Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

rigby

Námět není nijak originální, vývoj děje jsem očekával. Celé je to natočeno velmi komorně a to je zřejmě na škodu. Možná by tomu neškodila jistá rozmáchlost. Navíc výběr herců, i když zvučných jmen, je dle mého pro tento film nevhodný, možná i na škodu. Rozhodně jsem hlavní hrdince nefandil, spíše mi byla nesympatická. Atmosféra filmu je jinak silně skličující, ale chybí tomu napětí a moment překvapení, více hloubky a prokreslenosti postav a motivů jejich jednání. ()

Saxos

V průběhu sledování lítají hvězdy nahoru a zase z5 dolů. Nakonec zůstane průměrný psychodrama, které nenadchne, ale ani neurazí. Nicole v roli Christne se moc nenasmála. Zato byla bita, jak žito. Zajímavé - tak na nás hned na začátku Nicole vystrčila zadek. Jestli to ale nebyla nějaká dublerka za pár doláčů, aby se ušetřilo na rozpočtu. Chyby - Christine netrpí jen amnézií, ale asi i náměsíčností. Večer v posteli usne dál od lampy na stolku, ale ráno se probudí blíž k lampě. ()

hony23

Celkem zajímavý nápad, ale určitě se z toho dalo vytřískat víc. Přestože měl film jen 92 minut, bylo tam mnoho hluchých míst, které se mi Nicole Kidman snažila zpříjemnit neustálým lkaním a výrazem ve tváři typu "svatá dala, ale neví komu", za což jí pěkně děkuju! ()

moriero

Nefalšovaný mix 50 x a stále poprvé a knihy Jane utíká. Vcelku napínavá - ač předvídatelná - dějová linka se utápí v šedi dvou až tří hvězdiček. Finále bylo už však správně mrazivé, takže z filmu udělalo plnokrevnou trojhvězdičkovou záležitost. SPOILER jak kráva: od teď už budu Colina Firtha v každém filmu podezírat, že ve svém sklepě vězní nevinné holčičky, ke kterým promlouvá zvráceně sladkým hlasem skrze protiplynovou ústní roušku. ()

VERA

Námět není špatný a kniha musí být zajisté velmi čtivá. Film se ze začátku taky nevyvíjí úplně nejhůř, od pomalejšího a klidného rozjezdu, kdy se ve vás buduje dojem bezbranné manželky a obětavého manžela. Potom nastoupí zápletka, začne se rodit slušné psychologické drama, které má slabší místa, ale který film dneska ne? Jen škoda že u téhle "lidské" psychiky film nezůstane. Všechno se najednou děje hrozně rychle, tedy alespoň v porovnání s první půlkou filmu. Ve finále už je všechny překombinované a na mě až moc hollywoodské. Nicméně herecké výkony jsou slušné, Nicole Kidman tyhle typy zvládá a upřímně jsou pro ni herecky asi nejideálnější. Alespoň v poslední době určitě. Colin Firth je tak na 50 - 60 procentech toho, co opravdu před kamerou umí a Mark Strong má málo prostoru pro hraní. Film není špatný, naopak je dobrý, ale ne výborný. Což je škoda, protože s tímto hereckým obsazením a předlohou se dalo rozhodně pracovat lépe. ()

Mr. Movie

Jestli jsem doufal, že konec to aspoň trochu vylepší, tak jen potvrdil kravinu. Tak slabý scénář se nehodí ani na béčkový filmy. ()

kaukola78

Tak u mně je to na poctivý čtyři hvězdy.Velice dobrý námět na film který upoutá od začátku až do úplného konce.Díky zápletce je atmosféra filmu velice paranoidní. ()

Astonko

Beriem, že je to natočené tým stokrát-videným štýlom bez nejakých akčnejších zaujímavejších scén ale napriek tomu ma to celý čas bavilo, asi najmä vďaka tej krátkej stopáži a skvelej Nicole 7/10 ()

PTuranyi

Toto vyzerá lepšie ako "50x a stále po prvý raz". Thriller o žene, ktorá si nepamätá včerajšok a nemôže pritom veriť ani vlastnému manželovi. Nicole Kidman hrá túto úlohu veľmi dobre. Hľadá pravdu o tom čo sa skutočne stalo v neustálom strachu o svoj život. Samozrejme nakoniec sa ukáže, že veci sú inak ako sa zdajú. Žiaľ príbeh má neuveriteľné diery a stále som sa musel pýtať prečo. ()

petra8619

Velice zajímavý film. Od začátku trošičku nuda, ale pak se to rozjelo. Byla jsem napjatá. Něvěděla jsem komu věřit a kdo lže. Pak se to pomalinku rozjíždělo a zapadalo. Krásný šťastný konec. Moc dobrý výkon Nicole. ()

Milito999

Osobně se mi film líbil. Děj je napínavý, konec překvapivý. Nutno však poznamenat, že bez obou hlavních herců- Colina Firtha i Nicole Kidman by film nestál za nic. ()

Snakefinger

Borec na konec? Ne totální trapárna na konec ve stylu ubrečeného halywůdu. Začalo to fakticky velmi dobře bohužel se to neuvěřitelně rozplizlo do hnusného lepkavého žlutého slizu. Nicol určitě předvedla super herecký výkon, ale jinak totálně průhledné, levné, laciné. Čím dále se to nořilo do nudy nejdříve šedé pak hnusně černé a totálně nepropustné. ()

snupko13

Napätie funguje takmer po celý čas, až paradoxne sa v závere úplne stratí. Záporov by sa našlo viacero, biele miesta v scénari, v kuse šepkajúca Kidman, akože prečo?a trapná záverečná scéna v nemocnici. Odhliadnúc od toho respektíve, ak to na konci nerozoberáte, tak fajn thriller, vhodný aj do televíznych obrazoviek. ()

revere

Na Hromnice o Bena více ... do poloviny to ušlo, konec se nepovedl a závěrečná scéna to spláchla do kanálu. ()