Michael Kohlhaas

• Francie Michael Kohlhaas (více)

16. století. Michael Kohihaas, obchodník s koňmi, vede šťastný rodinný život. Když tento bezúhonný muž na vlastní kůži okusí nespravedlnost, dá dohromady armádu, aby očistil své jméno a znovu nastolil pořádek. V 16. století pomalu končí feudalismus a Evropa se ocitá na pomyslně tenké hranici mezi starým a novým světem. Vážený obchodník s koňmi Michael Kohihaas je milující otec a mírumilovný občan. Alespoň do té doby, než na vlastní kůži okusí bezpráví bohatého lorda, který ho okrade o koně, čímž odstartuje řetězec nezvratných událostí. Kohihaas přišel o živobytí a víru v právo, a tak se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. (Cinemax)

DwayneJohnson

Tohle historické drama vypadá na první pohled opravdu velmi dobře. Nádherná příroda, věrohodné zobrazení doby, k tomu velmi obsazovaný herec, co víc si může člověk přát? Bohužel, tady však veškerá pozitiva končí. I když se Mads opravdu snaží, sám na tohle všechno zdaleka nestačí. V jeho případě mi poslední dobou přijde, že jeho popularita, je zobrazována, jako hlavní klad, bez ohledu na další kvality jeho filmů. Je to celé až moc zdlouhavé, zbytečně natahované, s koncem, který měl snad možná někoho šokovat, nebo dojmout, což mě, jako chladnokrevného cynika nechalo zase opět, již poněkolikáté v těžkém klidu. No nic, dnes si pustím Harryho Pottera a třeba si trošku zvednu náladu, tady aspoň zhruba vím, co mě čeká. Tři mínus. ()

klerik

Zbožňujem VZKRIESENIE VALHALY, mám rád THE SALVATION. Bolo mi sympatické, že tvorcovia sa aj tentoraz snažia o podobný typ mlčanlivého hrdinu. Ale ide o nižší level. Vďaka záveru sa prikláňam k štyrom hviezdam, ale bolo tu niekoľko slepých uličiek (predovšetkým vedľajšie postavy, ktoré miestami len naťahovali stopáž a nestihli nič zásadné urobiť či povedať). Kvituje výborné používanie hudby - melódia zaznie len vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné... ()

Crocuta

Nebýt toho, že znám Kleistovu předlohu, místy bych se v ději asi ztrácel, především díky svéráznému střihu a minimu dialogů, které by nepřipravenému divákovy vysvětlily kdo, co, proč a proti komu. Změny oproti literárnímu předobrazu (přenesení děje z pomezí Saska a Branibor někam do pyrenejského podhůří, záměna synů za dceru nebo nahrazení Luthera jakýmsi anonymním pastorem) se ukázaly jako nepodstatné a celek nakonec působí podobně stroze jako kniha, jejíž poselství - nelidskost společenských institucí a zároveň mravní relativitu individuální vzpoury proti nim, problematičnost fanatického přesvědčení o své pravdě a obětování všeho a všech abstraktním principům spravedlnosti - tlumočí snímek zdařile a beze zbytku. ()

Karamanlis

Ponuré, neadresné, no najmä nezáživné. Práve takto nejako by historický film nemal vyzerať. Dejová zápletka nebola divákovi patrične objasnená (doteraz nemám potuchy, kto a ako vlastne ublížil Kohlhaasovej žene...), akt pomsty/vzbury je bezduchý a v podstate spočíva v tom, že tlupa ozbrojených sedliakov sa na koňoch neustále kamsi premiestňuje naprieč neprívetivou krajinou či zachmúrene posedáva kdesi v lese, o nejakých súbojoch tu nemôže byť ani reči, nakoľko aj to málo, čo sa tu objaví prebehne nepochopiteľne implicitne, bez náznaku priameho násilia a jediný ozbrojený hromadný stret, ktorý sa tu udeje, je kamerou snímaný z diaľky asi 300 metrov... Vziať to do rúk zdatnejší režisér, tak to vôbec nemuselo byť zlé, pod taktovkou Arnauda des Pallièresa však vznikol iba ďalší nevýrazný flák, ktorý človeku po pár dňoch vyšumí z mysle. ()

