neodhalené a zlo neporazené... No nemôžem si pomôcť, páčilo sa mi to. ()

Astaroth12

Po vražde svojich rodičov za nejaký čas Tima prepustili z nápravného ústavu a jeho sestra zohnala zrkadlo o ktorom si ona myslí že zapríčinilo úmrtie rodičov.Tak prepracovaný príbeh som už dlho nevidel,tu zaberalo všetko lakačky, nadupaná atmosféra a tajomno okolo dosť hrôzostrašne vyzerajúceho zrkadla,lebo neviete či je pravda okolo toho zrkadla alebo jeden či obidvaja súrodenci majú nejakú psychickú chybu,ktorú nezistili doktori ale ani oni sami.A takéto mystérium okolo vraha a v tomto prípade zrkadla mám veľmi rád.Je to veľmi znepokojivé,neskutočne temné a aj strašidelné.Lakačiek bolo málo ale boli nepredvídateľné a tým pádom som ich nečakal a keď prišli tak urobili parádny dojem.Tak parádne fungujúce ľakačky som už dlho nevidel.Ale v takom množstve pozitív mam aj jedno negatívum a tím je minulosť sa miesila s prítomnosťou tak často že už som sa začal strácať v príbehu.Jeden s kvalitne natočených duchárskych filmov. ()

Marsik

Jednou a dost. Takových hororů jsem viděl nespočetně. Atmosféra je příliš "pohodová", většího vzrušení se v podstatě taky nedočkáte. Neoriginální. Raději si pusťte Zrcadla. Prostě čistý průměr. 50% ()

schizmo

Je sranda, jak se ostřílenej hororovej matador nechá snadno napálit přestřeleným hodnocením na CSFD, ale dalo se čekat, že po podobně hodnocených recyklátech jako Insidious či The Conjuring není potřeba vzrušovat se. Snímek má minimálně do půlky velký náskok v tom smyslu, že stále čekáte, co se z toho vyklube. Blbý ale je, že i u závěrečných titulků stále čekáte :D. Zlom přichází v momentě, kdy se scéně objeví bubáci, kterých je tam jak na orloji a ani není vysvětlono proč a kde se tam vzali, ba co hůř - určitě vám to připomene AHS. Takže aby jsme si to shrnuli - film nemá atmosféru, spád, sympatické obsazení, směřuje od nikud nikam, pointa předvídatelná a rozuzlení bídné. Ale především, je to jedna veliká, převeliká nuda! ()

ledzepfan

Je fajn, že v době populárních ale dementních(nebo přinejmenším-na mě moc nefungujících)conjuringů a insidiousů se někdo odhodlal vzít duchařský subžánr za jiný konec. Má to nápad, zdání jakýchsi svých vnitřních pravidel a rozhodně je tam prostor pro další manévrování. Jako velké překvápko(a záblesk naděje) vnímám fakt, že horror fungující na principu tíživého zmatení a tripoidního rozmazání hranic reality, představ, snů a bludů(tozn. pro diváka náročnější systém než lekačka) je přijat relativně pozitivně(zatím pořád visí v červené). Na druhou stranu mám pocit, že tady ten potenciál stále není dostatečně využitý, nebo to možná Flanagan neumí ukočírovat a nadávkovat v tak přesných poměrech jaké to vyžaduje. Cítím, že ve schopných rukou by se z toho dala vytřískat mrazivá duchařina kumulující až do vnitřních pekel hellraiserovských rozměrů. Na závěr pochválím sympatické a fungující postavy a budu doufat, že když už si to filmaři oťukali v celovečerním kinoformátu, tak se brzo dočkáme kapku vypiplanější dvojky. ()

