Evergreen, který nikdy neomrzí! Tomáš Holý jako nadmíru čilý a podnikavý Vašek ve slavné a cenami ověnčené komedii o hledání tatínka. Nadmíru podnikavý školák Vašek žije sám s maminkou. Ta se ale po večerech víc než jemu věnuje své profesi – baletu. „Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!" stěžuje si Vašek. A sám se snaží sehnat mamince nějakého nového manžela a sobě náhradního tatínka. Na zimní rekreaci „narazí" na sympatického Luboše. Když se maminka nečekaně musí vrátit do Prahy na záskok do divadla a jeho dostane na starost právě náčelník Horské služby – vezme situaci do vlastních rukou! To ale Vašek ještě netuší, že se horolezec Luboš s jeho maminkou už dávno zná. Když Luboš vidí, že se na Vaška může ve všem spolehnout, začne si na prstech cosi přepočítávat... Mimořádně úspěšná rodinná komedie Marie Poledňákové stojí i poněkolikáté za zhlédnutí nejen díky zajímavé zápletce, vtipným situacím a dialogům, ale i pro skvělé herecké výkony Jany Preissové, Františka Němce. A především neodolatelného Tomáše Holého. (Česká televize)

BStone

Klenot v klenotnici českého filmu. Jedna z nejsvětlejších chvilek režisérky Marie Poledňákové. Navíc je to film televizní a tak moc dobré to je. Preissová s Němcem výborní, o talentu Tomáše Holého není pochyb. V porovnání s pozdější tvorbou Poledňákové není možné prostě dát nižší hodnocení. 90% ()

kopretinka

Tak tento film je pro mě naprosto peckovní. Mám ho moc ráda a vždy se na něj podívám. Herecké výkony mi přijdou velmi zdařilé. Krásný oddychový a odpočinkový film, který mi vykouzlí úsměv na rtech a příjemný pocit na srdci :) ()

d-nao

Čo je na tomto také kultové? Klasické? Či nezabudnuteľné? A fakt, že to beží pravidelne hlavne na vianoce.. Preceňovaná bieda. ()

Sofius

Úžasný mnohovrstevnatý film, jaké se dnes už nedělají. Jako dítě jsem film měl rád pro jeho komediální složku a víc jsem nevnímal. S odstupem času doceňuji jeho dramatickou složku a mnohem více vnímám tichou statečnost maminky Anny, která se musela poprat nejen s běžnými překážkami, ale i morálkou své doby. K tomu se snažila jak jen mohla, aby Vašek měl v rámci možností hezké dětství a zároveň sváděla svůj vnitřní boj "za trochu lásky". Jednoznačných pět hvězdiček z dětského pohledu, jednoznačných pět hvězdiček z dospělého pohledu. Být to americký film z amerických reálií, Oscara by měl jistého. ()

Monicina

Stále baví aj po toľkých rokoch. Dej, herecké prevedenie všetkých postáv a ľudský príbeh. Prečo sa dnes už netočia takéto filmy? ()