Morholt

Příběh Michaela Kohlhaase jsem viděl v jeho westernové podobě Jack Bull z produkce HBO a líbilo se mi to. A v tom je právě můj problém. Dostal jsem stejný příběh, tudíž jsem věděl, jak začne, jak bude probíhat a jak skončí. Odchylky se prakticky nekonaly a v tomto případě bylo jedno, jestli proti sobě stojí poddaný a baron, nebo drobný chovatel a vlivný statkář. Jistě, je x námětů, které jsou zpracovány mnohokrát a pokaždé mají něco do sebe a konkrétně já hltám každou verzi Nebezpečných známostí, ale k tomu je potřeba tvůrčí fantazie a herecké projevy, které jednotlivé verze odliší a dají jim jedinečnost. Jen syrovost prostě nestačí, ačkoliv filmu přiznávám výbornou atmosféru. A stejně tak nestačí Mads Mikkelsen. Připadalo mi, že des Palliéres se místy inspiroval Refnovým Valhalla Rising a nutil Mikkelsena k podobnému projevu, ale k téhle tématice se to nehodilo. Ale rozhodně tím nechci Mikkelsenův výkon shazovat. Zahrál dobře. Jenže byl v tom sám. Za něco stála pak jen princezna v podání Roxane Duran, ale ta měla jen minimální prostor. Škoda. Čekal jsem mnohem víc. 50% ()

Kimon

Film dialogy maximálně úsporný, o to více náročnější na divákovo myšlení. Svou strohostí a chladem připomíná severský styl filmové produkce. Asi ne každý toto filmové dílo ocení. ()

Terva

CITÁT - Bez povolení tudy neprojedete........ Nemastné, neslané, nepříjemný hudební doprovod alá Osada Havranů, nesympatičtí herci, kameraman má někdy sklony natáčet se svým přístrojem ze spodní části, čímž se dostává proti Slunci a scéna je tak velmi přeexponovaná. Příběh samotný mě taky neoslovil a tak jsem se "pronudil" až do konce. Mám pocit, že Uwe Boll by to natočil lépe. CITÁT - Juditin hrob vykvetl.... ()

JohnCZ

Pomalé, minimalistické, realistické a hodně syrové historické drama které buď diváka dokonale uspí nebo naopak nadchne. Já jsem naštěstí ten druhý případ. Celá audiovizuální stránka je úžasná a nemohl jsem si nevzpomenout na prostředí Velenu v třetím Zaklínači. Celý film se odehrává na jakési chladné, mlhavé a větrné vysočině, v naprosto minimalistických kulisách a s několika málo herci, kterým vévodí bravurní Mad Mikkelsen, jehož všeříkající mimika v závěrečné scéně mě skoro přinutila přihodit pátou hvězdu. Jenže to nemůžu. K plné spokojenosti mi především chybělo trochu doslovnější podání. Místy nejednoznačný styl vyprávění mě přeci jen trochu mátl. ()

ConanVJ

Hodně zajímavý a ponuře laděný filmek o obchodníku s koňmi a jeho honbou za spravedlností. Bohužel má film hodně hluchých míst u kterých je celkem nuda a nevadilo by to třeba o půl hoďky sestříhat. Mads hlavní roli zvládl na výbornou a i všichni ostatní do filmu skvěle padnou. Hudba je pěkná dobová. Za mě 65% :) ()

NinonL

Pozitivní na filmu bylo, že ukazoval zákeřnou úlohu církve ve středověku. Pokud člověk odmítl pokořit se církvi a panovníkovi, byl zatracen a proklet. Pokořený, ponížený, ve strachu ze zatracení a prokletí musel žít celý život. Nevěřím, že by právě toto hlásal a chtěl Kristus, mám za to, že chtěl pravý opak. Příběh je lehce zmatený, občas jsem nestíhala, kdo je kdo, kdo proti komu a proč bojuje. Ale průměr si film určitě zaslouží. ()

rt12

Nejsem zrovna velký příznivec historických filmů z této doby a nijak je nevyhledávám. Ovšem tento snímek mě do sebe vtáhl od samého začátku. Vše se vzájemně podporuje. Od kamery a režie, přes hudbu a zvuky, kostými a přírodu. Vše završují skvělé herecké výkony a vynikající Mads Mikkelsen - opět jak jinak ! ()

Rakosnicek77

Tohle bylo sice zajímavé, ale strašně utahané. Ty ártové prvky, jsou na můj vkus moc umělecké a tak jsem si film nedokázal tak užít, jak bych chtěl. Prostě pětiminutové záběry na stromy a koně nejsou asi nic pro mně. ()

