Jak vytrhnout velrybě stoličku (TV film)

• slovenský

Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 80 min

Slabší než dvojka. Dvojka je taková příjemná pohodička v létě uprostřed ničeho. Jednička by byla také skvělá, kdyby nebylo toho baletu a naštvaného Vaška. To Lubošovo dobývání srdce jak Vaška tak Anny mne nikdy nebralo... 80%(30.12.2011)

Jana Preissová coby luxusní milfka ve filmu, který je strašně poznamenaný dobou svého vzniku. Vtipu je zde pomálu, film je mnohem spíše truchlivou televizní podívanou o obnově jednoho dávného vztahu. Snímek je nejsilnější v momentech, kdy je dětská bezelstnost konfrontována se světem dospělých. Spolu se sequelem "Jak dostat tatínka do polepšovny" jde o jedinou světlou výjimku v jinak hodně pokleslé tvůrčí filmografii Marie Poledňákové. I kdyby ale nenatočila nic jiného než tyhle dva filmy s Tomášem Holým, budiž za to navěky chvalořečena. Mimochodem herecky vynikající Harapes.(25.12.2012)

Film o urputné snaze jednoho kluka mít taky tátu, je dómenou především Tomáše Holého. Ostatní herci, kteří rozhodně hrají výborně, se ocitají při výstupech Holého v jeho stínu. Velký aplaus si samozřejmě zaslouží i česká mistrině filmů pro celou rodinu Marie Poledňáková. Ta se výtečně postarala nejen o herce, ale blýskla se i výtečnou atmosférou a smyslem pro humor.(3.7.2003)

Tomáš Holý byl, je a bude ten největší dětský talent jaký kdy česká kinematografie měla. Naprostá klasika rodinných komedií, která i po třiceti neztratila nic ze svého kouzla. Pět hvězdiček.(28.9.2007)

Průměrná rodinná klasika...(9.6.2008)

• - František Němec (Luboš) môže za to, že si režisérka do filmu vybrala práve Tomáša Holého (Vašek). „Povedal, že keď mám tomu chalanovi všetko veriť, tak to musí byť jedine Tomáš". S obsadením Holého ale nesúhlasil Poledňákovej syn, ktorý režisérku inšpiroval k nakrúteniu filmu. Keď mal 8 rokov, zháňal jej oteckov. O fotke z konkurzu vyhlásil, že tam Tomáš nevyzerá ako správny chlapec, ale tučná teta. (Zdroj: casprezeny.sk) (Raccoon.city)

• - Vlastimilu Harapesovi alias Jindřichovi propůjčil svůj hlas Jiří Klem. Režisérka to zdůvodnila tím, že Harapes trpí výraznou vadou výslovnosti a postava navíc získala charismatický hlas. Stejně tomu bylo i v pokračování  (1978). (funhouse)

• - Nejkratší role v kariéře Stelly Zázvorkové. Ve filmu se objevila na 15 vteřin a řekla jenom 2 věty. (funhouse)