Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

jasanka

Film se rozjel až ve druhé polovině, za tu bych dala hvězdiček klidně víc - zvraty, napětí - ale první část bohužel tak slabá, že opravdu nemůžu. Celkově fajn průměrný thriller. ()

drozdy1

60% filmu nudí. 10% totálně v tomto filmu k ničemu. Ostatních 30% už se dá,ale to je na tento film opravdu málo bohužel. PS: trailer byl lepší než samotný film. Hodnocení 42%. ()

allebra

Poněkud pomalejší spád mi vzhledem k délce filmu nevadil. Celkově jsem byla spokojená - vhodná hudba, zajímavá kamera, příjemné herecké výkony Colina Firtha a Marka Stronga a hlavně skvělý výkon Nicole Kidman, 75% a 4*. ()

Bozvav

Tak nevím, V hodnocení jsem tentokrát dost váhala. Velmi dobrým se ukázal nápad s postavením diváka na úroveň Christine. Tedy vtáhnout je do děje s postavami, u kterých hlavní hrdinka neví, zda jim má věřit, nebo ne a divák je v tom s ní. Tvůrci si pohrávají s Christine i divákem jako kočka s myší, člověk nikdy neví, co je pravda a co lež. S přibývajícími indiciemi se jim stále mění pohled na postavy a skutečnost, což mě dost bavilo. Ve snímku rozhodně nechybělo napětí, drama, hloubka. Jen ta hloubka mohla být hlubší, postavy i děj se měly více vyvíjet, a také logika dost pokulhávala. Přiznám se, že pro mě zůstával Ben Benem až do odhalení (holt detektiv ze mě nebude), ale i tak si s tím mohli tvůrci více pohrát. Každopádně herecké výkony byly luxusní. Za mě 75%. ()

owwidius

U mna rozhodne nadpriemer. Mrte mam rad tuto temu amnezie, remember Sammy Jankis! ;) Zit s niecim takymto (a s niekym takymto) musi byt masaker. Anyway, atmoska filmu je od zaciatku velkym tahakom. Potom stred filmu klame telom kade tade, az som cakal co teda z toho na konci vznikne. Ale teda musim povedat, ze zaver uplne vpohode. Mozno to je aj vdaka tomu, ze som cakal slabotu podla miestnych hodnoteni, ale v kazdom pripade, u mna spokojnost a odporucam sa nenechat odradit. [#57/2014] ()

fixaman

Celé to bylo příjemně atmosférické, celkem originální, dobře zahrané... A pak to zabil ten přepálený happy-end vršící klišé na klišé. ()

Hapretor

Až na konci konečně vyšlo najevo, jak je tento thriller originální, nevídaný, nepředvídatelný a jedinečný. Mě osobně nejvíce překvapil fakt, že by rodina, kvůli neustálým výpadkům paměti, opustila milovanou matku, nechali ji napospas psychopatovi, který si ji držel evidentně jen na "podržení", a když konečně se rodina dozvěděla, že jde do tuhého a skoro ji umlátil k smrti, tak se s ní setkají a ona si rázem vzpomene. Blbost (lidská?) nezná mezí. A to i ve filmu. To u ní jako nemohli zůstat a snažit se jí pomoct vzpomenout? Ať už to bylo těžké jakkoli, přece se na ní nevykašlu, aby to pak mělo takové nedozírné následky. Film překvapující pointou, ne však provedením, nebo hereckými výkony, které jsem očekával nadprůměrné - vzhledem k obsazení. ()

burton

Divný film, protkaný podivuhodně nelogickými událostmi a podezřelými nedokonalostmi, viním scénář. Podle některých komentů zde je zřejmé, že to někteří věrní filmoví diváci vůbec nepochopili, není se co divit. Ani já si nejsem jistá, že jsem to zcela pobrala. Amnézie je zapeklitá věc. Nikol mám ráda, je dobrá. Colina nesnášim a opět mě nezklamal. Ba co víc, dokonce mě potěšil, byl hnusný jako vždy až do konce. ()

aslavey

Námět není špatnej. Ale 4x víc se mi líbilo 50x a stále poprvé. Kidmanka je plochá jak hrudníkem, tak výrazem, jediný, kdo potěšil a malinko překvapil po všech těch koktavých dobrácích je Firth. Ale jen těma pár fackama. Jinak tuctovka jen málo zajímavá. ()

Ben Nevis

Když už se rozhodli hodit knížku S. J. Watsona na plátno se vším všudy, nemuseli postavy kvůli Nicole Kidman omlazovat, protože tam na těch 50 let vypadá. Je to důstojná adaptace se zkušenými herci, ale chybí tomu šťáva, emoce. Nicole bere své prokletí příliš vyrovnaně, nedělá jí problém spát "cizím" chlapem... Samozřejmě by ji mohl znásilnit, když se spoléhá na to, že si to nebude pamatovat, ale z deníku pochopíme, že je to milující, tolerantní a chápavý manžel. Knížka mi přišla místy zdlouhavá, a tak shrnutí do filmu mi vyhovovalo. Z námětu a hereckého obsazení se dalo vytřískat víc než z Gone Girl (který sklouzává do absurdity), ale Joffe není Fincher. ()

BOURQUE

Samotný príbeh je celkom slušný avšak samotná réžia už stráca na dychu. Duo N. Kidman a C. Firth funguje a dobre ich doplňuje M. Strong. Škoda, že po polovine filmu už viete, že čo sa asi stalo / čo sa asi bude stať. To je asi najväčšia slabina. Osobné hodnotenie: 68% (**) ()

Wallis3

Film jsem si zkazil tím, že bylo hned jasný, kdo jí tu hlavu chtěl rozkřápnout. Role byly moc přímočarý a průhledný. Ale nápad dobrej. ()

Wargoo

Výborné zahrané postavy, vcelku prekvapivé zvraty, dostatok napätia a také mierne klišé na záver, ktoré ale filmu príliš neuberá na kvalite. Najmä vďaka ústrednému triu, 4****. 71,818% ()

lemonova

Je to ďaľší z rady komorne ladených "obývačkových" thrillerov, ktoré sú na jedno videnie fajn, ale nezanechajú hlbší zážitok. Námet nie je zlý, hoci ani najoriginálnejší, dobre sa na to pozeralo. Teraz však trochu zaspoilerujem: Ja tomu Colinovi s tou jeho dobráckou tváričkou jednoducho psychopata neverím, nech sa snažil, ako chcel. :)) ()

miawallacova

Tak kdo to teda dělá? Kdo je záporňák? Kdo je hodňák a co se Nikče vlastně stalo? Fajn příběh, hezká kamera, super hudba... Konec je opět ve stylu Holivůdbejbe, ale to vlastně ani tak moc nevadí. ()

Kingjiri

Herecký obsazení Nicole Kidman / Colin Firth bylo slibný a nezklamalo (předevšim Fith to slušně rozjel), ale příběh je bohužel velice rutinní a nudnej. Pátrání hlavní hrdinky přináší málokdy něco zajímavýho a scény z červený knihovny (rozvod, nevěra apod.) mně fakt nic neřekly. Pointu možná leckdo odhadne dřív, než by bylo záhodno, ale aspoň se stane záminkou pro sympaticky rozjetý akční finále. Jenomže slušná porce napětí v závěru chybí drtivý většině stopáže, což je v thrillerovym žánru velkej problém, dvě silnější hvězdy. ()