Kosti a skalp

• Česko Kostěný tomahawk (festivalový název) (více)

Divoký západ. Městečko Bright Hope, stojící uprostřed ničeho, zatím vytrhávala z jeho ospalosti pouze loupežná přepadení. Tuto „idylu" ovšem velice rázně utnou příslušníci indiánského kmene, kteří unesou půvabnou Samanthu. Nejedná se totiž o kmen tradiční, nýbrž... kanibalský. A také notně vyhládlý. Místní muži dávají dohromady ne právě klasickou záchrannou výpravu v čele s šerifem Franklinem Huntem (Kurt Russell), která musí za každou cenu Samanthu vysvobodit dřív, než si na ní divoši začnou pochutnávat. Krutost jejich protivníků je však mnohem větší, než si kdo dokázal představit, a jejich mise je v čím dál větším ohrožení. (Magic Box)

JohnCZ

I přes jistou zdánlivou natahovanost hodně zajímavý western stojící především na postavách, interakci mezi nimi a v závěru i na hodně brutálních, ale uspokojivě tichých a nekompromisně mlaskavých mordech. Supr gradace, kdy se divák společně s postavami blíží smrtelnému nebezpečí, kterou trochu kazí mnohé nelogičnosti a zvláštní nereálně neopatrné chování v postav určitých situacích. Co se obsazení týče, to je jistota, která nezklame. ()

Seabeast

Výtečné propojení westernu a hororových prvků. Kostěný tomahawk se sice jako čistý hororový western brát nedá, ale nabídne hned několikrát svojí drsnější a děsivější tvář. Scénu s porážkou jednoho nebožáka z hlavy asi už nevyženu, protože působí docela dost přesvědčivě. Ale to i samotní kanibalové, u kterých jsem se trochu obával, že budou vyznívat komicky až neohrabaně. Jenže jsou to bestiální stvoření, které byste sami potkat ani nechtěli. Délka filmu je pravda lehce přestřelená, ale Kostěný tomahawk je holt podaný pomalejší formou, která sedí k atmosféře westernu. Žádná zrychlená doba, ale syrový Divoký západ ve kterém se nikdo s nikým nemazlí. Skvěle napsané postavy, výprava a scénář poskytují z příběhu nadprůměrný zážitek! ()

corpsy

Tak nejako sklamanie. Z očakávanej, zmutovanej žánrovky ( western, cannibal ) sa vykľubal zlepenec nudných scén. Nuda, o to tu ide. Načo to tak prepaľovať vyše dvojhodinovou minutážou? Príbeh už sám o sebe nieje nič prevratné a vyrobiť z neho akúsi krvavú tarantinovku sa ale vôbec nedarí. Toto tu nemuselo byť. Teda aspoň nie v takomto stave. ()

Hoyt

Pozdravuj mojí ženu a já pozdravím tu tvojí - asi ta nejsilnější scéna co jsem za poslední dobu viděl. Jinak velmi silné 4* za vynikající charaktery všech postav, nenudící dialogy ( i když se řeší čtení ve vaně ) a hlavně akci, která byla vždy rychlá ale taková jak bych si jí představoval ve skutečnosti. ()

curunir

,,PRETO JE ŽIVOT NA POHRANIČÍ TAKÝ ZLOŽITÝ. NIE KVÔLI INDIÁNOM ALEBO PODMIENKAM, ALE KVÔLI IDIOTOM!" __ Pre kombináciu dvoch žánrov začal byť pre mňa film divácky atraktívny už v čase nakrúcania. Bol som pripravený na temný béčkový krvák, miesto toho sa z ,,Bone Tomahawk" vykľula prakticky áčková záležitosť (?) so snahou pôsobiť čo najreálnejšie. Vystávajúcou otázkou je, či bol takto zvolený prístup najvhodnejším, pretože realizmus je miestami značne nadnesený (mrzák s barlou vykoná proti kanibalom najviac) , inokedy nelogický (Prečo sa film začína prológom z pred 11. rokov? Prečo je záchranná výprava zložená iba zo štyroch mužov, z toho je jeden mrzák a druhý - v jednej scéne doslova - ,,starec nad hrobom"?). Okrem toho si scenár neodpustil isté nemenné zaužívané stereotypy - teda, že prvou obeťou je černoch, poprípade, že najväčší frajer ,,to schytá" ako prvý. Rovnako diskutabilnou je výsledná minutáž a to, či by jej rozumné okresanie nespustilo akciu, ktorá do prvých 90. minút pozostáva iba z niekoľkých dej reálne posúvajúcich výstupov, predsa len skôr? Hľadanie unesených, ktoré zaberá prostrednú časť filmu rozvíja dejovú líniu iba minimálne a nekoná sa v nej ani žiaden hlbší psychologický rozbor postáv a ich motivácii. Dokonca ani záverečná polhodinová konfrontácia neprináša napriek neskrývanej brutalite, kvôli svojmu strnulému spracovaniu dostatočne rázne vyvrcholenie, pretože likvidácia posledných troch kanibalov môže vyvolať isté nejasné napätie, ktoré môže byť rovnako falošným ako počas celého zvyšku filmu kedy je dosahované dlhými zábermi kamery pred postavami, alebo za ich chrbtom. Na filme ma príjemne prekvapil jeho až veľmi skromný rozpočet , napriek ktorému si drží dôstojnú úroveň. Zároveň treba dodať, ak by bol vyšší, nedostatky, ktoré filmu vyčítam by boli miernejšie a možno by ukázal viacej z načrtnutých vedľajších segmentov príbehu. (1014. hodnotenie, 141. komentár k filmu) ()

DEXTER099

Tak i v roce 2015 se přeci jen dá natočit dobrý western.I když nejsem vášnivý milovník tohoto žánru,tak musím říct,že mi tento druh filmu někdy chybí,protože doba pistolníku má své kouzlo.Když k tomu připočtete většinou krásnou přírodu tak není o čem...No ,ale zpátky k tomuto snímku.Zde opravdu nejde o pozorování krajiny a rozjímání...Naopak...Šerif v podání výborného Kurta Russella se musí vypořádat s únosem jeho vězně.Háček je v tom,že ho společně s místní doktorkou unesl kanibalistický indiánský kmen...Tak Kurt veme pušku,Patricka Wilsona ,ztraceného Matthewa Foxe a vydá se na cestu za záchranou oněch dvou.Film má dobrou atmosféru a uvěřitelné herecké výkony.Co se týče těch kanibalu,tak z pohledu na ně,vám musí dojít,že ta doba nebyla jen o honu dobytka,ale byla i pěkně tvrdá...Za mě celkově 80% a čtyři hvězdy. ()

Rybizek

Těšila jsem se na pořádný horor "z divokého západu" a místo toho se tam prakticky 3/4 filmu nedělo vůbec nic. Opravdovou nudu ke konci vlastně nezachránilo ani vyvrcholení, které bylo k mému nemilému překvapení dosti prosté. Aby ho totiž zvládl člověk, který téměř celý snímek umíral v bolestech na poraněnou nohu? No nevím, asi nic pro mě. Dialogy také stály za "starou belu". Každopádně za relativně pěkně provedenou skalpaci a následné roztržení vejpůl, které ve mně vyvolalo alespoň nějakou emoci dávám 49%. ()

ledzepfan

Úžasné.. Když to viděl Tarantino určitě musel v koutě dva dny brečet závistí, že on ve své kovbojce křečovitě psal prošpekulované dialogy které ve výsledku vyzněly jalově a tady nějaká nula napsala tak svěží a funkční film, že z toho padá čelist. Zahler každou sebeobyčejnější situaci dokázal napsat a následně zrežírovat tak rafinovaně, s takovým soustředěním, lehkostí a přehledem, že jsem si -navzdory komorní atmošce a pomaloučkému tempíčku- připadal jako na kulervoucím tobogánu. Nenápadný, skromný a poctivý film, který westernový subžánr v mých očích poctil a podpořil rozhodně více než zmíněný superambiciózní Django. ()

maddy

„You say goodbye to my wife and I'll say hello to yours.“ 80% westernu / 20% hororu - na tento pomer sa musí divák pred filmom pripraviť. Preto ma trocha udivuje súčasné červené hodnotenie na CSFD, pretože som čakal, že väčšina prevažne hororových fanúšikov bude lamentovať nad nudou. Sám som totiž od Bone Tomahawk nič nečakal, trailer ma nezaujal a stopáž mi na prvý pohľad (a hlavne na môj odpor k westernovému žánru) prišla neúnosná. Našťastie nič z toho nebolo oprávnené. Zahler je totiž pán scenárista a dokazuje, že mu stačí aj jednoduchý príbeh, v ktorom dokáže priniesť zaujímavé postavy a uveriteľné dialógy. Tých deväťdesiat minút kde sa zdanlivo nič nedeje, postavy stvárnené skvelými hercami ako Kurt Russell, Patrick Wilson, Matthew Fow, David Arquette (aj keď ten mohol mať väčšiu úlohu) putujú z mestečka do divočiny a veľmi pomaly sa buduje atmosféra je skvelých! Detailne sa vykresľujú vzťahy medzi nimi, každá je postupne profilovaná a keď dôjde v záverečnej polhodine ku konfrontácii s jaskynnými ľuďmi tak divákovi na postavách skutočne záleží a nie je to iba mäso na porážku ako je v hororovej tvorbe zvykom. K tým záverečným jatkám by som síce mal pár drobných výhrad a ako horor to mohlo byť ešte o niečo intenzívnejšie, pretože možností sa núkalo podstatne viac ako to čo film nakoniec ukázal, ale tu sa evidentne nikto nesnažil o vyslovené jatka v štýle béčkového Green Inferno, ani o čistokrvný horor. Toto je totiž áčková liga a poctivý kus filmárčiny, kde režisérovi stačí pár krátkych znepokojivých záberov (tehotné kanibalky, rozrezanie človeka od rozkroku ...), aby vykreslil skutočnú hrôzu, takže vo výsledku spokojnosť. Bone Tomahawk napriek takmer nezlučiteľným žánrom skutočne funguje aj ako western, aj ako horor, akurát varujem pred očakávaním non-stop dvojhodinových jatiek. Primárne hororovému fanúšikovi bude možno Bone Tomahawk proti srsti, no vzhľadom na pomer medzi žánrami ktorý uvádzam na začiatku komentára vysloveným hororom ani byť nechcel. Skôr veľmi znepokojivým a krvavým westernom, ktorý je o tých postavách, než o jatkách. CELKOVO: 4* (8/10) ()