Jirkacek

Dnes již klasická česká komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku se na obrazovkách objevila již tolikrát, že by se to snad ani nedalo spočítat. Velmi překvapivě jsem tak nyní zjistil, že jsem ji viděl jednou jako dítě, podruhé ani nevím kdy a od té doby jsem už žádný zářez na velrybě nepřidal. Nic na tom nezměnil ani fakt, že jsem film koupil na DVD, protože jsem disk strčil do šuplíku a později dokonce zase prodal, aniž bych se na něj podíval potřetí. V zájmu napsání zasvěceného komentáře a objektivního hodnocení jsem musel tento nedostatek napravit a tak se jednoho rána tato rodinná komedie objevila na naší TV. S přibývajícími minutami jsem si uvědomil, že si ten film skoro nepamatuji a o to více jsem si jej mohl vychutnávat. Jenže jak čas běžel, docházelo mi, že mne první díl o malém školákovi nebavil jako ten druhý s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny. Ale vraťme se k velrybě, jejíž příběh se odehrával v Praze a také na horách ve Špindlerově Mlýně. Nejprve jsem musel přežít nudných 20 minut, kdy jsme se seznámili s malým podnikavým osmiletým školákem Vaškem v podání Tomáše Holého, který byl jednoznačně nejlepším, co jsem ve filmu viděl. Zoufale toužil mít jako ostatní děti tatínka, protože ten jeho se údajně zabil při horolezecké akci v Himalájích a tím své mamince přinášel jen samé starosti. Svobodná matka Anna v podání vynikající Jany Preissové lítala mezi domovem a prací v divadle, kde vystupovala s baletním souborem. Jejím šéfem byl ženatý Vlastimil Harapes, se kterým 4 roky chodila a doufala že se kvůli ní rozvede, jenže na druhou stranu neměl rád děti a byl to takový přísný bručoun. Teprve po 20 minutách filmu Anna se synem odjela na týden prázdnin na hory do zmíněných Krkonoš a mne potěšil pohled na parní lokomotivu uhánějí zasněženou krajinou. Akční Vašek i na horách nepřestal mamince shánět ženicha a shodou okolností narazil na toho svého skutečného jménem Luboš, kterého si střihl výborný František Němec. Luboš pracoval v horské službě a o svém synovi neměl celou dobu ani tušení. Když se tedy za dramatických okolností Vašek s Lubošem setkali, dali se jako jedna krev hned dohromady, takže netrvalo dlouho a setkala se svým bývalým milencem i Anna. Nejdříve mu ale neřekla, že má syna, nicméně přivítala, že se o něj bude pár dní starat, jelikož se musela vrátit kvůli baletu do Prahy. Luboš si s Vaškem velmi dobře rozuměl a zažili spolu spoustu veselí, dokud si Luboš nedal dvě a dvě dohromady a neuvědomil si, že Vašek je jeho syn. Po pár dnech se Anna vrátila na hory a trojice si užívala zbytek zimních prázdnin, dokud se nemusela máma se synem vrátit do Prahy kvůli škole a práci. Luboš odjel za nimi a bylo na Aničce, jestli Vaškovi vybere k sobě pravého tátu nebo solidního ale nudného šéfa z práce. Vše se rozhodlo v posledních 10 minutách a výsledek nebudu prozrazovat, i když ho určitě každý z vás ví nebo si ho umí domyslet. Jak jsem už psal na začátku, snímek mne nebavil tak, jak jeho pokračování, i když jsem z něj nebyl na druhou stranu ani výrazně zklamán. Potěšilo mne, že do něj režisérka Marie Poledňáková nemusela propašovat žádné socialistické řeči nebo agitaci. Líbila se mi i Krkonošská příroda a prázdné pražské ulice bez aut. Suma sumárum, snímek Jak vytrhnout velrybě stoličku ode mne získal tři velrybí hvězdičky ***. () (méně) (více)

JousefJousef

Tady není nutno se extra rozepisovat :-) Pro nás ze "staré školy" a z hlediska vlastního dětství i této doby, ideální film, co (mně určitě) obratem vylepší náladu a vyloudí spokojený úsměv na tváři. Romantické, milé, pozitivní!!! Zejména v dnešní době je to balzám na duši, protiklad na celosvětový trend, upřednostňovanou ponurou depresivní tvorbu, plnou negací, explicitního násilí, vulgárností atd... Tady se aspoň na pár desítek minut připomene opravdu krásná a citově rozpolcená Jana Preissová coby svobodná maminka s prozrazeným tajemstvím. Dokonale otravný a nesympatický baletní nápadník č.2, Václav Harapes. Idol tehdejších klukovských srdcí, "táta horolezec" (s podmanivě uhrančivým hlasem) alias František Němec. A naše největší dětská hvězda, střídavě mile rošťácký a někdy naopak "protivný" synáček, Tomáš Holý. Tohle se Marii Poledňákové povedlo (stejně jako pokračování z Českého ráje). A nejen jí. I Vaškovi Zahradníkovi, který složil nádhernou ústřední melodii... :-) ()

milos.bradik

Herecký koncert Tomáše Holého vedle kterého blednou i perfektní výkony Jany Preissové a Františka Němce. Asi nejlepší výtvor Marie Poledňákové, která jakoby roce 1990 zapomněla na to, jak se točí perfektní filmy a točila už jen komerční odvary podobné výtvorům režiséra Trošky. Ovšem už její dva filmy Dva lidi v ZOO a Zkrocení zlého muže, natočené před rokem 1990, také nestály za moc. ()

topol999

Oproti druhému dílu se zde hraje na dramatičtější notu, hraje vážná hudba, a hledá se táta. Druhý díl má výhodu v tom, že už je všechno dořešeno a může se jít rovnou na to. Ale i tak: velice dobrá komedie s prvky dramatu a hořkosti. 80% ()

kralMiroslav

Marie Poledňáková natočila tri najlepšie "rodinné" komédie. U mňa okupujú prvé tri miesta v rebríčku. Tomáš Holý nemá konkurenciu v celosvetovom meradle a kvôli Jane Preissovej by som vyliezol aj na Annapurnu (aspoň by som sa o to pokúsil). Scenár má dve-tri hluché miesta, no herecké obsadenie je výborné, takisto réžia, strih, kamera i hudba. Takto sa pradie zlatko. ()

Nellaron

Tému, ktorú rozoberá film Jak vytrhnout velrybě stoličku, už dnes len tak v iných súčasných filmoch nenájdeme. A pritom je zo života, je jednoduchá, zaujímavá a navyše vážna. Dnes je to všetko len o intrigách, superhrdinoch alebo drakoch. Takže práve problém školáka Vaška je príjemným útekom do reality poňatej odľahčeným komediálnym prístupom. „Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!" Ide jednoznačne o filmový klenot s výbornými hercami. ()

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková