Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

cariada 

všechny recenze uživatele

Další ze serie indiánek v čele s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Tentokrát se jedná o podepsání smlouvi o míru. Jenže jak už to bývá vždy se najdou lotři ,který s tím nesouhlasí a snaží se to zmařit tím ,že s pomocí lstivých Komančů zabijí několik osadníků a přepadnou kolonu ,k tomu zabijí několik Apačů a ty nastraží na místo činu ,aby to vypadalo ,že to mají na svědomí právě oni. Naštěstí je tu naše dvojice ,která je vždy na straně míru a tak dělá vše proto ,aby nevypukla válka a ta nakonec vypukne ,ale nemá dlouhé trvání. Tady jsou protivníci mnohem horší mají totiž vojenské uniformy. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Westernové májovky jsou příjemným závanem dětství a následujících dobrodružství. Zápletka klasicky nemůže být složitá: dobro a spravedlnost bojuje proti zlu a příkoří a i přes určité oběti musí slavně a velkolepě zvítězit. Stále dokola a zas a znovu. Hlavní postavou je pochopitelně slavný Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna). V jeho boji za spravedlnost a udržení míru mu pomáhá jeho věrný druh a pokrevní bratr Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Christiana Wolffa). A protože je to pravověrná májovka, nechybí na té správné straně ani bodrý Sam Hawkens (Ralf Wolter). Stranu lstivých zlosynů zastupuje chamtivý kapitán americké armády Bradley (Guy Madison s hlasem Rainera Brandta) se svým všehoschopným pohůnkem Dixonem (Rik Battaglia). Z dalších rolí stojí za zmínku půvabná Bílá Holubice alias Paloma (Daliah Lavi s hlasem Ruth-Marie Kubitschek), spravedlivý a čestný generál Taylor (Charles Fawcett s hlasem Hanse Nielsena) a Vinnetouův adoptivní syn Tujunga (Alain Tissier s hlasem Arne Elsholtze). A mír mezi indiány a bělošskými osadníky je, i přes odpůrce v srdci armády, na malou chvíli zachráněn. Nenáročné a příjemné odreagování, majestátní jihoslovanská krajina, sladký dotyk dětského vnímání a dobro vítězí. Aspoň, že někde vítězí ideální svět. ()

Reklama

jojinecko 

všechny recenze uživatele

3,5*/5... Mayovky mám veľmi rád a Old Shatterhand sa určite radí k tým viac podareným, hoci za klenotami ako napr. Poklad na Striebornom jazere značne zaostáva... Len ma trochu mrzelo, že z Vinnetoua, ktoré túžba po miery bola vždy neoblomná a stál si za svojim, scenárista spravil labilného a prchkého týpka na konci, keď sa rozhodol aj s Apačmi nepochopiteľne zaútočiť na "bledé tváre":))) ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Asi nejlepší část, když pominu trilogii Vinnetou a Poklad. Prostě se mi to líbilo. Trochu jsem se bál delší času, ale to nevadilo. Je je škoda, že takových filmů nebylo natočeno víc, i když, co má člověk pořád z divokého západu vymýšlet. Teda, je škoda že nebyl zfilmován Syn lovce medvědů lépe, ale o tom u jiného filmu. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Jeden z filmů, které v dětství obdivujete a milujete, aby jste se mu v dospělosti vyhýbali... Je to škoda, protože májovky mají své kouzlo, ale to filmové upadá s růstem opravdu dost rychle a výsledné 4* jsou jen slabá útěcha, kterou snad již nebudu muset snižovat. Lex Barker i Pierre Brice jsou ovšem stále skvělí. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Původně napsal scénář Daniel Mainwaring, který však neměl vůbec nic společného s knihy od Karla Maye a měl překroucené charaktery hlavních postav. Vedení Constantinu ho tak kvůli obavám z poškození předešlých Wendlandtových (i svých) mayovek zrušilo. Najat byl tedy druhý scenárista Ladislas Fodor, ale ani jeho scénář nebyl schválen. Jako třetí scenárista byl angažován Slovák Leopold Lahola, který se měl ujmout i režie. Nakonec však scénář napsal přímo na místě natáčení Robert A. Stemmle, který přepracoval zamítnutý scénář od Ladislasa Fodora. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Místa natáčení: Jugoslávie: vodopády řeky Krky u Skradinu, Popovo Polje u Trebinje, Zupci u Trebinje, Krute u Ulcinj aj. (hippyman)

Reklama

Reklama