Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

panthera

Po hodně dlouhé době jsem se rozhodla pustit drahý chlup a zajít si do kina. Mea culpa aneb nedávej peníze za něco, o čem nevíš, v co se to nakonec vyvrbí. Zlatá novela. Trailer i Firth mi zabrnkali na správnou strunu a já jsa natěšena jsem se drkocala až do CC v Olympii, jen abych si to vychutnala na plátně. Nadšení a očekávání byly na vrcholu i při vstupu do takřka prázdného sálu, super, což se ovšem o filmu jako takovém zrovna říct nedá. Po nějakých patnácti minutách už moji pozornost tahala spíše spousta jiných věcí kolem mě, chichotající se náctiletá banda, co se přišla do horního rožku věnovat průzkumu fyzična mladého těla a postarší, nejspíše manželský pár o řadu níž, kde pán trpěl neustálou postřebou vysypávání písku, možná chodil na panáky, jen aby to s paní vydržel a nevzal kramle před koncem. Nebýt tam s kamarádkou, se kterou se mimo doslech ostatních spolutrpících daly rozebírat nelogičnosti hned v zárodku, asi bych měla zkažený den. Na filozofování o hereckých výkonech nejsem, Kidmanové se její problém dal v pohodě uvěřit, pohled na "pravou tvář" násilnického milence Firtha mi připomněl tak akorát jeho Trauma (2004) a tak by mi ku spokojenosti byla potřeba nejen kratší stopáž, ale i lepší zpracování knižní předlohy aneb ze sálu jsem odcházela s příliš velkým množstvím otázek ohledně zdravé selské logiky, které tvůrci bohapustě zadupali někam mimo dosah. Nuda, ta třetí hvězdička je dost ošuntělá a podřená a to je jen za Firtha fláknutého žehličkou. ()

Alpha69

Nikde v popisku nebylo psáno, že bych se měla leknout! A lekla, a jak. Každopádně je to dost psycho a stojí to za shlédnutí i přes nedostatky a nedomyšlenosti v příběhu... ()

andydufrsn

Asi by tomuhle filmu slušela trošku hutnější atmosféra a rozhodně by mu slušel Nehappyend! A taky pointa se dala odhalit poměrně brzo! Ale jinak musím říct, že milé překvapení neboť jsem na film šel s despektem!Tradičně skvělej Firth a nečekaně skvělá ba se nestydím říct výtečná Kidman!! ()

malenka

Tři hvězdičky a to jen za herecké obsazení. Škoda, čekala jsem víc. Přitom Nicole Kidman je pro role v mysteriozním trilleru nebo ve filmu s prvky hororu jako stvořená, zatímco Colin Firth je sice velmi dobrý herec, ale tenhle žánr mu zrovna nesvědčí. Filmů s obdobnou tématikou je docela hodně, takže ani námět nebyl úplně originální, takže za mě průměr. ()

ondy1985

Myslienka dobra (aj ked nie uplne originalna - Memento, 50x a stale po prvy raz), ale spracovanie uz menej. V polovici filmu som zaspal a aj na druhy pokus som mal co robit aby som udrzal pozornost. Dej je nezazivny a taha sa ako sopel z nosa a dostane spad az na konci filmu, ked uz divak len caka na zaverecne titulky, takze ho to ani nezaujima. Napriek tomu solidne 3 hviezdy. Keby Kidmanovana ukazala okrem zadku aj kozy, bola by aj stvrta... ()

in flames

Výborný žáner v takmer dokonalom podaní. Presne môj šálok kávy. Nika skvelá, scénar dostatočne zamotaný. Herecky obstojné, hudba krásna a pekne to odsýpa. Som veľmi potešený, že aj také veci sa ešte točia. Mierne sklamanie je jediné sentimentálny záver, ale predsa len logický. Ťažko predstaviteľná diagnoza a ešte menej predstaviteľný život. ()