agentmiky

Když jsem viděl zdejší komentáře k filmu,tak jsem si ho musel pustit.Spojení westernu a kanibalství mělo jako nápad opravdu něco do sebe.Příběh se mi líbil.Nevím proč,ale docela zaujal mě.Nejlepší momenty filmu přijdou až na konci.Herecké obsazení je nadmíru slušné(hlavně Kurt Russell v roli šerifa nemá chybu).Je pravda,že se film trochu vleče,ale když si počkáte,tak se to vyplatí.Za samotný nápad bych dal plný počet,ale film jako samotný celek na plný počet nemá.I tak jedno z nejlepších překvapení tohoto roku.Hodnocení:80% ()

FromHell

Budget odhadom 1 800 000 $ ??? Tak to určite klobúk dole...Naozaj silné obsadenie na čele s Kurtom Russellom a Patrickom Wilsonom,ktorý mimochodom zreje ako víno.Sid Haig,David Arquette a Lili Simmons tiež potešili :) No treba povedať,že hororových pasáži tam teda moc nieje...Posledná pol hodina je fajn,no pri tak pretiahnutej stopáži by to chcelo aspoň teda v rámci žánru naozaj viac oživiť.Tiež nemám vôbec rad westerny,už od čias keď som ako decko natrafil na mastného Winnetoua,ale toto ma aj napriek tomuto faktu celkom bavilo...Poctivá filmárčina ktorá si určite zaslúži byť v červených číslach. ()

Ellmariachi

Asi se zařadím do zástupu lidí, který trošku nudil začátek. Jenže zpětně musím přiznat, že to celé bylo naprosto geniální. Budování světa malého městečka, několika hrdinů a události, do které se právě chystají. Střední, nejdelší pasáž cestování, mě už osobně bavila a finále, ač nepoměrně krátké vzhledem ke zbytku děje, bylo napínavé a pro mě důvěryhodné. Asi jak stárnu, tak některé záběry už bych vidět tak na plno už nemusel,ale celé to dotváří tu atmosféru bezmoci jinak vostrých chlapů. Postavy se mi osobně líbili a dávám 72 procent. ()

MikO_NR_1909

Zaujímavá téma, zopárkrát už bola neúspešne použitá v béčkových filmoch, avšak ani tu nie je dáko prevratne rozvedená. V Kurtovi Russellovi prúdi krv kovboja o tom potom. Zahler pridal do deja nad-naturálno, aby umnejšie paralyzoval diváka, ktorý sa chce báť, avšak nedokáže ma viesť vo vysokú koncentráciu počas celej stopáže. Akosi šľape na pol plynu. Hateful 8 z minulého roka je tiež svojskou divadelnou hrou s divákom, lenže je nesmierne zaujímavo štylizovaná a dá sa opakovane na ňu nahliadať iným očkom. Tu mám pocit, že tomu tak nie je. ()

JJ.Gibson

Kurt Russell skvělej! Atmosféra westernového západu, dejme tomu a ukázání její brutální stránky, no asi jo. Pořád čekáte, že Vás to nějak v táhne, ale vlastně se to nestane. Velmi kruté scény hlavně s kanibaly. Fujky! Ale nijak to snímek nepozdvihuje. Vše se tak nějak táhne a chybí tomu větší gradace. Pro mě zklamání, protože jsem se poměrně dlouho na Bone Tomahawk těšil... ()

kaylin

Takže ano, konečně jsem viděl hororový western – opravdu je to více western než horor, ale to je dobře – který je skutečně dobrý a který zatím můžu postavit na piedestal tohoto podivného subžánru, který by mohl fungovat, ale objevuje se strašně málo tvůrců, kdo jsou schopni toho fungování skutečně docílit. „Bone Tomahawk“ je výbornou ukázkou toho, že je to možné a že to jde pořádně drsně. ()

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

18.12.2019

Režisér Yorgos Lanthimos (Favoritka, Humr) oznámil svůj další projekt. Bude jím gotický horor The Hawkline Monster podle knihy Richarda Brautigana. Příběh se pak točí kolem dvou pistolníků, které si… (více)

Ridley Scott chystá drsný western

30.12.2015

Star-Lord hledá tátu

Star-Lord hledá tátu

16.12.2015

Z loňských Strážců Galaxie se vyklubal obrovský hit, který se 4. května 2017 dočká pokračování. O čem bude? To režisér James Gunn tají, docela jistě ale víme, že se na plátně objeví otec hlavního… (více)