Maq

Na tenhle film jsem se podíval jedné noci, kdy jsem nemohl usnout. Stává se mi to, když se nemohu zbavit myšlenek na něco, co mě rozčiluje. Tentokrát šlo o to, že moje žena - cizinka cosi nemohla vyřídit na úřadě, protože úřednice jí do cesty postavila zcela nezákonnou a nesmyslnou závoru. Mám bohatou právní praxi s těmito případy, a u soudu jsem proti státu POKAŽDÉ vyhrál. Ale až u soudu, často až na odvolání, a jen málo klientů bylo ochotno čekat na spravedlnost tak dlouho. --- A hleďme, nic netuše jsem sáhl po filmu, který řeší totéž, jenže v kulisách 16. století. A ukazuje se, že tenkrát byla vrchnost stejně arogantní, tupá a necitelná, jako je dnes. Něco je však přece jiné. Kdybych dnes vzal spravedlnost do svých rukou a té blbé babě rozbil hubu, vrchnost by se mnou zametla bez dlouhých cavyků. V tomto příběhu ze starých časů se spravedlnost nakonec přece dala do pohybu a odměřila všem s příkladnou precizností. --- Dějiny jsou moje vášeň a hrozně nesnáším rozšířený pohled, že lidé dávných časů byli zabednění hrubiáni a my jsme vrchol osvícenosti. Tenhle film takto nehřeší, jeho postavy a příběh, ač fiktivní, jsou historicky velmi věrohodné. Navíc je to po všech stránkách provedeno na úrovni bez nadsázky umělecké. --- Pro mě fantastický zážitek. ()

radektejkal

Von Kleistovu novelku mám dobře nastudovanou; na pár stánkách zásadně řeší problém práva (a pravdy) na konci středověku, již v době řemesel a obchodu, tedy měst. Ve velikém Mads Mikkelsenovi jsem ale Michaela Kohlhaase nepoznal, měl jsem pocit, jakoby sestával ze spletence rolí, které dosud hrál. Michael Kohlhaas byl ohnivý a "saftig", tomuhle filmu ale chybí jiskra i šťáva. Nelibost rovněž pociťuji v rámci scénáře při výběru dialogů. ()

kaposlav

Už podla úvodnych titulkov na ktoré som potreboval lupu mi bolo jasné, že to nebude premakané dielo. Film som pozrel celý a zaujmalo ma ako sa to bude vyvíjať. Najhoršie si svoju prácu odviedly osvetlovači podla mňa. Vadili mi dlhé nudné pasáže, kde vlastne nebolo nič vidno, alebo tam ukazovali zbytočnosti. Dalo sa to všetko pekne mestiť do 95 minútového filmu. Tiež mohly zredukovať tie nábožensko-filozofické žvásty. Posledných 30 minút bolo najhorších, lebo to natiahli ako telenovelu. Asi boli platení od stopáže. ()

Aljak

Námetovo veľmi zaujímavý príbeh zasadený do končiaceho sa stredoveku. Scenár bol podľa mňa fakt dobrý, lenže to podanie príbehu mi prišlo také nesúrodé. Vlastne som ani nevedel, či Michaelovi fandím alebo mi jeho konanie prišlo príliš pomstychtivé. Ako to už býva zvykom - pomsta plodí zas len pomstu, tak to bolo aj v tomto príbehu. A všetko to začala obyčajná drzosť jedného lorda, ktorý si privlastní dva koníky. Musím uznať, že najsympatickejšia postava celého príbehu bol pre mňa ten kazateľ, ktorý objektívne posúdil Michaelove konanie. Záver ma dosť prekvapil, no aj tak to na viac ako 3* nebolo, hoci nebyť tých nedostatkov v spracovaní, kľudne dám aj štyri. ()

BarryLyndon

Docela by mne na tohle zajímal názor takového dura. Revenge historický film s Madsem Mikkelsenem s poměrně bohatou produkcí a zajímavými evropskými herci (Bruno Ganz, ten mladej z Předčítače etc.), to přece muselo dopadnou skvěle, ne? Ne. To byl takový shit! Davies psal v recenzi, že se každé 2 minuty koukal na hodinky, já si musel sednout na ruce, abych to nepřepínal. 3 hvězdy vyloženě z milosti za Mikkelsena, Zaklínače a hudbu. Mělo to slo DVĚ dobré scény, poměrně sugestivní porod koně, kde to snad fakt Mikkelsen odrodil a absolutní závěrečnou scénu. Jinak akce? Horší historickou jsem neviděl. Fakt by mne zajímalo jak na tom tenhle film byl finančně, to muselo být dost drahý, ale je to evropský, tak to tutově bylo z dotací, takže pohoda jazz... 3/10 ()

sulimo

Drsný, nekompromisní, morálními zásadami na kost prolezlý Mads Mikkelsen ve filmu, kde "království za koně" dostává nové rozměry. Povedená záležitost, která je místy tak krásně zdlouhavá, špinavá, temná a tichá, až mě to nutilo srovnávat s Vláčilem. Jenom škoda, že občas zůstalo jen u té zdlouhavosti. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz