Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

BretaKiller

Kidman a Firth hráli dobře, jenže mi to připomínalo trochu 50x a stále poprvé. Pro mě nemastné neslané, sám se divím, že jsem nakonec doukoukal.... ()

Chloe..

Zajímavý nápad, herecké obsazení víc než uspokojivé a i tak tam prostě NĚCO chybí. Myslím, že například Španělé by z příběhu dostali mnohem víc... Takhle je to jen další těžko uvěřitelné drama, které po chvíli vyšumí. ()

NeverEver

Solidni. Tak nejak bych to celkove shrnula. Dokonce bych rekla ze prvnich 80% filmu bylo fakt dobrych, ale hrozne me zklamal konec. WTF 4roky se o ni nikdo nezajimal??? A pak si budou hrat vsichni na stastnou rodinku??? Nejdriv si pamatuje jen jeden den a pak si zacne "zazracne" vzpominat?!?! Kdyz uz nekdo vymysli takovouhle zapletku mel by ji domyslet poradne! Navic jsem uz trosku prejedena te herecke dvojice Nicole+Colin. Dokonce bych rekla ze mi Nicole byla v teto roli az nesympaticka?! Napad originalni, zpracovani fadni. 3***, protoze si to udrzelo moji pozornost az do konce.(ale film si uz nikdy znovu nepustim) ()

Andy.222

Ano, většina "zvratů" a "zápletek" už není úplně originální, ale v dnešní době je téměř nemožné vidět něco, co už jsme jinde neviděli. Navíc každý příběh se musí řídit určitou strukturou tzn. "vrah" se musí objevit dostatečně brzy, protože kdyby se objevil až v závěru: "Vzpoměla jsem si, je to (do té doby neukázaný) tenhle!" tak se to divákům nebude líbit, protože to celou dobu chtějí odhadovat a takhle by šanci neměli. Takže už na začátku filmu jsem se otočil k přítelkyni a zeptal se jí: "Sázíš na manžela nebo na psychiatra?" Tolik k předvídatelnosti. Můj dojem byl docela kladný, chvílemi jsem byl i překvapený a můj celkový dojem je na lepší 3* ()

AmunRa

Jak mohli někomu jako Rowan Joffe svěřit kvalitní námět a skvělé herce, aby z výborných ingrediencí ukuchtil mizerný thriller bez napětí a navíc se sladkými scénami z červené knihovny? Ten člověk by už neměl režírovat ani vánoční besídku zvláštní školy! ()

DK197

Tak vám nevím. Četla jsem knížku a mám dojem, že tenhle film z ní jen něco vyzobal a ledabyle poslepoval k sobě, aby to drželo. Škoda. Nelíbí se mi pozmění vztahů a celkově filmu samotného. Kniha je trochu o něčem jiném. Ačkoli herecké obsazení fajn. :-) ()

pindruche

První půlku filmu jsem byla napnutá kdo je klaďas a kdo záporák. Colin mi byl nepříjemnej od začátku. Přišel mi až nechutnej. Čekala jsem víc zápletek a komplotů. Ta kamarádka k tomu úplně vybízela. Konec rychlý ,bez překvapení a pořádného vysvětlení kde byl její muž, syn a proč se o ní léta nezajímali. ()

Lenny76

Celkem se mi to líbilo, žádná nuda, celý film jsem byla napnutá jak struna, vydařený thriller, výborná Nicol, a že tam bylo pár nelogických věcí, to mi nevadí ()

DrifterSoul

Vyloženě "béčková" záležitost, sice docela napínavá (místy), avšak naservírovaná zcela jako ploché cliché. Ani krásná Nicole, ať se snaží sebe víc, a dokonce i v jedné chvilce "in natura" film nemůže zachránit. ()

tereskaa

Skvělý film se spoustou zvratů a nečekaných odhalení. Napínavé momenty a celá situace ve které se nacházela hlavní hrdinka vytvořily skvělou atmosféru, ve které si nemůžete být jistí vůbec ničím. Colin Firth úžasně ztvárnil roli psychopata, vlastně zahrál roli v roli... Dobrý konec byl v tomto případě ta nejlepší volba. ()

Awer

Idea cool. Závěr levný, ale tragédie by diváka (mě tedy) dost bolela. Ledabyle prokreslené, místy skečovité postavy přiznané limity ambic včetně stopáže unesou. Závěr už vysloveně přehnaný, dítě dost nedevítiletý, napůl nostalgická osmnáctka. Ale celkově je to těch 10 %, co IMO fakt stálo za natočení a na který divák (já tedy) fakt čučí, chytlavé a až v samém závěru jsem si vytvořil kritický odstup ()

elEStet

Nepamata si, nepamata ale do Greenwich na lavicku trafi :D Keby sa tak vytratila z domu a co mohla, alebo hladala rodinu, tak to cele krachne..........Pochybny scenar...... asi aj pochybna kniha. Skoda ze sa Nicole musi uz zaoberat takymito nedotiahnutymi filmami. Ale na 2 ** to ma....... ()

Zix.

Film s ne tolik častým tématem a za mě hodně povedenej. Od začátku do konce nechybí napětí, díky dalším a dalším náznakům, že vše není tak jak vypadá. Celou dobu mě bavilo zkoumat Christiinu minulost. ()

Traktorista

Jak se zdá tak na filmu tu byl každej druhej super scénarista a režisér s deseti oscary. Neříkám, že je to bůchvíjaká podívaná, ale film je to rozhodně nadprůměrný. Kecy místních lemplů, že po deseti minutách věděli o co jde, jsou jen machopitomosti. Zápletka je velice zajímavá a rozluštění je tedy dle mého dost překvapující. Největší slabinou filmu je posledních asi deset minut, který jej shazují na slabší nadprůměr. ()

Sadi

Trailer se tváří schopně. Film samotný je ale podprůměrný a nic nového nepřináší. Zajímavá je role Colina Firtha, kterého snad jako poprvé vidíme hrát záporáka. Třískáním hlavy o stěnu si mě tady ale nezískal a vlastně jediný, kdo film trochu pozvedl, byl Mark Strong. Film je označen za mysteriózní thriller, ale finální scéna je jak vystřižená z typického béčkového dramatu. Za film snad patnáctkrát uslyšíme, jak kdo koho strašně miluje, že se scény potom stávají spíše úsměvné až směšné, než jaké by doopravdy měly být. Po cestě z kina, kdy jsem sama sobě nadávala, že jsem za to vyhodila peníze, jsem přemýšlela o dvou věcech, které mi tak nějak víc utkvěly než ostatní a nepřišly mi dobře vyřešené — když psychiatr řekne Christine, že zavolá své renomované kolegyni, která její případ převezme za něj, protože jejich vztah se začíná stávat neprofesionální apod., proč to neudělal a stále k němu potom docházela? Proč o tom teda mluvil? Proč prostě neřekl, že jí musí najít někoho jiného, protože takhle dál se svým klientem pokračovat v léčbě nemůže? Rozhodně by bylo lepší zmínit to neurčitě, než jí to přednést jako hotovou věc, pokud neplánoval, že to tak udělá. Zadruhé — to jméno. Mike. Proč to řešit takhle okatě? Mike může být jak celé jméno, tak zkrácenina jména Michael. Christine nebyla prezentovaná jako povrchní charakter, tudíž by si mohla domyslet, že přestože na doktorově vizitce/visačce stojí jméno "Michael", mohl si jméno změnit na pouhé "Mike". Alespoň já bych to jako divák ocenila. Snímek trvá hodinu a půl a bohatě to stačí. Pokud člověk nestojí o nic hlubokomyslného, a přesto má chuť na něco jiného než komedii, je to nejspíš ideální volba. Já ale byla zklamaná, výborné obsazení a skvělé téma společně s ucházejícím trailerem vypadá jako trefa do černého. Ale příběh není promyšlený. A když není dobrý scénář, nemůže být dobrý ani samotný film. Škoda. ()

RoryWhite

Upřímně... jsem byla mile překvapena... neměla jsem ponětí o čem film je, když jsem si kupovala lístek v kině. Není to trhák, ale fain napínavý odlehčovák... Myslím, že si svého diváka najde, ale určitě se to nezapíše do podvědomí většiny lidí... ()