Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

Pollini

Nesmírně poutavý příběh s nesmírně předvídatelným rozřešením a ještě pitomějším koncem. Nicol Kidman asi neměla co dělat. ()

Kosir

Něco na úrovni 75 %, neoslní, ale udrží pozornost, grduje. Děsím se jen představy, že by se neobjevila ta žehlička v hotelové skříni, to bychom byli bez hepyjundy a Adam bez mámy. ()

viax

Částečně napínavé, trošku předvídatelné, dobře herecky zpracované. Jak já nesnáším manipulaci! Být na jejím místě, vyletím z kůže první ráno. I když s tou amnézií bych asi nevěděla, že manipulace je čisté zlo. Tak jo, dobrý to bylo, jen konec trochu divný. ()

Amy Rich Roll

Nečekala bych, že v takové s odpuštěním prvoplánové sračce o jednom psychopatovi, bude hrát Colin Firth. U Nicole Kidman jsem zvyklá, že si občas zahraje v nějakém béčku. Ale to, co vzniklo na docela dobrém nápadě a docela dobré atmosféře, skončilo na klišoidním scénáři a naprosto očekávané pointě. Jako psycholožku mě i nadzvedávala ze židle naprosto stupidní nerealistická amnézie hlavní hrdinky. By mě zajímalo, s kým se scénáristé tohoto drahého "spektáklu" radili, protože odborníci z oblasti medicíny nebo psychologie by takový blud nemohli nikdy vymyslet, ani kdyby povolili uzdu své bláznivé fantazii. Zklamání na entou, podprůměr, který nezachrání ani dobrý výkon Colina. ()

ondaboss odpad!

Neskutečná hovadina. S knížkou to, krom názvu, nemá nic společného. Už jen ten nápad s videoblogem na foťáku je naprosto nereálná záležitost. Holka, natož taková, která si nepamatuje posledních 20 let, to s technikou nezvládne nikdy. Naprosto hluché herecké výkony. Nikol jsem to jednoznačně nevěřil. Můj první odpad na ČSFD - jednou to přijít muselo ()

pornohavo

Výborný thriller s Nicole Kidman v hlavnej úlohe. Aj keď táto téma je trochu otrepaná, film ma držal v napätí po celý čas. ()

Jirkacek

Na začátku snímku Dřív než půjdu spát byly krásné oči a na konci pocit z dobře investovaného času. Zatímco oči patřily hlavní hrdince Christine v podání Nicole Kidman, dobré pocity z kvalitního filmu zase mé maličkosti. I přes slabší hodnocení zde na ČSFD jsem byl celý film napjatý jak to vlastně skončí, zvláště když se děj zamotával s přibývajícími postavami. Nové osoby se objevovaly v okolí Christine jako stíny minulosti a ona nevěděla kdo to je. Sympatická blondýnka totiž utrpěla ztrátu paměti po brutálním napadení neznámým útočníkem o několik let dříve a od té doby pro ni každý den začínal vždy stejně. Po probuzení se tak ocitla v bytě s mužem jménem Ben, jehož si zahrál Colin Firth a tvrdil jí, že je její oddaný manžel. Pokaždé když Ben odjel do práce, zazvonil telefon a na druhé Mark Strong hrající Christinina zdánlivě starostlivého psychiatra a vyzval ji, aby si prohlédla vlastní nahrávky na fotoaparátu. Na něm si vyslechla svoje prožitky z předchozího dne, aby alespoň částečně pochopila svoji situaci. Postupně se však situace začala komplikovat, když se objevila její kamarádka a řekla jí, že Ben není její manžel, ale cizí člověk. Začalo tak zoufalé pátrání po vlastní minulosti, která se přibližovala čím dám více s tím, jak se Christine začaly vracet vzpomínky. Byla to zajímavá podívaná od začátku do konce, plná tajemství, záhad a bohužel nijak překvapivých odhalení. To bylo asi jediné, co filmu chybělo, nějaký zvrat a nečekané překvapení, nicméně celkově jsem byl nadšen a snímek si zařadil do zlaté truhlice mysteriózních počinů. Suma sumárum ode mne film Dříve než půjdu spát získává čtyři dřívější hvězdy ****. ()

walsidal

Film je postaven na Nicole Kidman představující ženu s atypickou formou amnézie, která každou noc ztrácí paměť a musí každý den ráno znovu a znovu poznávat sebe i své okolí. Neví, komu a čemu má věřit, protože nemůže věřit ani sama sobě. Skvěle jí sekunduje Colin Firth, který nechává diváka po celý film v napětí, zda on je ten „dobrý“ nebo „zlý“. Jenže Tenhle námět není nový; podobný problém řešila za pomoci Adama Sandlera i Drew Barrymore ve filmu „50x a stále poprvé”. Ovšem „Dřív než půjdu spát“ je vážnější, napínavější a věrohodnější… ()

Milsa

Podobný námet ako 40x a stále po prvýkrát, ale je to iný film, takže sa nedá ani dať medzi podobné. Je zaujímavé koľko rôznych filmov sa dá spracovať na podobný námet. O tomto filme by som ale povedal, že je dosť podobný thrillerom, kde sa zisťuje ako je to skutočne s minulosťou, takže mi neprišiel ako nejaký výnimočný. ()

Siuuu

Celkom zaujímavý námet, zo začiatku také nič moc, záver OK, ale sorry - Colinovi úlohy záporákov nesedia. 6/10. ()

jmennno

Námět filmu je velice zajímavý, ale boužel to je tak vše. Nicol je mi zde velice nesympatická, Colin je super. Ale ten je zkrátka vždy skvělý. Ať hraje v čem koliv. Psychologická dramata mám moc ráda, ale tohle je nuda. Začátek filmu upoutá, ale pak se to už jenom vleče. Přijde mi to jako veliká škoda. ()

SLPHR

Psychologické drama, které je z počátku velmi zmatečný, ale postupně dává čím dal více smysl, až vyústí do zajímavého konce. Colin Firth se vymyká svým obvyklým rolím, ale jeho herecký výkon se mi líbí. A pozadu nezůstává ani Nicole Kidman. Film stojí na výkonu těchto dvou herců a myslím si, že ani jeden nezklamal. ()

peproch

Film jsem primárně chtěla vidět kvůli Nicole K., která výborně umí zobrazit a zosobnit zmatenost, překvapení, nechápání, rostoucí odhodlání i urputnou bojovnost. Film je přímo galerií emocí z nemocí. Je přesně akorát dlouhý ve stopáži, dramaticky překvapivě u happyendově vystavěný, morálně poučný i kriminálně varovný. V podstatě říká, že cena za hřích může být dost vysoká, už a tomto světě se platí ztrátou mnoha krásných let a zážitků s blízkými a milujícími a že sex někdy zaslepí do amnezie. Psychogenní amnezie je možná naučená zbabělost si vinu přiznat. A nakonec nejsem nadšená jen kvůli Nicole K. ()

leafroller

Velmi originální thriller z psychologického pohledu první osoby - hlavní hrdinky. To, že je divák omezen právě tímto pohledem, dává filmu jistý rozměr napětí i možnost kombinovat. Řešení se sice nabízí hned od začátku, ale i tak je pointa vskutku překvapivá. Já jsem byl spokojen. ()