Jak vytrhnout velrybě stoličku (TV film)

• slovenský

Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 80 min

• StarsFan

Kouzlo tohoto snímku (a ještě jeho druhého pokračování) je mi mírně záhadou. Já vím, je to příjemné, romantické, miloučké, měkoučné, roztomiloučké... Jenže já na tyhle ťuťuňuňu filmy moc nejsem.(17.6.2006)

Nostalgie mě nutí jít na čtyři hvězdičky, nemůžu si pomoct, je to silnější než racionální já! Tomáš Holý je nenahraditelný! Úžasně působí návrat z prázdnin do rušného města, člověku vyvstanou vlastní vzpomínky. Letní díl mám raději než ten zimní. Horolezci, horolezkyně, horolezčata…(4.11.2008)

Tomáš Holý byl, je a bude ten největší dětský talent jaký kdy česká kinematografie měla. Naprostá klasika rodinných komedií, která i po třiceti neztratila nic ze svého kouzla. Pět hvězdiček.(28.9.2007)

Film ani po létech neztrácí na přitažlivosti. Tedy pokud si ho divák nepouští dvakrát do měsíce. Vypravování je přímočaré, lehce jdoucí, a milé. Vhodně vybraná hudba, i hlavní herecké postavy, v čele s Tomášem Holým.***(2.10.2010)(2.10.2010)

I druhý díl je bezkonkurenční klasa, která se hrdě skví nad drtivou většinou dnešních ubohých (ČR) komedií.(19.3.2009)

• - První scéna, která byla natočena, byla ta, ve které Vaška (Tomáš Holý) bolel zub a jeho matka (Jana Preissová) mu zavazuje šátkem hlavu. (M.B)

• - Ve scénách, kdy Tomáš Holý lyžoval, byl zastoupen dublérem. Je tak možné všimnout si, že postava je v některých záběrech větší a v dalších zase menší. Podobně Janu Preissovou dublovala na jevišti skutečná baletka. (M.B)

• - Točeno v Praze, Špindlerově Mlýně, na vlakovém nádraží Rokytnice nad Jizerou a železničním mostě u obce Dolní Dušice. (M.B)