Lubikem

Nicole asi zabudla hrať alebo to bol len zle napísaný scenár? Takéto "jednoduche" thrilleri sa natáčali v 90 tych rokoch. Nápad zo stratou pamäte sa mohol využiť aj lepšie. Film na ktorý veľmi rýchlo zabudnem, tak ako Nicole na svoj celý predošlý deň. ()

jarkametelka

Mám rád mysteriozní filmy a je po nich hlad,tak tento film me celkem uspokojil...Doporučil bych ho spíš ženám,nebot je to spíš rodinná záležitost,v čele se známým tandemem Kidman-Firth,kteří snímek úspešně táhnou až do konce...Je to taková přijemně mysteriozní zaležitost s občas dojemnými výlevy citů ve které mě až zamrazilo.Mrazení vyvolalo zjištění,jak je na tom vůbec Colin Firth.Nechci samozřejmě prozradit více...Ten,kdo má rád tento herecký tandem a pocity,že se ve snímku děje něco divného,tak bude uspokojen... ()

lineker

Takže Firth a Kidman v krátké době podruhé. Tentokrát v thrilleru, kde si Colin na manžela pouze hraje. Velká očekávání jsem neměl a zřejmě i tím jsem nepocítil na konce žádné větší zklamání. Naopak. Poměrně slušně jsem se bavil. Pravda zápletka nijak překvapivá není, a k čemu to vše spěje se dá vytušit zhruba po dvaceti minutách, ale jde o poměrně slušně odvedené řemeslo s přesvědčivými hereckými výkony obou hlavních postav. Na poli mysteriózních thrillerů jsem už viděl daleko větší průsery, takže pro mne za 75%. ()

jakobo46

Po přečtení knihy, ze které jsem byl opravdu nadšený a v době jejího čtení, jsem odmítával i pozvání na pivo do hospody s kamarády a utíkal domů, abych se konečně dozvěděl, kdo vlastně Christi způsobil to, že se každé ráno probudí jako nepopsaný list a bez svého videodeníku je zmatená jako lesní včela na mýtině. Musím říct, že filmové zpracování, mě opravdu zklamalo. Jediné co bych ve filmu vyzdvihl, je herecký výkon Nicol, ale jinak palec dolů. ()

Edwin44

Pane jo to byla ale srajda. Ten příběh má hned několik nelogických zvratů, které by bez spoilerů nešli napsat. Takže jen lehce...proboha proč ten doktor ji nechal žít celou dobu s cizím člověkem....proč sakra ta její kamarádka o tom taky nevěděla...atd...prostě jen dafuq. Další problém je, že hlavní hrdinka mi byla naprosto ukradená. Bylo mi dost jedno jestli si vzpomene nebo ne a nebo jestli nakonec umře nebo ne, prostě mě to nějak nezajímalo a to je dost zásadní problém. Vlastně ani nevim proč dávám jednu hvězdu, asi proto že odpad si zaslouží mnohem horší filmy. ()

limalama

Vlažný začátek zachrání naprosto strhující závěr. Parádní zpracování hry s amnesií. Hlavní postavy sedí jako ulité. 80% ()

OrelCop

Trošku mi to připomíná film 50x a stále poprvé. To byla alespoň výborná komedie se skvělými herci. Tohle je spatlanina sraček s výkony na nule. Za mě 15%. ()

megadony

Myslím, že jde o průměrný thriller, určitě zajímavá zápletka i zajímavě rozuzlení...ale je to takový pomalý...při třetím probuzení s prázdnou pamětí jsem se začala malinko nudit. A ten konec, méně patosu by neuškodilo. Abych jen nekritizovala, herecké výkony super- Nicole já osobně moc nemusím, ale zahrála to fakt dobře, Mark Strong super a Colin Firth- ta proměna z milujícího manžela v někoho, kdo pro ránu flaškou nejde daleko- to se mi líbilo. ()