Kryton

Oculus je další z řady possessed hororů, které se za poslední dobu valí jeden za druhý. Myšlenka zlého zrcadla je zajímavá, ale tvůrci zahodili vše zajímavé kolem něho samotného. Po celou dobu filmu se jen dozvíme, že zrcadlo je zlé a kdo si ho pověsí, tak ten se pověsí. Panečku to je hlavní děj, že?! Bohužel to nejde jinak popsat než NUDA na entou. Oculus si hraje na radoby inteligentní horor, který mění reality a neustále se prolíná, prolíná až se z toho začne motat hlava. Po 20 minutách filmu mě bylo jasné, jak to celé dopadne, kdo zemře a jak zemře. Pokud by se šlo do roviny possessed slasher béčkové úrovně, pak by to bylo zábavné. Tohle je však nudné, předvídatelné a ještě si to hraje na "originální". Zdejší intelektuální masa se nechala pěkně nachytat na umělou a načančanou návnadu. Jedna hvězda je za Karen "Amy Pond" Gillian. Nejnudnější horor roku 2014! Daleko více se bude člověk bavit, když u zrcadla řekne třikrát Bloody Mary. Update Čtu tady příspěvky, které přirovnávají Oculus k Osvícení/Amytaville/Exorcist a mám jednu otázku: Co za drogy lidi berete? - já v tomhle Kubricka ani Friedkina nevidím ani necitím. Pijeme stejnou vodu z kohoutku? Hodnocení OST: Ani ta hudba tam moc nebyla...zíííív... 0/10 ()

maddy

Amityville Horror meets The Shining meets Mirrors. Od Oculus som čakal ďalšiu z nevýrazných ducharín, ktorých sa za posledné roky urodili stovky. Flanagan však na dnešnú dobu neštandardne stavia skôr na ťaživej atmosfére a s pribúdajúcimi minútami sprostredkováva čoraz väčší „halucinogénny trip“ akoby sa uchýlil k nezmyselným jatkám alebo lacným ľakačkám. Ako aj niekoľko ďalších užívateľov som si pri sledovaní filmu spomenul práve na The Shining. Od Kubrickovho majsterštiku má Oculus samozrejme na kilometre ďaleko, ale aj napriek tomu je potešujúce vidieť, že ešte aj v dnešnej dobe na to niekto ide aspoň kúsok odlišnou cestou oproti konkurencii. Námet okolo tajomného zrkadla je rozohraný do zápletky odohrávajúcej sa v dvoch časových rovinách (minulosť/prítomnosť), ktoré sa do seba postupne čoraz viac zlievajú, ale nikdy nestratia na prehľadnosti a ponúknu jeden konzistentný príbeh. Film zo začiatku zaujímavo buduje tajomno okolo príbehu a získava si sympatie postáv tým, že na hororový žáner sú až prekvapivo aktívne a v rámci možnosti racionálne uvažujúce. V druhej polovici, keď do popredia viac nastúpi línia s detskými protagonisti sa dokonca darí priniesť aj pár emócií. Takmer to vyzerá, že Oculus má všetko, čo by správny horor mal mať, avšak nie. Samotná dejová štruktúra, aj keď podaná pútavou formou, nie je vôbec ničím objavná, nebodaj originálna a totožných námetov tu už bolo niekoľko (napríklad aj taký dodnes zatracovaný druhý Blair Witch pracoval). Chýba akákoľvek esencia, ktorá by dej povýšila na niečo nevídané, nápadité. Samotná záverečná pointa neprekvapí už vôbec a je nanajvýš očakávaná. Veľká škoda je hlavne v tom, že Flanagan šikovnejšie nepracuje s mätením diváka a s tým, čo je realita a čo z radu „mystery“. Mohol precíznejšie rozvinúť psychológiu postáv, kde by nebolo úplne jasné, či je vyšinutá sestra, ktorá verí vo vraždiace zrkadlo alebo logicky uvažujúci brat práve prepustený zo psychiatrie. Hranie sa s divákom a jeho držanie v neistote tým, že nie je jasné, či sa udalosti skutočne stali tak ako ich popisuje jedna postava (reálna vražda) alebo išlo o detskú fantáziu (záhadné zrkadlo) zahadzuje po prvej pol hodine a ďalej sa pokračuje s kartami plne vyloženými na stôl. A aj keď stiesnená atmosféra a psychický nátlak na postavy fungujú výborne, tak ten strach mi tu celú dobu jednoducho chýbal. Flanagan v jeho predošlom nízkorozpočtovom snímku Absentia dokázal v určitých momentoch sprostredkovať príjemné zimomriavkové pocity aj na malej ploche, kde mu k tomu stačil záber do tmavého rohu miestnosti. V Oculus sa o niečo podobné ani nesnaží, atmosféru síce buduje precízne, ale strach nevyvoláva. Dokonca ani skrz hudobný doprovod, čo je dosť na škodu. Síce nevyhľadávam v každom horore neutíchajúce ľakačky (pretože na mňa aj tak nikdy nefungujú), ale v tomto má Wan s Insidious, prípadne Derrickson so Sinister stále podstatne na vrch. Vo výsledku však stále solídny hororový prírastok. Úvodná vysvetľovacia polhodinka je dostatočne navnaďujúca a divák netrpezlivo čaká čo sa bude diať ďalej, záverečná zase dostatočne napätá, ale medzitým je to tak trochu rutina, ktorá však ponúkne minimálne jednu scénu, ktorá časom určite získa status kultu (tá s jablkom a žiarovkou) a v budúcnosti sa bude napodobňovať, vykrádať a parodovať. CELKOVO: 3,5* (7/10) () (méně) (více)

Krissty

Zase jednou horor, u kterého jsem pomalu nedýchala. Je to vymyšleno a natočeno opravdu geniálně. Přítomnost i minulost jsou propletené, jak nejvíc to jde, a to tomu dodává grády. Vždycky, když je ve filmu někdo geniální, okamžitě si ho oblíbím. Takže není divu, že tady jsem si oblíbila zrcadlo. Samozřejmě jsem sourozencům přála, aby z toho baráku vypadli a už se nikdy nevrátili, ale zároveň jsem obdivovala, jak si s nimi zrcadlo (nebo tvorové v něm?) pohrává a jaké iluze jim připravuje. Ať už šlo o nakousnutou žárovku nebo falešný střep, všechno to bylo prostě perfektní. A ten závěr... Není co dodat, líp to vážně ani vymyslet nešlo. Bála jsem se jako sviňa! ()

FromHell

Oculus je pre mňa dosť sklamanie.Mal som v celku veľké očakávania,čo sa väčšinou nevypláca a teraz to nebolo bohužiaľ inak.Nemôžem tvrdiť,že je film v rámci ducharín slabý,no v žiadnom prípade to pre mňa nieje niečo výnimočné.Prvá hodina filmu je klasické a otrepané objasňovanie príbehu okolo hlavných postáv s občasnými náznakmi atmosféry,ktorá sa ale následne vytráca spolu s nudnými a zdĺhavými dialógmi.Posledná polhodina už naberá ako tak tempo a začne sa konečne aj niečo diať.Prichádzajú na rad bubuláci,ľakačky(ktoré na mňa ale moc nefungovali),klišovité rozuzlenie a koniec.Ľahko nadpriemerná ducharina. 60 % ()

-Ravee-

Mít to v rukou schopnější režisér, mohli jsme slavit příchod horroru desetiletí. Stavba a gradace příběhu je perfektní, stejně tak prolínání časových a psychologických rovin, nikdo se nesnaží paranormální jevy přespříliš analyzovat a vysvětlovat (konečně to někdo pochopil), jenom ta plytká režie to sráží do kolen.. ()

SaNcHeZ_cz

Oculus nabízí to, co není v žánru hororu v posledních letech zase tak častým jevem. Bez uchylování k lekačkám a found footage staví spíše na příjemně nepříjemné atmosféře. Což o to že je těžce neoriginální a ze skript hororu kopíruje snad úplně vše, když to pohromadě funguje jako zase dlouho nic. Pokud jsou horory vaše parketa, rozhodně dejte Oculusu šanci. Ten nepříjemný pocit vás ovšem nepřejde ani po konci závěrečných titulků... [75%] ()

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

29.01.2018

Ano, čtete dobře. Hororová klasika Stanleyho Kubricka by měla nafasovat pokračování, a to celých 38 let po premiéře. Koho za něj můžete vinit? Samotného Stephena Kinga! Autor knižní předlohy totiž v… (více)

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)