Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

• Velká Británie The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (více)

Makabrózní příběh, jemuž dominuje výtvarná stránka inspirovaná slavnými malířskými díly, se odehraje během osmi dnů v prostředí luxusní restaurace. Georgina, manželka gangstera Alberta, si zde najde pod nenápadnou patronací majitele podniku milence, ale odhalení její nevěry rozpoutá řetěz krvavých událostí. (MarekMotor)

Milodar

Fantastické vizuální přechody mezi "kuchyní" a "restaurací", skvělá hudba, herci, estetické ztvárnění sexuality a spousta nových receptů. ()

Ezekiel1

Každý z nás vnímá svět filmu jinak. Tento bizardní kousek Petera Greenwaye mě dostal na druhý konec břehu od ostatních uživatelů a já mu svým způsobem za to vlastně děkuji. Pro mě je prioritou smysluplný příběh, dokonalá hudba, vynikající herci a "snad" i vizuální stránka. KUCHAŘ, ZLODĚJ, JEHO ŽENA A JEJÍ MILENEC splňuje takřka všechny tyto atributy až na příběh. Samozřejmě je šílený, což nemusím zdůrazňovat, protože tj. celkem jasné všem. Někdo v něm může hledat režisérovu odvahu, skrytou krásu, nechutnou přesto zamyšlení hodnou ideu. Já potom, ale pátrat vážně nechci. Poprvé v životě se mi stalo, že jsem v polovině filmu odešel z projekce. Ne kvůli znechucení, ale především kvůli tomu, že mě nechytl příběh. Nevidím nic hodnotného a dokonalého ve vulgaritě záporáka ani zvrhlých orgiích. Příběh jsem dokoukal až druhý den po tom, co jsem si ho stáhnul. Tempo nijak nepolevilo naopak mi naservírovalo zajímavý závěrečný chod ;)....velká zkušenost, ale zřejmě děkuji a s dalším shlédnutím si nechám předem zajít chuť 40% ()

Lionheart

Sakra, to ale bylo úchylné. A taky umělecké. A místy vtipné. A taky občas sprosté až (ne)chutné. Vlastně to bylo velmi zvláštní menu složené z "chutných" hvězdných ingrediencí, ale ta chuť zas až tak příjemná nebyla. Musím však uznat, že to bylo nezapomenutelné. ()

Ixbalanke

Tenhle film je tak zvláštní, že ani nevím, co o něm napsat. Je jako z jiného světa. Hudba v podobě chlapce zpívajícího altem je jediný hudební doprovod, ale dodává filmu více atmosféry, než všechny efekty. Vše se odehrává před jednoduchými kulisami, což vypovídá o kvalitě filmu (ale jsou to opravdu krásné scény a je to opravdu kvalitní film). Dobrý film nepotřebuje drahou výpravu. A ten manžel je fakt debil!! Jediný co mě štvalo bylo, že sem u toho musela chroupat blbý brambůrky:)) A velmi zvláštní byla část, kdy kuchař v podstatě vyprávěl (doslova) porno. A taky z toho plyne ponaučení, že člověk nemusí jíst lidské maso, aby byl kanibal. Ale ten horor jsem tam teda neviděla... ()

Rozjimatel

"Are we safe here?" "Does Albert read?"     Veľmi originálne (nazval by som to "výtvarno-divadelne") pojatá dráma, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Greenaway je evidentne zaťažený na výtvarne umenie - jednotlivé scény jeho filmu sú ako obrazy s výraznými farbami, krásne zladenými (veľmi pôsobivé je, keď hlavná hrdinka Georgina prechádza medzi miestnosťami s rôznou farebnosťou a podľa toho sa mení aj farba jej šiat). A s tými obrazovými výjavmi výborne ladí aj veľmi dobrá hudba Michaela Nymana. Film sa odohráva v prostredí spoločenskej smotánky, pričom pojednáva o jej dekadencii a mravnej skazenosti a ani trochu ju v tom nešetrí. V centre rozprávania sú, ako aj názov naznačuje, Georgina (skvelá Helen Mirren, na moje prekvapenie viac vyzlečená ako oblečená), jej manžel Albert, neskutočne arogantné hovädo (výborný Michael Gambon) a jej milenec Michael, čo je z môjho pohľadu taká nemastná-neslaná postava, zrejme kvôli hereckému stvárneniu (Alan Howard). Aha a je tu ešte aj kuchár (Richard Bohringer), ale jeho rolu, ani herectvo by som nejako zvlášť nevyzdvihoval. Z môjho pohľadu ide o najlepší film režiséra, ktorý ma inak veľmi neoslovuje.     "Try the cock, Albert. It's a delicacy, and you know where it's been." ()

Klay

Romantická tragédie s důrazem kladeným na vizuální stránku a s krásně bizarním vyústěním. Michael Gambon jako zloděj je ukázková svině. Vulgární, hlučný člověk, který si myslí že mu patří celý svět a s ostatními jedná hůř než se zvířaty. Prostě si ho nelze neoblíbit:-) Ostatní herci stojí trochu v jeho stínu, ale třeba takový Richard Bohringer si vás i na malém prostoru jistě získá svým charismatem a moudrostí kontrastující se zlodějem. Suma sumárum tohle není běžné drama o nevěře. Peter Greenway ho povyšuje na malý, precizně vybroušený umělecký klenot. Škoda že občas trochu ujede k inťoušské vyumělkovanosti, za to hvězda dolů, ale další výtky nemám. 80% ()

Mikino00

Dlouho jsem se bál na tento film podívat, jak mile jsem byl překvapen, jak stylově je tohle natočeno. Parádní barvy a vlastně celé sladění scén, bylo vidět, že každý záběr je promyšlený. Do toho podmanivá hudba a kvalitní herecké výkony. ()

Garch odpad!

Nepamatuji, kdy jsem odešel z kina kvůli znechucení. Jasně, autor dosáhl svého cíle. Vadí mi samoúčelný hnus. Evidentně míří do řad studentů humanitních věd, kteří v tom jistě něco objeví... To jediné může mít Greenaway společné s raným Linchem. Vše ostatní je jen kalkul nebo zvrácenost. Nemám ho rád. ()

Oralfabet

Ten obraz upečeného penisu se mi bude z hlavy asi dostávat stejně špatně jako andělský zpěv chlapce z kuchyně. 9/10 ()

Pawlisman

Nešetrně dekadentní výtvor s podmanivou hudbou. Stejně jako například Velká žranice (či Taxidermia) se zabývá jídlem a žroutstvím jako jedním z životních požitků. Zde - doveden do extrému. Scénář by se dal velice vhodně zinscenovat a převést do divadelní formy. Film, jenž není vhodný pro běžnou část populace. 8,5/10 ()

bidja

Vizuální stvárnění je maximální, dostaly mě změny kostýmů při přechodu do různých interiérů. ()

bolan

Divnofilmy Petera Greenwaye mě nikdy zcela nedostaly. Tento asi jeho nejlepší kousek do jeho bizar světa absolutně zapadá. Vzhledem k nesmyslně přepálené stopáži nudí jako každý jeho film, ale tento je místy je tak legrační, že mistrně sprosté dialogy z něj dělají nezapomenutelný zážitek. ()

LuccinyFilmy

Nechutné, živočišné, oslizlé - jako speciality v gurmánské restauraci. Gambonův zlosyn správně odporný, Helen Mirren jako jeho ušlapovaná manželka taky vynikající, její pomsta křupavě triumfální. Líbilo se mi tempo filmu založené na opakování scén, hudby a barev. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon